Νέα

Κατάθλιψη στην ζωή του σύγχρονου άντρα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα goustarwnaxunw
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 327
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Έχετε περάσει ποτέ κατάθλιψη?

  • Ναι

    Ψήφοι: 105 71,4%
  • Οχι

    Ψήφοι: 42 28,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    147

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.735
Κριτικές
1
Like
6.079
Πόντοι
2.306
Ναι θα πας στο γιατρο αλλα μη νομιζεις οτι τα αντικαταθλιπτικα ειναι αθώα.
Πολλοι εχουν αυτοκτονήσει ενω επαιρναν αγωγή,η μονη σωτηρια λύση σε βαρια περιστατικά ειναι μεσα σε κλινική.
Ναι σε αντιστοιχια με μια βαρια λοιμωξη : πας νοσοκομειο δεν την περνας σπιτι. Σε αυτο σε καθοδηγει ο γιατρος που σε παρακολουθει.
απλα αυτο που λεω ειναι οτι δεν υπαρχει καμμια ντροπη να πηγσινει καποιος σε ψυχιατρο , οπως δεν ειναι ντροπη να πας σε παθολογο ή ορθοπεδικο.
πολλοι το θεωρουν στιγμα και δεν θελουν με τιποτα να ζητησουν βοηθεια μηπως φανουν αδυναμοι.
Στην πραγματικότητα, δυνατοι ειναι αυτοι που τολμουν και ζητουν βοηθεια.
Αν δεν εχεις τον ειδικο κοντα σου να σε παρακολουθει και εχεις καποιο ψυχικο νοσημα, δυσκολο πολυ να βελτιωθεις.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.433
Κριτικές
8
Like
11.279
Πόντοι
3.786
Έχω περάσει κατάθλιψη πριν αρκετά χρόνια και την ξεπέρασα μόνος μου, χωρίς φάρμακα, χωρίς ψυχολόγο. Την ξεπέρασα όταν άλλαξαν οι συνθήκες που την προκαλούσαν μετά και από δικές μου προσπάθειες.

Η εμπειρία μου λέει ότι πρέπει να πονέσεις και να προσπαθήσεις. Είναι λάθος να μη ζητήσεις βοήθεια από ψυχολόγο ή να μην αφήνεις τους γύρω σου να σε στείλουν σε έναν. Χωρίς βοήθεια θα σου πάρει πολύ περισσότερο χρόνο και θα είναι πολύ πιο επώδυνη η πορεία.

Υπάρχει όμως και ένα λεπτό σημείο. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν εξάρτηση από τον ψυχολόγο. Επειδή δεν έχουν καθόλου δύναμη θεωρούν ότι έχουν συνέχεια κατάθλιψη και μπορεί να κουμπώσουν χάπι επειδή πλημμύρισε ο Βόλος ή είδαν ένα σκύλο στο δρόμο να τον έχει πατήσει αμάξι. Έτσι γίνεσαι πρεζάκι του ψυχολόγου ,σαν να παίρνεις φάρμακα κάθε φορά που νιώθεις πόνο για πάνω από 2 δευτερόλεπτα. Πραγματικά θα προτιμούσα να πηδήξω από κανένα γκρεμό από το να καταντήσω σαν αυτούς τους ανθρώπους. Όλα θέλουν μέτρο και κυρίως να μείνεις μόνος με τον εαυτό σου να καταλάβεις ποιος είσαι και που πας.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.735
Κριτικές
1
Like
6.079
Πόντοι
2.306
Έχω περάσει κατάθλιψη πριν αρκετά χρόνια και την ξεπέρασα μόνος μου, χωρίς φάρμακα, χωρίς ψυχολόγο. Την ξεπέρασα όταν άλλαξαν οι συνθήκες που την προκαλούσαν μετά και από δικές μου προσπάθειες.

Η εμπειρία μου λέει ότι πρέπει να πονέσεις και να προσπαθήσεις. Είναι λάθος να μη ζητήσεις βοήθεια από ψυχολόγο ή να μην αφήνεις τους γύρω σου να σε στείλουν σε έναν. Χωρίς βοήθεια θα σου πάρει πολύ περισσότερο χρόνο και θα είναι πολύ πιο επώδυνη η πορεία.

Υπάρχει όμως και ένα λεπτό σημείο. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν εξάρτηση από τον ψυχολόγο. Επειδή δεν έχουν καθόλου δύναμη θεωρούν ότι έχουν συνέχεια κατάθλιψη και μπορεί να κουμπώσουν χάπι επειδή πλημμύρισε ο Βόλος ή είδαν ένα σκύλο στο δρόμο να τον έχει πατήσει αμάξι. Έτσι γίνεσαι πρεζάκι του ψυχολόγου ,σαν να παίρνεις φάρμακα κάθε φορά που νιώθεις πόνο για πάνω από 2 δευτερόλεπτα. Πραγματικά θα προτιμούσα να πηδήξω από κανένα γκρεμό από το να καταντήσω σαν αυτούς τους ανθρώπους. Όλα θέλουν μέτρο και κυρίως να μείνεις μόνος με τον εαυτό σου να καταλάβεις ποιος είσαι και που πας.
Χωρις να θελω να προσβαλλω τη διαγνωση της κατάθλιψης την εβγαλες μονος σου?
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.213
Like
15.824
Πόντοι
3.656
Πάντως ο πιο ηλίθιος λόγος να πάθεις κατάθλιψη...είναι για κανα χωρισμό

Να πάθεις λόγω ανεργίας,κακών οικονομικών,το καταλαβαίνω.Αλλά όχι για κανα βρωμόμουνο που σε παράτησε
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.433
Κριτικές
8
Like
11.279
Πόντοι
3.786
Χωρις να θελω να προσβαλλω τη διαγνωση της κατάθλιψης την εβγαλες μονος σου?
δε με προσβάλλεις. Αυτοδιάγνωση είναι και μπορεί να κάνω και λάθος δεν είμαι ειδικός. Πάντως όταν το συζήτησα αργότερα με ψυχολόγο είχα όλα τα συμπτώματα.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.735
Κριτικές
1
Like
6.079
Πόντοι
2.306
Πάντως ο πιο ηλίθιος λόγος να πάθεις κατάθλιψη...είναι για κανα χωρισμό

Να πάθεις λόγω ανεργίας,κακών οικονομικών,το καταλαβαίνω.Αλλά όχι για κανα βρωμόμουνο που σε παράτησε
καλα δεν ειναι μονο η κατσθλιψη, υπαρχουν και αλλα ψυχικα νοσηματα…:think::think:
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Σακη αμα νοιωθεις ασχημα, εχεις πυρετο κλπ πας στον γιατρο μην εχεις κατι σοβαρο και τα τιναξεις?
ετσι και με την καταθλιψη: πας στον γιατρο.
αυτα τα «θα βρω τη δυναμη μονος μου» εχουν αφησει ανθρωπους κουρελια στην καλυτερη.
Για τις ασθενειες του μυαλου υπαρχουν οι ψυχιατροι και τα φαρμακα, τοσο απλα.
Ο λόγος που πολλοί δεν απευθύνονται στον ψυχίατρο δεν είναι τα ταμπού πια - είναι ότι πολλοί γιατροί είναι ανήμποροι να βοηθήσουν. Το να βρεις καλό γιατρό σήμερα - ειδικά για παθήσεις της ψυχής, είναι εξαιρετικά δύσκολο. Οι πιο πολλοί θα σε πλακώσουν στο φάρμακο
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Οι ψυχολόγοι και ψυχίατροι είναι οι ΠΡΩΤΟΙ που χρειάζονται βοήθεια.
Οι ψυχολόγοι είναι μη χρήσιμοι.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.934
Κριτικές
18
Like
15.746
Πόντοι
4.546
Ο λόγος που πολλοί δεν απευθύνονται στον ψυχίατρο δεν είναι τα ταμπού πια - είναι ότι πολλοί γιατροί είναι ανήμποροι να βοηθήσουν. Το να βρεις καλό γιατρό σήμερα - ειδικά για παθήσεις της ψυχής, είναι εξαιρετικά δύσκολο. Οι πιο πολλοί θα σε πλακώσουν στο φάρμακο
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Οι ψυχολόγοι είναι μη χρήσιμοι.
Περισσότερο με έχουν βοηθήσει και συμπαρασταθεί συνάδελφοι, έστω λίγοι, παρά κάποιος γνωστός που πήγα κάποτε να μιλήσω, ο οποίος ήταν ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΙΚΑΝΟΣ να καταλάβει τι του έλεγα (γιατί ΔΕΝ είχε παρόμοιες εμπειρίες, ούτε κατά διάνοια)
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.816
Πόντοι
456
αν δεν εχεις περάσει δύσκολη παιδικη ηλικία τοτε που ο εγκέφαλος διαμορφώνεται,τοτε απλως περνας καποιες δυσκολες στιγμες,τα βλέπεις και λιγο λάθος,και απλα βρισκεσαι σε καποια θλιψη..Κατάθλιψη αν δεν εχεις τη προδιαθεση δε παθαινεις που να πηγαινουν ολα σκατα στη ζωη,που να σε παρατησουν και 10 γκόμενες που λεει ο λογος...και στο κατω κατω η ζωη ετσι ειναι,εχει δυσκολίες για να τις ξεπερνάμε.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
αν δεν εχεις περάσει δύσκολη παιδικη ηλικία τοτε που ο εγκέφαλος διαμορφώνεται,τοτε απλως περνας καποιες δυσκολες στιγμες,τα βλέπεις και λιγο λάθος,και απλα βρισκεσαι σε καποια θλιψη..Κατάθλιψη αν δεν εχεις τη προδιαθεση δε παθαινεις που να πηγαινουν ολα σκατα στη ζωη,που να σε παρατησουν και 10 γκόμενες που λεει ο λογος...και στο κατω κατω η ζωη ετσι ειναι,εχει δυσκολίες για να τις ξεπερνάμε.
Ακριβώς αυτό.
 

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
226
Like
236
Πόντοι
21
εμένα περισσότερο μου κάνουν εντύπωση οι άνθρωποι που είναι μόνιμα χαρούμενοι!! Αυτοί μου φαίνονται ότι πρέπει να έχουν κάποιο πρόβλημα...
Κι αυτό γιατί η ζωή είναι πολύ ανταγωνιστική: καλή δουλειά να έχεις, κι αν έχεις να πληρώνεσαι κι ολας...να έχεις μια σύντροφο ή γυναίκα...κι αν έχεις να είναι όμορφη μορφωμένη και οικονομικά καλά, να είσαι απο υγεία καλά...να έχεις αυτοκίνητο...κι αν έχεις να είναι καλό! Κλπ κλπ....
 

ευθυς

Μέλος
Εγγρ.
8 Αυγ 2020
Μηνύματα
20
Like
44
Πόντοι
0
Ανοιγώ αυτό θέμα για όλα τα μέλοι που περνάνε / έχουν περάσει κατάθλιψη.

Προσωπικά, δεν βρίσκω λόγο για να ζεις εαν είσαι ο μέσος άνδρας. Δυστυχώς η αξία μας πλέον μετρίεται με followers στο instagram, με γνωριμίες, με φήμη, και με χρήμα. Εαν δεν έχεις κάτι από αύτα, είσαι μέσα στο μεγαλύτερο ποσοστό του ανδρικού πληθυσμού της χώρας που δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως αξία. Για να γαμήσεις, πρέπει να παρακαλάς, να φας 1000 άκυρα, και ΙΣΩΣ να σου κάτσει κάποια μετά απο παρακάλια. Πας σε ένα κλαμπ, και σου φέρονται όλοι με εχθρικότητα (Αν δεν φας πόρτα βέβαια). Αν πας να μιλήσεις σε κάποια γυναίκα, το πιο πιθανό είναι να σε κοιτάξει λες και πας να την σκοτώσεις, και για ποιον λόγο άλλωστε να κάτσει να ασχοληθεί μαζί σου, εφόσον έχει εκατό μαλάκες να την παρακαλάνε κάθε μέρα στο διαδίκτυο. Ο μόνος λόγος που βγαίνουν πλεον, είναι για να βγάλουν stories, και να το παίξουν celebrities.
Μην μιλήσω φυσικά για την περίπτωση του γάμου / παιδιών, όπου πλέον να βρεις γυναίκα να σε αγαπάει αληθινά είναι πιο δύσκολο από το να κερδίσεις το τζοκερ, τα περισσότερα ζευγάρια χωρίζουν, και καταλήγει ο άντρας να πληρώνει για μια οικογένια που στην ουσία δεν θα είναι μέλος της.

Φυσικά, δεν είναι σκατά μόνο το σεξουαλικό κομμάτι στην ζωή του μέσου άνδρα (αν και παίζει ένα τεράστιο ρόλο στην ψυχική μας υγεία). Όλοι εμείς που δεν έχουμε κάποιο ιδιαίτερο προσόν (δηλαδή κάποιο καλό πτυχίο) είμαστε καταδικασμένοι να δουλεύομαι σαν σκλάβοι για 3 και 6, και να μας φέρονται και σκατά, και για ποιον λόγο? Για να μπορούμε να φυτοζωούμε, και να μην ζούμε ευτυχισμένοι.

Δεν ξέρω πως ήταν τις προηγούμενες δεκαετίες, αλλά πιστεύω ότι τα χρόνια που ζούμε πλεον είναι από τα χειρότερα, και απορώ πως να μην έχεις κατάθλιψη. Μάλλον αυτοί που δεν έχουν, απλά δεν έχουν κατανοήσει την κατάσταση τους.

Εγώ προσωπικά νιώθω μια τεράστια απόρριψη από την κοινωνία.
Φιλε μου σε βρισκω απολυτως σωστο! Ομως παλαιοτερα ηταν πιο δυσκολη η ζωη. Καμια σχεση με τις ανεσεις που υπαρχουν σημερα. Να τα βαλουμε με την φυση, που εκανε τους αντρες λιγουρια? Λεω εγω τωρα! Βεβαια οχι ολους! Συμπασχων ειμαι και εγω! Αλλα μπορει και να τα φερει καλυτερα η ζωη καποια στιγμη. Εως τοτε ,αγαντα! Υπαρχουν και πολυ χειροτερα μην το ξεχνας!
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.213
Like
15.824
Πόντοι
3.656
εμένα περισσότερο μου κάνουν εντύπωση οι άνθρωποι που είναι μόνιμα χαρούμενοι!! Αυτοί μου φαίνονται ότι πρέπει να έχουν κάποιο πρόβλημα...

Αυτοί που έχουν κάποια πράγματα τακτοποιημένα,όπως εργασια-γκομενικό-κοινωνικό-καλή υγεία,προφανώς είναι και σε καλ΄΄υτερη κατάσταση ψυχολογικά

Για τον άντρα τουλάχιστον,αν δεν πάνε καλά κάποια απ'αυτά...ή και όλα αυτά,θα'ναι σαν φάντασμα...
 

mounoeilotas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2013
Μηνύματα
2.690
Like
1.440
Πόντοι
216
εγω παντως οσες ψυχολογες εχω γνωρισει στη ζωη μου, σε παρεες κλπ, μου βγαζουν μια ανασφαλεια σαν ατομα, μια ασοβαροτητα
 
  • Like
Αντιδράσεις: laskos

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.502
Like
22.883
Πόντοι
6.256
Πάντως ο πιο ηλίθιος λόγος να πάθεις κατάθλιψη...είναι για κανα χωρισμό

Να πάθεις λόγω ανεργίας,κακών οικονομικών,το καταλαβαίνω.Αλλά όχι για κανα βρωμόμουνο που σε παράτησε
Εσυ ρε μαλακα εισαι σε μονιμη καταθλιψη λογω "δεν εχω δει το μουνι ουτε σε φωτογραφια".....
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.370
Κριτικές
21
Like
9.707
Πόντοι
3.346

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom