Νέα

Προσωπική άποψη για ταινίες/δυνατές σκηνές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα in_between
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 629K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Δεν καταφερα να τελειωσω καμια ταινία του...Κυνοδοντας,η Ευνοούμενη,Αστακος και τωρα αυτη..
Δεν καταλαβα Χριστό,παρα πολύ κουραστικές,κατι σαν Αγγελόπουλο και αλλού ντ'αλλού τα σεναρια..
Απορω τι βλέπουν οι Κριτικοί και τον ανεβαζουν στα ουρανια...
Απορω πώς συγκρινεται με τον Σκοτρτσεζε,τι να μας πει μπροστα στα "Καλα Παιδια",τους "Νονούς",τον "Ελαφοκυνηγό",το "καποτε στη δυση",την "Αποκαλύψη Τωρα",το "κραμερ εναντιον Κραμερ",αν συνεχισω να γραφω δε θα με φτασει η σελίδα..
Πιστευω πως ειναι υπερπροβεβλημένος για καποιους λόγους ακατανόητους σε μενα και φυσικά θα χασει σημερα τα μεγαλα Οσκαρ σκηνοθεσίας και Α,Β ρόλου...
Ώδινεν όρος και έτεκε μυν
 

foulas

Μέλος
Εγγρ.
8 Αυγ 2010
Μηνύματα
111
Like
38
Πόντοι
1
Την είδα την προηγούμενη πέμπτη. Είναι ταινία για ατμόσφαιρα. Πλοκή είναι πολύ αδύναμη αλλά το τεχνικό κομμάτι άψογο. Φασπεμπεντερ δίνει ρέστα.
Την περιμενα πολυ καλυτερη , δεν αξιζει
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
338
Κριτικές
5
Like
1.137
Πόντοι
361
Δεν καταφερα να τελειωσω καμια ταινία του...Κυνοδοντας,η Ευνοούμενη,Αστακος και τωρα αυτη..
Δεν καταλαβα Χριστό,παρα πολύ κουραστικές,κατι σαν Αγγελόπουλο και αλλού ντ'αλλού τα σεναρια..
Απορω τι βλέπουν οι Κριτικοί και τον ανεβαζουν στα ουρανια...
Απορω πώς συγκρινεται με τον Σκοτρτσεζε,τι να μας πει μπροστα στα "Καλα Παιδια",τους "Νονούς",τον "Ελαφοκυνηγό",το "καποτε στη δυση",την "Αποκαλύψη Τωρα",το "κραμερ εναντιον Κραμερ",αν συνεχισω να γραφω δε θα με φτασει η σελίδα..
Πιστευω πως ειναι υπερπροβεβλημένος για καποιους λόγους ακατανόητους σε μενα και φυσικά θα χασει σημερα τα μεγαλα Οσκαρ σκηνοθεσίας και Α,Β ρόλου...
E, καλά, ούτε κι εγώ συγκρίνω τις ταινίες του με αυτά τα αριστουργήματα που ανέφερες. Εδώ μιλάμε για μερικές από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών. Εντάξει δεν είναι τέτοιου επιπέδου για μένα ο Λάνθιμος και μάλλον ποτέ δεν θα φτάσει εκεί. Εχει ταλέντο και ματιά, αλλά το χάνει λιγάκι νομίζω σε μια ροπή που έχει να σοκάρει και να προκαλέσει. Ετούτη εδώ πάντως μου άρεσε αρκετά. Οι ταινίες του σίγουρα πάντως γενικά είναι πιο εύκολες και προσιτές από αυτές του Αγγελόπουλου. Μεγάλος σκηνοθέτης ο μακαρίτης. Δεν είναι τυχαίο που όλοι οι μεγάλοι κινηματογραφιστές τον σέβονταν και τον θαύμαζαν. Αλλά είχε κι αυτός πολλά θέματα. Οι ταινίες του απευθύνονταν σε μια πολύ μικρή κάστα ανθρώπων. Το ίδιο και ο Τέρενς Μάλικ π.χ. Σπουδαίος σκηνοθέτης, αλλά τα σενάριά του ήταν άθλια και δεν είχε καμία αίσθηση ρυθμού.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.527
Κριτικές
22
Like
6.702
Πόντοι
3.346
Για τα οσκαρ θα γραψουμε τιποτα; :coffee:
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
338
Κριτικές
5
Like
1.137
Πόντοι
361
Για τα οσκαρ θα γραψουμε τιποτα; :coffee:
Τα Όσκαρ έχουν πεθάνει εδώ και πολύ καιρό και δεν σημαίνουν πια τίποτα. Παλιά είχαν και κάποια αίγλη. Πάντα υπήρχε και η πολιτική και το σόου, αλλά υπήρχε και η ουσία παράλληλα. Κάτι σαν τη Γιουροβίζιον δηλαδή (κατά προσέγγιση). Τώρα όλα είναι δήθεν, για να μη στεναχωρηθούν όλες οι ομάδες που το παίζουν μειονότητες. Μαύροι, Ασιάτες, γυναίκες, Λοατκι κλπ κλπ.
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
338
Κριτικές
5
Like
1.137
Πόντοι
361
Το είδα κι εγώ. Λιγάκι υπερβολικός ο φίλος που κριτικάρει, αλλά κατά βάση συμφωνώ μαζί του. Η ταινία με κούρασε. Πάρα πολύ. Οι ηθοποιοί είναι εξαιρετικοί σαν ονόματα και ιστορία που έχουν πίσω τους σαν καριέρες, αλλά χαραμίζουν το ταλέντο τους σε ένα πολύ κακό σενάριο που δεν τους δίνει τίποτα.
Πολύ Αραβία στους διαλόγους, λες και έβλεπα Ιρακινή ταινία και αυτή η Ζεντάγια που προωθείται με το ζόρι από το σύστημα είναι τελείως ατάλαντο πλάσμα. Εδώ την έχουν βάλει σε πρώτο πλάνο λες και είναι ο βασικός χαρακτήρας της ιστορίας.
Το πρώτο ήταν καλύτερο, χωρίς να με εντυπωσιάσει όμως και πάλι.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.197
Like
1.084
Πόντοι
216
Δεν καταφερα να τελειωσω καμια ταινία του...Κυνοδοντας,η Ευνοούμενη,Αστακος και τωρα αυτη..
Δεν καταλαβα Χριστό,παρα πολύ κουραστικές,κατι σαν Αγγελόπουλο και αλλού ντ'αλλού τα σεναρια..
Απορω τι βλέπουν οι Κριτικοί και τον ανεβαζουν στα ουρανια...
Απορω πώς συγκρινεται με τον Σκοτρτσεζε,τι να μας πει μπροστα στα "Καλα Παιδια",τους "Νονούς",τον "Ελαφοκυνηγό",το "καποτε στη δυση",την "Αποκαλύψη Τωρα",το "κραμερ εναντιον Κραμερ",αν συνεχισω να γραφω δε θα με φτασει η σελίδα..
Πιστευω πως ειναι υπερπροβεβλημένος για καποιους λόγους ακατανόητους σε μενα και φυσικά θα χασει σημερα τα μεγαλα Οσκαρ σκηνοθεσίας και Α,Β ρόλου...
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι αυτές οι ταινίες δεν είναι για να τις καταλάβουμε ή να μας μαγέψουν, αλλά και καλά "για να προβληματιστούμε". Για να δώσουν στο κοινό τους τροφή για σκέψη, να πατήσουν pause δηλαδή και με αφορμή αυτό που είδαν να ξεκινήσουν μια συζήτηση.
Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. Αν υπάρχει κανένας κουλτουριάρης ας απαντήσει.

Εμένα μου φαίνεται αφόρητα βαρετό αυτό. Αν ήθελα να προβληματιστώ, καθόμουνα στη δουλειά μου.
Μάλλον αυτές οι ταινίες είναι για ανθρώπους που δεν έχουν έγνοιες.
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
338
Κριτικές
5
Like
1.137
Πόντοι
361
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι αυτές οι ταινίες δεν είναι για να τις καταλάβουμε ή να μας μαγέψουν, αλλά και καλά "για να προβληματιστούμε". Για να δώσουν στο κοινό τους τροφή για σκέψη, να πατήσουν pause δηλαδή και με αφορμή αυτό που είδαν να ξεκινήσουν μια συζήτηση.
Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. Αν υπάρχει κανένας κουλτουριάρης ας απαντήσει.

Εμένα μου φαίνεται αφόρητα βαρετό αυτό. Αν ήθελα να προβληματιστώ, καθόμουνα στη δουλειά μου.
Μάλλον αυτές οι ταινίες είναι για ανθρώπους που δεν έχουν έγνοιες.
Eνδιαφέρουσα η προσέγγισή σου. Οι ταινίες είναι λιγάκι και θέμα διάθεσης. Ορισμένα αριστουργήματα που είναι έργα τέχνης και θα σε βάλουν σε αυτή τη διαδικασία του προβληματισμού, δεν είναι για όλες τις ώρες. Αν τις δεις με λάθος διάθεση δεν θα σου αρέσουν. Αν όμως τύχει να τις δεις την κατάλληλη στιγμή θα σου αφήσουν αποτύπωμα που δεν θα φύγει ποτέ. Κάποιες φορές θες απλά να κάτσεις να γελάσεις ή να χαλαρώσεις. Και ειδικά τα τελευταία χρόνια το όλοι μας περισσότερο ανάγκη αυτό.
Παρόλα αυτά σκέψου και το άλλο. Ότι όλοι μας έχουμε τα προσωπικά μας θέματα και προβλήματα, αλλά το να δεις μια καλή ιστορία που έχει κοινωνικές προεκτάσεις για ένα πρόβλημα που μπορεί να μη σε έχει απασχολήσει ποτέ, έστω κι αν είναι μια ιστορία απαισιόδοξη ή σκοτεινή, ίσως σου ανοίξει άλλους ορίζοντες σκέψης και σου δώσει κάτι παραπάνω μακροπρόθεσμα.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.197
Like
1.084
Πόντοι
216
Eνδιαφέρουσα η προσέγγισή σου. Οι ταινίες είναι λιγάκι και θέμα διάθεσης. Ορισμένα αριστουργήματα που είναι έργα τέχνης και θα σε βάλουν σε αυτή τη διαδικασία του προβληματισμού, δεν είναι για όλες τις ώρες. Αν τις δεις με λάθος διάθεση δεν θα σου αρέσουν. Αν όμως τύχει να τις δεις την κατάλληλη στιγμή θα σου αφήσουν αποτύπωμα που δεν θα φύγει ποτέ. Κάποιες φορές θες απλά να κάτσεις να γελάσεις ή να χαλαρώσεις. Και ειδικά τα τελευταία χρόνια το όλοι μας περισσότερο ανάγκη αυτό.
Παρόλα αυτά σκέψου και το άλλο. Ότι όλοι μας έχουμε τα προσωπικά μας θέματα και προβλήματα, αλλά το να δεις μια καλή ιστορία που έχει κοινωνικές προεκτάσεις για ένα πρόβλημα που μπορεί να μη σε έχει απασχολήσει ποτέ, έστω κι αν είναι μια ιστορία απαισιόδοξη ή σκοτεινή, ίσως σου ανοίξει άλλους ορίζοντες σκέψης και σου δώσει κάτι παραπάνω μακροπρόθεσμα.
Σαφώς. Είναι αυτό που είπαμε, η διαφορετική αφετηρία. Αλλιώς ξεκινάς να δεις τον Αρχοντα των Δαχτυλιδιών που είναι οπτικά πανέμορφο και αλλιώς τον Κυνόδοντα που είναι οπτικά απαίσιο.
Στη μια περίπτωση θες να δεις μια καλοφτιαγμένη ιστορία, στην άλλη μια αφορμή για προβληματισμό.
Γούστα είναι αυτά.
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.328
Κριτικές
3
Like
6.920
Πόντοι
1.486
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι αυτές οι ταινίες δεν είναι για να τις καταλάβουμε ή να μας μαγέψουν, αλλά και καλά "για να προβληματιστούμε". Για να δώσουν στο κοινό τους τροφή για σκέψη, να πατήσουν pause δηλαδή και με αφορμή αυτό που είδαν να ξεκινήσουν μια συζήτηση.
Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. Αν υπάρχει κανένας κουλτουριάρης ας απαντήσει.

Εμένα μου φαίνεται αφόρητα βαρετό αυτό. Αν ήθελα να προβληματιστώ, καθόμουνα στη δουλειά μου.
Μάλλον αυτές οι ταινίες είναι για ανθρώπους που δεν έχουν έγνοιες.
Born of the fourth of July
Apocalypse now
Dog day
Schindler's List
Ο Πολίτης Κέιν
2001: Η Οδύσσεια του Διαστήματος
Στη Φωλιά του Κούκου
Οι Δώδεκα Ένορκοι
Μερικες μόνο ταινίες που βλέπονται ευχαριστα αλλα και προβληματίζουν....
 

celebre

Μέγας
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
16.999
Like
18.364
Πόντοι
3.656
Born of the fourth of July
Apocalypse now
Dog day
Schindler's List
Ο Πολίτης Κέιν
2001: Η Οδύσσεια του Διαστήματος
Στη Φωλιά του Κούκου
Οι Δώδεκα Ένορκοι
Μερικες μόνο ταινίες που βλέπονται ευχαριστα αλλα και προβληματίζουν....
12 angry men,12 ατομα σε ενα δωματιο,τρομερες ερμηνειες,χωρις εφε,χωρις σκηνες σεξ και βιας για να προκαλεσουν,απλα μια σκεψη διαφορετικη απο των αλλων και ανατρεπεται ολη η δομη.
Dr strangelove
Aspault jungle
Birdman of Alcatraz
Κουρδιστο πορτοκαλι
A woman's scent
Red beard
La haine
:confused::confused::confused:
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.527
Κριτικές
22
Like
6.702
Πόντοι
3.346
Τα Όσκαρ έχουν πεθάνει εδώ και πολύ καιρό και δεν σημαίνουν πια τίποτα. Παλιά είχαν και κάποια αίγλη. Πάντα υπήρχε και η πολιτική και το σόου, αλλά υπήρχε και η ουσία παράλληλα. Κάτι σαν τη Γιουροβίζιον δηλαδή (κατά προσέγγιση). Τώρα όλα είναι δήθεν, για να μη στεναχωρηθούν όλες οι ομάδες που το παίζουν μειονότητες. Μαύροι, Ασιάτες, γυναίκες, Λοατκι κλπ κλπ.
Δεν εχουν πεθανει..απλα ειναι για τους αμερικλανους και τις γυρω περιοχες, τους φτανει γιατι ειναι μεγαλη αγορα.
Εμεις απλα παρακολουθουμε την προπαγανδα τους.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.822
Κριτικές
15
Like
11.490
Πόντοι
3.846
Το είδα κι εγώ. Λιγάκι υπερβολικός ο φίλος που κριτικάρει, αλλά κατά βάση συμφωνώ μαζί του. Η ταινία με κούρασε. Πάρα πολύ. Οι ηθοποιοί είναι εξαιρετικοί σαν ονόματα και ιστορία που έχουν πίσω τους σαν καριέρες, αλλά χαραμίζουν το ταλέντο τους σε ένα πολύ κακό σενάριο που δεν τους δίνει τίποτα.
Πολύ Αραβία στους διαλόγους, λες και έβλεπα Ιρακινή ταινία και αυτή η Ζεντάγια που προωθείται με το ζόρι από το σύστημα είναι τελείως ατάλαντο πλάσμα. Εδώ την έχουν βάλει σε πρώτο πλάνο λες και είναι ο βασικός χαρακτήρας της ιστορίας.
Το πρώτο ήταν καλύτερο, χωρίς να με εντυπωσιάσει όμως και πάλι.
Το DUNE 2 απλά γάμησε.
Το βλέπεις σε Dolby Atmos αίθουσα και είναι μια απίστευτα απολαυστική εμπειρία.
Τρομερά εφέ, φοβεροί χαρακτήρες, δυνατές μάχες.
Και η ιστορία έχει πολύ ενδιαφέρον για το πώς εξελίσσεται ο βασικός χαρακτήρας στον Μεσσία που χρειάζεται ο τόπος.

Όσο για την Αραβία, στο Ντουμπάι και Ιορδανία γυρίστηκε. Τι περίμενες;
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.233
Like
15.863
Πόντοι
3.656

:hi:
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
338
Κριτικές
5
Like
1.137
Πόντοι
361
Το DUNE 2 απλά γάμησε.
Το βλέπεις σε Dolby Atmos αίθουσα και είναι μια απίστευτα απολαυστική εμπειρία.
Τρομερά εφέ, φοβεροί χαρακτήρες, δυνατές μάχες.
Και η ιστορία έχει πολύ ενδιαφέρον για το πώς εξελίσσεται ο βασικός χαρακτήρας στον Μεσσία που χρειάζεται ο τόπος.

Όσο για την Αραβία, στο Ντουμπάι και Ιορδανία γυρίστηκε. Τι περίμενες;
Aπό τεχνικής άποψης η ταινία είναι εξαιρετική. Ενα οπτικό αριστούργημα. Το χάνει σε άλλους πιο βασικούς τομείς όμως κατά τη γνώμη μου. Οι μάχες δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο. Μερικές μάλιστα ήταν τελείως ξενέρωτες. Ειδικά η τελευταία μονομαχία παρουσιάστηκε τελείως διαφορετικά από το βιβλίο και με τρόπο εντελώς κλισέ. Γενικά έλειψαν κάποια βασικά πράγματα που ήταν πολύ σημαντικά στο βιβλίο, αλλά ας μην μπω σε λεπτομέρειες και γίνω κουραστικός. Όποιος ξέρει, καταλαβαίνει τι εννοώ.
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
338
Κριτικές
5
Like
1.137
Πόντοι
361
12 angry men,12 ατομα σε ενα δωματιο,τρομερες ερμηνειες,χωρις εφε,χωρις σκηνες σεξ και βιας για να προκαλεσουν,απλα μια σκεψη διαφορετικη απο των αλλων και ανατρεπεται ολη η δομη.
Dr strangelove
Aspault jungle
Birdman of Alcatraz
Κουρδιστο πορτοκαλι
A woman's scent
Red beard
La haine
:confused::confused::confused:
Να κάνω μια ξεχωριστή μνεία στην τηλεοπτική εκδοχή των 12 ένορκων σε σκηνοθεσία του σπουδαίου και πρόσφατα χαμένου Γουίλιαμ Φρίντκιν. Από τα καλύτερα πράγματα που έχω δει ποτέ μου. Το καστ είναι ανώτερο από αυτό της κινηματογραφικής ταινίας και ορισμένοι ηθοποιοί δίνουν τις καλύτερες ερμηνείες της καριέρας τους.
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
338
Κριτικές
5
Like
1.137
Πόντοι
361
Και μιας και πιάσαμε τη θεματική της ανθρώπινης ψυχολογίας και των κινήτρων που κάποιος μπορεί να κρίνει έναν συνάνθρωπό του, προτείνω αυτήν εδώ :

Μην τρομάξετε επειδή είναι πολύ παλιά και ασπρόμαυρη. Η ταινία είναι πολύ μπροστά από την εποχή της και τεχνικά (ήχος, ποιότητα εικόνας κλπ), αλλά κυρίως σαν θεματολογία και κινηματογράφηση. Δεν αναφέρεται ποτέ σε λίστες με τις καλύτερες ταινίες, αλλά δεν ξεχνιέται με τίποτα. Το πρόβλημα είναι που να τη βρει πια κανείς αν θέλει να τη δει!!!!!
 

celebre

Μέγας
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
16.999
Like
18.364
Πόντοι
3.656
Να κάνω μια ξεχωριστή μνεία στην τηλεοπτική εκδοχή των 12 ένορκων σε σκηνοθεσία του σπουδαίου και πρόσφατα χαμένου Γουίλιαμ Φρίντκιν. Από τα καλύτερα πράγματα που έχω δει ποτέ μου. Το καστ είναι ανώτερο από αυτό της κινηματογραφικής ταινίας και ορισμένοι ηθοποιοί δίνουν τις καλύτερες ερμηνείες της καριέρας τους.
Δεν το ηξερα καν,θα το δω μολις μπορεσω.Παιζει και Γκαντολφινι :rockon:,και στην πρωτη ηταν καλο το καστ:hi::confused::confused::confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom