Νέα

Προσωπική άποψη για ταινίες/δυνατές σκηνές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα in_between
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 629K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

iagouaros1

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2019
Μηνύματα
237
Like
153
Πόντοι
1

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
657
Like
1.369
Πόντοι
206

πολύ δυνατή ταινία ιταλικής παραγωγής 2023 βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα που ελαβαν χώρα στην ιταλία του 1982.
2 αγόρια που εντελώς κατά τύχη συναντήθηκαν και ερωτευτηκαν, και η αντιμετώπιση της τοτε κοινωνιας στα 2 "πουστράκια" και το τραγικό τελος τους. πολύ καλή φωτογραφία εποχής γυαλινες εγχρωμες τηλεοράσεις στην αυλή και αρωμα 80ς.
οι "αντρες" της εποχής αποχαυνωμένοι στο παγκόσμιο πρωταθλημα ποδοσφαιρου, τα καλά "παλιά" χρόνια που ήμουν παιδι και βλέποντας αυτήν την ταινία σκεφτομαι τα ήθη των χρόνων αυτών και πως αντιμετώπιζαν το διαφορετικό και ντρεπομαι.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.527
Κριτικές
22
Like
6.702
Πόντοι
3.346
Ναπολεων
Θα ξεχαστει πολυ γρηγορα..πισωγυρισμα για την καριερα του χοακιν, μετριος σαν ναπολεων.. η ταινια, αν εξαιρεσεις τη μαχη του βατερλω και κανα δυο αλλα σκηνικα ειναι αδιαφορη 5.5 στα 10 απο εμενα. Αν με πληρωναν καλα για να δω δευτερη φορα αυτο η το οπενχαιμερ θα διαλεγα το δευτερο.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.824
Κριτικές
15
Like
11.515
Πόντοι
3.846
Ναπολεων
Θα ξεχαστει πολυ γρηγορα..πισωγυρισμα για την καριερα του χοακιν, μετριος σαν ναπολεων.. η ταινια, αν εξαιρεσεις τη μαχη του βατερλω και κανα δυο αλλα σκηνικα ειναι αδιαφορη 5.5 στα 10 απο εμενα. Αν με πληρωναν καλα για να δω δευτερη φορα αυτο η το οπενχαιμερ θα διαλεγα το δευτερο.
Δεν είναι η καλύτερη ταινία της χρονιάς αλλά είναι μια καλή ιστορικ΄ή ταινία.
Δείχνει τη στρατηγική στο μυαλό του, δείχνει καλές μάχες και επίσης πώς ήταν η εποχή εκείνη.
Μια χαρά πάιζει ο Χοακίν.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.527
Κριτικές
22
Like
6.702
Πόντοι
3.346
Δεν είναι η καλύτερη ταινία της χρονιάς αλλά είναι μια καλή ιστορικ΄ή ταινία.
Δείχνει τη στρατηγική στο μυαλό του, δείχνει καλές μάχες και επίσης πώς ήταν η εποχή εκείνη.
Μια χαρά πάιζει ο Χοακίν.
Λοιπον φιλε, ακου τι θα κανεις..
Δες την παλια ταινια "Βατερλω" 1970 ειναι.. και την ερμηνεια του Ροντ Σταιγκερ ως Ναπολεων
Μετα παρε την καινουργια ταινια Ναπολεων και την ερμηνεια του Χοακιν καντα χαρτι υγειας και βαλτα στην τουαλετα.
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
338
Κριτικές
5
Like
1.137
Πόντοι
361
Λοιπον φιλε, ακου τι θα κανεις..
Δες την παλια ταινια "Βατερλω" 1970 ειναι.. και την ερμηνεια του Ροντ Σταιγκερ ως Ναπολεων
Μετα παρε την καινουργια ταινια Ναπολεων και την ερμηνεια του Χοακιν καντα χαρτι υγειας και βαλτα στην τουαλετα.
Πολύ σωστό σε βρίσκω. Και γνώστη. Το Βατερλό ήταν πολύ ανώτερο και σαν ταινία και σαν ερμηνεία του Στάιγκερ. Βέβαια ήταν μια ταινία που επικεντρώθηκε περισσότερο στη συγκεκριμένη μάχη, ενώ η ταινία του Σκοτ ήταν (και καλά) πιο περιεκτική βιογραφία του Βοναπάρτη.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.527
Κριτικές
22
Like
6.702
Πόντοι
3.346
Πολύ σωστό σε βρίσκω. Και γνώστη. Το Βατερλό ήταν πολύ ανώτερο και σαν ταινία και σαν ερμηνεία του Στάιγκερ. Βέβαια ήταν μια ταινία που επικεντρώθηκε περισσότερο στη συγκεκριμένη μάχη, ενώ η ταινία του Σκοτ ήταν (και καλά) πιο περιεκτική βιογραφία του Βοναπάρτη.
Και καλα κανανε θα σου πω.. γιατι και τοτε πριν 50 χρονια αλλα και σημερα, αν ρωτησεις καποιον.. πες μου κατι για τον Ναπολεων εκτος απο τι ηταν μεγαλος Στρατηγος..
Βατερλο θα σου απαντηση.
 

Drake88

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2018
Μηνύματα
888
Κριτικές
2
Like
2.408
Πόντοι
446
οι 3 τελευταιες που ειδα και ειναι ολες μια και μια
MV5BNWRiZTcyNjktZjllMS00MGZiLTkzZmQtNzA1NDQwNjM2OTk3XkEyXkFqcGdeQXVyNDQ2MTMzODA@._V1_.jpg
MV5BMDVlYjA5NmQtNWY1NS00NTM3LTljNWQtYWU1YmIzYzQwOWIzXkEyXkFqcGdeQXVyNTE1NjY5Mg@@._V1_.jpg
MV5BMDUxM2IyYzgtMjU1ZS00Mzc4LWIwMmUtYzczMzM5ZWIzNGUxXkEyXkFqcGdeQXVyMTQxNzMzNDI@._V1_.jpg
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Σκαναροντας χτες τα κανάλια έπεσα στο Λουφα και Παραλλαγή του Νίκου Περάκη κάποιο απο τις δυο μαλακίες που γύρισε μετα την πρώτη ταινία.

Η πρώτη ταινία αρχές του 1980 στάθηκε σταθμός στον ελληνικό κινηματογράφο.

Πως μπορεί κάποιος να εξηγήσει αυτό το φαινόμενο. Όλες οι επόμενες ταινίες του Περάκη δεν βλέπονται, όσο καλή διάθεση και να έχεις. Σενάρια του ελέους, διάλογοι, ηθοποιοί της πούτσας κάτω του μετρίου. Αν είναι δυνατόν ηθοποιός η Καγιά και κάτι παιδιά του ελέους ούτε για σχολική γιορτή δεν κάνουν.
Αυτές οι ταινίες είναι σαν να έχουν γυριστεί από άλλο άνθρωπο.

Το καλύτερο θα ήταν να τις αποσύρει τελείως, τέτοιο εξευτελιστικό αποτέλεσμα.
 

xiachilles96

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2023
Μηνύματα
239
Like
297
Πόντοι
21
οι 3 τελευταιες που ειδα και ειναι ολες μια και μια
MV5BNWRiZTcyNjktZjllMS00MGZiLTkzZmQtNzA1NDQwNjM2OTk3XkEyXkFqcGdeQXVyNDQ2MTMzODA@._V1_.jpg
MV5BMDVlYjA5NmQtNWY1NS00NTM3LTljNWQtYWU1YmIzYzQwOWIzXkEyXkFqcGdeQXVyNTE1NjY5Mg@@._V1_.jpg
MV5BMDUxM2IyYzgtMjU1ZS00Mzc4LWIwMmUtYzczMzM5ZWIzNGUxXkEyXkFqcGdeQXVyMTQxNzMzNDI@._V1_.jpg
Μονο το After Hours εχω δει λιγακι οτι να ναι ταινια αλλα παρα ωραια να την δεις αργα νυχτα, διασκεδαστικη αλλα εχει και κατι μαλακιες ομως που το χαλανε λιγακι.
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
338
Κριτικές
5
Like
1.137
Πόντοι
361
Είδα το περιβόητο Poor Things του Λάνθιμου.
Αλλόκοτο, προκλητικό, σοκαριστικό σε σημεία του, σίγουρα δεν είναι για όλους, αλλά αποτέλεσε μια ξεχωριστή κινηματογραφική εμπειρία για μένα. Ήταν κάτι που πραγματικά δεν είχα ξαναδεί. Πολύ ωραίες εικόνες και φωτογραφία. Επίσης υπάρχουν στιγμές που η ταινία είναι πολύ αστεία. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μια διεστραμμένη κωμική αλληγορία. Πολλά θέματα προς σκέψη και συζήτηση, χωρίς να είναι ξεδιάντροπα φεμινιστική ή woke, αν και υπάρχουν και τέτοια στοιχεία.
Η Στόουν δίνει μια πραγματικά γενναία ερμηνεία, ο Ράφαλο ουσιαστικά παίζει μια γελοία καρικατούρα (αλλά είναι πολύ καλός ο άτιμος), ενώ ο Νταφόε προσδίδει ανθρωπιά και βάθος στον τερατώδη χαρακτήρα του.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.527
Κριτικές
22
Like
6.702
Πόντοι
3.346
Aquaman and the Lost Kingdom
Δεν θα βαθμολογισω την ταινια αλλα τον υπνο που εριξα 9 στα 10 τον ευχαριστηθηκα παιδια. :grin:
Η ταινια οσο ειδα ειναι για 13.5 χρονων!
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.824
Κριτικές
15
Like
11.515
Πόντοι
3.846
Aquaman and the Lost Kingdom
Δεν θα βαθμολογισω την ταινια αλλα τον υπνο που εριξα 9 στα 10 τον ευχαριστηθηκα παιδια. :grin:
Η ταινια οσο ειδα ειναι για 13.5 χρονων!
Τυπε μου η ταινία αξίζει μόνο για τα εφέ, όλοι το ξέραμε εδώ και χρόνια που τελείωσε το DC UNIVERSE
Αν δεν το δει σε σινεμά με Dolby Atmos απλά έχασες τον χρόνο σου.
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
338
Κριτικές
5
Like
1.137
Πόντοι
361
Aquaman and the Lost Kingdom
Δεν θα βαθμολογισω την ταινια αλλα τον υπνο που εριξα 9 στα 10 τον ευχαριστηθηκα παιδια. :grin:
Η ταινια οσο ειδα ειναι για 13.5 χρονων!
Ανήκοντας σε μια γενιά που μεγάλωσε και γαλουχήθηκε με κόμικς, με λύπη μου θα πω ότι δεν μου κάνει καμία αίσθηση να βλέπω πια ταινίες με σούπερ-ήρωες που βασίζονται σε κόμικς. Δεν έχουν τίποτα να μου πουν. Απευθύνονται σε άλλο κοινό. Τα εφέ δεν με εντυπωσιάζουν πια, όσο εξελιγμένα και να είναι. Αν η ιστορία δεν είναι καλή, οι ταινίες αυτές δε βλέπονται, είναι πολύ κακογραμμένες. Υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια, αλλά στη συντριπτική τους πλειοψηφία είναι κάκιστες. Το πρώτο Aquaman π.χ. ήταν από τις χειρότερες αυτού του είδους, από κάθε άποψη.
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
3.901
Κριτικές
5
Like
11.822
Πόντοι
3.786
Είδα το περιβόητο Poor Things του Λάνθιμου.
Αλλόκοτο, προκλητικό, σοκαριστικό σε σημεία του, σίγουρα δεν είναι για όλους, αλλά αποτέλεσε μια ξεχωριστή κινηματογραφική εμπειρία για μένα. Ήταν κάτι που πραγματικά δεν είχα ξαναδεί. Πολύ ωραίες εικόνες και φωτογραφία. Επίσης υπάρχουν στιγμές που η ταινία είναι πολύ αστεία. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μια διεστραμμένη κωμική αλληγορία. Πολλά θέματα προς σκέψη και συζήτηση, χωρίς να είναι ξεδιάντροπα φεμινιστική ή woke, αν και υπάρχουν και τέτοια στοιχεία.
Η Στόουν δίνει μια πραγματικά γενναία ερμηνεία, ο Ράφαλο ουσιαστικά παίζει μια γελοία καρικατούρα (αλλά είναι πολύ καλός ο άτιμος), ενώ ο Νταφόε προσδίδει ανθρωπιά και βάθος στον τερατώδη χαρακτήρα του.
Συμφωνώ μέχρι κεραίας!Προβλέπω νίκη Λάνθιμου στα Όσκαρ,όσο και αν αγαπάμε Σκορσέζε.Πολύ καλή η ταινία του αλλά τεράστια σε διάρκεια που κουράζει κάπως,ειδικά την τελευταία ώρα.Έμμα Στόουν το αγαλματάκι το έχει στο τσεπάκι,και πιστεύω μάλλον και καλύτερης ταινίας και σκηνοθεσίας
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
338
Κριτικές
5
Like
1.137
Πόντοι
361
Συμφωνώ μέχρι κεραίας!Προβλέπω νίκη Λάνθιμου στα Όσκαρ,όσο και αν αγαπάμε Σκορσέζε.Πολύ καλή η ταινία του αλλά τεράστια σε διάρκεια που κουράζει κάπως,ειδικά την τελευταία ώρα.Έμμα Στόουν το αγαλματάκι το έχει στο τσεπάκι,και πιστεύω μάλλον και καλύτερης ταινίας και σκηνοθεσίας

Δεν ξέρω για τα Όσκαρ. Είναι ένας θεσμός που δεν μου λέει τίποτα πια και δεν πιστεύω πως προσδίδει κύρος σε έργα και καλλιτέχνες. Αλλά έχω την αίσθηση ότι θα βραβευτεί ο Νόλαν φέτος για σκηνοθεσία, ενώ στις ερμηνείες μάλλον θα το δώσουν στη συμπαθή ινδιάνα.
Εμένα πάλι η ταινία του Σκορσέζε δεν με κούρασε, αλλά το αρνητικό της ήταν ότι δεν είχε την κορύφωσή της στο τρίτο και τελευταίο μέρος. Δηλαδή τα καλύτερα σημεία της ήταν στις δύο πρώτες ώρες, οπότε η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε λιγάκι flat όταν περίμενες να έρθει το κρεσέντο.
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
3.901
Κριτικές
5
Like
11.822
Πόντοι
3.786
Δεν ξέρω για τα Όσκαρ. Είναι ένας θεσμός που δεν μου λέει τίποτα πια και δεν πιστεύω πως προσδίδει κύρος σε έργα και καλλιτέχνες. Αλλά έχω την αίσθηση ότι θα βραβευτεί ο Νόλαν φέτος για σκηνοθεσία, ενώ στις ερμηνείες μάλλον θα το δώσουν στη συμπαθή ινδιάνα.
Εμένα πάλι η ταινία του Σκορσέζε δεν με κούρασε, αλλά το αρνητικό της ήταν ότι δεν είχε την κορύφωσή της στο τρίτο και τελευταίο μέρος. Δηλαδή τα καλύτερα σημεία της ήταν στις δύο πρώτες ώρες, οπότε η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε λιγάκι flat όταν περίμενες να έρθει το κρεσέντο.
Μου άρεσε η ερμηνεία της Ινδιάνας και ίσως κερδίσει για το diversity.Καλή και η σκηνοθεσία του Nolan και η ταινία του,και ας μην άρεσε σε αρκετούς.Το Killers... εκεί εμένα με κούρασε,στην τελευταία ώρα που όπως και εσύ λες δεν σε απογείωσε στο τέλος.Βλέπεις ρε παιδί μου τις ανατροπές και ειδικά την τελευταία σκηνή του Departed,δικής του ταινίας,και θέλεις να χύσεις από την καύλα.Πεντακοσιες φορές να το δείξει η τηλεόραση,θα το δω
 
Τελευταία τροποποίηση:

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
338
Κριτικές
5
Like
1.137
Πόντοι
361
Μου άρεσε η ερμηνεία της Ινδιάνας και ίσως κερδίσει για το diversity.Καλή και η σκηνοθεσία του Nolan και η ταινία του,και ας μην άρεσε σε αρκετούς.Το Flower... εκεί εμένα με κούρασε,στην τελευταία ώρα που όπως και εσύ λες δεν σε απογείωσε στο τέλος.Βλέπεις ρε παιδί μου τις ανατροπές και ειδικά την τελευταία σκηνή του Departed,δικής του ταινίας,και θέλεις να χύσεις από την καύλα.Πεντακοσιες φορές να το δείξει η τηλεόραση,θα το δω
Χαχα. Εντάξει, διαφορετικές ταινίες, διαφορετικές εποχές και για τον Σκορσέζε. Μην ξεχνάς ότι ετούτη εδώ βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα και δε μπορούσε να κάνει και πολλά από πλευράς πλοκής. Αυτή ήταν η ιστορία, εκεί έπρεπε να κινηθεί, αλλιώς θα μιλούσαμε για κάτι άλλο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom