Νέα

Πόσα λεφτά έχετε στην άκρη;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Φονιας
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 357
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Πόσα λεφτά έχετε στην άκρη;

  • λιγότερα από 1000 €

    Ψήφοι: 47 22,9%
  • περισσότερα από 1000 αλλά λιγότερα από 10.000 €

    Ψήφοι: 46 22,4%
  • περισσότερα από 10.000 αλλά λιγότερα από 20.000 €

    Ψήφοι: 23 11,2%
  • περισσότερα από 20.000 αλλά λιγότερα από 40.000 €

    Ψήφοι: 18 8,8%
  • μεταξύ 50.000 € και 100.000 €

    Ψήφοι: 14 6,8%
  • πάνω από 100.000 €

    Ψήφοι: 57 27,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    205

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.395
Like
10.932
Πόντοι
3.556
Θα έλεγα ότο ο Μασκ είναι ας πούμε "προδότης" της τάξης του, της Ελίτ που λέγαμε και ακριβώς γι' αυτό είναι στοχοποιημένος. Στην Αυστραλία μια παρανοϊκή γερουσιαστίς ζήτησε την ποινική του δίωξη "διότι ανέχεται την ελευθερία του λόγου!"
Διότι βέβαια δεν έχουμε να κάνουμε μόνο με την εν λόγω ελίτ, συνηθέστατα οι πολιτικοί-πιόνια τους είναι ακόμα χειρότεροι.

Αρα εχουμε μια παγκοσμια ελιτ με σκοτεινους σκοπους, που αφηνει καποιον με τουλαχιστον-κατα-πως-φαινεται αγνους στοχους να γινεται ο πιο πλουσιος ανθρωπος στον πλανητη και ο πρωτος που θα κατακτησει καινοτομες τεχνολογιες αναμεσα τους και την ασσυληπτης σημασιας κατακτηση του διαστηματος;
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.758
Κριτικές
30
Like
20.024
Πόντοι
8.746
Και να σας πω ακόμα κάτι παιδιά; Όσοι σαν εμένα είμαστε άνω των 60 κι έτοιμοι να συναντήσουμε τον δημιουργό μας στ' αρχίδια μας τελικά. Ζήσαμε σε μια εποχή αφθονίας κι ελευθερίας που όσοι είναι κάτω των 25 δεν την φαντάζονται καν, πόσο ακόμα να ζήσουμε;
Όσοι είστε όμως νεώτεροι θα προλάβετε πολύ άσχημες μέρες, όσο πιο νέοι τόσο πιο άσχημες επειδή βέβαια από το σημερινό κακό στο απόλυτο κακό δεν θα πάμε σε μια μέρα, θα χρειαστεί κάποιο χρονικό διάστημα αλλά αν δεν αλλάξει κάτι ΘΑ ΠΑΜΕ!
Τα μυαλά μας είναι αυτά που πρέπει να αλλάξουν αλλά δεν βλέπω να αλλάζουν, ο φόβος μην σε κακοχαρακτηρίσουν είναι ίσως πιο μεγάλος κι από εκείνον της φυλάκισης...
Κάθε γενιά τα ίδια λέει..."πάμε από το κακό στο χειρότερο" και " έρχεται η συντέλεια...".

Εγώ ξέρω πως από τις σπηλιες πήγαμε στο φεγγάρι, από την απόλυτη πείνα μερικών δεκάδων χιλιάδων ανθρώπων φτάσαμε να σιτιζονται 8 δις, από τη γύμνια φοράμε gucci, και γενικά ο μέσος πολίτης φτωχών χωρών έχει ανέσεις που ούτε βασιλιάδες δεν ειχαν πριν χίλια χρόνια...

Σταματήστε γκρίνιες και κλάψες και απολαύστε..
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.771
Πόντοι
1.206
Αρα εχουμε μια παγκοσμια ελιτ με σκοτεινους σκοπους, που αφηνει καποιον με τουλαχιστον-κατα-πως-φαινεται αγνους στοχους να γινεται ο πιο πλουσιος ανθρωπος στον πλανητη και ο πρωτος που θα κατακτησει καινοτομες τεχνολογιες αναμεσα τους και την ασσυληπτης σημασιας κατακτηση του διαστηματος;
Τα απλοποιείς σκοπίμως όμως. Δεν υπάρχει τίποτα σκοτεινό κι ανομολόγητο, δεν μαζεύονται μυστικά σε μεσαιωνικούς πύργους για να κάνουν τελετές μαύρης μαγείας πίνοντας αίμα παρθένων κλπ. Στο Νταβός μαζεύονται οι άνθρωποι με πλήρη δημοσιότητa, στην Wall street, στο ευρωκοινοβούλιο κλπ και συσκέπτονται πως θα αποκτήσουν ακόμα περισσότερα χρήματα και περισσότεροι ισχύ εις βάρος ΣΟΥ! Και για να το καταφέρουν αυτό σε πείθουν ότι πρέπει να πάρεις κάποια μέτρα για κάποιους "πολύ σοβαρούς' κινδύνους, που εσύ τα δέχεσαι ευχάριστα μάλιστα.
Κάποιοι πολύ πλούσιοι σαν το Μασκ μπορεί να μην θέλουν την εξαθλίωση των άλλων αλλά δεν τον "αφήνουν" ακριβώς, απλά το καταφέρνει αν και αυτό τους ενοχλεί.
Αν δεν τα βλέπεις αυτά, σόρρυ δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.771
Πόντοι
1.206
Κάθε γενιά τα ίδια λέει..."πάμε από το κακό στο χειρότερο" και " έρχεται η συντέλεια...".

Εγώ ξέρω πως από τις σπηλιες πήγαμε στο φεγγάρι, από την απόλυτη πείνα μερικών δεκάδων χιλιάδων ανθρώπων φτάσαμε να σιτιζονται 8 δις, από τη γύμνια φοράμε gucci, και γενικά ο μέσος πολίτης φτωχών χωρών έχει ανέσεις που ούτε βασιλιάδες δεν ειχαν πριν χίλια χρόνια...

Σταματήστε γκρίνιες και κλάψες και απολαύστε.
Σε σχέση με πριν 40-50 χρόνια ας πούμε τώρα έχουμε το διαδίκτυο και smart phones & TV, αλλά τότε δούλευε ΕΝΑΣ και ζούσε οικογένεια, σπούδαζε παιδιά κι έχτιζε και σπίτι. Επίσης δεν χρειαζόταν να κλειδώσεις την πόρτα σου το βράδυ γιατί δεν υπήρχε κίνδυνος, σήμερα υπάρχει.
Τέλος πάντων το μέλλον θα δείξει, ότι και να λέμε είναι υποθέσεις.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.698
Like
11.429
Πόντοι
3.656
Nα σου κάνω δυο άλλες ερωτήεις που γίνονται συχνά από τους εκπροσώπους της Ν.Τ.Π.

1. Πως αποδεικνύεται ότι η λαθρομετανάστευση σχετίζεται με αύξηση της εγληματικότητος; Διότι οι "ειδικοί" λένε ότι δεν υπάρχει συσχέτιση!
2. Πως σχετίζονται οι περιβαλλοντικοί φόροι με τον πληθωρισμό; Διότι οι ¨ειδικοί" λένε ότι δεν σχετίζονται!
Αυτό με την άποψη των "ειδικών" είναι απαραίτητο, προσδίδει κύρος στην άποψη κι ας μην αναφέρουν ποτέ ποιοί διάολο είναι αυτοί οι "ειδικοί".

Και σόρρυ αν αυτό νομίζεις αλλά δεν προσπαθώ να σε "εκθέσω" (το κάνεις και μόνος σου άλλωστε αυτό), ούτε να σου αποδείξω ότι είμαι πιο έξυπνος από εσένα ή ξέρω περισσότερα πράγματα, διότι πολύ απλά (σε αντίθεση μ' εσένα) δεν είσαι εσύ ο στόχος μου. Η Ν.Τ.Π. είναι, αλλά μάλλον εσύ θα χλευάζεις ακόμα και το ενδεχόμενο ύπαρξής της.
Από μια πλευρά λοιπόν ζηλεύω την αθωότητα και της μακαριότητά σου ομολογώ.

Αυτό που ονομάζεις εσύ ''ΝΤΠ'' εγώ το ονομάζω διαφθορά της εξουσίας. Δεν συμβαίνει τώρα συνέβαινε από πάντα. Τα παιχνίδια αυτών που έχουν τρις δεν αφορούν τα λεφτά αλλά την εξουσία και το γόητρο και τα συμφέροντα.

Και ναι σίγουρα υπάρχουν λόμπυ που υποκινούν τις καταστάσεις κατά τα συμφέροντα τους αλλά αυτό από το να γνωρίζεις ακριβώς και να έχεις καταλάβει και ολόκληρο το σχέδιο τους για να σε αφανίσουν...απέχει λίγο...

1. Η λαθρομετανάστευση σχετίζεται προφανώς με την αύξηση της εγκληματικότητας αφού μαζί με τους πρόσφυγες του πολέμου έρχονται και εγκληματίες.

2. Οι φόροι δεν χρειάζεται να σχετίζονται με τίποτα. Ένας τρόπος ακόμα να στα μασάνε είναι...τώρα αν μερικά από αυτά τα λεφτά πηγαίνουν για καλό σκοπό είναι άλλο θέμα.

Δεν είναι ανάγκη να παίρνεις ότι σου λένε οι ''ειδικοί'' ως γκαραντί στα πάντα. Δεν θεωρώ κακό και το να αμφισβητείς αρκετά πράγματα και να ψάχνεις ακόμα και συνωμοσίες

αλλά το να βλέπεις παντού συνωμοσίες και πρόβατα που τις ακολουθούν και να θεωρείς ότι επειδή έχεις σχηματίσει κάποιες απόψεις εσύ κατέχεις την μοναδική αλήθεια που οι άλλοι ακόμα δεν έχουν δει....αυτό είναι άλλη φάση.

Εμένα απλά μου χτυπάνε άσχημα τα ''μεγάλα λόγια'' τύπου ''εσείς τα πρόβατα'' ή ''δεν είμαστε όλοι ίδιοι εγώ έχω φροντίσει να μην είμαι δούλος του συστήματος''

ενώ στην πραγματικότητα αν ρωτήσεις 1.000.000 ανθρώπους μπορείς να πάρεις 1.000.000 θεωρείς για το τι παίζει σήμερα στον κόσμο. Γιατί η δική σου ή η δική μου είναι η σωστή? Το τι με θεωρείς εσύ δεν έχει καμία σημασία....αν συμφωνούσα μαζί σου τυφλά θα με θεωρούσες πιο έξυπνο φαντάζομαι.
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.771
Πόντοι
1.206
Αυτό που ονομάζεις εσύ ''ΝΤΠ'' εγώ το ονομάζω διαφθορά της εξουσίας. Δεν συμβαίνει τώρα συνέβαινε από πάντα. Τα παιχνίδια αυτών που έχουν τρις δεν αφορούν τα λεφτά αλλά την εξουσία και το γόητρο και τα συμφέροντα.

Και ναι σίγουρα υπάρχουν λόμπυ που υποκινούν τις καταστάσεις κατά τα συμφέροντα τους αλλά αυτό από το να γνωρίζεις ακριβώς και να έχεις καταλάβει και ολόκληρο το σχέδιο τους για να σε αφανίσουν...απέχει λίγο...

1. Η λαθρομετανάστευση σχετίζεται προφανώς με την αύξηση της εγκληματικότητας αφού μαζί με τους πρόσφυγες του πολέμου έρχονται και εγκληματίες.

2. Οι φόροι δεν χρειάζεται να σχετίζονται με τίποτα. Ένας τρόπος ακόμα να στα μασάνε είναι...τώρα αν μερικά από αυτά τα λεφτά πηγαίνουν για καλό σκοπό είναι άλλο θέμα.

Δεν είναι ανάγκη να παίρνεις ότι σου λένε οι ''ειδικοί'' ως γκαραντί στα πάντα. Δεν θεωρώ κακό και το να αμφισβητείς αρκετά πράγματα και να ψάχνεις ακόμα και συνωμοσίες

αλλά το να βλέπεις παντού συνωμοσίες και πρόβατα που τις ακολουθούν και να θεωρείς ότι επειδή έχεις σχηματίσει κάποιες απόψεις εσύ κατέχεις την μοναδική αλήθεια που οι άλλοι ακόμα δεν έχουν δει....αυτό είναι άλλη φάση.

Εμένα απλά μου χτυπάνε άσχημα τα ''μεγάλα λόγια'' τύπου ''εσείς τα πρόβατα'' ή ''δεν είμαστε όλοι ίδιοι εγώ έχω φροντίσει να μην είμαι δούλος του συστήματος''
Σωστά είναι όλα αυτά κι όντως συνέβαιναν πάντα, απλά αυτή την στιγμή συντελείται εύκολα μια νεοφεουδοποίηση με την βοήθεια της τεχνολογίας, κάποιες δήθεν "προοδευτικές" πολιτικές και την ανοχή της κοινωνικής πλειοψηφίας.

Τώρα το τί έκανα εγώ προσωπικά, πού αντέδρασα όταν κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά κάποια στιγμή πριν 4 χρόνια και με τί κόστος το είπα, δεν χρειάζεται να το επαναλάβω.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.698
Like
11.429
Πόντοι
3.656
Σωστά είναι όλα αυτά κι όντως συνέβαιναν πάντα, απλά αυτή την στιγμή συντελείται εύκολα μια νεοφεουδοποίηση με την βοήθεια της τεχνολογίας, κάποιες δήθεν "προοδευτικές" πολιτικές και την ανοχή της κοινωνικής πλειοψηφίας.

Τώρα το τί έκανα εγώ προσωπικά, που αντέδρασα όταν κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά κάποια στιγμή πριν 4 χρόνια και με τί κόστος το είπα, δεν χρειάζεται να το επαναλάβω.
Η φύση του ανθρώπου ευθύνεται για αυτό. Όταν έχεις ανάπτυξη της τεχνολογίας αλλάζει ο τρόπος επιβολής των συμφερόντων. Αυτό που γίνεται σήμερα γινόταν πάντα...όσο προχωρά η τεχνολογία τόσο θα αυξάνονται οι τρόποι. Δεν είναι νέα τάξη πραγμάτων....είναι η ίδια τάξη πραγμάτων που ίσχυε πάντα.

και σήμερα σε σχέση με παλαιότερες εποχές οι άνθρωποι απολαμβάνουν απίστευτα περισσότερο σοβασμό στην ανθρώπινη ζωή και τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Αυτό που γίνεται σήμερα σε οικονομικό επίπεδο είναι τα αποτελέσματα της φούσκας του καπιταλιμσού που ενώ είναι ένα καλό σύστημα το διαχειριστήκαμε σαν μαλάκες.

σκέψου μόνο πόσο διαφορετικά είναι τα προβλήματα τα δικά σου σε σχέση με τα προβλήματα ενός που ζει στη γάζα ή στην αφρική ή στις φαβέλες. Θα ακούνε αυτοί ότι θεωρείς ότι δέχεσαι επίθεση από το σύστημα και θα γελάνε. Αυτοί δέχονται την πραγματική επίθεση...και εμείς οι δυτικοί παλεύουμε με την ουρά μας...από τις ανέσεις του σπιτιού μας. Αυτή είναι η δική μου η θεωρία.

Δεν με κατάλαβες....άσχετα με το τι έκανες προσωπικά...δεν μπορείς να αποφύγεις κάτι..εκτός αν πας να ζήσεις πάνω στα βουνά σαν νομάς.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.411
Κριτικές
16
Like
13.583
Πόντοι
5.577
Ποιανου μέλους είναι το σκάφος που στουκαρε στις Σπέτσες τυποι?

spetses-thalamigos__2_-740x420-1.jpg
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.771
Πόντοι
1.206
Η φύση του ανθρώπου ευθύνεται για αυτό. Όταν έχεις ανάπτυξη της τεχνολογίας αλλάζει ο τρόπος επιβολής των συμφερόντων. Αυτό που γίνεται σήμερα γινόταν πάντα...όσο προχωρά η τεχνολογία τόσο θα αυξάνονται οι τρόποι. Δεν είναι νέα τάξη πραγμάτων....είναι η ίδια τάξη πραγμάτων που ίσχυε πάντα.

και σήμερα σε σχέση με παλαιότερες εποχές οι άνθρωποι απολαμβάνουν απίστευτα περισσότερο σοβασμό στην ανθρώπινη ζωή και τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Αυτό που γίνεται σήμερα σε οικονομικό επίπεδο είναι τα αποτελέσματα της φούσκας του καπιταλιμσού που ενώ είναι ένα καλό σύστημα το διαχειριστήκαμε σαν μαλάκες.

σκέψου μόνο πόσο διαφορετικά είναι τα προβλήματα τα δικά σου σε σχέση με τα προβλήματα ενός που ζει στη γάζα ή στην αφρική ή στις φαβέλες. Θα ακούνε αυτοί ότι θεωρείς ότι δέχεσαι επίθεση από το σύστημα και θα γελάνε. Αυτοί δέχονται την πραγματική επίθεση...και εμείς οι δυτικοί παλεύουμε με την ουρά μας...από τις ανέσεις του σπιτιού μας. Αυτή είναι η δική μου η θεωρία.

Δεν με κατάλαβες....άσχετα με το τι έκανες προσωπικά...δεν μπορείς να αποφύγεις κάτι..εκτός αν πας να ζήσεις πάνω στα βουνά σαν νομάς.
Μπορείς τουλάχιστον να αντιδράσεις. Να εκφράσεις τις αντιρρήσεις σου ας πούμε με το όποιο κόστος αντί να λουφάξεις ή ακόμα χειρότερα να υποστηρίζεις αυτές τις επιλογές.
Σ' αυτό που θ συμφωνήσουμε είναι το πως ο καπιταλισμός αφέθηκε ασύδοτος να δημιουργήσει τέρατα σαν την Blackroke ή την Microsoft ήταν λάθος. Το ακόμα χειρότερο όμως είναι ότι δεν αφέθηκε απλά παρά βοηθήθηκε κι όλας από τους λεγομένους "liberals", που στην πραγματικότητα είναι ακραίοι φασίστες.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.698
Like
11.429
Πόντοι
3.656
Μπορείς τουλάχιστον να αντιδράσεις. Να εκφράσεις τις αντιρρήσεις σου ας πούμε με το όποιο κόστος αντί να λουφάξεις ή ακόμα χειρότερα να υποστηρίζεις αυτές τις επιλογές.
Ναι μπορείς...με μικρό ή κανένα κόστος...και ακόμα μικρότερο αποτέλεσμα.

Αν ζούσες σε μια χώρα που η άποψη σου...σου εξασφάλιζε μια μαύρη κουκούλα στο κεφάλι, βασανιστήρια και κάψιμο στην πλατεία...τότε θα ήταν πραγματική αντίσταση.

Τώρα εμείς εδώ καλά τα λέμε...αλλά η τεχνολογία μας βοηθάει να τα πούμε...έχουμε όσο νερό θέλουμε...φαγητό που παραπονευόμαστε ότι δεν είναι και καλό....έχουμε κλιματισμό...έχουμε καθαριότητα...έχουμε νόμους να μας προστατεύουν...δικαίωμα σε δικηγόρο....δικαίωμα στην έκφραση....έχουμε εργασιακά δικαιώματα...πρόσβαση στην παιδεία...στην υγεία....έχουμε...

κάποιοι θα έκοβαν το αριστερό τους @ για να έχουν όλα αυτά που έχουμε εμείς...και θα έλεγαν και ευχαριστώ στην ''ντπ"

αλλά επειδή εμείς ζούμε στις ανέσεις...ο εχθρός μας δεν είναι η πείνα και οι αρρώστιες αλλά η ''ντπ''...εντωμεταξύ εμείς...ο δυτικός πολιτισμός είμαστε η ''ντπ'' όλοι μαζί...και σχεδιάζουμε το πως θα γαμήσουμε τον υπόλοιπο κόσμο για να συνεχίσουμε να ζούμε με ανέσεις.
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.771
Πόντοι
1.206
Ναι μπορείς...με μικρό ή κανένα κόστος...και ακόμα μικρότερο αποτέλεσμα.

Αν ζούσες σε μια χώρα που η άποψη σου...σου εξασφάλιζε μια μαύρη κουκούλα στο κεφάλι, βασανιστήρια και κάψιμο στην πλατεία...τότε θα ήταν πραγματική αντίσταση.

Τώρα εμείς εδώ καλά τα λέμε...αλλά η τεχνολογία μας βοηθάει να τα πούμε...έχουμε όσο νερό θέλουμε...φαγητό που παραπονευόμαστε ότι δεν είναι και καλό....έχουμε κλιματισμό...έχουμε καθαριότητα...έχουμε νόμους να μας προστατεύουν...δικαίωμα σε δικηγόρο....δικαίωμα στην έκφραση....έχουμε εργασιακά δικαιώματα...πρόσβαση στην παιδεία...στην υγεία....έχουμε...

κάποιοι θα έκοβαν το αριστερό τους @ για να έχουν όλα αυτά που έχουμε εμείς...και θα έλεγαν και ευχαριστώ στην ''ντπ"

αλλά επειδή εμείς ζούμε στις ανέσεις...ο εχθρός μας δεν είναι η πείνα και οι αρρώστιες αλλά η ''ντπ''...εντωμεταξύ εμείς...ο δυτικός πολιτισμός είμαστε η ''ντπ'' όλοι μαζί...και σχεδιάζουμε το πως θα γαμήσουμε τον υπόλοιπο κόσμο για να συνεχίσουμε να ζούμε με ανέσεις.
Δεν ισχύει αυτό, σε έχουν πείσει πως είσαι συνένοχό τους ενώ δεν είσαι.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.698
Like
11.429
Πόντοι
3.656
Δεν ισχύει αυτό, σε έχουν πείσει πως είσαι συνένοχό τους ενώ δεν είσαι.
Ναι...πάλι με έχουν πείσει...με βρήκαν χαζό και με έπεισαν....


Ξέρεις γιατί το τσιπ από το κινητό ή το λαπτοπ που μπαίνεις εδώ και γράφεις έχει 2 ευρώ και μπόρεσες να το αγοράσεις όλο το κινητό με 1Κ και όχι με 10Κ?????

Γιατί κάποιοι στην άλλη άκρη του κόσμου δουλεύουν σαν σκλάβοι για να το παράγουν μαζικά και να υπάρχει αφθονία. Το ίδιο ισχύει για όλες σου τις συσκευές...το ψυγείο, τον φούρνο, την τιβί σου....όλους τους αυτοματισμούς που έχεις στο σπίτι σου....το αυτοκίνητο σου....το καύσιμο που καίει....τον κλιματισμό σου...το καθαρό νερό σου, το επεξεργασμένο και σε αφθονία φαγητό σου...ακόμα και για τα φάρμακα σου πολλές έρευνες γίνονται πρώτα σε ''εθελοντές'' στην αφρική.

Κάθε φορά που φωνάζεις για φτηνότερα καύσιμα (δηλαδή μεγάλη προσφορά δηλαδή αφθονία) στην ουσία λες ''καλά κάνεις ανκλ σαμ και ρίχνεις βόμβες σε σχολεία στην μέση ανατολή...διότι εκεί υπάρχουν τα πετρέλαια και οι σαουδάραβες έχουν τα συμφέροντα τους.

έτσι πάει με όλα.....επειδή είμαστε 10 δις άνθρωποι στον πλανήτη....και επειδή δεν φτάνουν οι πόροι να ζήσουμε όλοι σαν βασσιλιάδες...και επειδή οι άνθρωποι δε θέλουμε να ζήσουμε όλοι ίσα αλλά σαν ζητιάνοι...

για να ζήσεις εγώ και εσύ με ανέσεις κάποιοι άλλοι ζουν στον βόθρο.

εμείς είμαστε αυτή η ντπ....που αγοράζουμε τα αγαθά και τις υπηρεσίες αυτών που για να τις προσφέρουν κάνουν γενοκτονίες. Αν θες να μην είσαι μέρος της ντπ πέτα όλες τις ανέσεις σου.
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.771
Πόντοι
1.206
Ναι...πάλι με έχουν πείσει...με βρήκαν χαζό και με έπεισαν....


Ξέρεις γιατί το τσιπ από το κινητό ή το λαπτοπ που μπαίνεις εδώ και γράφεις έχει 2 ευρώ και μπόρεσες να το αγοράσεις όλο το κινητό με 1Κ και όχι με 10Κ?????

Γιατί κάποιοι στην άλλη άκρη του κόσμου δουλεύουν σαν σκλάβοι για να το παράγουν μαζικά και να υπάρχει αφθονία. Το ίδιο ισχύει για όλες σου τις συσκευές...το ψυγείο, τον φούρνο, την τιβί σου....όλους τους αυτοματισμούς που έχεις στο σπίτι σου....το αυτοκίνητο σου....το καύσιμο που καίει....τον κλιματισμό σου...το καθαρό νερό σου, το επεξεργασμένο και σε αφθονία φαγητό σου...ακόμα και για τα φάρμακα σου πολλές έρευνες γίνονται πρώτα σε ''εθελοντές'' στην αφρική.

Κάθε φορά που φωνάζεις για φτηνότερα καύσιμα (δηλαδή μεγάλη προσφορά δηλαδή αφθονία) στην ουσία λες ''καλά κάνεις ανκλ σαμ και ρίχνεις βόμβες σε σχολεία στην μέση ανατολή...διότι εκεί υπάρχουν τα πετρέλαια και οι σαουδάραβες έχουν τα συμφέροντα τους.

έτσι πάει με όλα.....επειδή είμαστε 10 δις άνθρωποι στον πλανήτη....και επειδή δεν φτάνουν οι πόροι να ζήσουμε όλοι σαν βασσιλιάδες...και επειδή οι άνθρωποι δε θέλουμε να ζήσουμε όλοι ίσα αλλά σαν ζητιάνοι...

για να ζήσεις εγώ και εσύ με ανέσεις κάποιοι άλλοι ζουν στον βόθρο.

εμείς είμαστε αυτή η ντπ....που αγοράζουμε τα αγαθά και τις υπηρεσίες αυτών που για να τις προσφέρουν κάνουν γενοκτονίες. Αν θες να μην είσαι μέρος της ντπ πέτα όλες τις ανέσεις σου.
Ωραία με έπεισες εσύ εμένα πως είναι ίδιος με τον Σώρρος, τον Gates και τον C/o της Blackroke! Εμείς τα φταίμε όλα λοιπόν, ίδιοι είμαστε!
Αν σε βολεύει το να ενοχοποιείς τον εαυτό σου ώστε να απενοχοποιήσεις κάποιους το κάνεις πολύ καλά.
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.758
Κριτικές
30
Like
20.024
Πόντοι
8.746
Εννοείται ότι για να περνάμε εμείς καλά, μην ακούσω λέξη είμαστε σούπερ ΟΛΟΙ οι έλληνες και η δύση γενικότερα, κάποιοι ΔΕΝ περνάνε καθόλου καλά.
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ κάποιοι πεινάνε για εμάς, όλα τα άλλα είναι υποκρισία. Οι φωνάζοντες για τα παιδάκια στην αφρική που διαβιούν στο ελλάντα, είναι ότι πιο υποκριτικό, αηδιαστικό και κατάπτυστο...
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.698
Like
11.429
Πόντοι
3.656
Ωραία με έπεισες εσύ εμένα πως είναι ίδιος με τον Σώρρος, τον Gates και τον C/o της Blackroke! Εμείς τα φταίμε όλα λοιπόν, ίδιοι είμαστε!
Αν σε βολεύει το να ενοχοποιείς τον εαυτό σου ώστε να απενοχοποιήσεις κάποιους το κάνεις πολύ καλά.
δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο...δεν είμαστε το ίδιο εμείς με αυτούς

αλλά συντηρούμε εν γνώση μας την κατάσταση αυτή....βασίζουμε τον τρόπο ζωής μας στην κατάσταση αυτή και υπολογίζουμε ότι αυτή η κατάσταση θα υπάρχει για πάντα.

Με λίγα λόγια θεωρούμε σημαντικότερη την προπαγάνδα της ''woke ατζέντας'' από την γεννοκτονία των παλαιστινίων ή τα παιδάκια που δουλεύουν στα ορυχεία στην αφρική.

Απλά δεν μας ενδιαφέρει....δε πα να γαμηθούν? εμείς να είμαστε καλά με τον τρόπο ζωής μας.

Αν ρωτήσεις έναν από αυτούς θα σου πει ότι εσύ που καταναλώνεις τα προϊόντα που ανέφερα παραπάνω είσαι η ΝΤΠ.

οπότε σκέψου...αν εγώ πάω να απενοχοποιήσω τον Larry Fink ή αν εσύ δεν βλέπεις κάποιου είδους ευθύνη και στον εαυτό σου.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.119
Κριτικές
62
Like
40.649
Πόντοι
8.530
Εε όχι πιστεύω πως οι άντρες ερωτεύονται την εμφάνηση μιας και τη παντρεύονται οι γυναίκες όχι δε ερωτεύονται τα φράγκα κοιτάνε μόνο για να λέμε τη αλήθεια.
Οι άντρες που μέσα τους είναι άντρες ,ναι .
Όσοι έχουν γυναικεία ψυχοσύνθεση με ανασφάλεια ,κάνουν αυτό που είπα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.698
Like
11.429
Πόντοι
3.656

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.758
Κριτικές
30
Like
20.024
Πόντοι
8.746
Γιατί τύπε δεν πρέπει να τα λέμε και αυτά?

τι φάση να γίνουμε οργουελική κοινωνία?
Να τα συζητάμε ναι.
Φιλολογικό είναι όμως.
Στο δια ταύτα δεν μπορεί να γινει τιποτα εκτός κι αποφασισουμε συλλογικά να ρίξουμε το επίπεδό μας.
Δε θα γινει.
Οπότε μέχρι συζήτηση, φωνές και "δάκρυα" ειναι υποκρισία.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.698
Like
11.429
Πόντοι
3.656
Να τα συζητάμε ναι.
Φιλολογικό είναι όμως.
Στο δια ταύτα δεν μπορεί να γινει τιποτα εκτός κι αποφασισουμε συλλογικά να ρίξουμε το επίπεδό μας.
Δε θα γινει.
Οπότε μέχρι συζήτηση, φωνές και "δάκρυα" ειναι υποκρισία.
Ούτε φώναξα ούτε έκλαψα για κάτι. Συμπεριέλαβα και τον εαυτό μου μέσα στο ''έγκλημα'' επίσης

Όμως όταν ο άνθρωπος μιλάε για ντπ να καταλαβαίνουμε και τι σημαίνει να μην έχουμε αυταπάτες...για το ποιοι είναι οι αδικημένοι του κόσμου αυτού.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom