Νέα

Tί μάρκα TV να επιλέξω;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kitsos44
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 203
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

MR DRAMBUIE

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2007
Μηνύματα
983
Like
3
Πόντοι
6
Γιατι τι αλλαξε σχετικα με το οτι οι plasma  εχουν  ημερομηνια ληξεως και καιγονται τα pixels καποια στιγμη ?
Αν μπεις στα sites της Pioneer και της Panasonic, θα δεις οτι οι νεοι χρονοι ζωης των πανελ στις πλασμα τελευταιας γεννιας, ειναι τοσο μεγαλοι,που πρακτικα ειναι αθανατες. Ακομα και το φαινομενο του image retention, που εγκυμονουσε τους περισσοτερους κινδυνους, εχει σχεδον εξαλλειφθει. Πρεπει να ειναι κανεις πολυ στοκος σημερα για να καψει μια πλασμα. Τωρα, pixels καινε πιο πολυ οι lcd. Oι plasma αν παρουσιασουν προβλημα συνηθως βγαζουν καθετες γραμμες, τις πιο πολλες φορες πρασινου χρωματος. Εγω θα προτιμουσα LCD, μονο αν την ηθελα και για μονιτορ υπολογιστη.
 

adonis13

Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
887
Κριτικές
7
Like
7
Πόντοι
6
Η samsung πιστευω οτι ειναι η κορυφαια εταιρια.καλα λογια ακουω επισης για τη voxson και τη sharp
 

punter

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2007
Μηνύματα
2.048
Like
9
Πόντοι
16
Μαγκες σορρυ αλλα δεν ειχα νετ αυτες τις μερες.. (γαμω την ΟΝ μου γαμω)

anyway. Θα διαβασω τα μηνυματα σπιτι κ θα ποσταρω.. ευχαριστω
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
375
Πόντοι
6.055
Οπως σε ολα τα τεχνολογικα θεματα, ο καθενας οτι του κατεβει λεει.

Για παραγματικη ενημερωση οποιοw ενδιαφερεται ας διαθεσει καποιες ωρες να μελετησει εδω

Απο προσωπικη πειρα, ως κατοχος μιας D3000 40αρας LCD sony και μιας 50αρας Plasma KURO, να σημειωσω τα εξης
Η Pioneer αφενος ανακοινωσε οτι σταματα την κατασκευη Plasma αφετερου εχει τσακισει τις τιμες. Αν μπορει καποιος να παρει τωρα, ειναι η καταλληλη εποχη. Δεν συγκρινονται με ΤΙΠΟΤΑ.Παντου σε ολα τα test χαρακτηριζονται ή τηλεορασεις αναφορας ή Best TV ever. Επιγραμματικα τα μειονεκτηματα των Plasma πλεον ειναι η υψηλη καταναλωση, το Buzzing απο τα τροφοδοτικο και οι αντικατοπτρισμοι. Burn In ιχνη φωσφόρου  κλπ δεν υφιστανται πλεον, τουλαχιστον στα ακριβοτερα μοντελα. Οταν  ομως βλεπεις την εικονα......

Προτεινω στα χρηματα που διαθετει κανεις να μελετησει τα συγκριτικα test στα ξενα site, οπως το HDTVtest.co.uk, και να προσεξει το θεμα του ψηφιακου δεκτη που σημειωσε φιλος σε αλλο post.
 

anachron

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
358
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
1
Πάντως ο άνθρωπος είδα πως ρώτησε "ποιά η διαφορά μεταξύ plasma & LCD" γιατί (όπως κατάλαβα δηλαδή) μιλάμε για 2 παραπλήσια στην εμφάνιση προϊόντα που όμως είναι διαφορετικά, και οι (πολύ ενδιαφέρουσες όντως) πληροφορίες που δώθηκαν είναι ποιά από τις 2 είναι καλύτερη.
 

ploughman

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Μαΐ 2006
Μηνύματα
945
Κριτικές
10
Like
0
Πόντοι
1.997
Φίλοι μου,επειδή οι διαφορές είναι πολλές,αλλά διαφορετικής βαρύτητας η κάθε μια για τον καθένα από μας,νομίζω πως αν δείτε τα παρακάτω links θα πάρετε αρκετές πληροφορίες για την "διαμάχη"

Για μένα πάντως το βασικό πλεονέκτημα των LCD(και όχι LSD,που μου την είχαν ζητήσει όντα εργαζόμουν σε κατάστημα ηλεκτρικών πριν 3-4 χρόνια!!! :rockon: :rockon: :rockon:)είναι η εξελιξιμότητα.Οι Plasma TV έχουν φτάσει σχεδόν το "ταβάνι" τους,ενώ οι LCD έχουν περισσότερα περιθώρια βελτίωσης.

Anyways,δείτε τα παρακάτω και αποφασίστε,ο καθένας με τα δικά του κριτήρια.

 

staristo

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2007
Μηνύματα
433
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
ηθελα να ρωτησω απο μαρκες ποια θεωρειται καλυτερη?sony philips samsung pioneer lg  ????
 

staristo

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2007
Μηνύματα
433
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
ρε φιλε γιατι ετσι?εγω πιστευα σονυ
 

staristo

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2007
Μηνύματα
433
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
αυτες ειναι πολυ ακριβες πιστευω δεν αξιζουν τα λεφτα τους.Ασε που δεν τις βρισκεις κ στα πολυκαταστηματα
 

dimispagrati7

Μέλος
Εγγρ.
2 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.535
Like
14
Πόντοι
16
ρε φιλε γιατι ετσι?εγω πιστευα σονυ
τελικα ολα ειναι θεμα διαφημησης.τη sharp την δουλευουν μονο
οι γερμανικες εταιρειες.saturn,media markt...
με ενα ειδικο που ειχα μιλησει μου ειχε πει τα
χειροτερα για  samsung κ για sony.k sto μαγαζι που εργαζοτανε
τις ειχε αυτες τις μαρκες.δεν μπορω να μπω σε τεχνικα θεματα,
γιατι θα τα κανω μουσκεμα.εγω τον ακουσα τον τυπο κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
 

dimispagrati7

Μέλος
Εγγρ.
2 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.535
Like
14
Πόντοι
16
αυτες ειναι πολυ ακριβες πιστευω δεν αξιζουν τα λεφτα τους.Ασε που δεν τις βρισκεις κ στα πολυκαταστηματα
κατι τεραστιες sharp για 60 ιντσες κ πανω,
τα ηχεια που εχουν ειναι pioneer.δεν ξερω αν την εχει αγορασει.
οποιος γνωριζει ας δωσει τα φωτα του.
 

staristo

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2007
Μηνύματα
433
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
sony για παντα πιστευω..............................!!!!!!!!!!!
 

jovanosss

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2008
Μηνύματα
835
Like
0
Πόντοι
6
Παιδία  είχα μιλήσει με έναν έμπειρο πωλητή τηλεοράσεων μου είχε πει λακωνικά το έξης!Η Sony και η Philips είναι από τις κορυφαίες και απλά τις πληρώνεις πιο πολύ λόγου του brand name!Πάντως μετά από αρκετά λεπτά συνομιλίας  μου είπε να καταλήξω σε Samsung!Και πραγματικά πιστεύω ότι είναι ανερχομενη δύναμη.Σκεφτείτε το εξής στα κινητά η Nokia βγάζει τα καλά κινητά την σειρά N και όλα έχουν πάνω από 400euro!Ένw ακόμα βγάζει και κινητά με πολύ χαμηλές τιμές όπως 150 και είναι πατάτες!Όμως η Samsung ότι κινητό και να βγάλει όλα έχουν τις καλύτερες προδιαγραφές τις καλύτερες κάμερες και γενικά ένα full πακέτο!Δεν ξέρω γενικώς την συγκεγκριμένη εταιρεία την εμπιστεύομαι.Μην κολάτe σε ένα κατεστημένο που έχουν δημιουργήσει οι παλιές(Sony,Philips) και κοιτάτε μόνον εκεί(Χωρίς να λέω ότι δεν είναι από τις κορυφαίες)
 

staristo

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2007
Μηνύματα
433
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
πως σας φαινεται τα sony vaio sony bravia sony ericsson???????????????????????????????εινια τοπ!!!
 

Tavros21

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2006
Μηνύματα
389
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Philips με Amblilight.......μακραν η καλυτερη
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom