Νέα

Πώς κόψατε το κάπνισμα; Συμβουλές - Τρόποι - Εμπειρίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hitman7771
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 968
  • Εμφανίσεις 76K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
4 Ιαν 2022
Μηνύματα
18
Like
58
Πόντοι
0
Οταν υπαρχει σοβαρο προβλημα υγειας, το κοβεις μαχαιρι.
Οποτε σου ερχεται η επιθυμια, να σκεφτεσαι τι περασες.
Ευχομαι να μη γυρισεις ποτε ξανα στο τσιγαρο!
Σε ευχαριστώ.
Όχι δεν υπάρχει περίπτωση να καπνίσω ξανά, αγαπώ την ζωή μου λίγο παραπάνω από το τσιγάρο.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.948
Κριτικές
1
Like
5.466
Πόντοι
2.356
Άραγε κόβεται; Από καιρού εις καιρών το θυμάμαι και αρνούμαι να κάνω ένα διότι με ξέρω και θα ξεκινήσω πάλι κανονικά.
Στην πραγματικότητα κόβεται;
Πανεύκολα.

Καθαρός εδώ και πάνω από 22 χρόνια.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μαλακία στον κόσμο. Να πετάμε λεφτά για κάτι που υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μας σκοτώσει πριν την ώρα μας. :tickedoff:
 
  • Like
Αντιδράσεις: socos

jim2323

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Σεπ 2021
Μηνύματα
2.896
Like
6.743
Πόντοι
1.056
Σήμερα πάντως από πολυφαγία θα είναι τα εμφράγματα - 47 είμαι καπνίζω από τα 14 - 33 χρόνια καθαρός από ακαπνια
 

bourdgeorge

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2006
Μηνύματα
142
Κριτικές
1
Like
343
Πόντοι
21
Καλημέρα μύστες. Προσπαθώ να κόψω αυτόν τον διάολο αλλά μάταια. Το έχω συνδέσει στο μυαλό μου ως αγχολυτικό και επιβράβευση όταν νιώθω καλά. Μπορείτε να μου πείτε εάν νιώθατε και εσείς έτσι και πώς εν τέλει απαλλαχθήκατε από αυτό;
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.948
Κριτικές
1
Like
5.466
Πόντοι
2.356
Τίποτα δε θα καταλάβεις, τύπε.

Μαχαίρι το κόβεις και δε θα σου συμβεί τίποτα απολύτως.
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.339
Like
2.899
Πόντοι
456
Ξερω κόσμο που το έχουν κόψει μαχαίρι και καπνιζαν 2 πακέτα την ημέρα. Ο ένας λόγω γιατρού γιατί χέστηκε με αυτά που του είπε κι ο άλλος από μόνος του γιατί του την έδωσε που έδινε τόσα λεφτά το μήνα για μια κακή συνήθεια.

Γνωστη μου το έκοψε επίσης μαχαίρι απλά στην αρχή ξεκίνησε με ηλεκτρονικό για να τη βοηθήσει.

Πιστευω αν θέλεις να το κόψεις το κόβεις.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.948
Κριτικές
1
Like
5.466
Πόντοι
2.356
Τύπε, δεν χρειάζεται να στο πει γιατρός. Έχει 500 δηλητήρια και πληρώναμε σαν ΜΑΛΑΚΕΣ (μια και είμαι πρώην καπνιστής), για κάτι που στατιστικά μπορεί να σου κόψει από 6 μήνες μέχρι ένα χρόνο για κάθε χρόνο που καπνίζεις. :confused:

Αν δεν έχεις γονίδια προστασίας, το προσδόκιμο ζωής μειώνεται αναλογικά και περίπου αντίστοιχα με τα έτη που καπνίζεις. Πληρώνοντας σαν ΜΑΛΑΚΑΣ κι από πάνω. :confused:
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.339
Like
2.899
Πόντοι
456
Ισχυει αλλά προφανώς σε πολλούς αρέσει ή δεν μπορούν να το κόψουν.
 

Tiger Ver.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2018
Μηνύματα
1.448
Κριτικές
12
Like
3.242
Πόντοι
746
Απο το 2007 τελος. Μαχαιρι. 1)Βρειτε ενα πολυ καλο-δυνατο κινητρο. 2)Ζητηστε απο φιλους-οικογενεια που ειναι καπνιστες να στηριξουν αυτο σας το θελω...αυτη σας την αποφαση. 3) Παρτε δραστικα μετρα καθε φορα που ερχεται η επιθυμια. Αυτα τα λιγα απο εμενα κ ευχομαι καλη δυναμη στον αγωνα που ειναι εφικτο να κερδηθει.
 

ΦΑΚΙΡΗΣ

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
16.392
Κριτικές
165
Like
25.051
Πόντοι
34.168

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
611
Like
1.308
Πόντοι
206
Καπνίζω προϊόν θέρμανσης καπνού, και συγκεκριμένα το iluma της philip morris το οποίο υποτίθεται έχει λιγότερες βλαβερές συνέπειες από το κανονικό τσιγάρο, επειδή δεν έχει πίσσα. Είμαι 45 χρονών και καπνίζω από τα 20. Άρχισα γενικά να φοβάμαι το τσιγάρο και τις πιθανές επιπτώσεις στην υγεία μου. Από κάποιους μάλιστα το προϊόν θέρμανσης καπνού θεωρείται χειρότερο και από το συμβατικό τσιγάρο.
Έχω ήδη στο μυαλό μου εδώ και αρκετούς μήνες να το διακόψω. Όμως προσπαθώ να βρω στηρίγματα και υποστήριξη στην προσπάθεια μου. Τελικά πρέπει να το κοιτάξω εγωιστικά και να μην περιμένω από άλλους να με βοηθήσουν.
Όμως την δεδομένη στιγμή θέλω να μοιραστώ την σκέψη μου και ίσως κάποιοι στην ίδια θέση με εμένα να θέλουν να εκφραστούν το ίδιο.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.393
Like
10.930
Πόντοι
3.556
Καπνίζω προϊόν θέρμανσης καπνού, και συγκεκριμένα το iluma της philip morris το οποίο υποτίθεται έχει λιγότερες βλαβερές συνέπειες από το κανονικό τσιγάρο, επειδή δεν έχει πίσσα. Είμαι 45 χρονών και καπνίζω από τα 20. Άρχισα γενικά να φοβάμαι το τσιγάρο και τις πιθανές επιπτώσεις στην υγεία μου. Από κάποιους μάλιστα το προϊόν θέρμανσης καπνού θεωρείται χειρότερο και από το συμβατικό τσιγάρο.
Έχω ήδη στο μυαλό μου εδώ και αρκετούς μήνες να το διακόψω. Όμως προσπαθώ να βρω στηρίγματα και υποστήριξη στην προσπάθεια μου. Τελικά πρέπει να το κοιτάξω εγωιστικά και να μην περιμένω από άλλους να με βοηθήσουν.
Όμως την δεδομένη στιγμή θέλω να μοιραστώ την σκέψη μου και ίσως κάποιοι στην ίδια θέση με εμένα να θέλουν να εκφραστούν το ίδιο.

Ειναι μια μακροχρονια μαχη.
Να θυμασαι τα παρακατω:
- Μια μερα τη φορα...
- Το να υποτροπιασεις ειναι κομματι της διαδικασιας, μη νιωθεις τυψεις

Το παν ειναι να το παρεις αποφαση και να κανεις το πρωτο βημα

Κατεβασε και καμια εφαρμογη απο αυτες που σου λενε ποσες μερες, ωρες, λεπτα, δευτερολεπτα εχεις που δεν εκανες το ταδε (τζογος, ναρκωτικα, τσιγαρο, πιοτο, κλπ), πολλοι λενε οτι τους βοηθησαν
 

Aragorn135

Ανώτατος
Εγγρ.
1 Μαρ 2015
Μηνύματα
1.622
Κριτικές
48
Like
11.526
Πόντοι
10.446
Μόνο μαχαίρι κόβεται. Το συζητάς με τον εαυτό σου για λίγο καιρό και το κόβεις ένα πρωί χωρίς δεύτερη κουβέντα.
Κάπνιζα ενάμιση πακέτο για 20 χρόνια.
το έχω κόψει 15 χρόνια αλλά δεν το έχω ξαναβάλει στο στόμα μου γιατί ξέρω αν ανάψω ένα θα το ξαναρχίσω ......μακριά κι αλάργα...
το περίεργο είναι δεν με πειράζει όταν καπνίζει άλλος, δεν με ενοχλεί πια....
το μόνο που έχω να πω στους καπνιστές, είναι ότι τίποτα κακό δεν θα σας συμβεί αν το κόψετε. Θα πάρετε 6-7 κιλά το πρώτο δίμηνο και μετά σιγά σιγά θα επανέλθετε....αυτό μόνο και μερικές χριστοπαναγίες όταν χάνει η ομάδα και δεν μπορείς να ανα΄ψεις ένα.....
 

999r

Μέλος
Εγγρ.
31 Οκτ 2019
Μηνύματα
71
Like
150
Πόντοι
0
Μόνο μαχαίρι κόβεται. Το συζητάς με τον εαυτό σου για λίγο καιρό και το κόβεις ένα πρωί χωρίς δεύτερη κουβέντα.
Κάπνιζα ενάμιση πακέτο για 20 χρόνια.
το έχω κόψει 15 χρόνια αλλά δεν το έχω ξαναβάλει στο στόμα μου γιατί ξέρω αν ανάψω ένα θα το ξαναρχίσω ......μακριά κι αλάργα...
το περίεργο είναι δεν με πειράζει όταν καπνίζει άλλος, δεν με ενοχλεί πια....
το μόνο που έχω να πω στους καπνιστές, είναι ότι τίποτα κακό δεν θα σας συμβεί αν το κόψετε. Θα πάρετε 6-7 κιλά το πρώτο δίμηνο και μετά σιγά σιγά θα επανέλθετε....αυτό μόνο και μερικές χριστοπαναγίες όταν χάνει η ομάδα και δεν μπορείς να ανα΄ψεις ένα.....
Συμφωνώ απόλυτα.! Μαχαίρι.! Έτσι το έκοψα και εγω. Και μην κάνετε το λάθος μετά από ένα χρονικό διάστημα και ανάψετε έστω ένα τσιγάρο.! Το χάσατε το παιχνίδι! Μαθηματικώς σίγουρα θα τα ξανάρχισετε.!!!
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.393
Like
10.930
Πόντοι
3.556
Συμφωνώ απόλυτα.! Μαχαίρι.! Έτσι το έκοψα και εγω. Και μην κάνετε το λάθος μετά από ένα χρονικό διάστημα και ανάψετε έστω ένα τσιγάρο.! Το χάσατε το παιχνίδι! Μαθηματικώς σίγουρα θα τα ξανάρχισετε.!!!
Δεν ισχυει παντα
Εγω οταν το εκοψα πλησιαζε καλοκαιρι
Δηλαδη αραχτοι στο χωριο με την παρεα πινοντας μπυρονια και φιλοσοφοντας.
Ερχονταν βραδια που απλα δε μπορουσα να αντισταθω. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ
Εκει ελεγα στον εαυτο μου "καπνισε οσο θελεις, ξεγκαυλωσε, αλλα αυριο ξεχνα το"
Και ετσι εκανα. Εκανα σχεδον ενα πακετο αλλα το αλλο πρωι το ξεχνουσα εντελως.
Το εκανα αυτο 3,4,5 φορες σε ενα καλοκαιρι και μπορω να πω πως με βοηθησε.
Δε μπορω να φανταστω να μην καπνιζα εκεινα τα βραδια, μου φαινεται σχεδον αδυνατο...
Μετα ομως απο αυτες τις 3,4,5 φορες τελειωσε για παντα. Δεν το ξαναεβαλα στο στομα ποτε
 

Drunk Sinatra

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2023
Μηνύματα
594
Κριτικές
2
Like
2.884
Πόντοι
726
Καλά τα λέτε τυποι. Το τσιγάρο είναι θανατος
Πάω να ανάψω ένα Μαλμποράκι τωρα
 

farouk1

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2005
Μηνύματα
27
Like
1
Πόντοι
0
καπνιστής απο τα 17 μεχρι τα 56 , οχι και λιγα χρονια , περιπου 3 πακετα την ημέρα , βηχας τρελος , αλλα μ αρεσε το ειχα μαθει , να μην σας τα πολυλέω πω να κανω μια επέμβαση ευκολη (χολη) και με την ναρκωση την ακουσα καλα , οποότε διακοπή τσιγραο τελος εδω και 6 μηνες βγηκα απο το νοσκομειο και δεν κοιταξα ουτε που ειναι ο αναπτήρας , ηταν και καλος .... , ανάμνηση το τσιγαρο , καλυτερα χωρις τσιγαρο παρα ανασκελα ατην εντατικη
 
  • Αγάπη
Αντιδράσεις: Y13

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom