Νέα

Επέμβαση Βουβωνοκήλης - Κόστος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 73
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
:D: Καλημέρα/καλησπέρα σε όλους τους φίλους το φόρουμ.

Βάζω ένα δύσκολο θέμα στο οποίο θέλω τη βοήθειά σας.

Το επόμενο χρονικό διάστημα, μάλλον, αφού με δει ιατρός και κάνει κλινική εκτίμηση, θα χρειαστεί να μου κάνουν επέμβαση βουβωνοκήλης και να μου βάλουν πλέγμα. Θα την κάνω σε ιδιώτη, σε ιδιωτικό νοσοκομείο. Τόσο για την μέθοδο αλλά και τη διαδικασία θα με ενημερώσει σαφώς ο ιατρός στον οποίο θα πάω. Ωστόσο όμως, προσπαθώ εδώ και μέρες να μάθω περίπου το εύρος του κόστους μιας τέτοιας επέμβασης από το web και δεν μπορώ. Σίγουρα, εννοείται, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες - ωστόσο στη δική μου την περίπτωση σίγουρα θα (προσπαθήσω αν είναι δυνατό) αποφύγω τις μεθόδους της πλήρους ανοιχτής αλλά και των "καθαρά" λαπαρασκοπικων επεμβάσεων όπως είναι η TEP και η TAAP καθώς είναι με γενική αναισθησία κάτι που στη δική μου περίπτωση αντενδείκνυται - έχω σοβαρό πρόβλημα μετά την γενική νάρκωση. Άρα εξαιρετικά πιθανό είναι να πάμε με τη μέθοδο ON STEP.

Γνωρίζει κάποιος που να το έχει κάνει ή να έχει ακούσει ποιο είναι περίπου το κόστος; Φυσικά θα ρωτήσω και τον ιατρό αλλά ήθελα την εμπειρία σας ή τις απόψεις σας ή αν έχετε πληροφορίες. Θα το εκτιμήσω πολύ!

- Έχω πάρει πληροφορίες από το web για όλες τις επεμβάσεις, για το μετά κλπ κλπ, το κόστος όμως δεν το έχω βρει πουθενά...

- Η δική μου βουβωνοκήλη είναι χρόνια, είναι μικρή, δεν ενοχλεί, απλά λίγο προεξέχει σαν ένα μικρό εξόγκωμα και άλλοτε εξαφανίζεται. Είναι μόνο από τη μία πλευρά - καθώς από την άλλη είχα κάνει σε ηλικία 4 ετών ανοιχτή επέμβαση.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.999
Κριτικές
67
Like
29.005
Πόντοι
10.336
ο γιατρος που ειδες δεν σου ειπε κοστος;
εισαι ασφαλισμενος; αφου δεν σε ενοχλει (αρα δεν επειγει) γιατι δεν ψαχνεσαι με δημοσιο; Αν σε αγχωνει οτι στο δημοσιο και καλα δεν θα γινει σωστα η δουλεια, ειναι πολυ απλη επεμβαση να ξερεις, διαβαζω για τοπικες αναισθησιες και διωρο εξιτηριο. Μια πληγη στην κατω κοιλια θα ειναι για εσενα...

Παρε τηλ τους γαστρεντερολογους της περιοχης σου και ρωτα τους στα ισια ποσο θα κοστισει. Στο περιπου ολοι θα σου πουν. 3-4-5 κατοσταρικα οι τιμες που βλεπω δεξια αριστερα, δεν ξερω αν περιλαμβανουν φπα/αναισθησιολογο κτλ
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
ο γιατρος που ειδες δεν σου ειπε κοστος;
εισαι ασφαλισμενος; αφου δεν σε ενοχλει (αρα δεν επειγει) γιατι δεν ψαχνεσαι με δημοσιο; Αν σε αγχωνει οτι στο δημοσιο και καλα δεν θα γινει σωστα η δουλεια, ειναι πολυ απλη επεμβαση να ξερεις, διαβαζω για τοπικες αναισθησιες και διωρο εξιτηριο. Μια πληγη στην κατω κοιλια θα ειναι για εσενα...

Παρε τηλ τους γαστρεντερολογους της περιοχης σου και ρωτα τους στα ισια ποσο θα κοστισει. Στο περιπου ολοι θα σου πουν. 3-4-5 κατοσταρικα οι τιμες που βλεπω δεξια αριστερα, δεν ξερω αν περιλαμβανουν φπα/αναισθησιολογο κτλ
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν έχω πάει ακόμα στο ιατρό. Θα πάω τέλη μηνός. Θέλω να αποφύγω το δημόσιο. Δεν ξερώ αν είναι 500 ευρώ ή 600 γιατί ακούω για 2000 ή και πιο πάνω γι αυτό ρωτάω. Είμαι εντελώς στα τυφλά και δεν έχω διάθεση να πάω σε 4 γιατρούς να σκάσω 50άρια για να μου πουν τιμές και γι αυτό βάζω εδώ το ερώτημα.
 

nostradamosg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
816
Κριτικές
1
Like
1.827
Πόντοι
206
2018
Κεντρικη κλινικη
Συνδρομος καρπιαιου σωληνα
Κοστος επεμβασης με ιδιωτικη ασφαλεια το συνολο 900 ευρω.
Επειδη θα τοποθετηθει πλεγμα οπως λες πιστευω οτι θα ειναι το ελαχιστο 1500 ευρω το συνολο
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
2018
Κεντρικη κλινικη
Συνδρομος καρπιαιου σωληνα
Κοστος επεμβασης με ιδιωτικη ασφαλεια το συνολο 900 ευρω.
Επειδη θα τοποθετηθει πλεγμα οπως λες πιστευω οτι θα ειναι το ελαχιστο 1500 ευρω το συνολο

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλος.

Εκεί το υπολογίζω και εγώ πάνω κάτω. Αλλά αναμένω απάντησεις και από άλλους φίλους που ίσως να έχουν προσεγγίσει το θέμα πιο κοντά (εννοώ ως προς την δική μου "πάθηση".
 

nostradamosg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
816
Κριτικές
1
Like
1.827
Πόντοι
206
Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλος.

Εκεί το υπολογίζω και εγώ πάνω κάτω. Αλλά αναμένω απάντησεις και από άλλους φίλους που ίσως να έχουν προσεγγίσει το θέμα πιο κοντά (εννοώ ως προς την δική μου "πάθηση".
Προσεξε κατι ομως.
Οταν μιλησεις με το γιατρο να σου το συνολικο κοστος και οχι μονο την αμοιβη του.Την εχουν πατησει αρκετοι ετσι.
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Προσεξε κατι ομως.
Οταν μιλησεις με το γιατρο να σου το συνολικο κοστος και οχι μονο την αμοιβη του.Την εχουν πατησει αρκετοι ετσι.
Εχω ξανακάνει τέτοιου ειδους επεμβάσεις και επομένως ναι, καλά κάνεις και μου το λες εσυ, αλλά και εγώ ξέρω πώς πρέπει να παίξω μπάλα πάνω κάτω.
 

DayStalker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
2.293
Like
4.992
Πόντοι
456
Ξαδερφός μου έκανε πέρσι λαπαροσκοπική σε ιδιωτικο (επαρχία) , 1500. Αλλά φαντάζομαι ειναι υποκειμενικο , δεν υπαρχει ταριφα. Αναλογα με γιατρο , νοσοκομειο , μεθοδο , περιοχη μπορει να παει πανω-κατω.
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Ξαδερφός μου έκανε πέρσι λαπαροσκοπική σε ιδιωτικο (επαρχία) , 1500. Αλλά φαντάζομαι ειναι υποκειμενικο , δεν υπαρχει ταριφα. Αναλογα με γιατρο , νοσοκομειο , μεθοδο , περιοχη μπορει να παει πανω-κατω.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ναι σίγουρα, εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες.
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356

Autokinitas

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2019
Μηνύματα
130
Κριτικές
4
Like
525
Πόντοι
21
Επειδή πέρσι είχα πρόβλημα ομφαλό κήλη (σχεδόν το ίδιο είναι με την δική σου)το έψαξα ιδιωτικά μου ζήτησαν περίπου 4000 και πάνω με συμμετοχή της ασφάλειας ΙΚΑ και τελικά πήγα σε δημόσιο όλα καλά ,ψαχτο καλά
 

john8

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2020
Μηνύματα
88
Κριτικές
2
Like
418
Πόντοι
20
Περίπου στα 800 με 1000 θα σου βγει !
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.999
Κριτικές
67
Like
29.005
Πόντοι
10.336
τοτε τα 400-500 που ειδα μαλλον ειναι μονο η ταριφα του γιατρου χωρις τιποτα εξτρα, δηλαδη λογικα θα θελει αλλα τοσα αναισθησιολογος και κλινικη, συν φπα το οποιο κανεις δεν γραφει γιατι πολλοι παιζουν με μαυρα.
θα επιμεινω για δημοσιο, αν εισαι ασφαλισμενος. Ή εστω καπου να καλυπτεσαι και να μην πληρωσεις τριψηφιο ποσο.
Τα 2Κ για μενα ειναι υπερβολικη τιμη, αλλα δεν ειμαι ειδικος. Ψαξτο καλα αφου δεν βιαζεσαι, και αν μπορεις καντο μολις δροσισει λιγο ο καιρος (αν η δουλεια το επιτρεπει) γιατι με την ζεστη και τον ιδρωτα δεν παλευονται γαζες και μλκιες..
 

stevek

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2010
Μηνύματα
24
Κριτικές
2
Like
43
Πόντοι
0
Καλησπέρα. Ιδιωτικά σαφώς ναι, άρα θα πληρώσεις την κλινική και τον ιατρό, τον βοηθό του και τον αναισθησιολόγο.... το κόστος ανέρχεται στα 6.000 με 7.000 ευρώ. Από αυτά θα υπάρχει συμμετοχή του ΕΟΠΠΥ περίπου το 10%. Βοήθειά σου... συναγωνιστή!
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.568
Like
2.881
Πόντοι
506
ποιο είναι περίπου το κόστος; Φυσικά θα ρωτήσω και τον ιατρό αλλά ήθελα την εμπειρία σας ή τις απόψεις σας ή αν έχετε πληροφορίες. Θα το εκτιμήσω πολύ!
Ein Sprecher erläuterte, in Thüringen koste die ambulante Operation eines Leistenbruchs gut 600 Euro, ob in einer Arztpraxis oder im Krankenhaus. Werde der Leistenbruch stationär behandelt, koste er dort 2 000 bis 2 500 Euro. Künftig solle dieser Eingriff 1 600 Euro kosten, egal wo er vorgenommen werde.

Τιμές εξωτερικού για να συγκρίνεις:

Στα Εξωτερικά Ιατρεία νοσοκομείου ή σε ιδιωτικό ιατρείο> 600 €

Στο νοσοκομείο> 2000 έως 2500 €

 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Καλησπέρα. Ιδιωτικά σαφώς ναι, άρα θα πληρώσεις την κλινική και τον ιατρό, τον βοηθό του και τον αναισθησιολόγο.... το κόστος ανέρχεται στα 6.000 με 7.000 ευρώ. Από αυτά θα υπάρχει συμμετοχή του ΕΟΠΠΥ περίπου το 10%. Βοήθειά σου... συναγωνιστή!
Νομίζω είναι υπερβολικό αυτό που λες
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Περίπου στα 800 με 1000 θα σου βγει !
Έχω κουφαθει. Ο άλλος έκανε ομφαλοκήλη κ πλήρωσε 4000. Ένας άλλος λέει 2000. Εσύ είσαι στα 800-1000. Απορώ τι ισχύει περίπου; Εγώ βουβωνοκήλη έχω μικρή από τη μια πλευρά
 

bloom5

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
664
Like
9.286
Πόντοι
1.046
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν έχω πάει ακόμα στο ιατρό. Θα πάω τέλη μηνός. Θέλω να αποφύγω το δημόσιο. Δεν ξερώ αν είναι 500 ευρώ ή 600 γιατί ακούω για 2000 ή και πιο πάνω γι αυτό ρωτάω. Είμαι εντελώς στα τυφλά και δεν έχω διάθεση να πάω σε 4 γιατρούς να σκάσω 50άρια για να μου πουν τιμές και γι αυτό βάζω εδώ το ερώτημα.
Για μια βουβωνοκήλη δεν αξίζει να πας σε ιδιώτη. Δεν είναι δα και καμιά σοβαρή επέμβαση. Αυτά είναι χειρουργεία ρουτίνας και η ανάνηψη είναι εύκολη και άμεση. Πήγαινε σε δημόσιο νοσοκομείο, κανόνισε ραντεβού, έστω και αν βγει σε τρεις μήνες. Δεν επείγει εξάλλου.

Λοιπόν, επειδή είμαι του ευρύτερου κλάδου της υγείας, στο ιδιωτικό, λογικά ο χειρούργος θα ζητήσει 700 με 1000 ευρώ, η κλινική θα πάρει 400 με 500 για την εγχείριση, η διαμονή κοστίζει 150 τη μέρα σε τρίκλινο δωμάτιο (250 σε μονόκλινο άμα είσαι ανοιχτοχέρης), ο αναισθησιολόγος σίγουρα παίρνει 150. Υπολόγιζε άλλα 400 με 500 για διάφορα έξοδα που θα σου χρεώσουν, κυρίως η κλινική. Επιμένω, δεν αξίζει. Στο δημόσιο, την ίδια δουλειά θα κάνουν και δε θα σου πάρουν τίποτα. Ενδεχομένως ο γιατρός να ζητήσει φακελάκι (ενδεχομένως και όχι), που θα είναι περίπου όσο η αμοιβή που θα ζητήσει στο ιδιωτικό. Κατά βάση, επειδή είναι βουβωνοκήλη, παίζει να μη ζητήσει τίποτα εξτρά, είναι πολύ ρουτίνα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

koukos19

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Οκτ 2019
Μηνύματα
1.690
Κριτικές
38
Like
4.803
Πόντοι
2.846
Έχω κουφαθει. Ο άλλος έκανε ομφαλοκήλη κ πλήρωσε 4000. Ένας άλλος λέει 2000. Εσύ είσαι στα 800-1000. Απορώ τι ισχύει περίπου; Εγώ βουβωνοκήλη έχω μικρή από τη μια πλευρά
Οτι ανακρίβεια υπάρχει ακούστηκε σε μια σελίδα του φόρουμ.
Δεν είναι καθόλου απλή επέμβαση και βέβαια δεν πρόκειται να στοιχησει 500-1000 ευρώ Υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν πήγαν εκεί που έπρεπε και ταλαιπωρηθηκαν αφάνταστα.
θα σου πρότεινα να ψάξεις να βρεις τον καλύτερο γιατρό και ας στοιχήσει παραπάνω.
Το καλύτερο θα ήταν να γίνει λαπαροσκοπικα αλλά από λες είναι δύσκολο για την περίπτωση σου.
Το κόστος σε ιδιωτικό νοσοκομείο με κορυφαίο γιατρό λαπαροσκοπικα είναι περίπου 5000.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom