Νέα

Επέμβαση Βουβωνοκήλης - Κόστος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 73
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Έκανα εγχείρηση κήλης πριν 20 ημέρες. Μου πετάχτηκε ξαφνικά ένα Σάββατο μετά τη θάλασσα και Πέμπτη έκανα την επέμβαση λαπαροσκοπικά. Στην αρχή νόμιζα πως ήταν βουβωνοκήλη αλλά τελικά αποδείχτηκε κήλη των αθλητών. Το πλέγμα που έβαλα ήταν αρκετά μεγάλο εξού και κοστοβόρο. Την έκανα σε ιδιωτικό στην Πάτρα (Ολύμπιο) και μου κόστισε συνολικά 2100. 1100 το νοσοκομείο, η διανυκτέρευση, το πλέγμα και οι προεγχειρητικές εξετάσεις (αίματος,υπέρηχος, αξονική) και 1000 οι γιατροί.
Σε ευχαριστώ πολύ! Εν τω μεταξύ κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχει κ η ανάταξη. Δηλαδή χωρίς χειρουργείο. Εμένα είναι χρόνια κ όχι μεγάλη. Θα δείξει.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.500
Like
13.299
Πόντοι
3.506
Πόσο χρόνο σου πήρε μέχρι να γυρίσεις δουλειά κτλ;

Εγώ πάντως θα ψαχνόμουν με δημόσιο Αθήνα. Επαρχία δύσκολα
Δυστυχώς έκανα τρεις εβδομάδες να περπατήσω κανονικά και αυτό γιατί είχα μεγάλη τομή λόγω του πλέγματος, δουλειά πήγα μετά από ένα μηνα, δυστυχώς, και με μεγάλη προσοχή στην αρχή ! Οδήγηση μετά από δυο μήνες !
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Δυστυχώς έκανα τρεις εβδομάδες να περπατήσω κανονικά και αυτό γιατί είχα μεγάλη τομή λόγω του πλέγματος, δουλειά πήγα μετά από ένα μηνα, δυστυχώς, και με μεγάλη προσοχή στην αρχή ! Οδήγηση μετά από δυο μήνες !
Τόσο πολύ πρώτη φορά το ακούω... Η τομή είναι μέχρι 3cm λέει η διεθνής βιβλιογραφία που έχω βάλει στο λινκ που έβαλα. Προφανώς είχες κάτι άλλο ή ήταν διαφορετική η μορφολογία της πάθησης, τι να πω...
 

ftshslv

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2011
Μηνύματα
503
Κριτικές
4
Like
693
Πόντοι
366
Η τομή δεν πρέπει να είναι σημαντική. Και γενικά το δέρμα μου απορροφά καλά τις πύλες κ σχετικά γρηγορα. Έχω μια παλαιότερη από επέμβαση εξάλλου κ υπάρχει κ εκεί τομή κ μάλιστα μεγαλουτσικη (πάλι βουβωνοκήλη αλλά η άλλη πλευρά κ διαγώνια). Εγώ ξυριζομαι φουλ, δεν αφήνω πολύ τις τριχες. Μα χάρη στο ξύρισμα ανακάλυψα τη βουβωνοκηλη... Θα ήθελα να κάνω λαπαροσκοπική TEP αλλά έχω τεράστιο πρόβλημα με την γενική αναισθησία.
Στο έχουν απαγορέψει κάθετα οι αναισθησιολόγοι γιατί σε πειράζουν τα φάρμακα ή κάτι τέτοιο? ή το λες σύμφωνα με όσα διάβασες στο ιντερνετ ή άκουσες από άλλους που δεν είναι αναισθησιολόγοι?
 

thdrpls

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2008
Μηνύματα
532
Κριτικές
1
Like
338
Πόντοι
26
Τι εννοείς έχεις θέμα.μς.ρημ νάρκωση ;
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.900
Πόντοι
366
:D: Καλημέρα/καλησπέρα σε όλους τους φίλους το φόρουμ.

Βάζω ένα δύσκολο θέμα στο οποίο θέλω τη βοήθειά σας.

Το επόμενο χρονικό διάστημα, μάλλον, αφού με δει ιατρός και κάνει κλινική εκτίμηση, θα χρειαστεί να μου κάνουν επέμβαση βουβωνοκήλης και να μου βάλουν πλέγμα. Θα την κάνω σε ιδιώτη, σε ιδιωτικό νοσοκομείο. Τόσο για την μέθοδο αλλά και τη διαδικασία θα με ενημερώσει σαφώς ο ιατρός στον οποίο θα πάω. Ωστόσο όμως, προσπαθώ εδώ και μέρες να μάθω περίπου το εύρος του κόστους μιας τέτοιας επέμβασης από το web και δεν μπορώ. Σίγουρα, εννοείται, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες - ωστόσο στη δική μου την περίπτωση σίγουρα θα (προσπαθήσω αν είναι δυνατό) αποφύγω τις μεθόδους της πλήρους ανοιχτής αλλά και των "καθαρά" λαπαρασκοπικων επεμβάσεων όπως είναι η TEP και η TAAP καθώς είναι με γενική αναισθησία κάτι που στη δική μου περίπτωση αντενδείκνυται - έχω σοβαρό πρόβλημα μετά την γενική νάρκωση. Άρα εξαιρετικά πιθανό είναι να πάμε με τη μέθοδο ON STEP.
Αυτά μόνον στο bou.com γίνονται.

Αποφάσισες ρε τύπε με ένα ψάξιμο στο Γκούγκλη ποια είναι η καλλίτερη μέθοδος για σένα;

Ναι, ρε τύπε έγινες και χειρούργος τώρα.

Πρώτον:
Δεν ρωτάς αν την χρησιμοποιεί και την ξέρει κανένας αυτή την μέθοδο στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο;
Επειδή βρήκες ένα άρθρο σε επιστημονικό περιοδικό νομίζεις ότι η μέθοδος έχει πιάσει; Ότι την χρησιμοποιούν;

Δεύτερον:
Μ' αρέσει που είσαι και σίγουρος κιόλας.
Μ' αρέσει που διάβασες το άρθρο και κατάλαβες ότι η μέθοδος δεν θέλει νάρκωση.
Ναι, μωρέ, μέθη σου δίνουνε και είσαι εντάξει. Τρως τις τομές και κανένα πρόβλημα.

Ε, λοιπόν σου έχω νέα:
1691775595860.png
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.900
Πόντοι
366
Σε ευχαριστώ πολύ! Εν τω μεταξύ κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχει κ η ανάταξη. Δηλαδή χωρίς χειρουργείο. Εμένα είναι χρόνια κ όχι μεγάλη. Θα δείξει.
Ναι, τύπε, ανάταξη.

Και μετά από λίγο, στο πρώτο ζόρισμα, τσουπ, ξαναβγαίνει.

Αλλά μ' αρέσει που το διάβασες και αυτό.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.900
Πόντοι
366
Δεν σε εχει δει ακομα γιατρος και εχεις προεξοφλησει οτι χρειαζεσαι χειρουργειο?
Ακομα και αν μας εχει δει γιατρος με μαγνητικες κλπ σου λενε τα συν και τα πλην της χειρουργικης αντιμετωπισης και αποφασιζεις
Είπαμε, ρε τύπε.

Στην Ελλάδα είμαστε παγκόσμιοι πρωταθλητές στις αξονικές αλλά όχι και μαγνητική για μία κήλη.

Είπαμε.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.900
Πόντοι
366
Λοιπόν,, συγκεκριμένα πράγματα.

Ντυνάν, με διευθυντή κλινικής, λαπαροσκοπικά, πλέγμα 3Μ, 1 βράδυ μέσα, 2800.
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.250
Like
1.703
Πόντοι
216
Αρχοντόπουλο Βολταίρε και με μέθη γίνεται η επέμβαση αλλά προφανώς θα πρέπει να είναι μικρή η "τρύπα" όπου εχει "βγει έξω" το εντεράκι...

 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.250
Like
1.703
Πόντοι
216
Επίσης είναι καλύτερη εξέταση ο "μαγνήτης" παρά ο "άξονας"
Δεν τρως ακτίνες Ρέντγκεν!
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Λοιπόν,, συγκεκριμένα πράγματα.

Ντυνάν, με διευθυντή κλινικής, λαπαροσκοπικά, πλέγμα 3Μ, 1 βράδυ μέσα, 2800.
Δεν θα κάνω αυτή τη μέθοδο. Ναι γνωρίζω τη βιβλιογραφία. Δεν κατάλαβα αν το λες ειρωνικά - αλλά την γνωρίζω. Έχουμε ιστορικό στο θέμα βουβωνοκήλη στην οικογένεια κ έχω εργαστεί στο χώρο της υγείας (ερχόνταν ασθενείς με τέτοια πάθηση). Απλά αναζητώ range τιμών. On step θα κάνω αν κάνω.
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Αυτά μόνον στο bou.com γίνονται.

Αποφάσισες ρε τύπε με ένα ψάξιμο στο Γκούγκλη ποια είναι η καλλίτερη μέθοδος για σένα;

Ναι, ρε τύπε έγινες και χειρούργος τώρα.

Πρώτον:
Δεν ρωτάς αν την χρησιμοποιεί και την ξέρει κανένας αυτή την μέθοδο στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο;
Επειδή βρήκες ένα άρθρο σε επιστημονικό περιοδικό νομίζεις ότι η μέθοδος έχει πιάσει; Ότι την χρησιμοποιούν;

Δεύτερον:
Μ' αρέσει που είσαι και σίγουρος κιόλας.
Μ' αρέσει που διάβασες το άρθρο και κατάλαβες ότι η μέθοδος δεν θέλει νάρκωση.
Ναι, μωρέ, μέθη σου δίνουνε και είσαι εντάξει. Τρως τις τομές και κανένα πρόβλημα.

Ε, λοιπόν σου έχω νέα:
1691775595860.png
Εδώ έχουμε μια κακή ξεκάθαρα προαίρεση από κάποιον που ήρθε να πουλήσει πνεύμα.
Τη μέθοδο την βρήκα και σε site ιατρών και αναφέρουν χωρίς ολική νάρκωση.
Τώρα αν εσύ μπήκες εδώ για να μου την πεις οκ. Πάω πάσο. Έχεις δίκιο.
Δώσε την χρήσιμη πληροφορία που είπες και αρκεί αυτό. Το να πουλάς εξυπναδακισμό δεν είναι όμορφο
Και τα ",τι διαβάζουμε στο bou" τραβά πες τα αλλού. Ένας ήρθε κ μου έλεγε ότι θα πάει 7000€ και άλλος 1500€. Εξ αρχής μίλησα υποθετικά και με την δική μου άποψη με βάση αυτά που γνωρίζω και τις πληροφορίες που έχω. Εννοείται ο ιατρός ή οι ιατροί αποφασίζουν. Έρχεσαι εσύ και λες τη δική σου εμπειρία και καλά κάνεις . Ε μείνε εκεί. Μου αρκεί κ σε ευχαριστώ.
 
Τελευταία τροποποίηση:
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Στο έχουν απαγορέψει κάθετα οι αναισθησιολόγοι γιατί σε πειράζουν τα φάρμακα ή κάτι τέτοιο? ή το λες σύμφωνα με όσα διάβασες στο ιντερνετ ή άκουσες από άλλους που δεν είναι αναισθησιολόγοι?
Απλά να το αποφύγωαν γίνεται που έχουν πει.

Κάνω 30 ώρες για να συνέλθω από γενική νάρκωση. Ανήκω στο 20%-30 % των ανθρώπων που αντιδρούν έτσι. Με εμετούς και ζαλάδες κλπ.
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Τι εννοείς έχεις θέμα.μς.ρημ νάρκωση ;
Έχω σοβαρό πρόβλημα μετά την γενική νάρκωση ως προς το να συνέλθω. Σαφώς κ μπορώ να δεχτώ τη νάρκωση αλλά μετά παίζει τρελό σταύρωμα με εμετούς και ναυτία για 30 ώρες... Αυτό συνεπάγεται νοσηλεία κ φάρμακα αντιεμετικα.
 
Τελευταία τροποποίηση:
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Εκανα βουβονοκηλη μαζι με κυρσοκηλη τον Ιανουαριο στο Ιπποκρατειο ολα καλυμενα απο την ασφαλεια δεν εδωσα μια εκτος απο το κλασσικο φακελλακι στον χειρουργο.....Πλεγμα μου βαλανε ολα πηγανε μια χαρα μετα απο μια μερα ημουν εξω και μετα απο μια βδομαδα πηγα και στη δουλεια.Γνωμη μου ειναι να κατσεις και εσυ τοσο και ας αισθανεσαι καλα νωριτερα γιατι και μια αποτομη κινηση να κανεις στην αρχη μπορει να γινει μαλακια αστο να "δεσει" λιγο πρωτα.
Στο σημειο μενει μια αισθηση οτι κατι εχεις βαλει εκει περα στην αρχη εντονη μετα οσο παει μαλακωνει λιγο αλλα απ'οτι μου ειπε ο γιατρος δεν φευγει ποτε τελειως οταν το ακουμπας θα το αισθανεσαι αλλα χωρις κανενα πονο.....
Ευχομαι να πανε ολα καλα!
Σε ευχαριστώ πολύ! Ναι όλα θα εξαρτηθούν από το τι θα μου πουν οι ιατροί. Εννοείται πολύ χρήσιμο αυτό που μου λες!
 

thdrpls

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2008
Μηνύματα
532
Κριτικές
1
Like
338
Πόντοι
26
Έχω σοβαρό πρόβλημα μετά την γενική νάρκωση ως προς το να συνέλθω. Σαφώς κ μπορώ να δεχτώ τη νάρκωση αλλά μετά παίζει τρελό σταύρωμα με εμετούς και ναυτία για 30 ώρες... Αυτό συνεπάγεται νοσηλεία κ φάρμακα αντιεμετικα.
Υπάρχουν φάρμακα και εάν το πεις θα σου δώσουν το λιγότερο από νάρκωση . Δεν γίνεται χωρίς νάρκωση αυτή η επέμβαση και θα σου χορήγησοθν αντιεμετικα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Το αργό να ξυπνήσω δεν υπάρχει πλέον
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Υπάρχουν φάρμακα και εάν το πεις θα σου δώσουν το λιγότερο από νάρκωση . Δεν γίνεται χωρίς νάρκωση αυτή η επέμβαση και θα σου χορήγησοθν αντιεμετικα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Το αργό να ξυπνήσω δεν υπάρχει πλέον
Εμένα άνθρωποι που κάνανε την επέμβαση μου είπαν γίνεται χωρίς γενική αναισθησία... Τώρα δε ξέρω ... Ο,τι μου πουν οι γιατροί
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom