Νέα

Κατάθλιψη στην ζωή του σύγχρονου άντρα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα goustarwnaxunw
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 327
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Έχετε περάσει ποτέ κατάθλιψη?

  • Ναι

    Ψήφοι: 105 71,4%
  • Οχι

    Ψήφοι: 42 28,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    147

edigno

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2020
Μηνύματα
447
Κριτικές
1
Like
60
Πόντοι
1
Μόνο που το δευτερο δεν είναι κατάθλιψη. Είναι του τύπου "Με παράτησε η γκόμενα κι έχω κατάθλιψη".
Αυτό δεν είναι κατάθλιψη αλλά στενοχώρια. Κι εγώ έχω πολλά προβλήματα που με στενοχωρούν αλλά δεν πάω να λέω έχω κατάθλιψη, γιατί είναι προσβολή προς τους ανθρώπους που έχουν πραγματική κατάθλιψη.
Αυτός που έχει πραγματική κατάθλιψη, δεν εξαρτάται από εξωτερικούς παράγοντες αλλά είναι καθαρά θέμα εγκεφαλικής χημείας. Μπορεί να έχει λυμένα όλα του τα προβλήματα και να αυτοκτονήσει.

Εχεις πολυ δικιο φιλε μου, τι ωραιο θα ηταν να ευαισθητοποιουμασταν ολοι στο τομεα της καταθλιψης.Θα ηταν η Ελλαδα μια καλυτερη χωρα!
 

emperor13

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2018
Μηνύματα
2.738
Like
704
Πόντοι
96
ο καπιταλισμος και η γυναικοκρατια ειναι υπευθυνες για την αριθμητικη εξακοντιση  των κρουσματων και των θυματων που αφορουν ψυχικα νοσηματα συμπεριλαμβανομενης και της καταθλιψης
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Η καταθλιψη ειναι αρρωστια και χρηζει ιατρικης παρεμβασης.Τελος.Το αλλο ζητουμενο ειναι οτι η καταθλιψη θεωρω οτι ειναι ευκολο να παρερμηνευτει απο μια περιοδο που δεν νοιωθουμε τοσο τονωμενοι,οπου εκει καραδοκουν διαφοροι λαθοι χηρισμοι.Ενας απ αυτους ειναι να σ αρχισουν τις συνταγογραφησεις χωρις ιδιαιτερο λογο,απλα γιατι και χρονο εξοικονομουν κ χρημα κερδιζουν.

Πρωτος μου ξαδερφος,πρωην ιατρικος επισκεπτης μ λεγε οτι το ψυχοφαρμακο ειχε πολυ ανοδο τελευταια,καθως ηταν το μοναδικο φαρμακο π σ εβαζε πιο ευκολα στο γραφειο του γιατρου δινοντας απο μπονους χρηματικα μεχρι ταξιδια,κοινως στ αρχιδια τους για το συγκεκριμενο ζητημα,ενω φαρμακα καρδιας κ αλλα δεν τ αλλαζαν ευκολα οι γιατροι.

Χρειαζεται πιστευω καλο κοντρολαρισμα των αναγκων μας,των δυνατοτητων και των στοχων που θετουμε.Ολοι μας εχουμε σκαμπανευασματα στην ψυχολογια ομως οφειλουμε να το παλεψουμε,το διαστημα θεωρω διαφερει για τον καθ ενα μας.

Κρατατε γερα μαγκες κ βρειτε κατι που σας γεμιζει για να σας τονωνει το ηθικο!
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.527
Κριτικές
22
Like
6.702
Πόντοι
3.346
Ειναι στον ανθρωπο πιστευω. Μερικοι ειναι ευαισθητοι και αδυναμοι χαρακτηρες..οταν λοιπον δεν πανε καλα τα πραγματα στην ζωη τους..τοτε ξεκιναει σιγα σιγα να τους πιανει καταθλιψη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: laskos

edigno

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2020
Μηνύματα
447
Κριτικές
1
Like
60
Πόντοι
1
Ειναι στον ανθρωπο πιστευω. Μερικοι ειναι ευαισθητοι και αδυναμοι χαρακτηρες..οταν λοιπον δεν πανε καλα τα πραγματα στην ζωη τους..τοτε ξεκιναει σιγα σιγα να τους πιανει καταθλιψη.

Κανεις λαθος φιλε μου, η καταθλιψη δεν ειναι αδυναμια, ειναι ψυχικη ασθενεια, πολλοι δυνατοι αντρες ειχαν μανιοκαταθλιψη και πολλοι απο αυτους διανοουμενοι, ο δημητρης λιαντινης αυτοκτονησε, και αλλα παραδειγματα van gogh πολιτικοι, συγγραφεις.
Η καταθλιψη δεν ειναι αδυναμια και λυνετε με φαρμακα, και κανοντας πραγματα που σου αρεσουν.
Θες μπασκετακι, παιξε θες τεννις παιξε, πολλους ειδα να τρεχπυν σημερα στη γειτονια μου, αλλη με ποδηλατο, αλλοι να τρωνε.
Καντε πραγματα που σας αρεσουν και αγαπηστε τον εαυτο σας.
Κανεις δεν θα σας αγαπησει πραγματικα, οθτε γυναικες ουτε φιλοι.
Εχω καταθλιψη και κανω πραγματα που μου αρεσουν, μην περιμενετε τη μεγαλη τη χαρα  ννα κερδισετε το τζοκερ για να χαρειτε.
Πρεπει απο μικρα και απλα πραγματα να περνουμε χαρα, ενας καφες, ενα μπασκετακι , παρακολουθηση σπορ, ονλαιν παιχνιδια.
Body building και ψυχαναγκαστικα σπορ θα σας κανουνε χειροτερα.
Η καταθλιψη ειναι ασθενεια δεν ειναι αδυναμια.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.527
Κριτικές
22
Like
6.702
Πόντοι
3.346
Κανεις λαθος φιλε μου, η καταθλιψη δεν ειναι αδυναμια, ειναι ψυχικη ασθενεια, πολλοι δυνατοι αντρες ειχαν μανιοκαταθλιψη και πολλοι απο αυτους διανοουμενοι, ο δημητρης λιαντινης αυτοκτονησε, και αλλα παραδειγματα van gogh πολιτικοι, συγγραφεις.
Η καταθλιψη δεν ειναι αδυναμια και λυνετε με φαρμακα, και κανοντας πραγματα που σου αρεσουν.
Θες μπασκετακι, παιξε θες τεννις παιξε, πολλους ειδα να τρεχπυν σημερα στη γειτονια μου, αλλη με ποδηλατο, αλλοι να τρωνε.
Καντε πραγματα που σας αρεσουν και αγαπηστε τον εαυτο σας.
Κανεις δεν θα σας αγαπησει πραγματικα, οθτε γυναικες ουτε φιλοι.
Εχω καταθλιψη και κανω πραγματα που μου αρεσουν, μην περιμενετε τη μεγαλη τη χαρα  ννα κερδισετε το τζοκερ για να χαρειτε.
Πρεπει απο μικρα και απλα πραγματα να περνουμε χαρα, ενας καφες, ενα μπασκετακι , παρακολουθηση σπορ, ονλαιν παιχνιδια.
Body building και ψυχαναγκαστικα σπορ θα σας κανουνε χειροτερα.
Η καταθλιψη ειναι ασθενεια δεν ειναι αδυναμια.
Εγω σου λεω πριν τους πιασει καταθλιψη.Σιγουρα θα πιανει και αλλους πιο δυναμικους χαρακτηρες,αλλα νομιζω οι περισσοτεροι ειναι αδυναμοι και ευαισθητοι.
Καλο ειναι να μην φτασεις στα φαρμακα..οσους ξερω δεν καταφεραν να γυρισουν πισω...το μονο που κανουν ειναι να τους κρατανε σε αθλια κατασταση. Καλυτερα να μην ζεις ετσι. Ξερω αλλη περιπτωση που δεν αντεξε και φουνταρε..και ηταν μικρος 20αρης, και τα δοκιμασαν ολα..γατρους,χαπια βολτες,αθληση..γυμναστηρια εκκλησιες..μεχρι και σχολειο τον ξαναγραψαν..το θεμα του ηταν και για αυτο δεν τα καταφερε τελικα και αυτοκτονησε.. οτι ηταν ακομα και πριν τον πιασει αδυναμος χαρακτηρας.
 

edigno

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2020
Μηνύματα
447
Κριτικές
1
Like
60
Πόντοι
1
Εγω σου λεω πριν τους πιασει καταθλιψη.Σιγουρα θα πιανει και αλλους πιο δυναμικους χαρακτηρες,αλλα νομιζω οι περισσοτεροι ειναι αδυναμοι και ευαισθητοι.
Καλο ειναι να μην φτασεις στα φαρμακα..οσους ξερω δεν καταφεραν να γυρισουν πισω...το μονο που κανουν ειναι να τους κρατανε σε αθλια κατασταση. Καλυτερα να μην ζεις ετσι. Ξερω αλλη περιπτωση που δεν αντεξε και φουνταρε..και ηταν μικρος 20αρης, και τα δοκιμασαν ολα..γατρους,χαπια βολτες,αθληση..γυμναστηρια εκκλησιες..μεχρι και σχολειο τον ξαναγραψαν..το θεμα του ηταν και για αυτο δεν τα καταφερε τελικα και αυτοκτονησε.. οτι ηταν ακομα και πριν τον πιασει αδυναμος χαρακτηρας.

Αδερφε μου η καταθλιψη εξαρταται απο τα προσωπικα βιωματα του καθενος, δεν παθαινουν ολοι για τον ιδιο λογο καταθλιψη, η καταθλιψη ειναι εμφανιζετε για διαφορετικους λογους στο καθε ατομο.
Σιγουρα καποια προδιαθεση ευαισθησια μπορει να υπαρχει.
Στην ελβετια ενα 60% εχει καταθλιψη, και στην ελλαδα 7%, και οι Ελβετοι,Αυστριακοι ειναι σκληροι λαοι.
Ειχα φιλο Ελληνοαυστριακο, υπηρετησε στον Αυστριακο στρατο, καμια σχεση με την Ελληνικη παιδικη χαρα στην Αυστρια τους βριζανε τους φτυναν τους χτυπουσαν και οχι σρ σωματα ειδικων δυναμεων, πεζικο και αεροπορια.
Μηπως εδω πρεπει να μας κλεινουν στην γυαλα και νσ ντρεπομαστε νσ πουμε οτι εχουμε καταθλιψη.


 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2020
Μηνύματα
146
Κριτικές
2
Like
100
Πόντοι
1
Δεν έχω δει ποτέ κάποιον μα γίνεται καλά με φάρμακα, δυστυχώς. Λειτουργούν μόνο σαν σωσίβιο για να μη βουλιάξεις τελείως. Δεν πήρα ποτέ.
 
  • Θυμός
Αντιδράσεις: laskos
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
νομιζω υπαρχουν 2 λογοι για τους οποιους μπορει καποιος να εχει καταθλιψη. γιατι ας πουμε εχει προβλημα εγκεφαλικης χημειας η  γιατι εχει αλλα προβληματα οπως κοινωνικοτητας η προβληματα υγειας κτλ κτλ
ενας ανθρωπος πο αισθανεται την αναγκη να γινει πλουσιος η διασημος και δεν μπορει, λογικο ειναι να εχει καταθλιψη οπως και καποιος που εχει σωματικα προβληματα η προβληματα κοινωνικοποιησης, δυσκολιες με το αλλο φυλο κτλ

Ο φτωχος και μη-διασημος ισως εχει μικροτερες πιθανοτητες να παθει καταθλιψη απ'τον πλουσιο που γαμαει ολα τα μουνια. Γιατι ο φτωχος νομιζει οτι αυτο το πραγμα, *ΑΝ* το πετυχει καποια μερα, θα τον κανει χαρουμενο. Η ελπιδα οτι αν κανει το ταδε ή το ταδε μπορει να δει φως, του κραταει το motivation.

Ο πλουσιος γαμικος, διασημος ή μη, εχει σκοτωσει αυτες τις αυταπατες με το τροπο ζωης του. Αυτα που ο μεσος ανθρωπος νομιζει οτι θα τον κανουν χαρουμενο, ο πλουσιος ξερει οτι δε τον κανουν χαρουμενο. Η μονη διαφορα για τον πλουσιο ειναι οτι δεν καθεται να ασχολειται με τα βαρετα βιοποριστικα που τρωνε 8-10ωρες τη μερα. Αλλα εχοντας ανοιχτες αυτες τις 8-10 ωρες τη μερα για αλλα πραγματα, δε μπορει να τις "γεμισει" με κατι που να εχει νοημα. Ειναι 8-10 ωρες επιπλεον που πρεπει να ερθει αντιμετωπος με τον εαυτο του, τι ακριβως θελει και ποιος ειναι ο ρολος του στη ζωη. Αν δεν εχει ουσιαστικες απαντησεις μετα παθαινει καταθλιψη ή το ριχνει σε περιεργες δραστηριοτητες.

Γενικα αν προκειται να λυσεις το βιοποριστικο, να εχεις λεφτα, να γαμας διαστημικα μουνια (με λεφτα ή κανοντας μοστρα τα πλουτη ή τη δοξα σου) κτλ, πρεπει να εχεις πολυ καλη ψυχολογικη βαση για να το διαχειριστεις ολο αυτο γιατι ΔΕΝ προκειται να σε κανει ευτυχισμενο οπως μπορει να πιστευες πριν αποκτησεις ολα τα παραπανω. Η ευτυχια δεν ειναι συναρτηση των χρηματων, του σεξ, της φημης/δοξας, κτλ. Ειναι εσωτερικη κατασταση.

Καποτε στο TED ειχε μια ομιλια, δε θυμαμαι τωρα απο ποιον, αλλα ελεγε το εξης... καντε ενα νοητικο πειραμα και υποθεστε οτι εχετε οσα λεφτα θελετε... μετα τι θα κανετε? Και οταν λεμε μετα, εννοουμε μακροπροθεσμα. Οκ αρχικα θα ξεσπασεις κανοντας πραγματα που εχεις στερηθει, βοηθωντας συγγενεις, φιλους, οκ, μετα ΤΙ? Πηρες και αμαξια, και αυτοκινητα, και ελικοπτερα, εκανες και ταξιδια, γαμησες και ολα τα μουνια, ταϊσες και ολους τους φιλους/συγγενεις, ωραια και μετα ΤΙ?

Αν δεν εχει απαντησεις ο υποψηφιος πλουσιος γι'αυτο το "μετα ΤΙ?" απλα θα τον γαμησει η επιτυχια/τα πλουτη/η δοξα. Ο φτωχος θα πει "βρε ας τα χα εγω και θα την εβρισκα την ακρη" αλλα δεν ειναι ετσι.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.527
Κριτικές
22
Like
6.702
Πόντοι
3.346
Αδερφε μου η καταθλιψη εξαρταται απο τα προσωπικα βιωματα του καθενος, δεν παθαινουν ολοι για τον ιδιο λογο καταθλιψη, η καταθλιψη ειναι εμφανιζετε για διαφορετικους λογους στο καθε ατομο.
Σιγουρα καποια προδιαθεση ευαισθησια μπορει να υπαρχει.
Στην ελβετια ενα 60% εχει καταθλιψη, και στην ελλαδα 7%, και οι Ελβετοι,Αυστριακοι ειναι σκληροι λαοι.
Ειχα φιλο Ελληνοαυστριακο, υπηρετησε στον Αυστριακο στρατο, καμια σχεση με την Ελληνικη παιδικη χαρα στην Αυστρια τους βριζανε τους φτυναν τους χτυπουσαν και οχι σρ σωματα ειδικων δυναμεων, πεζικο και αεροπορια.
Μηπως εδω πρεπει να μας κλεινουν στην γυαλα και νσ ντρεπομαστε νσ πουμε οτι εχουμε καταθλιψη.
Τα προσωπικα βιωματα ειναι αυτα που αναβουν το φυτιλι. Σιγουρα οσοι φτασανε σε καταθλιψη και αργοτερα σε βαριας μορφης, ειχανε ενα η περισσοτερα αρνητικα βιωματα στην ζωη τους..αλλα ο δυναμιτης ειναι.. τι χαρακτηρας ειναι ο καθενας.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
Ανοιγώ αυτό θέμα για όλα τα μέλοι που περνάνε / έχουν περάσει κατάθλιψη.

Προσωπικά, δεν βρίσκω λόγο για να ζεις εαν είσαι ο μέσος άνδρας. Δυστυχώς η αξία μας πλέον μετρίεται με followers στο instagram, με γνωριμίες, με φήμη, και με χρήμα. Εαν δεν έχεις κάτι από αύτα, είσαι μέσα στο μεγαλύτερο ποσοστό του ανδρικού πληθυσμού της χώρας που δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως αξία. Για να γαμήσεις, πρέπει να παρακαλάς, να φας 1000 άκυρα, και ΙΣΩΣ να σου κάτσει κάποια μετά απο παρακάλια. Πας σε ένα κλαμπ, και σου φέρονται όλοι με εχθρικότητα (Αν δεν φας πόρτα βέβαια). Αν πας να μιλήσεις σε κάποια γυναίκα, το πιο πιθανό είναι να σε κοιτάξει λες και πας να την σκοτώσεις, και για ποιον λόγο άλλωστε να κάτσει να ασχοληθεί μαζί σου, εφόσον έχει εκατό μαλάκες να την παρακαλάνε κάθε μέρα στο διαδίκτυο. Ο μόνος λόγος που βγαίνουν πλεον, είναι για να βγάλουν stories, και να το παίξουν celebrities.


Παλιά ήταν χειρότερα !
Για να παρακαλέσει ο άλλος, έπρεπε να πάει σε ... ομάδα , να παίζει μουσική ή να δουλεύει νύχτα .....

Και γνωριμίες μόνο ΑΠΟ ΠΡΟΞΕΝΙΑ !

Ας αρχίσουμε όμως από τα βασικά !
ΣΕ ΚΛΑΜΠ, ΔΕΝ ΠΑΣ ΠΟΤΕ. ΕΙΔΙΚΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ.
Που πλέον είναι οι ... μοναδικές μέρες που ανοίγουν !!!!!!!!


Σε τέτοια μπουρδέλα ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΣ, αν ήσουν κολλητός με τον ιδιοκτήτη , το προσωπικό
ή μπορούσες να χαλάς 2000€ κάθε φορά. ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΑ, ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.
ΔΕΝ ΠΑΤΑΣ ΠΟΤΕ.

Πήγαινε σε καμιά 20αρια καταστήματα ή πολυκαταστήματα ... για να αγοράσεις .... 1 ζευγάρι κάλτσες.
Πιάνε κουβέντα σε κάθε γκόμενα. Εκεί μαθαίνεις μπαλίτσα.

Εννοείται γαμάς και πουτάνες. Δεν πρέπει να βρωμάς αγαμία.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
Σιγουρα οσοι φτασανε σε καταθλιψη και αργοτερα σε βαριας μορφης, ειχανε ενα η περισσοτερα αρνητικα βιωματα στην ζωη τους..αλλα ο δυναμιτης ειναι.. τι χαρακτηρας ειναι ο καθενας.

Όσοι πάθαν κατάθλιψη , είχαν να γαμήσουν ... χρόνια ή ΗΤΑΝ ΠΑΡΘΕΝΟΙ ΣΤΑ 20,25, 30 , 35.


Κατάθλιψη δεν παθαίνει κανείς που γαμάει 3-4 φορές τη βδομάδα σε μπουρδέλα έστω, όπως ο πίκερ !

ΜΟΝΟ ΑΓΑΜΗΤΟΙ !!!!!
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.527
Κριτικές
22
Like
6.702
Πόντοι
3.346
Όσοι πάθαν κατάθλιψη , είχαν να γαμήσουν ... χρόνια ή ΗΤΑΝ ΠΑΡΘΕΝΟΙ ΣΤΑ 20,25, 30 , 35.


Κατάθλιψη δεν παθαίνει κανείς που γαμάει 3-4 φορές τη βδομάδα σε μπουρδέλα έστω, όπως ο πίκερ !

ΜΟΝΟ ΑΓΑΜΗΤΟΙ !!!!!
Καμια σχεση με το σεξ! ο 20αρης που ανεφερα πριν..μεχρι το λυκειο και πριν παθει καταθλιψη τις γκομενες της πηγαινε στο σπιτι να της γνωρισουν και οι γονεις του και μετα οταν φευγαν για δουλεια της πηδουσε στο δωματιο.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
Καμια σχεση με το σεξ! ο 20αρης που ανεφερα πριν..μεχρι το λυκειο και πριν παθει καταθλιψη τις γκομενες της πηγαινε στο σπιτι να της γνωρισουν και οι γονεις του και μετα οταν φευγαν για δουλεια της πηδουσε στο δωματιο.

Αδύναμος χαρακτήρας. Τις έπαιρνε σοβαρά.
Ίσως και η καλή ζωή να φταίει για την ... κατάθλιψη.
Όσους ξέρω με εμπειρία σε χαμαλοδουλειές, οικοδομή, χωράφια, ζώα κτλ κανείς δεν έχει πάθει κατάθλιψη !
Κι εμένα ίσως με θωράκισε η δουλειά στο σιδεράδικο του πατέρα μου. Στρώνεις χαρακτήρα.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Αδύναμος χαρακτήρας. Τις έπαιρνε σοβαρά.
Ίσως και η καλή ζωή να φταίει για την ... κατάθλιψη.
Όσους ξέρω με εμπειρία σε χαμαλοδουλειές, οικοδομή, χωράφια, ζώα κτλ κανείς δεν έχει πάθει κατάθλιψη !
Κι εμένα ίσως με θωράκισε η δουλειά στο σιδεράδικο του πατέρα μου. Στρώνεις χαρακτήρα.

Τα υπαρξιακα δεν εχουν ευκαιρια να εκδηλωθουν οταν το ατομο ασχολειται 24/7 με τα της επιβιωσης. Οταν λυθουν επαρκως τα θεματα επιβιωσης τοτε αρχιζουν τα υπαρξιακα και συνεπακολουθα ψυχολογικα προβληματα.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
Τα υπαρξιακα δεν εχουν ευκαιρια να εκδηλωθουν οταν το ατομο ασχολειται 24/7 με τα της επιβιωσης. Οταν λυθουν επαρκως τα θεματα επιβιωσης τοτε αρχιζουν τα υπαρξιακα και συνεπακολουθα ψυχολογικα προβληματα.

αργία μήτηρ πάσης κακίας δηλαδή !!!!
τα είπαν όλα οι τεράστιοι αρχαίοι έλληνες !!!!!
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.700
Πόντοι
606
Όσους ξέρω με εμπειρία σε χαμαλοδουλειές, οικοδομή, χωράφια, ζώα κτλ κανείς δεν έχει πάθει κατάθλιψη !

Ναι γιατί όσοι κάνουν τέτοιες δουλειές,συνήθως είναι άτομα χαμηλού επιπέδου.Που δεν ξέρουν καν τί είναι κατάθλιψη,δεν έχουν το μυαλό να ξέρουν

Η κατάθλιψη χτυπάει άτομα υψηλότερου επιπέδου ακριβώς επειδή οι ίδιοι έχουν υψηλές προσδοκίες οι οποίες δεν εκπληρώνονται
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.527
Κριτικές
22
Like
6.702
Πόντοι
3.346
Αδύναμος χαρακτήρας. Τις έπαιρνε σοβαρά.
Ίσως και η καλή ζωή να φταίει για την ... κατάθλιψη.
Όσους ξέρω με εμπειρία σε χαμαλοδουλειές, οικοδομή, χωράφια, ζώα κτλ κανείς δεν έχει πάθει κατάθλιψη !
Κι εμένα ίσως με θωράκισε η δουλειά στο σιδεράδικο του πατέρα μου. Στρώνεις χαρακτήρα.
Πολυ ανετη ζωη δεν ειχε..αλλα δεν ηταν και φτωχια καταραμενη! σαν ολα τα παιδια σχεδον ζουσε..οχι πολλα αλλα ουτε και λιγα.
Οι γονεις του γιατι τους ξερω ηταν ψιλο ανοιχτα μυαλα..οχι δλδ τιποτα κολλημενα να τον μαλωνουν με το παραμικρο.Γι αυτο σας λεω ο αδυναμος χαρακτηρας του βγηκε προς τα εξω καποια στιγμη και σε συνδιασμο με αλλα εφτασε το παιδι σε αυτο το σημειο.Παντως οπως και ειπα πριν τιποτα δεν μπορουσε να τον βοηθησει..απο ενα σημειο και μετα αυτο που λενε η βαριας μορφης καταθλιψη ουτε θαυμα δεν σε σωζει..τον εζησα λιγο προς το τελος..ενταξει γελουσε χωρις λογο..μετα σοβαρευε και προσπαθουσε κανα δεκαλεπτο να πει μια λεξη,πηγαινε στο μπανιο και κολλουσε σε ενα σημειο..και αλλα πολλα μιλαμε για τραγικη κατασταση..σε επιανε και εσενα κατι αν καθοσουν πολυ ωρα μαζι του.
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.542
Like
2.205
Πόντοι
606
:hi:  ολοι οι καταθλιπτικοι ανθρωποι είναι εγωιστες-περηφανοι.

Κανενας ταπεινος ανθρωπος δεν είναι καταθλιπτικος.  
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom