Νέα

Πάρτε επιτέλους τα διπλώματα από τους γέρους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ELMOUNIO
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 252
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
133
Πόντοι
1
..... είμαι περίεργος, αν έχει παιδιά που την άφηναν να οδηγεί, πώς θα κοιμούνται από σήμερα και πέρα ! την μητέρα μου την υποχρεώσαμε με την αδερφή μου να σταματήσει να οδηγεί στα 74 ! μου κρατάει ακόμα μούτρα, αλλά από αυτή την άποψη κοιμάμαι ήσυχος ! και οδηγάρα, οδηγούσε από το 1974 30 χρονών τότε και μέχρι που σταμάτησε δεν έκανε ούτε επίσκεψη σε φαναρτζή !
Δεν πειράζει ... Μουτράκια είναι ... Καλύτερα που της σταματήσατε το αυτοκίνητο! Το ίδιο εμείς !
βέβαια κάνουμε όλα τα θελήματα ... Αλλά καλύτερα να έχουμε την συνείδηση μας ήσυχη !

Τον τελευταίο μήνα είχαμε περίπου 100 θανατηφόρα ατυχήματα στους δρόμους (τραγικό νούμερο) και πάνω από το 80% των "εμπλεκομένων" σε αυτά τα τροχαία ήταν νέοι της ηλιακής ομάδας 18-25.
Ναι ... Εφόσον την έχουν δει "need for speed" σε αυτοκίνητα και μηχανές !
Ναι εφόσον όλα τα συνεργεία κάνουν βελτιώσεις σε αυτοκίνητα που οι ιδιοκτήτες τους είναι μέχρι 30 !!!
Ναι εφόσον πιάνουν μια μηχανή μεγάλου κυβισμού και από φανάρι σε φανάρι πρέπει να την έχουν τερματίσει !

Δεν καταλαβαινω τον συλλογισμο καποιον που λενε οτι αφου ο 18χρονος 25χρονος οδηγει ενω ειναι λιωμα με 180χλμ και σκοτωνει εε τοτε ας σκοτωσει και ο 88χρονος με τα μειωμενα εως ανυπαρκτα αντανακλαστικα.
ΑΠΛΑ ΤΡΑΓΙΚΟΙ και ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ...

Όταν τα σκοτώνει ο οικονομικός μετανάστης ... λες έξω οι ξένοι από την ελλάδα ;
Υπάρχει σοβαρή στατιστική ; Να συγκρίνουμε συμμετοχή .... γέρων .... και αλλοδαπών σε ατυχήματα ;;;

Ναρκοτέστ ; Όταν έχει THC στο αίμα ; Λες να πάρουν τα διπλώματα από τους ΧΑΣΙΚΛΗΔΕΣ ;;;
Αυτούς που τους πας ? Που νομίζουν ότι οδηγούν στο κέντρο της Ντάκα ή στο Νέο Δελχί ? Άσε που αρκετοί οδηγούν νύχτα παπάκια χωρίς φώτα !
Σιγά μην πάρουν τα διπλώματα μετά από ναρκοτέστ ! LSD ο άλλος και αρκετό αλκοόλ οδηγούσε αυτοκίνητο ! Φονικό όπλο ο τύπος !


ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΟΔΗΓΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ?


Αν μή τι άλλο, ό άνθρωπος αυτός έχει ιστορία στον μηχανοκίνητο αθλητισμό με πολύ εμπειρία !
 

ΦΑΚΙΡΗΣ

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
16.395
Κριτικές
165
Like
25.059
Πόντοι
34.168

boobomastoras

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.100
Κριτικές
8
Like
162
Πόντοι
16
Θα έπρεπε να μπει ένα ανώτατο όριο ηλικίας. Αφού οι ανανεώσεις γίνονται στην ουσία χώρις έλεγχο.
 

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
20.011
Κριτικές
167
Like
83.953
Πόντοι
46.423

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.461
Like
16.171
Πόντοι
3.656
Θα έπρεπε να μπει ένα ανώτατο όριο ηλικίας. Αφού οι ανανεώσεις γίνονται στην ουσία χώρις έλεγχο.


Αφού και σε 18χρονους ΜΟΝΟΦΘΑΛΜΟΥΣ δίνουν οκ οι ιατροί .... ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΑΣ ΕΣΥ ....
Καλύτερα να απαγορευόταν τελείως η οδήγηση !

Το σκεπτικό σου θυμίζει φόρο επιτηδευματία !
ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΕΚΛΕΒΑΝ ..... ΒΑΛΑΝ ΧΑΡΑΤΣΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !
 
Τελευταία τροποποίηση:

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
133
Πόντοι
1
Την φαγατε τη γιαγιουλα..



Σοβαρά τώρα ?
Αυτή έφαγε λάχανο 2 νέους !
Σοβαρά τώρα εμείς την φάγαμε ? Σε υπέργηρο "ποινική δίωξη" ? Δώρο άδωρο φίλτατε !
Πόσα χρόνια ακόμα θα ζήσει ? Και ? Ποιο το αποτέλεσμα ?

Οι νεκροί θα γυρίσουν πίσω ? Θα τους κλάψουν οι γονείς τους ? Τον πόνο των γονέων αυτών ? Τον πόνο της γυναίκας αυτής και αυτών των παιδιών που έχασαν τον πατέρα τους ?

Ημαρτον Κύριε !! Την φάγαμε την γιαγιούλα ... Όσο σκωπτικό η ειρωνικό και αν είναι το σχόλιο, ΔΕΝ θα έπρεπε να είναι μόνο η "γιαγιά" αλλά και τα παιδιά της στην σέντρα !
 
  • Like
Αντιδράσεις: amilo

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.461
Like
16.171
Πόντοι
3.656
Σε υπέργηρο "ποινική δίωξη" ?


ΔΕΝ θα έπρεπε να είναι μόνο η "γιαγιά" αλλά και τα παιδιά της στην σέντρα !


Τύπε από νομικά δεν το έχεις.
Και μπερδεύεις ΤΟ ΝΟΜΟ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.


Υπερβολή δεν είναι η ποινική δίωξη .
Λογικότατη είναι . Τροχαίο με νεκρούς, θα δικαστεί .

ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΦΥΛΑΚΙΣΗ.

Προφυλακίζεσαι μέχρι να δικαστείς αν

1)Είσαι αγνώστου διαμονής, δεν ξέρει η πολιτεία που θα σε βρει και αν μπορεί να σε βρει. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ

2)Είσαι επικίνδυνος φυγής !!!!!!! ΛΕΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΟΠΩΣ Ο ΑΪΧΜΑΝ ;;;;

3)Είσαι επικίνδυνος υποτροπής !!!!!!!!!! ή για τη .... δημόσια ασφάλεια !
Παίζει κάτι τέτοιο με τη γριά ;;;
 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
133
Πόντοι
1
Τύπε από νομικά δεν το έχεις.
Και μπερδεύεις ΤΟ ΝΟΜΟ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.


Υπερβολή δεν είναι η ποινική δίωξη .
Λογικότατη είναι . Τροχαίο με νεκρούς, θα δικαστεί .

ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΦΥΛΑΚΙΣΗ.

Προφυλακίζεσαι μέχρι να δικαστείς αν

1)Είσαι αγνώστου διαμονής, δεν ξέρει η πολιτεία που θα σε βρει και αν μπορεί να σε βρει. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ

2)Είσαι επικίνδυνος φυγής !!!!!!! ΛΕΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΟΠΩΣ Ο ΑΪΧΜΑΝ ;;;;

3)Είσαι επικίνδυνος υποτροπής !!!!!!!!!! ή για τη .... δημόσια ασφάλεια !
Παίζει κάτι τέτοιο με τη γριά ;;;


Σίγουρα δεν πρόκειται να φύγει ! Που ξέρεις ότι δεν θα της σαλέψει, να πάρει ένα άλλο αυτοκίνητο και δεν θα σκοτώσει και άλλους ? (εδώ κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου ) ... Ένα άτομο μετά τα 80+ πιστεύεις ότι δεν είναι ανοΪκό ? (να πάσχει από γεροντική άνοια έστω στα πρώτα στάδια ? ας μην πούμε για πρώτα στάδια alzheimer) ... Θα πατήσουν σε κάποια τέτοια παράθυρα και θα "πέσει στα μαλακά" !
Δεν το έχουμε δει ξανά αυτό το έργο ?
Νομικά υπεύθυνη είναι η εν λόγω κυρία ! ΔΕΝ το αμφισβητώ !
Ηθικά συνυπεύθυνοι δεν είναι οι οικείοι της ? Πως οι οικείοι της, της επέτρεψαν να οδηγεί σε αυτή την ηλικία ?
 

ΦΑΚΙΡΗΣ

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
16.395
Κριτικές
165
Like
25.059
Πόντοι
34.168
Κατω τα χερια απο τα περηφανα γηρατια ρε....
Δεν θελετε να οδηγανε,αλλα τις συνταξεις τους τις θελετε...!!!!
 

mmaanos

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
3.198
Like
5.456
Πόντοι
1.056
Σίγουρα δεν πρόκειται να φύγει ! Που ξέρεις ότι δεν θα της σαλέψει, να πάρει ένα άλλο αυτοκίνητο και δεν θα σκοτώσει και άλλους ? (εδώ κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου ) ... Ένα άτομο μετά τα 80+ πιστεύεις ότι δεν είναι ανοΪκό ? (να πάσχει από γεροντική άνοια έστω στα πρώτα στάδια ? ας μην πούμε για πρώτα στάδια alzheimer) ... Θα πατήσουν σε κάποια τέτοια παράθυρα και θα "πέσει στα μαλακά" !
Δεν το έχουμε δει ξανά αυτό το έργο ?
Νομικά υπεύθυνη είναι η εν λόγω κυρία ! ΔΕΝ το αμφισβητώ !
Ηθικά συνυπεύθυνοι δεν είναι οι οικείοι της ? Πως οι οικείοι της, της επέτρεψαν να οδηγεί σε αυτή την ηλικία ?
Ρε συ τύπε μπορεί να μην έχει παιδιά ή άλλους συγγενείς.
Αν υπάρχει κάποιος υπεύθυνος είναι οι γιατροί που υπέγραψαν ότι είναι ικανή για οδήγηση σε αυτήν την ηλικία.
Έτσι και αλλιώς μετά την απολογία της θα αφεθεί ελεύθερη μέχρι να γίνει η δίκη (αν δεν έχει πεθάνει μέχρι τότε), όπως έγινε και με τον 76χρονο στη Λάρισα που οδηγούσε μεθυσμένος και σκότωσε και παράτησε μια 42χρονη την προηγούμενη εβδομάδα.
 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
133
Πόντοι
1
Κατω τα χερια απο τα περηφανα γηρατια ρε....
Δεν θελετε να οδηγανε,αλλα τις συνταξεις τους τις θελετε...!!!!
Για αυτό δεν θέλουμε να οδηγούν !!!
Οικονομία ... Να πάρουμε όσο το δυνατόν περισσότερα από την σύνταξη !!! :2funny::2funny::2funny:
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.852
Κριτικές
15
Like
11.566
Πόντοι
3.846
Καλά βρε μαλάκες διαχειριστές, γιατί κάνατε συγχώνευση του θέματος που δημιούργησα για τα δίτροχα, τι σχέση έχει το ένα με το άλλο;
Εγώ δεν έχω να πω κάτι για τους γέρους, για τα ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ που καβαλάνε ποδήλατα / πατίνια/ μηχανάκια κλπ θέλω να γράψω.
Είστε τελείως μαλάκες;;;
Να παρακαλάς να το πάρουν στο καλαμπούρι οι διαχειριστές αλλιώς σε βλέπω για μπανάκι.

Και λίγα λόγια για τους μηχανοβιους είπαμε.
 

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.098
Like
9.982
Πόντοι
1.406
99 ετών ο άλλος με το αγροτικό πάτησε την αθλήτρια του βαδιν και δεν το κατάλαβε καν....99 και οδηγούσε....
 

gnnakos

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Απρ 2019
Μηνύματα
1.268
Κριτικές
95
Like
12.563
Πόντοι
18.036
Αυτο ειναι το βιντεο του δυστυχηματος.

Η βρωμογρια δολοφονος περναει με κοκκινο καθετως σε δρομο διπλης κατευθυνσης,δηλαδη εγκλημα εις διπλούν
Γλυτωνει παρα τριχα απο το πρωτο ρευμα και στη συνεχεια σκοτωνει τον δυστυχο νεο στο αλλο ρευμα.

Οταν περνας καθετα σε δρομο ταχειας κυκλοφοριας με κοκκινο,ενα πραγμα σημαινει

Τα εχεις χαμενα,δεν αντιλαμβανεσαι τιποτα λογω ηλικιας και οχι μονο

υγ ο τρομπας που τραβουσε βιντεο προφανως για το τικ τοκ επισης μαλακας και επικινδυνος

 

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
20.011
Κριτικές
167
Like
83.953
Πόντοι
46.423
Αν βλέπω καλά η γιαγιά κάνει αναστροφή και το τζίπ περνάει με πορτοκαλί ???

Το τζιπ δεν νομίζω να κόβει καθόλου ταχύτητα.

Εν τω μεταξύ το τζιπ διαλύεται κυριολεκτικά.

:think:
 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
133
Πόντοι
1
Να παρακαλάς να το πάρουν στο καλαμπούρι οι διαχειριστές αλλιώς σε βλέπω για μπανάκι.

Και λίγα λόγια για τους μηχανοβιους είπαμε.
Να σε ρωτήσω κάτι ? Λίγες βλακείες κάνετε οι μηχανόβιοι στους δρόμους ?
ξέρεις ... Είσαστε σε 2 ρόδες παντού ξεσκέπαστοι ! ΔΕΝ αμφιβάλλω πως υπάρχουν και αυτοί που έχουν την συναίσθηση του κινδύνου κατά συνέπεια έχουν την απόλυτη προσοχή !
Θα σε ρωτήσω όμως κάτι ... Όταν δεν φέρετε προστατευτικά μέτρα πάνω σας... όταν δεν φοράτε κράνη αλλά είναι στον αγκώνα .. Ποιος φταίει ? Ένας οδηγός αυτοκινήτου μπορεί να μην σε δει, και να σε κλείσει ... Εσύ γιατί πας από δεξιά να προσπεράσεις ? απλά γιατί εκεί σε συμφέρει και χωράς ?
Να σε ρωτήσω κάτι ? Γιατί δεν κάθεσαι στην αναμονή όπως κάθομαι εγώ με το ΙΧ αλλά κάνεις σφήνες μέχρι να βγεις μπροστά στο φανάρι ?

όταν κινείσαι σε δρόμους με παράλληλους στοίχους (π.χ. Λ . Κηφισού) γιατί πρέπει να τρέχεις και να κάνεις σφήνες ? Επειδή έχεις καλύτερη επιτάχυνση ? Πόσοι μηχανόβιοι έχουν σκοτωθεί στατιστικά από δικά τους λάθη ? Θες να σου πω ένα προσωπικό γεγονός?
Εν έτη 1998 είχα πρωινή εξεταστική στα ΤΕΙ του πειραιά. Οδηγούσα astrea grand με το κράνος στον αριστερό αγκώνα, στην Πετρου Ράλλη από την Πειραιώς προς Νίκαια ! Στην γέφυρα του Ρουφ με σταματάει τροχαία, Μου έκοψε κλήση για το κράνος. Φόρεσα το κράνος μου μουδιασμένος. Φτάνοντας στην διασταύρωση Π. Ράλλη και Αγ. Άννης ήρθε ένα περιστέρι στο κράνος. Όσο περίεργο και αν σου φαίνεται ! Από εκείνη την ημέρα ορκίστηκα να μην καβαλήσω ξανά μηχανή !
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.160
Κριτικές
2
Like
1.749
Πόντοι
216
Αν βλέπω καλά η γιαγιά κάνει αναστροφή και το τζίπ περνάει με πορτοκαλί ???

Το τζιπ δεν νομίζω να κόβει καθόλου ταχύτητα.

Εν τω μεταξύ το τζιπ διαλύεται κυριολεκτικά.

:think:
Όχι αναστροφή. Πάει απο αριστερά, κάθετα στη λεωφόρο. Το πορτοκαλί τώρα, αν το σύστημα είναι το ίδιο με το τέρμα της Αττικής Οδού εκεί στο ΕΛΒΕΛ, τότε το πορτοκαλί ανάβει για περίπου μισό λεπτό πριν το κόκκινο, για να προλάβει οδηγούς που τρέχουν, και να μη συμβεί... αυτό που είδαμε. Το πρόβλημα είναι, οτι μέχρι να ανάψει το κόκκινο στη Μαραθώνος, το φανάρι που θα έπρεπε να βρίσκεται (κανονικά) σταματημένη η γριά, είναι κόκκινο. Σημείωση. Το φανάρι έγινε κόκκινο στη Μαραθώνος, ΜΕΤΑ το τρακάρισμα
 

pilofori

Ανώτερος
Εγγρ.
29 Ιουλ 2006
Μηνύματα
9.281
Κριτικές
19
Like
9.213
Πόντοι
9.095
..... είμαι περίεργος, αν έχει παιδιά που την άφηναν να οδηγεί, πώς θα κοιμούνται από σήμερα και πέρα ! την μητέρα μου την υποχρεώσαμε με την αδερφή μου να σταματήσει να οδηγεί στα 74 ! μου κρατάει ακόμα μούτρα, αλλά από αυτή την άποψη κοιμάμαι ήσυχος ! και οδηγάρα, οδηγούσε από το 1974 30 χρονών τότε και μέχρι που σταμάτησε δεν έκανε ούτε επίσκεψη σε φαναρτζή !
Αγορινα η μητερα σας εχει εσενα και την αδερφη σου αν χρειαστει κατι!Υπαρχουν παρα πολλα γεροντια που δεν εχουν κανεναν να τους φερει ψωνια,φαρμακα κλπ.Ειναι μια δυστυχη κατασταση που θα βρεθουμε ολοι μας και οσοι ειναι χωρις παιδια,συγγενεις θα τη βιωσουν.Δε δινουμε αλλοθι σε καμμια περιπτωση,απλα σκεφτομαστε και λιγο τους λογους που αυτοι οι ανθρωπο αναγκαζονται να οδηγησουν...
 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
133
Πόντοι
1
Όχι αναστροφή. Πάει απο αριστερά, κάθετα στη λεωφόρο. Το πορτοκαλί τώρα, αν το σύστημα είναι το ίδιο με το τέρμα της Αττικής Οδού εκεί στο ΕΛΒΕΛ, τότε το πορτοκαλί ανάβει για περίπου μισό λεπτό πριν το κόκκινο, για να προλάβει οδηγούς που τρέχουν, και να μη συμβεί... αυτό που είδαμε. Το πρόβλημα είναι, οτι μέχρι να ανάψει το κόκκινο στη Μαραθώνος, το φανάρι που θα έπρεπε να βρίσκεται (κανονικά) σταματημένη η γριά, είναι κόκκινο. Σημείωση. Το φανάρι έγινε κόκκινο στη Μαραθώνος, ΜΕΤΑ το τρακάρισμα
Η οδηγός "στα πρώτα καρέ" του video είναι σε διπλό πορτοκαλί φανάρι που πάλλεται ! Είχε υποχρέωση να σταματήσει εφόσον είχε προειδοποίηση ! Προλάβαινε !
Επίσης εκεί έχει όριο ταχύτητας 50 (κίτρινη πινακίδα) ! (00¨04 sec)
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
611
Like
1.310
Πόντοι
206
Ελπίζω ότι όταν θα φτάσω σε προχωρημένη ηλικία, να είναι κανόνας τα αυτόνομα οχήματα χωρίς δηλαδή τιμόνι και οδηγό και να με πηγαίνει εκεί που θέλω
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom