Νέα

Πόσα λεφτά έχετε στην άκρη;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Φονιας
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 357
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Πόσα λεφτά έχετε στην άκρη;

  • λιγότερα από 1000 €

    Ψήφοι: 47 22,9%
  • περισσότερα από 1000 αλλά λιγότερα από 10.000 €

    Ψήφοι: 46 22,4%
  • περισσότερα από 10.000 αλλά λιγότερα από 20.000 €

    Ψήφοι: 23 11,2%
  • περισσότερα από 20.000 αλλά λιγότερα από 40.000 €

    Ψήφοι: 18 8,8%
  • μεταξύ 50.000 € και 100.000 €

    Ψήφοι: 14 6,8%
  • πάνω από 100.000 €

    Ψήφοι: 57 27,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    205

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
431
Like
582
Πόντοι
81
Παλιά και τα βιβλία ήταν 800 σελίδες, τώρα τα bestsellers είναι max 200.
Κανένα νόημα να γράφεις κείμενα μεγέθους άρθρου σε ένα φόρουμ, πόσο μάλλον με λινκς λες και είσαι στην Athens Voice. Για να σου απαντήσει κάποιος πρέπει να γράψει κι αυτός την Οδύσσεια. Brevity is a skill, so speak simply που λένε και τα αγγλάκια.
Γνώμη μου εννοείται, αν θες την κρατάς.
Σου προτείνω να μπεις από PC με μεγάλη οθόνη, όσο μπουμερίστικο κι αν ακούγεται. Αν θες με ακούς...

Τα fora έτσι είναι, τα social media είναι κάπως αλλιώς. Μην τα συγχέουμε.

ΥΓ: Τα λινκς είναι απλά για τεκμηρίωση, για να μην πει κανείς εξυπνίδης ότι τα βγάζω από την κοιλιά μου όσα αναφέρω. Δεν τα βάζω από βίτσιο.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.049
Like
11.688
Πόντοι
3.656
1) Σχετικό είναι αυτό, μιας και το μοτίβο «η επόμενη γενιά ζει καλύτερα από την προηγούμενη» δείχνει να αλλάζει σιγά-σιγά. Πέφτει και το προσδόκιμο ζωής (για πρώτη φορά μετά από δεκαετίες)...

2) Υπάρχουν και άτομα που δουλεύουν σε πολυεθνικές, με (συνήθως) καλούς μισθούς και είναι τίγκα στα ψυχολογικά/ψυχοφάρμακα, ειδικά οι GenZ.

3) Τύπε διαβάζεις προσεκτικά τι γράφω ή βλέπεις ανεμόμυλους;

Δεν έγραψα ότι μισώ τους πλούσιους, έγραψα ότι τους διαχωρίζω σε κατηγορίες και ότι θαυμάζω ΜΟΝΟ τους αυτοδημιούργητους. Γιατί λοιπόν έγινες trigger;

4) Άρα επί της ουσίας δεν έχει αλλάξει κάτι, απλά σε σχέση με την Αρχαία Ρώμη έχουμε Instagram και WiFi.

Στα λόγια μου έρχεσαι ότι υπάρχει μόνο τεχνολογική πρόοδος...

5) Η νοημοσύνη πρέπει να έχει επωφελή χρήση και όχι να οδηγεί σε εκφυλισμό του είδους.

6) Σίγουρα, αν τρώνε τα σκατολοΐδια των McDonalds.

Απλά από τον πλούσιο περιμένω να έχει ανώτερη γνώση σε διάφορα θέματα (όχι μόνο οικονομικά, αλλά και διατροφή).

Από την πλέμπα δεν περιμένω πολλά, γι' αυτό είναι πλέμπα.

Δεν είναι όλοι σαπιοκοιλιάδες πάντως, δες τον Jeff Bezos της Amazon. Και φέτες και αυτοδημιούργητος.

Λίγο με το πανάκριβο διαζύγιο μας τα χάλασε (ολίγον cuck)...

7) Άλλο ο προορισμός και άλλο το ταξίδι/διαδρομή. Μην τα μπερδεύεις.

Και ο μεγαλέμπορος ηρωΐνης μπορεί να είναι ζάμπλουτος, αλλά δεν είναι άξιος θαυμασμού.

8) Μου θυμίζεις καρμπόν τα ίδια τρομολαγνικά επιχειρήματα για την COVID το 2020-2021. Μια γριπούλα ήταν που κατέβαλε κυρίως γέρους/παχύσαρκους (γενικά άτομα με χάλια ανοσοποιητικό).

Και επειδή είμαι σίγουρος ότι έβαλες πλάτη στα μέτρα (lockdowns και σία), να σου πω ότι εγώ από τότε έλεγα ότι θα δούμε μεγάλη αύξηση στον πληθωρισμό (όπως και έγινε).

Ναι, υπάρχει κλιματική αλλαγή και ναι, ΔΕΝ είναι ανθρωπογενής (εκτός αν δεχτούμε ότι φταίει η ανάσα 8 δις ανθρώπων που βγάζει CO2).

Ε και; Τι προτείνεις;

Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, αλλά έμμεσα κάνεις αβάντα σε Τεχνοκρατία/ΤεχνοΚομμουνισμό (βλ. WEF & BlackRock) να μανατζάρει τον πλανήτη και την διαχείριση φυσικών πόρων.

Αυτοί θα τρώνε μπον φιλέ και εσύ πληβείε θα τρως έντομα και σκουλήκια.

Αυτό προτείνεις; Με γειά σου, με χαρά σου, απλά εγώ δεν θα σε ακολουθήσω. :)

Βέβαια αν ο Μητσοτάκης επιβάλλει έντομα και απαγόρευση ΙΧ στο 41%, θα το χαρώ ιδιαιτέρως... να ξέρουν τι ψήφισαν (εντολοδόχο του Νταβός). Όχι ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι (την ίδια ατζέντα πρεσβεύουν), απλά αυτός είναι ο πιο καλός μαθητής του Σβαμπ.

Δεν θα σχολιάσω καν την άλλη μόδα με τα δήθεν οικολογικά ηλεκτρικά ΙΧ, γιατί κι αυτά αποδείχθηκαν μεγάλη απάτη.

Για να ξεκαθαρίσω την θέση μου: είμαι υπέρ του Κλασικού Καπιταλισμού που υπήρχε κάποτε.

Δεν είμαι υπέρ του Νεοφιλεleftερου «Καπιταλισμού» (στην ουσία συγκαλυμμένος Κομμουνισμός).

Γενικά ΔΕΝ είμαι υπέρ καμίας μορφής Κομμουνισμού (είτε λέγεται USSR, είτε EUSSR με πράσινα άλογα/ακρίδες/wokeness/ESG/DEI/64 genders).

Πρόσεξε λοιπόν καλά τι εύχεσαι και τι υποστηρίζεις (άθελά σου έστω)... ο δρόμος προς την Κόλαση είναι στρωμένος με αγαθές προθέσεις. ;-)
επειδή μπλέκεις πολλά θέματα ταυτόχρονα και δεν μπορώ να κάνω μια συζήτηση με 20 διαφορετικά points

προσωπικά δεν θαυμάζω κανέναν άνθρωπο επειδή είναι πλούσιος. Τους παρακολουθώ για να δω πως λειτουργούν ναι...αλλά να θαυμάζω όχι. Άλλος είναι ικανός να βγάλει λεφτά...άλλος είναι μεγάλος καλλιτέχνης...άλλος είναι φοβερός μηχανικός...οκ...καλά κάνουν.

Εγώ θαυμάζω έναν άνθρωπο που η ζωή δεν του τα έφερε έτσι που να οδηγεί λαμποργκίνι ούτε να γεννηθεί με ένα τρελό ταλέντο και να το αρμέξει...θαυμάζω κάποιον που η ζωή του έφερε δυσκολίες και τις αντιμετώπισε με αξιοπρέπεια. Κάποιον που δεν είχε χρόνο να κάνει καριέρα γιατί πρόσεχε τους άρρωστους γονείς του ή κάποιον που ενώ έχει προβλήματα υγείας δεν έχει κλειστεί στο σπίτι του. Σιγά μη θαυμάσω κάποιον επειδή έβαλε πολλά λεφτά.

Αλλά για να έχουμε καλό ερώτημα δηλαδή και έτσι όπως τα λέμε....εσύ τι ακριβώς κάνεις ρε τύπε για να αντισταθείς σε αυτές τις ατζέντες με τα περίεργα προσωνυμία που αναφέρεις? Τι διαφορετικό κάνεις δηλαδή από όλους τους υπόλοιπους για να στηρίζεις κάτι άλλο? Στην ίδια κοινωνία δεν ζεις? έχεις πρόσβαση σε διαφορετικά φάρμακα, φαγητά, τεχνολογία κτλπ???

Ετκός αν εννοείς ότι τρως μπον φιλέ με τον τζεφ μπέζος :confused:
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
7.106
Κριτικές
18
Like
16.050
Πόντοι
4.546
Αυτή η ερώτηση έπρεπε να τεθεί στις εργαζόμενες κορασίδες.
Από Μετάξι μέχρι χοτελια 5 αστέρων.
 

Isidoro$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.009
Κριτικές
9
Like
3.332
Πόντοι
456
17,44 ευρώ
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
431
Like
582
Πόντοι
81
Αλλά για να έχουμε καλό ερώτημα δηλαδή και έτσι όπως τα λέμε....εσύ τι ακριβώς κάνεις ρε τύπε για να αντισταθείς σε αυτές τις ατζέντες με τα περίεργα προσωνυμία που αναφέρεις? Τι διαφορετικό κάνεις δηλαδή από όλους τους υπόλοιπους για να στηρίζεις κάτι άλλο? Στην ίδια κοινωνία δεν ζεις? έχεις πρόσβαση σε διαφορετικά φάρμακα, φαγητά, τεχνολογία κτλπ???
Πολλά έκανα -με προσωπικό κόστος- που εσύ δεν είχες το σθένος να κάνεις και απλά πήγες με το ρεύμα/Current Thing.

Καλή 6η δόση εύχομαι... για το καλό του πλανήτη/κλίματος, ε; Μην φανταστείς κάτι άλλο.
 

Isidoro$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.009
Κριτικές
9
Like
3.332
Πόντοι
456
απο εκει γυρισα,με τα ποδια
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.049
Like
11.688
Πόντοι
3.656
Πολλά έκανα -με προσωπικό κόστος- που εσύ δεν είχες το σθένος να κάνεις και απλά πήγες με το ρεύμα/Current Thing.

Καλή 6η δόση εύχομαι... για το καλό του πλανήτη/κλίματος, ε; Μην φανταστείς κάτι άλλο.
Για πες ένα δύο μήπως βρω το σθένος να τα κάνω και εγώ? :confused:

Είσαι από αυτούς που βάζουν σε κατηγορίες τους ανθρώπους ανάλογα με το αν έκαναν το εμβόλιο ε? Αυτό δεν ήταν καθόλου current thing...ήταν όλοι διαβασμένοι από το google και τσουβάλιαζαν ''πρόβατα'' ανάλογα με το τι πίστευαν για τον κόβιντ.

Και πέφτεις στην ίδια λούπα όπως οι υπόλοιποι φυσικά...όπως είπαμε παραπάνω δεν μπορείς να ξεφύγεις από την φύση του ανθρώπου....απλά εσύ βρήκες άλλο ''στρατόπεδο'' να ενταχθείς.

Αλλά εγώ ξέρω το εξής....αν θες πραγματικά να γράψεις στα αρχίδια σου τα ρεύματα και τα τις αλυσίδες που σε κρατάνε να δουλεύεις τον τροχό...πάρε εξοπλισμό...μάθε να επιβιώνεις...και διάλεξε ένα από τα χιλιάδες μέρη που έχει η Ελλάδα και προσφέρονται...και πήγαινε να ζήσεις εκεί. Όσο ξοδεύεις τα λεφτά και κάνεις χρήση των ευκολιών είσαι και εσύ το ίδιο με όλους μας. Είτε έκανες το εμβόλιο είτε όχι.....για πες λίγο και για το flat earth τι γνώμη έχεις :coffee:
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
431
Like
582
Πόντοι
81
Άλλο ένα ειρωνικό φοβικό τρολάκι για την ignore list μου.

Οι μισοί τουλάχιστον που με έχουν ειρωνευτεί από το 2020 και μετά κοιτάνε τα ραδίκια ανάποδα και αυξάνονται διαρκώς. Ας είναι, ξαλάφρωσε η ατμόσφαιρα από το περίσσειο CO2 που παρήγαγε η άχρηστη ανάσα τους. ;-)

Επόμενος...
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.049
Like
11.688
Πόντοι
3.656
Άλλο ένα ειρωνικό φοβικό τρολάκι για την ignore list μου.

Οι μισοί τουλάχιστον που με έχουν ειρωνευτεί από το 2020 και μετά κοιτάνε τα ραδίκια ανάποδα και αυξάνονται διαρκώς. Ας είναι, ξαλάφρωσε η ατμόσφαιρα από το περίσσειο CO2 που παρήγαγε η άχρηστη ανάσα τους. ;-)

Επόμενος...
οι ignore lists είναι για τους τικιντάγκες :effemine:

κρίμα είχες να προσφέρεις τόση γνώση για το πως θα ξεφύγεις από τον τροχό, πως θα πάρεις το red pill του matrix, πως θα βγεις από τις σκιές της σπηλιάς του Πλάτωνα, πως θα ρίξεις μια μπουνιά στα @@ της ΝΤΠ

και άλλα τέτοια που μόνο τα έγκριτα μέλη του boudela μπορούν να καταφέρουν :tooth::tooth::tooth::tooth:
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.778
Πόντοι
1.206
Εσύ μπορεί να τα διαχωρίζεις αλλά ο άνθρωπος και το λιοντάρι υπακούν ακριβώς στους ίδιους κανόνες.

Απλά το λιοντάρι δεν έχει τον εγκέφαλο του ανθρώπου που τον κάνει ξεχωριστό. Γιαυτό και μένει στα ένστικτα επιβίωσης μόνο. Ο άνθρωπος ξεκίνησε ως ζώο αλλά μέσω της εξέλιξης αναπτύχθηκε και άλλαξε τις ανάγκες ΟΧΙ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ. Σήμερα που έχουμε πολιτισμό απλά οι ανάγκες είναι περισσότερες...δεν βολεύεσαι με ένα πιάτο φαί και νερό θες και άλλες παροχές.

Οπότε για τον άνθρωπο ακόμα παιχνίδι επιβίωσης είναι...απλά ο στόχος έχει αλλάξει δεν είναι το να ζήσεις αλλά ΤΟ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΚΑΛΑ. Και αυτό μάλλον ήταν ο στόχος των γονιών μας σήμερα ο στόχος είναι ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.

Όποιος δεν τα καταφέρνει ταγκάρεται ως λούσερ και καταλήγει με ψυχολογικά. Σε παλαιότερες κοινωνίες το να επιβιώνεις απλά ήταν το καλύτερο που μπορούσες να κάνεις. Και τότε και σήμερα υπήρχαν αυτοί που μισείς τόσο..οι πάμπλουτοι....απλά τότε ήταν αυτοκράτορες και σήμερα είναι οι 5-10 πολυεθνικές που έχουν στο ενεργητικό τους σχεδόν όλους τους ομίλους σε όλους τους κλάδους.

Ο στόχος έχει μείνει ο ίδιος...να εξασφαλίσεις τις συνθήκες διαβίωσης σου. Οι συνθήκες άλλαξαν όχι η φύση του ανθρώπου. Αν το λιοντάρι είχε νοημοσύνη θα έβλεπες και παχύσαρκα λιοντάρια που θα είχαν βρει άλλο τρόπο να βιοπορίζοτναι εκτός από το κυνήγι.

Η διαφορά σου με το λιοντάρι είναι ότι ''οι νόμοι της φύσης'' για σένα σήμερα είναι οι νόμοι και το στάτους κουό που έχουμε δημιουργήσει ως ανεπτυγμένη κοινωνία. Αυτό ακολουθείς είτε το θες είτε όχι. Ακόμα και οι πιο πλούσιοι άνρθωποι στον κόσμο ακολουθούν τους νόμους της φύσης. Αρρωσταίνουν και πεθαίνουν...ή πεθαίνουν τα παιδιά τους όπως όλοι οι άνθρωποι.

Η ζωή είναι άδικη και επιβιώνει και περναέι καλά αυτός που επιβιώνει και περνάει καλά. Ικανός ή όχι...δεν έχει σημασία γκρινιάζει μόνο όποιος την τρώει αυτός που περνάει καλά λέει τι ωραία και δίκαιη που είναι η ζωή.

Οπότε είτε κερδίσεις το τζόκερ, είτε κληρονομίσεις τον Ωνάση είτε τα κάνεις μόνος σου....στο ίδιο αποτέλεσμα θα καταλήξεις.

Όσο για την κλιματική αλλαγή τι σημασία έχει γιατί συμβαίνει? Το θέμα είναι ότι συμβαίνει και θα αλλάξει την ζωή σου. Έχει σημασία αν είναι επειδή κλάνουν οι αγελάδες ή επειδή ήρθε η ώρα της?
Tο ΓΙΑΤΙ υπάρχει κλιματική αλλαγή έχει μεγαλύτερη σημασία κι από το ΑΝ υπάρχει! Διότι πολύ απλά αν ΔΕΝ είναι ανθρωπογενής (που ασφαλώς και ΔΕΝ είναι διότι έχει συντελεστεί άπειρες φορές στον πλανήτη μας μέχρι να φτάσουμε στο σήμερα!) ότι μέτρα και να πάρουμε αυτή θα συμβεί ΑΝΑΠΟΔΡΑΣΤΑ, πάει να πει όλα αυτά για "πράσινες" ενέργειες κλπ είναι παπαριές καμαρωτές και απάτες για να βγάζουν κάποιοι έξυπνοι λεφτά εις βάρος μας.
Κι επί τέλους ας δεχθούμε πως η θερμοκρασία πάνω στον πλανήτη έχει αυξηθεί ΕΝΑΝ (ολόκληρο!) βαθμό τα τελευταία 70χρόνια, γιατί είναι κακό αυτό είπαμε; Κατά την κλασσική αρχαιότητα (την εποχή του Περικλή δηλαδή) η θερμοκασίες ήταν ΤΡΕΙΣ βαθμούς πιο πάνω από σήμερα, η Ελλάδα είχε τροπικό κλίμα με λιοντάρια και αντιλόπες κι οι άνθρωποι ντυνόταν με λινούς (πολύ σπάνια μάλλινους) χιτώνες. Δεν ανέπτυξαν πολιτισμό; Μήπως ακριβώς γι' αυτό τα είχαν καταφέρει;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.049
Like
11.688
Πόντοι
3.656
Tο ΓΙΑΤΙ υπάρχει κλιματική αλλαγή έχει μεγαλύτερη σημασία κι από το ΑΝ υπάρχει! Διότι πολύ απλά αν ΔΕΝ είναι ανθρωπογενής (που ασφαλώς και ΔΕΝ είναι διότι έχει συντελεστεί άπειρες φορές στον πλανήτη μας μέχρι να φτάσουμε στο σήμερα!) ότι μέτρα και να πάρουμε αυτή θα συμβεί ΑΝΑΠΟΔΡΑΣΤΑ, πάει να πει όλα αυτά για "πράσινες" ενέργειες κλπ είναι παπαριές καμαρωτές και απάτες για να βγάζουν κάποιοι έξυπνοι λεφτά εις βάρος μας.
Κι επί τέλους ας δεχθούμε πως η θερμοκρασία πάνω στον πλανήτη έχει αυξηθεί ΕΝΑΝ (ολόκληρο!) βαθμό τα τελευταία 70χρόνια, γιατί είναι κακό αυτό είπαμε; Κατά την κλασσική αρχαιότητα (την εποχή του Περικλή δηλαδή) η θερμοκασίες ήταν ΤΡΕΙΣ βαθμούς πιο πάνω από σήμερα, η Ελλάδα είχε τροπικό κλίμα με λιοντάρια και αντιλόπες κι οι άνθρωποι ντυνόταν με λινούς (πολύ σπάνια μάλλινους) χιτώνες. Δεν ανέπτυξαν πολιτισμό; Μήπως ακριβώς γι' αυτό τα είχαν καταφέρει;
Χωρίς να είμαι ειδικά ενημερωμένος για το θέμα αυτό...

το γιατί υπάρχει κλιματική αλλαγή ΔΕΝ έχει μεγαλύτερη σημασία από το ΑΝ υπάρχει..διότι ΑΝ υπάρχει έτσι όπως την περιγράφουν οι επιστήμονες από την γενιά μας και μετά οι άνθρωποι θα χρειαστεί να αντιμετωπίσουν πολύ σοβαρότερα προβλήματα από την πιστωτική κρίση που αντιμετωπίζουν σήμερα.

Μέχρι στιγμής στον δυτικό κόσμο δεν έχουμε δει τι σημαίνει πραγματική έλλειψη πόρων και ενέργειας. Να μην έχεις νερό όποτε θες ή να πρέπει να κάνεις οικονομία στο πόσιμο...εδώ ανάβουμε τα κλιματιστικά το καλοκαίρι στο τούρμπ σε κάθε δωμάτιο.

Η αύξηση της θερμοκρασίας δεν είναι το μόνο που ενδιαφέρει τους επιστήμονες...που όπως θα έχεις παρατηρήσει τα τελευταία χρόνια κάθε καλοκαίρι είναι και πιο ζεστό. Αν αποσταθεροποιηθεί το κλίμα δεν είναι μόνο η ζέστη αλλά και οι ακραίοι χειμώνες, βροχές, χιονοπτώσεις κτλπ. Δεν καταλαβαίνεις γιατί είναι κακό να αποσταθεροποιηθεί το οικοσύστημα???

Στην αρχαία Ελλάδα δεν νομίζω να μόλυναν με τέτοιο βαθμό το περιβάλλον ούτε να έκανα τέτοια αλόγιστη χρήση των πόρων του πλανήτη...δεν νομίζω επίσης να είχαν και 10 δις κόσμο παγκοσμίως να θρέψουν...και τέτοιες ανάγκες ενέργειας...βασικά με ένα φαγητό, ένα νερό και μια στέγη ήταν ευχαριστημένοι οι περισσότεροι.
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.778
Πόντοι
1.206
επειδή μπλέκεις πολλά θέματα ταυτόχρονα και δεν μπορώ να κάνω μια συζήτηση με 20 διαφορετικά points

προσωπικά δεν θαυμάζω κανέναν άνθρωπο επειδή είναι πλούσιος. Τους παρακολουθώ για να δω πως λειτουργούν ναι...αλλά να θαυμάζω όχι. Άλλος είναι ικανός να βγάλει λεφτά...άλλος είναι μεγάλος καλλιτέχνης...άλλος είναι φοβερός μηχανικός...οκ...καλά κάνουν.

Εγώ θαυμάζω έναν άνθρωπο που η ζωή δεν του τα έφερε έτσι που να οδηγεί λαμποργκίνι ούτε να γεννηθεί με ένα τρελό ταλέντο και να το αρμέξει...θαυμάζω κάποιον που η ζωή του έφερε δυσκολίες και τις αντιμετώπισε με αξιοπρέπεια. Κάποιον που δεν είχε χρόνο να κάνει καριέρα γιατί πρόσεχε τους άρρωστους γονείς του ή κάποιον που ενώ έχει προβλήματα υγείας δεν έχει κλειστεί στο σπίτι του. Σιγά μη θαυμάσω κάποιον επειδή έβαλε πολλά λεφτά.

Αλλά για να έχουμε καλό ερώτημα δηλαδή και έτσι όπως τα λέμε....εσύ τι ακριβώς κάνεις ρε τύπε για να αντισταθείς σε αυτές τις ατζέντες με τα περίεργα προσωνυμία που αναφέρεις? Τι διαφορετικό κάνεις δηλαδή από όλους τους υπόλοιπους για να στηρίζεις κάτι άλλο? Στην ίδια κοινωνία δεν ζεις? έχεις πρόσβαση σε διαφορετικά φάρμακα, φαγητά, τεχνολογία κτλπ???


Ετκός αν εννοείς ότι τρως μπον φιλέ με τον τζεφ μπέζος :confused:
Να σου πω τί έκανα εγώ, πως "αντιστάθηκα"; Επιχειρηματολογούσα σε όλα τα sosial media (με πολύ μεγάλο ακροατήριο μάλιστα!) και στην προσωπική μου ζωή και επαγγελματική δραστηριότητα ΕΝΑΝΤΙΟΝ των περιοριστικών μέτρων και της εμβολιαστικής υποχρεωτικότητος αρχικά, ακολούθως (όταν είδαμε τί παπαριά και απάτη ήταν) και εναντίον του δήθεν "εμβολίου", αν και είχα κάνει ο ίδιος τις δυο πρώτες δόσεις τότε που ακόμα δεν ξέραμε τί ήταν αυτή η απάτη και ελπίζαμε και κάποιος έπρεπε να μπει στο ρίσκο να το δοκιμάσει. Κι αυτά δεν ήταν χωρίς κόστος γιατί τότε "Τά σκιαζε η φοβέρα..." και λίγοι γιατροί τολμούσαμε να τα πούμε αυτά σχεδόν πάντα με τον κίνδυνο πειθαρχικών (αν όχι και ποινικών) διώξεων για να μην αναφερθώ στην επαγγελματική απομόνωση.
Αισθάνομαι λοιπόν πολύ καλά και πολύ υπερήφανος που η ιστορία δικαίωσε κάποιους σαν εμένα. Ας μην το έχεις καταλάβει εσύ επειδή δεν έχεις τη σχετική γνώση, στο σινάφι μου το έχει καταλάβει (και το παραδέχεται πλέον!) το 90% τουλάχιστον.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
431
Like
582
Πόντοι
81
Tο ΓΙΑΤΙ υπάρχει κλιματική αλλαγή έχει μεγαλύτερη σημασία κι από το ΑΝ υπάρχει! Διότι πολύ απλά αν ΔΕΝ είναι ανθρωπογενής (που ασφαλώς και ΔΕΝ είναι διότι έχει συντελεστεί άπειρες φορές στον πλανήτη μας μέχρι να φτάσουμε στο σήμερα!) ότι μέτρα και να πάρουμε αυτή θα συμβεί ΑΝΑΠΟΔΡΑΣΤΑ, πάει να πει όλα αυτά για "πράσινες" ενέργειες κλπ είναι παπαριές καμαρωτές και απάτες για να βγάζουν κάποιοι έξυπνοι λεφτά εις βάρος μας.
Κι επί τέλους ας δεχθούμε πως η θερμοκρασία πάνω στον πλανήτη έχει αυξηθεί ΕΝΑΝ (ολόκληρο!) βαθμό τα τελευταία 70χρόνια, γιατί είναι κακό αυτό είπαμε; Κατά την κλασσική αρχαιότητα (την εποχή του Περικλή δηλαδή) η θερμοκασίες ήταν ΤΡΕΙΣ βαθμούς πιο πάνω από σήμερα, η Ελλάδα είχε τροπικό κλίμα με λιοντάρια και αντιλόπες κι οι άνθρωποι ντυνόταν με λινούς (πολύ σπάνια μάλλινους) χιτώνες. Δεν ανέπτυξαν πολιτισμό; Μήπως ακριβώς γι' αυτό τα είχαν καταφέρει;
Φίλε μου εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους έξυπνους που έκαναν μπίζνα (τουλάχιστον, γιατί είναι κι άλλα) ένα φυσικό φαινόμενο με ιστορία εκατομμυρίων ετών.

Έχω πρόβλημα με τους χρήσιμους ηλίθιους που αβαντάρουν την Ελίτ επειδή τους δίνει ένα ξεροκόμματο και δεν ξέρουν καν ότι πάνε για ξεπάστρεμα...

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχει νόμος που να σου απαγορεύει να εκμεταλλεύεσαι τον μαλάκα. Και υπάρχουν δις τέτοιοι.

Ο περισσότερος κόσμος δεν έχει καταλάβει ότι για να πιαστούν οι (ανέφικτοι) στόχοι του Net Zero είτε θα πρέπει να πέσει ραγδαία το βιοτικό επίπεδο στην Δύση (λιγότερη ενέργεια/τροφή/θέρμανση τον χειμώνα κλπ.), είτε θα πρέπει να υπάρξει μια μεγάλη μείωση πληθυσμού.

Οι περισσότεροι νομίζουν ότι τους έχει ανάγκη η Ελίτ για να πληρώνουν φόρους σε ένα πέτσινο χρήμα, ενώ σε 2-3 δεκαετίες από σήμερα θα τα κάνει όλα η Τεχνητή Νοημοσύνη και θα συμφέρει.

Κοιμούνται του καλού καιρού, σαν τα αρνιά λίγες μέρες πριν το Πάσχα. ;-)

Το αρνί βέβαια τόση νοημοσύνη έχει, δεν μπορεί να κάνει και πολλά για να αλλάξει την μοίρα του, υποτίθεται όμως ότι ο άνθρωπος καταλαβαίνει περισσότερα... ε λυπάμαι που θα το πω, αλλά το 80% του πληθυσμού έχει νοημοσύνη αρνιού.

Να συμπληρώσω επίσης ότι το CO2 είναι η τροφή των φυτών.

Όποιος ψάξει τα επίπεδα CO2 την εποχή των δεινοσαύρων θα διαπιστώσει ότι ήταν δραματικά υψηλότερα σε σχέση με σήμερα και η ζωή (χλωρίδα/πανίδα) ανθούσε σε υπερθετικό βαθμό τότε!

Υπάρχει λόγος που τότε τα φυτά/δέντρα, αλλά και τα ζώα είχαν πολλαπλάσιο μέγεθος συγκριτικά με σήμερα...

CO2 = ζωή

Το κλίμα και ο πλανήτης είναι αυτορυθμιζόμενα συστήματα. Όσο αυξάνεται το CO2, τόσο αυξάνονται τα φυτά που το απορροφούν, αλλά και τα ζώα που τρώνε τα φυτά. Είναι θαυμάσια η τροφική αλυσίδα.

Μέχρι και η NASA τα λέει ότι το CO2 κάνει τον πλανήτη πιο πράσινο:


Ας σκεφτούμε λοιπόν τι σημαίνει το Net Zero... μήπως τροφή εργαστηρίου; Μήπως ένας πλανήτης έρημος από ζωή (ελάχιστα φυτά/ζώα); Μήπως περισσότερη εξάρτηση από το σύστημα; (να μην μπορείς να πας ούτε στο χωριό σου)

Ψιλά γράμματα όλα αυτά για τους είρωνες χρήσιμους ηλίθιους...
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.049
Like
11.688
Πόντοι
3.656
Να σου πω τί έκανα εγώ, πως "αντιστάθηκα"; Επιχειρηματολογούσα σε όλα τα sosial media (με πολύ μεγάλο ακροατήριο μάλιστα!) και στην προσωπική μου ζωή και επαγγελματική δραστηριότητα ΕΝΑΝΤΙΟΝ των περιοριστικών μέτρων και της εμβολιαστικής υποχρεωτικότητος αρχικά, ακολούθως (όταν είδαμε τί παπαριά και απάτη ήταν) και εναντίον του δήθεν "εμβολίου", αν και είχα κάνει ο ίδιος τις δυο πρώτες δόσεις τότε που ακόμα δεν ξέραμε τί ήταν αυτή η απάτη και ελπίζαμε και κάποιος έπρεπε να μπει στο ρίσκο να το δοκιμάσει. Κι αυτά δεν ήταν χωρίς κόστος γιατί τότε "Τά σκιαζε η φοβέρα..." και λίγοι γιατροί τολμούσαμε να τα πούμε αυτά σχεδόν πάντα με τον κίνδυνο πειθαρχικών (αν όχι και ποινικών) διώξεων για να μην αναφερθώ στην επαγγελματική απομόνωση.
Αισθάνομαι λοιπόν πολύ καλά και πολύ υπερήφανος που η ιστορία δικαίωσε κάποιους σαν εμένα. Ας μην το έχεις καταλάβει εσύ επειδή δεν έχεις τη σχετική γνώση, στο σινάφι μου το έχει καταλάβει (και το παραδέχεται πλέον!) το 90% τουλάχιστον.
Στην ζωή δυστυχώς ή ευτυχώς τίποτα δεν είναι άσπρο μαύρο....τα πάντα τα κρίνεις ανάλογα με τις καταστάσεις και τις συνθήκες.

Δηλαδή....όταν ξεκίνησε όλη αυτή η ιστορία δεν ήξερε κανένας τίποτα για τον ιό αυτόν....υπήρχαν πραγματικά στοιχεία που έδειχναν ότι έστελνε κόσμο στην εντατική και πέθαιναν κιόλας. Και οι επιστήμονες και οι κυβερνήσεις άνθρωποι είναι δεν έχουν τη μαγική λύση. Οπότε για αρχή καλώς επιβλήθηκε η καραντίνα αφού είχες έναν ιό ο οποίος μεταδίδεται πανεύκολα με την αναπνοή.

- Τώρα όσον αφορά το εμβόλιο....αλλά και την γενικότερη ''αποδοχή'' του ιού από τον κόσμο είναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ θέμα ατομικό και τι εννοώ. Αν είσαι εργαζόμενος στον τομέα της υγείας, της φαρμακοβιομηχανίας κτλπ...αν έχεις άμεση και εσωτερική πληροφόρηση και γνώση...τότε το να αμφισβητείς τα εμβόλια ή την φύση του ιού έχει μια βάση...και έχεις δίκιο να είσαι σκεπτικιστής και να αντιδράς.

- Αν είσαι ο βαγγέλης από τα κάτω πατήσια που γυρνάς μπιφτέκια στα μακντόναλτς και μέχρι χτες διάβαζες μόνο αθλητική εφημερίδα και έβλεπες στο youtube τα νέα του big brother....δεν έχεις καμία δουλειά να αμφησβητείς το οποιοδήποτε εμβόλιο....την οποιαδήποτε πρακτική (συνάθροιση, μάσκα, σαπούνια για χέρια κτλπ) ούτε να πετάς ονόματα ειδικών και όρους ιατρικούς που διάβασες στο google και είδες στο youtube και ούτε μπορείς να τους καταλάβεις ούτε μπορείς να κρίνεις την πληροφορία.

Και εγώ 2 δόσεις έκανα....και βλέποντας τα πράγματα τώρα που έχει ωριμάσει το θέμα φαίνεται ότι τα εμβόλια ήταν υπεύθυνα για πολλά προβλήματα υγείας και θανάτους...ιδιαίτερα με τις θρωμβόσεις σε άτομα με κακή υγεία.

ΑΛΛΑ....ο γιατρός που τότε τα έκρινε ως ακατάλληλα ήταν σωστός...και ο βλάχος από τα πατήσια που δεν ξέρει ούτε να βάζει την υπογραφή του και ξαφνικά έγινε λοιμοξιολόγος...θα έχει ΠΑΝΤΑ άδικο...δεν θα έπρεπε καν να εκφέρει για τα εμβόλια θα έπρεπε να τα κάνει και να πει και ευχαριστώ.

Διότι τότε δεν είχαμε την γνώση που έχουμε σήμερα. Οπότε σημασία έχουν και τα κίνητρα και η προσωπική οπτική του καθενός. Ο άσχετος θα είναι πάντα λάθος σε αυτό το θέμα.
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.778
Πόντοι
1.206
Φίλε μου εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους έξυπνους που έκαναν μπίζνα (τουλάχιστον, γιατί είναι κι άλλα) ένα φυσικό φαινόμενο με ιστορία εκατομμυρίων ετών.

Έχω πρόβλημα με τους χρήσιμους ηλίθιους που αβαντάρουν την Ελίτ επειδή τους δίνει ένα ξεροκόμματο και δεν ξέρουν καν ότι πάνε για ξεπάστρεμα...

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχει νόμος που να σου απαγορεύει να εκμεταλλεύεσαι τον μαλάκα. Και υπάρχουν δις τέτοιοι.

Ο περισσότερος κόσμος δεν έχει καταλάβει ότι για να πιαστούν οι (ανέφικτοι) στόχοι του Net Zero είτε θα πρέπει να πέσει ραγδαία το βιοτικό επίπεδο στην Δύση (λιγότερη ενέργεια/τροφή/θέρμανση τον χειμώνα κλπ.), είτε θα πρέπει να υπάρξει μια μεγάλη μείωση πληθυσμού.

Οι περισσότεροι νομίζουν ότι τους έχει ανάγκη η Ελίτ για να πληρώνουν φόρους σε ένα πέτσινο χρήμα, ενώ σε 2-3 δεκαετίες από σήμερα θα τα κάνει όλα η Τεχνητή Νοημοσύνη και θα συμφέρει.

Κοιμούνται του καλού καιρού, σαν τα αρνιά λίγες μέρες πριν το Πάσχα. ;-)

Το αρνί βέβαια τόση νοημοσύνη έχει, δεν μπορεί να κάνει και πολλά για να αλλάξει την μοίρα του, υποτίθεται όμως ότι ο άνθρωπος καταλαβαίνει περισσότερα... ε λυπάμαι που θα το πω, αλλά το 80% του πληθυσμού έχει νοημοσύνη αρνιού.

Να συμπληρώσω επίσης ότι το CO2 είναι η τροφή των φυτών.

Όποιος ψάξει τα επίπεδα CO2 την εποχή των δεινοσαύρων θα διαπιστώσει ότι ήταν δραματικά υψηλότερα σε σχέση με σήμερα και η ζωή (χλωρίδα/πανίδα) ανθούσε σε υπερθετικό βαθμό τότε!

Υπάρχει λόγος που τότε τα φυτά/δέντρα, αλλά και τα ζώα είχαν πολλαπλάσιο μέγεθος συγκριτικά με σήμερα...

CO2 = ζωή

Το κλίμα και ο πλανήτης είναι αυτορυθμιζόμενα συστήματα. Όσο αυξάνεται το CO2, τόσο αυξάνονται τα φυτά που το απορροφούν, αλλά και τα ζώα που τρώνε τα φυτά. Είναι θαυμάσια η τροφική αλυσίδα.

Μέχρι και η NASA τα λέει ότι το CO2 κάνει τον πλανήτη πιο πράσινο:


Ας σκεφτούμε λοιπόν τι σημαίνει το Net Zero... μήπως τροφή εργαστηρίου; Μήπως ένας πλανήτης έρημος από ζωή (ελάχιστα φυτά/ζώα); Μήπως περισσότερη εξάρτηση από το σύστημα; (να μην μπορείς να πας ούτε στο χωριό σου)

Ψιλά γράμματα όλα αυτά για τους είρωνες χρήσιμους ηλίθιους...
Τα επίπεδα του CO2 στην ατμόσφαιρα σήμερα είναι 0,04% αντί του 0.03% που ήταν πριν 70 χρόνια. Αλλά αυτό ΔΕΝ ήταν η αιτία της αύξησης της θερμοκρασίας, ήταν το αποτέλεσμα της. Πάντα όταν η θερμοκρασία αυξάνει αυξάνει ακολούθως και το CO2. Πολύ-πολύ παλιά λοιπόν τα επίπεδα του CO2 ήταν στο 0,6% κι οι θερμοκρασίες στη γή πολύ υψηλές, για 50άρια και 60άρια μιλάμε. Τί έγινε τότε λοιπόν; Τότε ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ η ζωή!!
Αν το επίπεδο του CO2 πέσει κάτω από το 0,02% θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα στην φωτοσύνθεση άρα στην ζωή των φυτών επομένως και των ζώων, αν δε πέσει κάτω κι από το 0,01 θα πάψει να υπάρχει ζωή πολύ σύντομα, απόλυτα μιλάμε!
Παρεμπιπτόντως τί συνέβη με την πρόσφατη αύξηση του CO2 στην ατμόσφαιρα; ΑΥΞΗΘΗΚΕ το πράσινο κατά 30%! Αυτή η "συμφορά" μας βρήκε. Και αυξήθηκε κυρίως στις "ενδιέμεσες" περιοχές, στέπες και τούνδρες επειδή τα φυτά μπορούν να απορροφούν το CO2 πιο εύκολα, χωρίς να πρέπει να ανοίξουν τα φύλλα τους τους πόρους των που σημαίνει απώλεια νερού σε περιοχές που αυτό είναι λιγοστό.
Αλλά όταν τα λέμε αυτά κάποιοι μας αποκαλούν "ψεκασμένους" με πρώτον τον Κούλη...
 
Τελευταία τροποποίηση:

Ντουνταράς

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2020
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
9
Like
2.423
Πόντοι
736
Άμα τα βάζουμε σε κιούπι παίρνουμε μέρος στην ψηφοφορία??:2funny:
Στα κιούπια βάζουν παστό & λουκάνικα και στις μπικιόνες τυρό & μυτζήθρες (βλάχικα τα έγραψα). Βέβαια και στις μικρές μπικιόνες οι παλαιοί Διαβολιτσαίοι @Maximilien έβαζαν λουκανικοπαστό :confused:
Στα δύο βάζα βάζω -2x ίδια λεκτική ρίζα :confused: - όσα κέρματα περσεύουν. Το ένα έχει φραγκοδίφραγκα (20€ βγήκαν) το άλλο 10/20/50λεπτα (4.90 εδώ). Το κάνω για το χουριό διότι όποτε βγαίνω έξω τι να δώκω (βλάχικα πάλι) ο καφές κοστίζει 1€, άντε να πάρω κανένα ψωμί 1.20€ το "μισόκιλο".
Αν γεμίσουν έστω μέχρι τη μέση θα πάω στη Γλυκόζη Γλυκούλα με φραγκοδίφραγκα έτσι για το χαβαλέ, πάντως στα ανάλογα πηδάς γύφτισσες με 5-10€ άρα μια χαρά είναι τόσα κέρματα :confused:
 

Συνημμένα

  • IMG_20240507_145739.jpg
    IMG_20240507_145739.jpg
    912,3 KB · Εμφανίσεις: 13

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
19.946
Κριτικές
8
Like
26.576
Πόντοι
6.336
ελα βρε μουνη....κλεισε εισιτηρια,ξενοδοχειο,αεροπορικα να γινουμε:coffee:
Τα 2 τελευταία είναι εύκολα.
Εισιτήρια είναι το θέμα.
Κάτσε να το σιγουρέψουμε.
Εσύ τι θα πληρώσεις?

:coffee:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom