Νέα

Εγχείριση στο διάφραγμα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα rouKoun13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 61
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

olotyxeros

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Δεκ 2011
Μηνύματα
1.300
Κριτικές
22
Like
2.031
Πόντοι
1.796
Έκανα έναν χρόνο πριν τον Covid και έχω τεράστια διαφορά και σε ύπνο και αναπνοές. Το έκανα σε ιδιωτική κλινική(Ερρίκος Ντυνάν) με γιατρό τον Κύριο Θέοδωρο Μπούρχα. Μου είχε πάει 1500 όλο το πακέτο. Έκατσα 1 βράδυ μέσα και το επόμενο ήμουν έξω. Ορίστε και λινκ αν θες.
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.758
Κριτικές
8
Like
2.514
Πόντοι
506
Το ξέρω από πολύ μικρός ότι έχω πρόβλημα με το διάφραγμα και όπως είπαν οι γιατροί, περιμένω μέχρι κάποια ηλικία και κάνω το χειρουργείο. Με βλέπει ο γιατρός και αφού βλέπει το πρόβλημα που έχω με κοιτάει και μου λέει "απορώ πως ζεις. Δεν έχω ξανά δει τόσο στραβό διάφραγμα. Κανονίζουμε τα τις εξετάσεις και όλα μια χαρά. Από τις επόμενες μέρες λόγο του χειρουργείου δεν ένιωθα καμία αλλαγή. Μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Εν τέλη έτσι έμεινα. Απολύτως καμία αλλαγή και απέκτησα και αλλεργίες που δεν είχα. Έβλεπα ανθρώπους να φτερνίζονται με τα λουλούδια και "γελούσα" γιατί δε μπορούσα να καταλάβω γιατί το παθαίνουν. Ε τώρα αν με πιάσει φτέρνισμα δεν σταματάω με τίποτα. Κολλητός που έκανε την ίδια περίοδο με εμένα ευτυχώς για αυτόν του πήγαν όλα καλά και είναι όντως άλλος άνθρωπος. Αν με ρωτάς ακόμα δεν έχω πάρει απόφαση αν πάω να ξανακάνω την εγχείρηση.

Ψάξου καλά σε ποιον γιατρό θα πας πριν πάρεις την απόφαση. Η συγκεκριμένη εγχείρηση δεν είναι τίποτα απολύτως. Πραγματικά ρουτίνα για αυτούς. Τώρα γιατί δεν πετυχαίνει πάντα...
Και επειδή κάπου διάβασα ότι κάποιοι φοβούνται την νάρκωση. Φυσιολογικό είναι παιδιά το καταλαβαίνω, αλλά για εμένα τουλάχιστον, ήταν η καλύτερη στιγμή σε όλη την διαδικασία.
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
657
Like
1.369
Πόντοι
206
o πατέρας μου το έκανε πριν πολλά χρονια σε δημόσιο νοσοκομείο και λεει οτι του αλλαξε τη ζωη προς το καλυτερο. σε αλλους πετυχαίνει τέλεια σε αλλους οχι. ειναι ανάλογα το μηχάνημα (ασθενης} και το μάστορα (γιατρος)
 

unknowndark

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2016
Μηνύματα
1.435
Like
4.907
Πόντοι
456
Καλησπέρα μάγκες! Λογω ενος προσφατου σχετικα νευροφυτικου που με βρήκε στα 41,(οχι κατι σημαντικο,με ζαλαδες και τα σχετικα) παζει μεγάλο ρολο ο υπνος,και επειδη εχω χρόνια θεμα με το διάφραγμα στη μύτη αν γίνεται και εχει καποιος εμπειρια
ας πει μια γνώμη γιατι σκεφτομαι να το προχωρησω....Πριν 6-7 χρονια περιπου που έκανα εξετάσεις ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να κανω εγχειρηση. (ολοι εχουν διαφραγμα,αλλα δεν ειναι ολοι για εγχειρηση) το αμέλησα,ομως με βρηκε μπροστά μου.
Ομως ακουω διάφορα...ο ενας του ξανα βγηκε σχετικά άμεσα,ο αλλος εγινε χειρότερα,αλλος καλυτερα...εχει καποιος καποια εμπειρια? δεχομαι και γνώμες και για γιατρους η νοσοκομεια.

Δεν θα πας σε έναν απλό ΩΡΛ ..... θα πάς σε εξειδικευμένο ρινοχειρουργο, ειναι ΩΡΛ που έχουν κάνει εξειδίκευση πανώ στην ρινοχειρουργικη/ρινοπλαστικη!
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.374
Like
4.561
Πόντοι
1.706
ακομα δεν εχω μπει σε λεπτομερειες αλλα ειχα χρονια θεμα με ιγμοριτιδα ως που με μια εξεταση πριν 6-7 χρονια περίπου ο γιατρος μου ειπε οτι θελω οπωσδηποτε εγχειρηση...οντως αναπνεω με δυσκολια και ο υπνος δεν ειναι πλεον στα ντουζένια του.Ιως χρειαστει να το ρισκαρω...να σου πω την αληθεια με αυτα που ακουω,περισσοτερο φοβάμαι μην γίνω χειρότερα,παρα να μη πετυχει
Τρεις περιπτώσεις ξέρω. Ο ενας είχε θέμα λόγω σοβαρού τραυματισμού. Οι άλλοι δύο απλά στραβό διάφραγμα. Η μία επέμβαση πήγε πολύ καλά, η άλλη όχι και η τρίτη χρειάστηκε διορθωτική επέμβαση. Δεν υπάρχει επέμβαση με 100% επιτυχία. Αυτό θα σου το πει κάθε σοβαρός γιατρός από την αρχή.
 

linear

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Νοε 2014
Μηνύματα
779
Κριτικές
15
Like
3.474
Πόντοι
1.436
Καλησπέρα μάγκες! Λογω ενος προσφατου σχετικα νευροφυτικου που με βρήκε στα 41,(οχι κατι σημαντικο,με ζαλαδες και τα σχετικα) παζει μεγάλο ρολο ο υπνος,και επειδη εχω χρόνια θεμα με το διάφραγμα στη μύτη αν γίνεται και εχει καποιος εμπειρια
ας πει μια γνώμη γιατι σκεφτομαι να το προχωρησω....Πριν 6-7 χρονια περιπου που έκανα εξετάσεις ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να κανω εγχειρηση. (ολοι εχουν διαφραγμα,αλλα δεν ειναι ολοι για εγχειρηση) το αμέλησα,ομως με βρηκε μπροστά μου.
Ομως ακουω διάφορα...ο ενας του ξανα βγηκε σχετικά άμεσα,ο αλλος εγινε χειρότερα,αλλος καλυτερα...εχει καποιος καποια εμπειρια? δεχομαι και γνώμες και για γιατρους η νοσοκομεια.
Καλημέρα φίλε. Σε παρόμοιο δίλημμα ήμουν και εγώ όμως δεν προχώρησα. Το έψαξα αρκετά, ρώτησα αρκετούς γιατρούς και κατάλαβα ότι παίζει μεγάλο ρόλο η ηλικία. Είσαι πάνω από 40 και από όσα μου είχαν πει θα έχεις προσωρινή ανακούφιση για 1-2-3 χρόνια αλλά το πρόβλημα θα επανέλθει. Ίσως υπάρχουν και επιπλοκές όπως έγραψαν οι φίλοι παραπάνω. Επίσης είναι δεδομένο ότι όλοι οι χειρουργοί θα σου πουν για επέμβαση για να πληρωθούν. Αν αποφασίσεις να το κάνεις βρες καλό γιατρό που να μπορείς να εμπιστευτείς.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.816
Πόντοι
456
εχει ενα ρισκο δηλ και δεν ειναι και μικρο...οποτε σκέφτομαι να δωσω 2 χιλ για να κερδισω 5-6 χρονάκια τωρα που ειμαι ακόμα νεος και μπορω να κανω πολλα πραγματα,ειναι οκ.Μετα ας ξανα κανω δε γαμιεται (λεω τα χειρότερα σενάρια) Στο κατω κατω ξεμπερδευεις γρηγορα πλεον με τις νεες τεχνικές.Αυτο που με τρομάζει ειναι μη το κανω και γινω χειρότερα.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.393
Like
10.930
Πόντοι
3.556
εχει ενα ρισκο δηλ και δεν ειναι και μικρο...οποτε σκέφτομαι να δωσω 2 χιλ για να κερδισω 5-6 χρονάκια τωρα που ειμαι ακόμα νεος και μπορω να κανω πολλα πραγματα,ειναι οκ.Μετα ας ξανα κανω δε γαμιεται (λεω τα χειρότερα σενάρια) Στο κατω κατω ξεμπερδευεις γρηγορα πλεον με τις νεες τεχνικές.Αυτο που με τρομάζει ειναι μη το κανω και γινω χειρότερα.
Καπνιζεις;
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.319
Πόντοι
1.706
Περι το 1997, ιδιωτης μαλακας.
Κλινικη Γαληνος κεντρο Θεσσαλονικης.
Πληρωσα ακριβα
Εγινε χειροτερα.
Και το κουβαλας για παντα
 

lavro

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Απρ 2018
Μηνύματα
1.919
Κριτικές
47
Like
7.112
Πόντοι
5.646
Όσοι έχουν κάνει τέτοια επέμβαση συνήθως ξανά έχουν θέμα
 

Humanguss

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2015
Μηνύματα
50
Like
7
Πόντοι
0
Φίλε μου , αν βρεις το σωστό γιατρό, θα αλλάξει η ζωή σου. Εγώ είχα ξεχάσει πως είναι να αναπνέουν. Είχα πρόβλημα από το 20 ( ίσως και ποιο πριν ), και το έκανα στα 42. ( πριν 1 χρόνο.).
Τεράστια διαφορά. Το μυστικό για μετά, είναι για 3 μήνες να κάνεις τις πλύσεις που θα σου πουν, ώστε να μην ξαναβγούν τα προβλήματα. Αν σε 6 μήνες δεν ξαναβγουν, καθάρισες για όλη σου τη ζωή.
 

zolie

Μέλος
Εγγρ.
3 Αυγ 2010
Μηνύματα
104
Like
122
Πόντοι
1
Πριν από μια εβδομάδα επισκέφτηκα πνευμονολόγο σε κλινική ύπνου για να το ψάξω για άπνοια γιατί ο ύπνος μου είναι χάλια πολλά χρόνια τώρα ,ειμαι 47 .Για να μην στα πολυλογώ αφου συμπέρανε ότι δεν έχω υπνική άπνοια (τουλάχιστον από την πρώτη εικόνα)μου είπε ότι πρέπει να δω ωρλ (η μύτη μου είναι σπασμένη και φαίνεται )αλλά με συμβούλεψε να εξαντλήσω όλα τα διαθεσιμα μέσα πριν το χειρουργείο .Κατά την γνώμη του η επιτυχία του χειρουργείου είναι 50/50 αλλά δυστηχως οι γιατροί την προτείνουν με ευκολία .
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
611
Like
1.308
Πόντοι
206
Έχω κάνει και εγώ επέμβαση για διάφραγμα στα 25 μου πριν από 20 χρόνια στο ΑΧΕΠΑ με γιατρό τον καθηγητή. Είμαι από τους τυχερούς που η επέμβαση πέτυχε αν και επέστρεψε μία κάποια δυσκολία αναπνοής από την μύτη, όχι όμως όπως τότε.
Όταν κοιμάμαι για να αναπνέω καλύτερα, είμαι ξαπλωμένος από τη μία πλευρά και αυτό είναι κουραστικό να είμαι συνεχώς στην ίδια στάση.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.816
Πόντοι
456
Όσοι έχουν κάνει τέτοια επέμβαση συνήθως ξανά έχουν θέμα
το εχω υπόψην...το να σου ξανα βγει υστερα απο μερικα χρόνια ειναι το λιγοτερο το θεμα ειναι μη γινει χειρότερα
 
  • Like
Αντιδράσεις: lavro
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.816
Πόντοι
456
προς το παρον η μονη εγχειρηση που μου αλλαξε τη ζωη στη κυριολεξια ηταν λειζερ στα ματια....σωθηκα με τους κωλοφακους
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom