Νέα

Κατάθλιψη στην ζωή του σύγχρονου άντρα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα goustarwnaxunw
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 327
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Έχετε περάσει ποτέ κατάθλιψη?

  • Ναι

    Ψήφοι: 105 71,4%
  • Οχι

    Ψήφοι: 42 28,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    147

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.653
Κριτικές
61
Like
39.957
Πόντοι
22.785
Επίσης, αξιότιμη χρήστρια amjik, θα σου πω αυτό που λένε και οι αριστεροί ιοθετώντας και παραφράζοντας το στίχο του Ρίτσου: Η ζωή πάντα τραβάει την ανηφόρα, απλώς δικό μας χρέος μας είναι να έχουμε μαζί μας "σημαίες" και "ταμπούρλα". Είτε είμαστε άντρες είτε γυναίκες είτε ότι θέλετε. Με αυτά θα ξεπεράσουμε την κατάθλιψη.
... Αγαπητέ κύριε... Συγνώμη αλλά εγώ δεν πρόκειται να παραδεχτώ ότι υπάρχει λέξη..
ΠΟΥ ΛΈΓΕΤΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ.
Να περνάς καλά.φιλε μου. :hi:
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
... Αγαπητέ κύριε... Συγνώμη αλλά εγώ δεν πρόκειται να παραδεχτώ ότι υπάρχει λέξη..
ΠΟΥ ΛΈΓΕΤΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ.
Να περνάς καλά.φιλε μου. :hi:

Χρήστρια amjik, η κατάθλιψη υφίσταται ως όρος στην ψυχιατρική. Τώρα αν εσείς θέλετε για λόγους μοτιβέισον να την "εξαφανίσετε" και σας βοηθάει αυτό μένταλι τότε πάω πάσο. Μπορείτε να το κάνετε
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.948
Κριτικές
1
Like
5.466
Πόντοι
2.356
Κατάθλιψη φυσικά και υπάρχει.

Μόνο που δεν αντιμετωπίζεται ποστάροντας εδώ.

Πλάκα κάνουμε τώρα;
 
Εγγρ.
13 Μαΐ 2020
Μηνύματα
1.656
Like
2.010
Πόντοι
216
Όποιος έχει πραγματική κατάθλιψη, αλλά πραγματική όμως, με την ιατρική έννοια, όχι απλά μια περίοδος down, τότε οι μόνοι λύση είναι τα αντικαταθλιπιτκά.
Κιαυτό γιατί κατάθλιψη σημαίνει ότι ο εγκέφαλος δεν παράγει κάποιες ουσίες που είναι απαραίτητες για να νιώθει κανείς καλά. Άρα είναι ένα άρρωστο όργανο που απαιτεί ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.
Όπως δε λες σε ένα διαβητικό, ξεπέρνα το διαβήτη, ή κάνε jogging για να σου φύγει, αλλά του λες πάρε ινσουλίνη.
Κι επειδή δεν έχω εγώ διαβήτη δε σημαίνει πως δεν υπάρχει.
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.653
Κριτικές
61
Like
39.957
Πόντοι
22.785
Χρήστρια amjik, η κατάθλιψη υφίσταται ως όρος στην ψυχιατρική. Τώρα αν εσείς θέλετε για λόγους μοτιβέισον να την "εξαφανίσετε" και σας βοηθάει αυτό μένταλι τότε πάω πάσο. Μπορείτε να το κάνετε
... Σάς προσκαλώ να έρθετε μια εβδομάδα μαζί ΜΟΥ...
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Κατάθλιψη φυσικά και υπάρχει.

Μόνο που δεν αντιμετωπίζεται ποστάροντας εδώ.

Πλάκα κάνουμε τώρα;
Δεν υπάρχει κάποιο ρητό νομοθετικό πλαίσιο το οποίο απαγορεύει να συζητάμε οπουδήποτε για την κατάθλιψη. Και φυσικά πρέπει να μιλάμε με επαγγελματίες ψυχικής υγείας για διάγνωση και θεραπεία. Απλά εδω κάνουμε κουβεντα με μη επιστημονικό πρόσημο.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
... Σάς προσκαλώ να έρθετε μια εβδομάδα μαζί ΜΟΥ...
Όποτε θέλετε μπορώ να το κάνω. Είμαι στην άμεση διαθεσιμότητά σας. Μου αρέσει η έννοια της θεραπείας σε ραντομ επίπεδο.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Όποιος έχει πραγματική κατάθλιψη, αλλά πραγματική όμως, με την ιατρική έννοια, όχι απλά μια περίοδος down, τότε οι μόνοι λύση είναι τα αντικαταθλιπιτκά.
Κιαυτό γιατί κατάθλιψη σημαίνει ότι ο εγκέφαλος δεν παράγει κάποιες ουσίες που είναι απαραίτητες για να νιώθει κανείς καλά. Άρα είναι ένα άρρωστο όργανο που απαιτεί ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.
Όπως δε λες σε ένα διαβητικό, ξεπέρνα το διαβήτη, ή κάνε jogging για να σου φύγει, αλλά του λες πάρε ινσουλίνη.
Κι επειδή δεν έχω εγώ διαβήτη δε σημαίνει πως δεν υπάρχει.

Αξιότιμο Κοράκι, είναι ακριβώς έτσι. Χρειάζεται πρώτα πρώτα ιατρική παρακολούθηση και φάρμακα.
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.653
Κριτικές
61
Like
39.957
Πόντοι
22.785
Όποιος έχει πραγματική κατάθλιψη, αλλά πραγματική όμως, με την ιατρική έννοια, όχι απλά μια περίοδος down, τότε οι μόνοι λύση είναι τα αντικαταθλιπιτκά.
Κιαυτό γιατί κατάθλιψη σημαίνει ότι ο εγκέφαλος δεν παράγει κάποιες ουσίες που είναι απαραίτητες για να νιώθει κανείς καλά. Άρα είναι ένα άρρωστο όργανο που απαιτεί ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.
Όπως δε λες σε ένα διαβητικό, ξεπέρνα το διαβήτη, ή κάνε jogging για να σου φύγει, αλλά του λες πάρε ινσουλίνη.
Κι επειδή δεν έχω εγώ διαβήτη δε σημαίνει πως δεν υπάρχει.
... Δηλαδή θέλετε να πείτε ότι η κατάθλιψη είναι αυτοάνοσο??
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.653
Κριτικές
61
Like
39.957
Πόντοι
22.785
:rose: :rose:..
Καί κάτι τελευταίο και κλείνω εδώ...
Η ελπίδα είναι για τούς δειλούς..
Καλημέρα σάς.
 
Εγγρ.
13 Μαΐ 2020
Μηνύματα
1.656
Like
2.010
Πόντοι
216
... Δηλαδή θέλετε να πείτε ότι η κατάθλιψη είναι αυτοάνοσο??

Είναι ψυχιατρικό νόσημα. Ο ψυχίατρος είναι γιατρός. Αν αμφισβητείται τους ψυχιάτρους, αμφισβητείτε την ιατρική.
Σίγουρα έχει κάποιες ομοιότητες με τα αυτοάνοσα, αφού στην ουσία ο ίδιος ο οργανισμό ευθύνεται και όχι κάποιο παθογόνο μικρόβιο.
Τώρα ακριβώς λεπτομέρειες δεν ξέρω, γιατί δεν είμαι γιατρός.
 

Reznov

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουν 2016
Μηνύματα
18.911
Like
23.354
Πόντοι
6.056
Όποιος έχει πραγματική κατάθλιψη, αλλά πραγματική όμως, με την ιατρική έννοια, όχι απλά μια περίοδος down, τότε οι μόνοι λύση είναι τα αντικαταθλιπιτκά.
Κιαυτό γιατί κατάθλιψη σημαίνει ότι ο εγκέφαλος δεν παράγει κάποιες ουσίες που είναι απαραίτητες για να νιώθει κανείς καλά. Άρα είναι ένα άρρωστο όργανο που απαιτεί ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.
Όπως δε λες σε ένα διαβητικό, ξεπέρνα το διαβήτη, ή κάνε jogging για να σου φύγει, αλλά του λες πάρε ινσουλίνη.
Κι επειδή δεν έχω εγώ διαβήτη δε σημαίνει πως δεν υπάρχει.
ακριβως το ιδιο ποστ εκανα στο θρεντ του σκαθαροζουμη
ακριβως ομως...

μια απο τα ιδια και εκει ελεγε οτι επαιρνε φαρμακα που δεν πολυβοηθανε
και πεταγοταν ξυπνητζιδες και του ελεγαν κοψτα και πανε γυμναστηριο και πινε πορκοκαλαδες  :jerking:
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2020
Μηνύματα
146
Κριτικές
2
Like
100
Πόντοι
1
ακριβως το ιδιο ποστ εκανα στο θρεντ του σκαθαροζουμη
ακριβως ομως...

μια απο τα ιδια και εκει ελεγε οτι επαιρνε φαρμακα που δεν πολυβοηθανε
και πεταγοταν ξυπνητζιδες και του ελεγαν κοψτα και πανε γυμναστηριο και πινε πορκοκαλαδες  :jerking:

Μονόζυγο, δίζυγο, κρίκοι, λούκοζειντ  :happy:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.399
Like
21.313
Πόντοι
5.506
ακριβως το ιδιο ποστ εκανα στο θρεντ του σκαθαροζουμη
ακριβως ομως...

μια απο τα ιδια και εκει ελεγε οτι επαιρνε φαρμακα που δεν πολυβοηθανε
και πεταγοταν ξυπνητζιδες και του ελεγαν κοψτα και πανε γυμναστηριο και πινε πορκοκαλαδες  :jerking:



Για φάντα έλεγαν οι μπαχαλάκηδες;
 

αμαμητος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.458
Like
1.454
Πόντοι
216
Είναι ψυχιατρικό νόσημα. Ο ψυχίατρος είναι γιατρός. Αν αμφισβητείται τους ψυχιάτρους, αμφισβητείτε την ιατρική.
Σίγουρα έχει κάποιες ομοιότητες με τα αυτοάνοσα, αφού στην ουσία ο ίδιος ο οργανισμό ευθύνεται και όχι κάποιο παθογόνο μικρόβιο.
Τώρα ακριβώς λεπτομέρειες δεν ξέρω, γιατί δεν είμαι γιατρός.
νομιζω υπαρχουν 2 λογοι για τους οποιους μπορει καποιος να εχει καταθλιψη. γιατι ας πουμε εχει προβλημα εγκεφαλικης χημειας η  γιατι εχει αλλα προβληματα οπως κοινωνικοτητας η προβληματα υγειας κτλ κτλ
ενας ανθρωπος πο αισθανεται την αναγκη να γινει πλουσιος η διασημος και δεν μπορει, λογικο ειναι να εχει καταθλιψη οπως και καποιος που εχει σωματικα προβληματα η προβληματα κοινωνικοποιησης, δυσκολιες με το αλλο φυλο κτλ
 
Εγγρ.
13 Μαΐ 2020
Μηνύματα
1.656
Like
2.010
Πόντοι
216
νομιζω υπαρχουν 2 λογοι για τους οποιους μπορει καποιος να εχει καταθλιψη. γιατι ας πουμε εχει προβλημα εγκεφαλικης χημειας η  γιατι εχει αλλα προβληματα οπως κοινωνικοτητας η προβληματα υγειας κτλ κτλ
ενας ανθρωπος πο αισθανεται την αναγκη να γινει πλουσιος η διασημος και δεν μπορει, λογικο ειναι να εχει καταθλιψη οπως και καποιος που εχει σωματικα προβληματα η προβληματα κοινωνικοποιησης, δυσκολιες με το αλλο φυλο κτλ

Μόνο που το δευτερο δεν είναι κατάθλιψη. Είναι του τύπου "Με παράτησε η γκόμενα κι έχω κατάθλιψη".
Αυτό δεν είναι κατάθλιψη αλλά στενοχώρια. Κι εγώ έχω πολλά προβλήματα που με στενοχωρούν αλλά δεν πάω να λέω έχω κατάθλιψη, γιατί είναι προσβολή προς τους ανθρώπους που έχουν πραγματική κατάθλιψη.
Αυτός που έχει πραγματική κατάθλιψη, δεν εξαρτάται από εξωτερικούς παράγοντες αλλά είναι καθαρά θέμα εγκεφαλικής χημείας. Μπορεί να έχει λυμένα όλα του τα προβλήματα και να αυτοκτονήσει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom