Νέα

Συμβουλές για την υπέρταση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα STAVROS6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 54
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
S

STAVROS6969

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.863
Like
469
Πόντοι
36
Τα ίδια ακριβώς. Το καλοκαίρι έπαθα κορονοϊο και δύο μήνες μετα απο 12 8 , πήγα στο 14 9 . Είμαι 58 κανονικός και γυμνασμένος, πίνω λίγο και δεν καπνίζω. Έχω κλείσει ραντεβού, με γιατρό, κάτι περισσότερο θα ξέρει απο τους μπουρδελιάρηδες. Με τα υπερτασικά πάντως η λίμπιντο στο ναδίρ...
Συναδελφε κι εγω περασα κορωνοιο περυσι την ανοιξη. Λες να παιζει ρολο?
 

arxidakos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2022
Μηνύματα
433
Κριτικές
9
Like
2.453
Πόντοι
481
Μετα το χυσιμο παντως παιδια αυτη η αγαλλιαση που νιωθεις μετα την υπερενταση πριν τον οργασμο ειναι το καλυτερο υπερτασικο!
 

ivispet

Μέλος
Εγγρ.
23 Απρ 2014
Μηνύματα
383
Κριτικές
2
Like
966
Πόντοι
81
Συναδελφε κι εγω περασα κορωνοιο περυσι την ανοιξη. Λες να παιζει ρολο?
Μόνο τυχαίο δεν είναι, τι να πω πρόσεχε διατροφή, περπάτα και κόψε το κάπνισμα. Και κυρίως όχι στενοχώριες
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.299
Κριτικές
6
Like
10.330
Πόντοι
3.936
Μεχρι περισυ ειχα σχεδον παντα 12 με 8. Απο το καλοκαιρι το 2022 κι εδω μου παει 14 με 9,5. Γι αυτο ρωταω. Εχεις αποψη? Ευχαριστω εκ των προτερων. Ειμαι 53 ετων και δεν καπνιζω.
Κοψε μαχαιρι το αλατι.Δες αν πηρες βαρος, Κοψε αναψυκτικα που εχουν καφεινη/ ταυρινη. Και γενικα καφεδες, εαν πινεις και ποτα. Κανε ενα τσεκ-απ αιματος . Πχ. Γεν. αιμ/τος, βιοχημικων, θυρεοειδους. Ψαξε το λιγο δηλαδη. Να δεις απο που προερχεται. Τωρα αν οφειλεται σε αγχος, δοκιμασε το χηλικο μαγνησιο, το stress relief, και την μελατονινη
 

Pookierock

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2023
Μηνύματα
127
Like
221
Πόντοι
21
Περπατημα , μειωση βαρους ( αν χρειαζεται ο σωματοτυπος σου) , καλος υπνος , μειωση αγχους.
Προσπαθησε να εισαι χαλαρος στη μετρηση . Εφαρμοσε 3πλη μετρηση - πετας την πρωτη και απο 2η 3η βγαζεις το μεσο ορο. Πρακτικα αυτα !!
Συνιστω οπωσδηποτε επισκεψη σε καρδιολογο !!!
περαστικα!
Σωστος!
 

professor x

Μέγας
Εγγρ.
22 Ιαν 2017
Μηνύματα
2.959
Κριτικές
37
Like
20.418
Πόντοι
4.646
Μεχρι περισυ ειχα σχεδον παντα 12 με 8. Απο το καλοκαιρι το 2022 κι εδω μου παει 14 με 9,5. Γι αυτο ρωταω. Εχεις αποψη? Ευχαριστω εκ των προτερων. Ειμαι 53 ετων και δεν καπνιζω.
Με τήν πίεση που έχεις τώρα είσαι στο πρώτο ελαφρύ στάδιο υπέρτασης. Για τήν ηλικία τόν 53 είσαι ελαφρώς καλά. Θέλει ψάξιμο όμως, το 14 μπορεί να γίνει 17 καί 18
Καί επίσκεψη σε γιατρό παθολόγο υπερτασιολογο καί σε συνέχεια καρδιολόγο.
Εξετάσεις αίματος πλήρες, τριπλεξ καρδιάς καί καρωτίδων αυτά θά σού πού πρώτα να κάνεις. Κόβεις μαχαίρι το αλάτι, επίσης όχι κάπνισμα, κάνεις μία σωστή διατροφή καί αποφυγή τόν στιγμιαίο καφέ, μόνο ελληνικό ή φίλτρου, μέ περπάτημα έστω 30 λεπτά τήν ημέρα καί φυσικά όχι άγχος.
Στήν συνέχεια αν κριθεί απαραίτητο θά πάρεις χαπάκι για τήν πίεση εφορου ζωής, τά σημερινά σωστά πλέον χάπια δέν δημιουργούν προβλήματα μέ λίμπιντο στύση κλπ, συζητήσετε με τον γιατρό για αυτό το θέμα, λύσης υπάρχουν.
Μετά πιεσόμετρο καί τακτική μέτρηση.
Οι περισσότεροι έχουν πίεση ανεξαρτήτου ηλικίας και δέν το γνωρίζουν, οι λόγοι πού έχει κάποιος πίεση μπορεί να είναι από κληρονομική ή κάποιο πρόβλημα υγείας πού για αυτό κάνουμε εξετάσεις καί γιαυτό ελέγχουμε τήν πίεση τακτικά γιατί το κακό μπορεί να γίνει χωρίς να το πάρουμε χαμπάρι.
Σωστή πίεση καί σωστή κυκλοφορία αίματος = όρθιο πουλί. Κακή πίεση χωρίς καλή κυκλοφορία του αίματος = όχι όρθιο το πουλάκι. Κοινώς αν δέν πιτσιλαει σωστά ή καρδιά δέν θά στέλνει καί σωστά αίμα κάτω καί σε όλο το σώμα.
Ελπίζω να σού έλυσα λίγες απορίες.
Καλό όμως είναι ή επίσκεψη στον γιατρό πού θά βρει σωστή λύση για εσένα για τόν δικό σου οργανισμό.
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.228
Κριτικές
7
Like
2.955
Πόντοι
786
μίλησα με ΖΕΝΙΘ και ανέβηκε η πίεση,
συμπέρασμα: δεν αφήνω να με συγχύζουν τα δύσμοιρα υπαλληλάκια με τις κωλοδιαδικασίες τους, που συγκρίνονται με αυτές του ελληνικού δημοσίου.
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.369
Like
4.561
Πόντοι
1.706
Το μόνο σωστά που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε ειδικό. Παθολόγο ή καρδιολόγο. Αν έχουν χάσει την ελαστικότητα οι αρτηρίες σου, που είναι σύνηθες με την πάροδο του χρόνου, τίποτα από τα γιατροσόφια που διαβάζεις εδώ δε θα σε βοηθήσει. Και ρισκάρεις να πάθεις κάποια ζημιά σε ανύποπτο χρόνο. Ειδικά αν γυμνάζεσαι. Μπορεί να έχεις κάποιο άλλο θέμα που χρήζει ιατρικής διερεύνησης. Δεν είναι δυνατόν να ψάχνεις θεραπεία εδώ.
 

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.014
Like
3.869
Πόντοι
456
..... σκόρδο ΚΑΡΓΑ ......
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.078
Κριτικές
62
Like
40.611
Πόντοι
8.530
Κοψε μαχαιρι το αλατι.Δες αν πηρες βαρος, Κοψε αναψυκτικα που εχουν καφεινη/ ταυρινη. Και γενικα καφεδες, εαν πινεις και ποτα. Κανε ενα τσεκ-απ αιματος . Πχ. Γεν. αιμ/τος, βιοχημικων, θυρεοειδους. Ψαξε το λιγο δηλαδη. Να δεις απο που προερχεται. Τωρα αν οφειλεται σε αγχος, δοκιμασε το χηλικο μαγνησιο, το stress relief, και την μελατονινη
Γάλα με μέλι και βρώμη είναι ιδανικό να σε στείλει για ύπνο όπως και το γιαούρτι ...κορυφαίος συνδυασμός γεμιστά με γιαούρτι ...κοιμάσαι σαν μωράκι!
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.299
Κριτικές
6
Like
10.330
Πόντοι
3.936
Γάλα με μέλι και βρώμη είναι ιδανικό να σε στείλει για ύπνο όπως και το γιαούρτι ...κορυφαίος συνδυασμός γεμιστά με γιαούρτι ...κοιμάσαι σαν μωράκι!
Ναι, γιατι το γαλα εχει μεσα L-τρυπτοφανη. Που μετατρεπεται σε 5-htp, και μετα σε σεροτονινη, μελατονινη και β6
 

thelastpm

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.654
Κριτικές
1
Like
2.780
Πόντοι
456
Μεχρι περισυ ειχα σχεδον παντα 12 με 8. Απο το καλοκαιρι το 2022 κι εδω μου παει 14 με 9,5. Γι αυτο ρωταω. Εχεις αποψη? Ευχαριστω εκ των προτερων. Ειμαι 53 ετων και δεν καπνιζω.
Πήγαινε αμέσως σε καρδιολόγο κι εκτός από καρδιογράφημα και υπέρηχο να απαιτήσεις να σου κάνει τεστ κόπωσης.

Κατά πάσα πιθανότητα έχει αρχίσει να βουλώνει κάποια (κάποιες) αρτηρία.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.158
Κριτικές
2
Like
1.747
Πόντοι
216
Μεχρι περισυ ειχα σχεδον παντα 12 με 8. Απο το καλοκαιρι το 2022 κι εδω μου παει 14 με 9,5. Γι αυτο ρωταω. Εχεις αποψη? Ευχαριστω εκ των προτερων. Ειμαι 53 ετων και δεν καπνιζω.
Kρίνοντας απο την ηλικία, δεν θα φοβόμουν και τόσο πολύ. Σύμφωνα με το γιατρό που παρακολουθούσε τον πατέρα μου, οι τιμές στην πίεση ανεβαίνουν μετά τα 50. Πόσο, εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Είναι λίγο ανεβασμένη αλλά όχι τραγικά. Πάντως, ένας γιατρός θα σου δώσει πιο σωστές συμβουλές
Κοψε μαχαιρι το αλατι.Δες αν πηρες βαρος, Κοψε αναψυκτικα που εχουν καφεινη/ ταυρινη. Και γενικα καφεδες, εαν πινεις και ποτα. Κανε ενα τσεκ-απ αιματος . Πχ. Γεν. αιμ/τος, βιοχημικων, θυρεοειδους. Ψαξε το λιγο δηλαδη. Να δεις απο που προερχεται. Τωρα αν οφειλεται σε αγχος, δοκιμασε το χηλικο μαγνησιο, το stress relief, και την μελατονινη
Αυτό με την καφεΐνη δεν ισχύει απόλυτα. Ναι, η καφεΐνη ανεβάζει την πίεση, παράλληλα όμως, είναι και διουρητική. Οπότε, μειώνει την πίεση με την έξτρα απώλεια υγρού, όπως ακριβώς λειτουργούν και τα περισσότερα αντιυπερτασικά φάρμακα. Το αλάτι, ναι, θέλει ρέγουλα μετά τα 40, αλλά όχι και πλήρες κόψιμο. Αν το κόψεις εντελώς, μαχαίρι, κινδυνεύεις να αλλοιωθεί η ηλεκτρολυτική ισσοροπία στο αίμα και τους ιστούς, και να μπείς σε χειρότερο τούνελ απ'ότι ήσουν πριν
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.299
Κριτικές
6
Like
10.330
Πόντοι
3.936
Kρίνοντας απο την ηλικία, δεν θα φοβόμουν και τόσο πολύ. Σύμφωνα με το γιατρό που παρακολουθούσε τον πατέρα μου, οι τιμές στην πίεση ανεβαίνουν μετά τα 50. Πόσο, εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Είναι λίγο ανεβασμένη αλλά όχι τραγικά. Πάντως, ένας γιατρός θα σου δώσει πιο σωστές συμβουλές

Αυτό με την καφεΐνη δεν ισχύει απόλυτα. Αν το κόψεις εντελώς, μαχαίρι, κινδυνεύεις να αλλοιωθεί η ηλεκτρολυτική ισσοροπία
Ολοι οι καρδιολογοι λενε κοψε τους καφεδες και πιες χαμομηλι. Οσο για το αλατι και να το κοψεις.. ολες οι παρασκευασμενες τροφες αλατι εχουν μεσα.. οποτε
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.158
Κριτικές
2
Like
1.747
Πόντοι
216
Ολοι οι καρδιολογοι λενε κοψε τους καφεδες και πιες χαμομηλι. Οσο για το αλατι και να το κοψεις.. ολες οι παρασκευασμενες τροφες αλατι εχουν μεσα.. οποτε
Πίστεψέ με, κι εγώ την ίδια εντύπωση είχα, τόσο για το αλάτι, όσο και για τον καφέ. Για τους καφέδες, το μόνο που μου είχε πεί ο γιατρός, ήταν "απλά φρόντισε να μην πίνει πάνω απο 2, άντε 3 τη ημέρα, και όχι πολύ κοντά μεταξύ τους."
Όσο για το αλάτι, το έζησα, όταν αναγκάστηκα να αγοράζω συμπληρώματα ηλεκτρολυτών για τον πατέρα μου, μέσα σε 6 μήνες αφ'ότου έκοψε μαχαίρι το αλάτι. Οι εξετάσεις του ήταν χάλια, όσον αφορά το ph και τα επίπεδα ηλεκτρολυτών
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
947
Like
1.472
Πόντοι
206
Κατ' αρχάς σιγουρέψου ότι μετράς σωστά την πίεση. Δηλαδή καθιστός με τα πόδια να πατάνε στο πάτωμα, ξεκούραστος και σε ήρεμη κατάσταση, με σωστό πιεσόμετρο και σωστό περιβραχιόνιο, τουλάχιστον μισή ώρα μετά το φαγητό, ακόμα καλύτερα αν έχεις κατουρήσει πριν, και μην βασίζεσαι στην 1η μέτρηση αλλά πάντα βγάζε τον μέσο όρο 2-3 μετρήσεων μέσα σε ένα 10λεπτο.
Μετά για περίοδο μια εβδομάδας μέσω 3-4 μετρήσεων την ημέρα σε διαφορετικές ώρες θα πρέπει να διερευνήσεις αν η υψηλή πίεση που τυχόν βλέπεις είναι μονίμως υψηλή ή περιστασιακά υψηλή. Η πίεσή μας μεταβάλλεται συνεχώς μέσα στην μέρα και 1-2-3 τυχαίες μετρήσεις δεν λένε τίποτα. Κατέγραφε τις μετρήσεις ώστε να έχεις στοιχεία να δώσεις στον καρδιολόγο (υπάρχουν και πολλά app για αυτό). Στην ανάγκη ή στην αμφιβολία ένα 24-48ώρο χόλτερ θα σου πει ακόμα καλύτερα πράγματα.
Επίσης να ξέρεις ότι η πίεση έχει τάση ανόδου με την αύξηση της ηλικίας. Το ότι μέχρι τα 30-40 είχες πάντα 120/80 δεν σημαίνει ότι θα έχεις την ίδια και στα 60 - ακόμα και χωρίς κάποιο πρόβλημα θα έχεις μικρή αύξηση...Μετά τα 55 το 130/85 είναι απόλυτα φυσιολογικό και το ανάλογο του 120/80 όταν ήσουν 20+...
Αν πάντως πράγματι η πίεσή σου είναι μονίμως ή συχνά πάνω ή γύρω από το 140/90 τότε ακουμπάς το 1ο επίπεδο υπέτασης και η επίσκεψη σε καρδιολόγο είναι επιβεβλημένη. Θα σε δεί, θα κάνεις καρδιογράφημα, τεστ κοπώσεως, υπέρηχο και αυτά θα δείξουν αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που θα χρειαστεί παραπέρα διερεύνηση με σπινθηρογράφημα, στεφανιογραφία κλπ...
Μην το αμελείς πάντως. Με την καρδιά/κυκλοφοριακό δεν παίζουμε...Πολλοί που τα αγνοήσανε δεν είχαν 2η ευκαιρία...
 
Τελευταία τροποποίηση:
OP
OP
S

STAVROS6969

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.863
Like
469
Πόντοι
36
Ευχαριστω πολυ ολους τους συναδελφους που εχουν γραψει συμβουλες.
 

dim_25_el

Μέλος
Εγγρ.
22 Αυγ 2010
Μηνύματα
14
Like
21
Πόντοι
0
Μεχρι περισυ ειχα σχεδον παντα 12 με 8. Απο το καλοκαιρι το 2022 κι εδω μου παει 14 με 9,5. Γι αυτο ρωταω. Εχεις αποψη? Ευχαριστω εκ των προτερων. Ειμαι 53 ετων και δεν καπνιζω.

από 8 στο 9,5 είναι καθαρά νευρολογικής φύσεως υπέρταση λόγω αδρεναλίνης. Αυτο ή θα φύγει μόνο του σιγά σιγά ή παίρνεις κραταιγο τσάι όσο πιο "καλο" μπορείς να βρεις, γιατί είναι το μόνο βότανο που μπλοκάρει τους υποδοχείς της αδρεναλίνης στην καρδιά (γι αυτό ρίχνει τη μικρή πιεση μεταξύ αλλων). Χαλαρωση θέλει, ζεστά μπάνια, ύπνο τρελό, και γενικά θέλει το χρόνο του.
 

al pacino

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2008
Μηνύματα
5.189
Κριτικές
293
Like
9.454
Πόντοι
12.525
Πέρα από τα καρδιολογικά η υπέρταση είναι επίσης από τα πρώτα συμπτώματα νεφροπάθειας... οπότε εκτός από τη μείωση του αλατιού στο ελάχιστο εννοείται πως κάνεις αιματολογικές για να ελέγξεις και τους νεφρικούς δείκτες
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.078
Κριτικές
62
Like
40.611
Πόντοι
8.530
Kρίνοντας απο την ηλικία, δεν θα φοβόμουν και τόσο πολύ. Σύμφωνα με το γιατρό που παρακολουθούσε τον πατέρα μου, οι τιμές στην πίεση ανεβαίνουν μετά τα 50. Πόσο, εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Είναι λίγο ανεβασμένη αλλά όχι τραγικά. Πάντως, ένας γιατρός θα σου δώσει πιο σωστές συμβουλές

Αυτό με την καφεΐνη δεν ισχύει απόλυτα. Ναι, η καφεΐνη ανεβάζει την πίεση, παράλληλα όμως, είναι και διουρητική. Οπότε, μειώνει την πίεση με την έξτρα απώλεια υγρού, όπως ακριβώς λειτουργούν και τα περισσότερα αντιυπερτασικά φάρμακα. Το αλάτι, ναι, θέλει ρέγουλα μετά τα 40, αλλά όχι και πλήρες κόψιμο. Αν το κόψεις εντελώς, μαχαίρι, κινδυνεύεις να αλλοιωθεί η ηλεκτρολυτική ισσοροπία στο αίμα και τους ιστούς, και να μπείς σε χειρότερο τούνελ απ'ότι ήσουν πριν
Ιδίως το καλοκαίρι που η απώλεια υγρών είναι εντονότερη κινδυνεύεις αν κόψεις το αλάτι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom