Νέα

Κόλλησα ηπατίτιδα Β

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα GIORGOSK
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 159
  • Εμφανίσεις 25K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
29 Απρ 2023
Μηνύματα
145
Like
128
Πόντοι
1
Εχω φάει τύπε κοκκινιστό μοσχαράκι με απανθρακωμενες μύγες φαντάρος στην Αλεξανδρούπολη, όταν έβαζαν της λαμαρίνες για να μπουν στο φούρνο ορμαγαν χιλιάδες μύγες κάποιες δεν προλαβεναν να φύγουν, πάντως ποτέ δεν έπαθα τίποτα απέκτησα άπειρα αντισώματα έπινα και φαντα και όλα καλά.
Οι απανθρακωμένες μύγες δίνουν πικάντικη γεύση στο κοκκινιστό
 

srek7

Ανώτατος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.602
Κριτικές
57
Like
16.338
Πόντοι
16.555
Τα γκεμπελιστικα στα φιλαράκια σου...
Τα ήθελες τα έπαθες ...μόνο μην μας περνιέσαι σαν πρότυπο που έφαγες Μερέντα από ακα .
Εγω εφαγα ρε μαλακα! Εσυ δεν μας είπες?

Σε κοιτα καμια γυναίκα ρε φασιστα? Ντρεπεσε παλιο σκουπιδι να μας πεις?

Παιδια εχεις ρε μουνι που μας το παιζεις και πατριωτης παλιάρχιδο! Κανεναν Ελληνα εκανες εθνικιστη του κώλου!

Που υπηρετησες την πατριδα μωρη ντακότα ναζιτστακο? Πες μας ρε μουνι?

Ενας ρεμπεσκες γκεμπελίσκος που μόνο να προμοταρεις τα μπουρδελα στην Φυλης είσαι !

Αντε ναυαγιο
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.081
Κριτικές
62
Like
40.617
Πόντοι
8.530
Εγω εφαγα ρε μαλακα! Εσυ δεν μας είπες?

Σε κοιτα καμια γυναίκα ρε φασιστα? Ντρεπεσε παλιο σκουπιδι να μας πεις?

Παιδια εχεις ρε μουνι που μας το παιζεις και πατριωτης παλιάρχιδο! Κανεναν Ελληνα εκανες εθνικιστη του κώλου!

Που υπηρετησες την πατριδα μωρη ντακότα ναζιτστακο? Πες μας ρε μουνι?

Ενας ρεμπεσκες γκεμπελίσκος που μόνο να προμοταρεις τα μπουρδελα στην Φυλης είσαι !

Αντε ναυαγιο
Άνοιξε την βρύση και κάτσε από κάτω...
Πολλή αξία πήρες που μιλάς μαζί μου.
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
611
Like
1.308
Πόντοι
206
Φίλε ευχαριστούμε και σε ευχαριστώ και εγώ προσωπικά για τις πληροφορίες σου για την περιπέτεια σου που ευτυχώς έχει λίαν καλή κατάληξη.
Λέει ένα ρητό:

"Η γνώση αποκτάται από τις εμπειρίες των ανθρώπων".

Σε ευχαρίστησα προσωπικά επειδή στο μέλλον θα αποφεύγω τα ακάποτα ακόμα και σε σχέσεις (μερικών μηνών) στις οποίες δεν είναι σίγουρο πόσο καθαρή είναι η σχέση.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.527
Κριτικές
22
Like
6.702
Πόντοι
3.346
Οχι μύστη στο σχολείο μας έκαναν το εμβόλιο μαντου, έλεγχε για πιθανή φυματίωση!
Στον στρατό ότι μας βάρεσαν ήταν για να μην πάθουμε τίποτα από τα ψοφήμια που τρώγαμε στα μαγειρεία :confused:
Τι μου θυμησες τωρα.. Μια μερα παιζαμε μπαλα με τα ψωμια για να ξεπαγωσουν γρηγορα, την αλλη βαζαμε το λαστιχο μεσα στο ρυζι για να κρυωσει λιγο.. βαζαμε στοιχημα ποιος θα σκοτωσει το ποντικι που κυκλοφορουσε στα μαγειρια. και αλλα πολλα..και τιποτα δεν παθαμε! κατι ψιλο γαστρεντεριτιδες μονο :confused:
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.059
Πόντοι
2.356
Εγώ από κανονικό μουνί και κώλο με άκα δεν έχω πάθει τίποτα παρά μόνο κάνα ξύσιμο από υγρά και τίποτα ερεθισμούς. Από πουτάνες μου έχει τύχει άκα αλλά ούτε τότε κόλλησα. Την έβγαλα με τυπικούς ερεθισμούς η τίποτα κάργα κατούρηματα λόγω πιθανής μίνι μόλυνσης. Τι έχω καταλάβει; αν είναι να σου σκάσει το κανόνι, θα σου σκάσει. Απλώς αν σε τρώει ο κωλος σου, θα συμβεί στάνταρ. Μακριά από γκόμενες με μεγάλο αριθμό ανδρών κι από πουτάνες που κάνουν τα πάντα πλούσια και με όλους. Τουλάχιστον να μην πούμε ότι μας έτρωγε ο κωλος μας και πήγαμε γυρεύοντας. Όσον αφορά αβερτα γλυφομουνια και γλυφοκώλια, κτλ σε πουτάνες αυτοί βάση πιθανοτήτων κάτι έχουν περάσει και δεν το λένε ή φάνηκαν κωλόφαρδοι.
 

steath

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2017
Μηνύματα
224
Κριτικές
1
Like
602
Πόντοι
81
Το ιατρικο team του bourdela, εχει να δωσει συμβουλη για το εμβολιο της ηπατιτηδας Β? ποσο κοστιζει, που στο κανουν κλπ;
 

steath

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2017
Μηνύματα
224
Κριτικές
1
Like
602
Πόντοι
81
Λοιπόν μάγκες η ιστορία είναι πέρα για πέρα αληθινή, εγώ είμαι παλιό μέλος της ομάδας, δεν έχω λόγους να σας παραμυθιάσω, τα τελευταία χρόνια δεν ποστάρω απλά παρακολουθώ και αποφάσισα να σας διηγηθώ την εμπειρία μου γιατί διαβάζω ότι πολλοί κάνετε πολλά κασκαντεριλίκια και εννοώ τα ακάποτα και τα γλυφομούμια και τσιμπούκια σε άτομα που εκδίδονται.
Καταρχήν να πω ότι αυτό το πέρασα πριν κάνα χρόνο, αλλά ξεμπερδεψα πριν λίγους μήνες.
Εγώ είμαι χωρισμένος πάνω από δύο χρόνια μαζί με την διάσταση, η σεξουαλική μου ζωή στο χωρισμό ήταν κάνα μασατζιδικο και σε μπουρδέλο μόνο τσιμπούκι και ΠΑΝΤΑ με προφυλακτικό, στην συνέχεια γνώρισα μια κυρία κοντά στην ηλικία μου χωρισμένη και αυτή με μεγάλα παιδιά που ζούσαν μόνα τους, καλοστεκούμενη με σταθερή δουλειά, περνούσαμε καλά, σεξακι, βόλτες, ποτάκι, εκδρομές κ.α, και μετά ο καθένας σπίτι του, δεν συζουσαμε δλδ, όσο είμαστε μαζί σταμάτησα τα μασατζιδικο και μόνο που και που ξεμπουκωνα από ένα τσιμπούκι σε ένα στάνταρ στο Μετάξι.

Και εκεί που όλα ήταν μια χαρά και από υγεία ήμουν τούρμπο, είχα κάνει και εξετάσεις μετά απο λίγες μέρες άρχισα να μην είμαι καλά, συμπτώματα, κόπωση, νύστα και γενικά μια πτώση...
Στην αρχή δεν έδωσα σημασία, λέω καμιά ίωση θα είναι θα περάσει, αλλά δεν πέρναγε, μετά είχα άλλα, τα ούρα μου έγιναν κατακίτρινα και τα σκατά μου άσπρα, παίρνω τηλ τον γιατρό μου, μου λέει σου στέλνω άυλη να πας αύριο να κάνεις εξετάσεις, πάω το πρωί τις κάνω, μου λένε θα βγουν το απόγευμα, το μεσημέρι κοιταζωμε στον καθρέφτη και ήμουν κίτρινος, είχα ίκτερο, έρχονται οι εξετάσεις, όλες με μπολτ γράμματα, τις στέλνω στο γιατρό του γράφω ότι κιτρίνισα, σε δύο λεπτά με παίρνει τηλ. Φύγε μου λέει για νοσοκομείο και αρχίζει η περιπέτεια.
Πάω στα εξωτερικά δείχνω τις εξετάσεις, πέθανε πλάκα οι γιατροί, μου πήραν αίμα, με στείλανε για ακτινογραφία και μετά στο παθολογικό, περίμενα κάμποση ώρα για το παθολογικό, εκεί τους λέω τα συμπτώματα και περίμεναν τις εξετάσεις, μου λένε θα σου κάνουμε υπέρηχο, λέω πάει έχω καρκίνο, το μυαλό μου να πηγαίνει εκεί, κάποια στιγμή έρχεται μια γιατρός στο χαλαρό και άρχισε να με ρωτά για προσωπική ζωή, τι δουλειά κάνω, αν έχω τατού, αν έχω κάνει μετάγγιση, με ρώτησε για την σεξουαλική μου ζωή, της απαντούσα και όλο την ρωτούσα αν έχω καρκίνο, αυτή δεν μου απαντούσε αλλά με ρωτάγε αν έχουμε ιστορικό στην οικογένειά μου , η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε ιστορικό με καρκίνο, πάω για υπέρηχο δεν δείχνει τίποτα, ωραία λέω δεν έχω καρκίνο...
Μου λένε θα σε κρατήσουμε, και με πάνε στην παθολογική κλινική, στο μεταξύ μίλησα με τον γιατρό μου στο τηλ, και εκεί στο άνετο μου λέει, μπορεί να είναι καμιά μικρή ηπατίτιδα, εγώ δεν ήξερα καν τι ήταν αυτό...
Την άλλη μέρα αξονική πρωί πρωί, το μεσημέρι περνάνε οι γιατροί, θα δούμε την αξονική και βλέπουμε μου λένε, κάτι πέταξαν για ηπατίτιδα, θα τα δούμε όλα μου λένε, την άλλη μέρα πάλι εξετάσεις, στο μεταξύ μου ζήτησαν ένα τηλ να μιλάνε με κάποιον δικό μου, τους έδωσα του αδερφού μου, τι σου είπαν ρε του λέω, μπορεί και ηπατίτιδα μου λέει, την άλλη μέρα μου περνούν αίμα και μου λένε ότι θα γίνουν κάποιες πιο ειδικές εξετάσεις, εμένα με ένοιαζε τι έδειξε η αξονική, δεν είχαν βγει τα αποτελέσματα, το βράδυ μου φέρνουν ένα χάπι μέσα σε ένα φάκελο που έγραφε με στυλό το όνομά του, το γκουγκλαρω και μένω άγαλμα, ήταν χάπι που το περνούν ασθενείς με hiv , μου έφυγε η ψυχή, όμως ποιο κάτω διάβασα ότι το παίρνουν ασθενείς με ηπατίτιδα Β, όλα το βράδυ διάβαζα τι ήταν αυτή, τα συμπτώματα ήταν ότι είχα.
Την άλλη μέρα λέω στους γιατρούς πείτε μου τι έχω, μου λένε όλα δείχνουν οξεία ηπατίτιδα β, περιμένουν τ αποτελέσματα, μου είπαν ότι πρέπει να κόλλησα πρόσφατα το πολύ τους τελευταίους έξι μήνες...
Εγώ αυτό το διάστημα είχα πάει μόνο με την σύντροφό μου, η οποία ήταν πολύ σκεπτική και λιγομίλητη σε όλη αυτή την κατάσταση και πολύ στενοχωρημένη.
Είχα πάει και για κάνα τσιμπούκι στο στανταρακι που προείπα.
Αφού βγήκαν τ αποτελέσματα όντος είχα ηπατίτιδα β, ευτυχώς όχι Γ που είναι πιο δυνατή, οι γιατροί μου είπαν ότι πρέπει να κάνει και η σύντροφός μου εξετάσεις μην την κόλλησα, εκεί έγινε η αποκάλυψη, τους είπε ότι είχε χρόνια ηπατίτιδα β που την είχε κολλήσει από τον πρώην άνδρα της, και ότι της είχαν πει οι γιατροί ότι είχε χαμηλό ποσοστό μετάδοσης, τεσπά κάτι τέτοιο
Τώρα , εγώ προσπαθούσα να θυμηθώ όλα τα ξενογαμησια που έκανα και ήταν όλα με καποτα, οπότε πίστεψα και πιστεύω ότι κόλλησα από αυτή, φάνηκε και από τη στάση της, αν ήταν άλλη θα έκανε σαν τρελή, αυτή αντίθετα έδειχνε κατανόηση, γνωρίζοντας μάλλον την... ενοχή της
Με την συγκεκριμένη κόψαμε με το που βγήκα από το νοσοκομείο χωρίς να πούμε ο ένας στον άλλο χωρίζουμε.
Ας πάμε όμως στο νοσοκομείο, η θεραπεία της πρώτες μέρες δεν πήγαινε καλά,
ρωτούσα τον γιατρό και δεν μου μίλαγε, μου είπε μάλιστα ότι κινδυνεύω... Υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα να χρειαστείς μεταμόσχευση.
Ψυχολογία χάλια, χώρια που ήρθαν μια μέρα να μου πάρουν αίμα και για hiv γιατί ρε παιδιά τους λέω , γιατί έχουν τον ίδιο τρόπο μετάδοσης μου λένε, δεν ήταν υποχρεωμένος να το κάνω αλλά έκανα, μέχρι να μου πουν ότι ήταν αρνητικό είχα χάσει την μισή μου ζωή...
Μετά όμως από λίγες μέρες άρχισα να ξεκιτρινιζω, οι τιμές στις εξετάσεις πήγαιναν καλύτερα, ώσπου ένα πρωί έρχονται οι γιατροί και μου λένε θα σου πάρουμε αίμα, και λογικά σήμερα θα βγεις, και έτσι έγινε, μου είπαν ότι ο οργανισμός μου άρχισε να ανταποκρίνεται στην θεραπεία, και ότι πρέπει να με παρακολουθεί ηπατολογος έξω και είναι αισιόδοξοι ότι θα αποβληθεί από τον οργανισμό μου, ξέχασα να σας πω πως η οξεία ηπατίτιδα β σε ποσοστό 60 % φεύγει από τον οργανισμό, 40 μένει χρόνια με ότι αυτό συνεπάγεται, και ένα τις εκατό να χρειαστεί μεταμόσχευση
Στο διαταυτα, βρήκα τον καλύτερο γιατρό, κάθε βδομάδα εξετάσεις, μετά κάθε δεκαπέντε, μετά κάθε μήνα, όλο και καλύτερες, καί μετά από έξι επτά μήνες μου λέει καθάρισες...
Έφυγε το δηλητήριο από μέσα μου μάγκες εδώ και κάμποσα καιρό είμαι καθαρός, αλλά τα χρειάστηκα, μιλάμε για μεγάλο ζόρι, γιατί σας τα γράφω αυτά, για να σας πω να προσέχετε, αν εγώ κόλλησα από την γκόμενα, εσείς που πάτε γλύφετε μουνια και κώλους και παρακαλάτε για ακάποτα και ρωτάτε ποια τανα τα παίρνει στο στήθος και στο στόμα καλό θα ήταν να το σκεφτείται πολύ καλά και με το πάνω κεφάλι...
Αυτά και καλά ασφαλή γαμήσια!!
Υγ, αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία σε την πει
Υγ, 2 μπορεί να είναι λίγο μπερδεμένα όπως τα έχω στη σειρά, αλλά τότε ήμουν ένας ζωντανός νεκρός μέσα στο νοσοκομείο αλλά πάνω κάτω τσι ηταν. ..
να σαι καλα που μοιραστηκες την εμπειρια σου μαζι μας, προς γνωσην και συμορφωση.
 

GiogrosMou

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2022
Μηνύματα
65
Like
315
Πόντοι
20
Σύντροφε .... ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΚΑΝΕΙ ΕΜΒΟΛΙΟ ....

Δεν κόλλησες από 30 χρόνια τάνες ....

ΚΟΛΛΗΣΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΡΙΟΛΑ .....
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:




Ούτε εγώ το είχα κάνει παιδί ... το έκανα φοιτητής .....

κάντε το όλοι παλιομαλάκες .... μην περάσετε το λούκι ...........
Τι καριολα ρε φιλε ? αυτη εφτεγε που τα ειχε παλαιοτερα με ενα μακαλα βρωμιαρη που γυριζε στα μπουρδελα και αυτος την κολλλησε ? οπως πολλα βρωμερα ναυαγια απο εδω μεσα
 

Ημεδαπος

Σπουδαίος
Εγγρ.
14 Σεπ 2017
Μηνύματα
885
Κριτικές
35
Like
7.016
Πόντοι
2.836
Στο στρατό το εμβόλιο που μας βαρεσαν για ηπατιτιδα δεν ηταν?
Ή παιζει να το κάναμε μικροί τότε στο σχολείο?
Στο σχολείο κ στο Στρατό γίνεται το εμβόλιο για την υπατιτιδα α.
Ειδικά στο σχολείο σε μικρά παιδιά δεν θα κάνουν εμβόλιο για υπατιτιδα β που είναι σεξουαλικο μεταδιδομενο νόσημα.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.500
Like
13.300
Πόντοι
3.506
Τι μου θυμησες τωρα.. Μια μερα παιζαμε μπαλα με τα ψωμια για να ξεπαγωσουν γρηγορα, την αλλη βαζαμε το λαστιχο μεσα στο ρυζι για να κρυωσει λιγο.. βαζαμε στοιχημα ποιος θα σκοτωσει το ποντικι που κυκλοφορουσε στα μαγειρια. και αλλα πολλα..και τιποτα δεν παθαμε! κατι ψιλο γαστρεντεριτιδες μονο :confused:
Εκανα παρέα με έναν μάγειρα όταν ήμουν στην Ρόδο, μου έδειξε αυθεντικό Godzilla στην κατάψυξη με σφραγίδα 1980...εντάξει επικές στιγμές αλλαγή του χρόνου μεθυσμένοι στο 1ο γραφείο με μια νταμιτζάνα ξύδι από ένα χωριό εκεί δίπλα.. :rockon::confused:
 

Ημεδαπος

Σπουδαίος
Εγγρ.
14 Σεπ 2017
Μηνύματα
885
Κριτικές
35
Like
7.016
Πόντοι
2.836
Λοιπόν μάγκες η ιστορία είναι πέρα για πέρα αληθινή, εγώ είμαι παλιό μέλος της ομάδας, δεν έχω λόγους να σας παραμυθιάσω, τα τελευταία χρόνια δεν ποστάρω απλά παρακολουθώ και αποφάσισα να σας διηγηθώ την εμπειρία μου γιατί διαβάζω ότι πολλοί κάνετε πολλά κασκαντεριλίκια και εννοώ τα ακάποτα και τα γλυφομούμια......
Αρχικά οφείλουμε να σου πουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ που μας εκμυστηρευτηκες την εμπειρία σου.
Ότι έγινε έγινε, σημασια έχει τι θα γίνει από εδώ κ μετά.
Στην υπατιτιδα β με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή υπάρχει μια σταθερότητα της νόσου κ μπορεί κάποιος να συνεχίσει την ζωή του χωρίς προβλήματα αλλά όμως ο ιός παραμένει για πάντα κ δεν φεύγει από το οργανισμό.
Σε ότι έγινε δεν φταις εσύ, απλά έκανες μια σχέση έδωσες εμπιστοσύνη κ η κυρία σε πούλησε εν γνώση της ενώ απεναντίας έπρεπε να σε προστατέψει.Αρχικά οφείλουμε να σου πουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ που μας εκμυστηρευτηκες την εμπειρία σου.

Ότι έγινε έγινε, σημασια έχει τι θα γίνει από εδώ κ μετά.

Στην υπατιτιδα β με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή υπάρχει μια σταθερότητα της νόσου κ μπορεί κάποιος να συνεχίσει την ζωή του χωρίς προβλήματα αλλά όμως ο ιός παραμένει για πάντα κ δεν φεύγει από το οργανισμό.

Σε ότι έγινε δεν φταις εσύ, απλά έκανες μια σχέση έδωσες εμπιστοσύνη κ η κυρία σε πούλησε εν γνώση της ενώ απεναντίας έπρεπε να σε προστατέψει.
 
OP
OP
GIORGOSK

GIORGOSK

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
6.517
Κριτικές
4
Like
1.772
Πόντοι
266
Αρχικά οφείλουμε να σου πουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ που μας εκμυστηρευτηκες την εμπειρία σου.
Ότι έγινε έγινε, σημασια έχει τι θα γίνει από εδώ κ μετά.
Στην υπατιτιδα β με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή υπάρχει μια σταθερότητα της νόσου κ μπορεί κάποιος να συνεχίσει την ζωή του χωρίς προβλήματα αλλά όμως ο ιός παραμένει για πάντα κ δεν φεύγει από το οργανισμό.
Σε ότι έγινε δεν φταις εσύ, απλά έκανες μια σχέση έδωσες εμπιστοσύνη κ η κυρία σε πούλησε εν γνώση της ενώ απεναντίας έπρεπε να σε προστατέψει.Αρχικά οφείλουμε να σου πουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ που μας εκμυστηρευτηκες την εμπειρία σου.

Ότι έγινε έγινε, σημασια έχει τι θα γίνει από εδώ κ μετά.

Στην υπατιτιδα β με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή υπάρχει μια σταθερότητα της νόσου κ μπορεί κάποιος να συνεχίσει την ζωή του χωρίς προβλήματα αλλά όμως ο ιός παραμένει για πάντα κ δεν φεύγει από το οργανισμό.

Σε ότι έγινε δεν φταις εσύ, απλά έκανες μια σχέση έδωσες εμπιστοσύνη κ η κυρία σε πούλησε εν γνώση της ενώ απεναντίας έπρεπε να σε προστατέψει.
Ο οξεία ηπατίτιδα β φεύγει....
 

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
489
Κριτικές
1
Like
624
Πόντοι
81
Αν κάνω το εμβόλιο μετά μπορώ να ρίχνω ακάποτα άφοβα;:think:
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
5.621
Κριτικές
24
Like
9.783
Πόντοι
4.746

ΕΝΕΣΙΜΗ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ

3. Μείωση της κυτταρικής βλάβης στην αλκοολική και μη αλκοολική λιπώδη νόσο του ήπατος

Ο θάνατος των κυττάρων στο ήπαρ μπορεί να επιδεινωθεί από την ανεπάρκεια αντιοξειδωτικών, όπως η γλουταθειόνη. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε λιπώδη νόσο του ήπατος σε όσους καταναλώνουν ή όχι υπερβολικές ποσότητες αλκοόλ. Η γλουταθειόνη φαίνεται να βελτιώνει τα επίπεδα των πρωτεϊνών, των ενζύμων και της χολερυθρίνης στο αίμα σε άτομα με αλκοολική και μη αλκοολική λιπώδη νόσο του ήπατος.

Μια μελέτη έδειξε ότι η γλουταθεινόνη ήταν πιο αποτελεσματική όταν χορηγούνταν σε ανθρώπους με λιπώδη νόσο του ήπατος ενδοφλέβια, σε υψηλές δόσεις. Οι συμμετέχοντες είχαν μια μείωση στη μηλονική διαλδεΰδη, ενός δείκτη που δείχνει την καταστροφή των κυττάρων του ήπατος.

Μια ακόμη μελέτη έδειξε ότι η χορήγηση γλουταθειόνης από το στόμα είχε θετικές επιδράσεις σε ανθρώπους με μη αλκοολική λιπώδη νόσο του ήπατος μετά από αλλαγές στον τρόπο ζωής. Σε αυτή την περίπτωση το συμπλήρωμα περιείχε 300mg γλουταθειόνης και έπρεπε η λήψη του να είναι καθημερινή για 4 μήνες.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Ημεδαπος

Σπουδαίος
Εγγρ.
14 Σεπ 2017
Μηνύματα
885
Κριτικές
35
Like
7.016
Πόντοι
2.836
Ο οξεία ηπατίτιδα β φεύγει....
Ναι βεβαίως κ φεύγει η οξεία, αλλά μετατρέπεται σε χρόνια ιπατιτδα κ παραμένει στο ήπαρ.
Η ιατρική εξελίσσεται συνέχεια κ ίσως αργότερα να βρεθεί ένα φάρμακο που να την αφανίσει τελειος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ROB. C

Ημεδαπος

Σπουδαίος
Εγγρ.
14 Σεπ 2017
Μηνύματα
885
Κριτικές
35
Like
7.016
Πόντοι
2.836
Παιδια, εμβολιο για ηπατιτιδα Β, το κανεις σε οποιαδηποτε ηλικια κι αν εισαι;
Το πληρωνει το ταμειο, ειναι δωρεαν;
Στο κανει και ιδιωτης γιατρος;
Ναι το κάνεις σε οποιαδήποτε ηλικία το συνταγογραφει ηλεκτρονικα γιατρός το παίρνεις από φαρμακείο που είναι σχετικά φθηνό.
Παλια ήταν 3 δόσεις τώρα ειναι 2 κ σε καλύπτει για 10 χρόνια.
Εισαι καλυμμένος στην ιπατιτδα β αλλά εκτέθημενος στην Γ κ στο aids.
Οποτε κ παλι δεν το δίνεις χωρίς σκουφάκι.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom