Νέα

Ζώνη μέσης όταν πάσχεις από δισκοκήλη.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jim28
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 26
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.934
Κριτικές
26
Like
2.326
Πόντοι
6.955
Καλησπέρα,

με αφορμή μια κρίση πόνων που με ταλάνισε τελευταία λόγω δισκοκήλης στην μέση, επισκέφτηκα εκτάκτως ορθοπεδικό. Ο γιατρός πέρα από τα αντιφλεγμονώδη χάπια έχει συνταγογραφήσει και μια ζώνη μέσης την οποία δεν αγόρασα ακόμα.
Έχει κάποιος εμπειρία από τέτοια ζωνή κι αν ναι, συστήνει την αγορά της ή όχι?
 
  • Λύπη
Αντιδράσεις: 968

ΑΝΤΖΕΛΟ

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2012
Μηνύματα
44.426
Like
25.595
Πόντοι
5.006
Καλησπέρα,

με αφορμή μια κρίση πόνων που με ταλάνισε τελευταία λόγω δισκοκήλης στην μέση, επισκέφτηκα εκτάκτως ορθοπεδικό. Ο γιατρός πέρα από τα αντιφλεγμονώδη χάπια έχει συνταγογραφήσει και μια ζώνη μέσης την οποία δεν αγόρασα ακόμα.
Έχει κάποιος εμπειρία από τέτοια ζωνή κι αν ναι, συστήνει την αγορά της ή όχι?
Τον ήξερες μάν η άγνωστος;
 

jormakka

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Απρ 2022
Μηνύματα
3.534
Like
8.542
Πόντοι
2.306
Καλησπέρα,

με αφορμή μια κρίση πόνων που με ταλάνισε τελευταία λόγω δισκοκήλης στην μέση, επισκέφτηκα εκτάκτως ορθοπεδικό. Ο γιατρός πέρα από τα αντιφλεγμονώδη χάπια έχει συνταγογραφήσει και μια ζώνη μέσης την οποία δεν αγόρασα ακόμα.
Έχει κάποιος εμπειρία από τέτοια ζωνή κι αν ναι, συστήνει την αγορά της ή όχι?

Τίποτα δε κάνει, ίσα όσα θα αποδυναμώσει τα πάντα ακόμα περισσότερο. Δοκίμασε τραπέζι αποσυμπίεσης και ισομετρικές να δυναμώσει η περιοχή. Άν έχεις περιττά κιλα, πρέπει να τα χάσεις.
 
Εγγρ.
21 Σεπ 2020
Μηνύματα
1.046
Κριτικές
22
Like
9.445
Πόντοι
6.246
Μαγνητική έκανες ;
Αν όχι να κάνεις.

Τη ζώνη στην αρχή -σαν θεραπεία -να τη φοράς όταν κινείσαι και όταν οδηγάς.

Μετά από τον ορθοπεδικό καλό είναι να σε δει φυσικοθεραπευτής. Να κάνεις μερικές συνεδρίες να σε ισιώσει και να σου δώσει και 4-5 ασκήσεις να δουλέψεις λίγο την περιοχή.

Τις ασκήσεις αυτές αν τις κάνεις για μια ζωή την μέση θα τη γλυτώσεις.

Και τα γνωστά : στην αρχή όχι βάρη , ορθοστασία.
 
OP
OP
jim28

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.934
Κριτικές
26
Like
2.326
Πόντοι
6.955
Μαγνητική μου είπε να κάνω ο εφημερεύων κι αυτός που με παρακολουθεί μου είπε πως θα κάνουμε όποτε πονέσω πάλι, αλλά δεν μου έγραψε όταν πήγα τον περασμένο Νοέμβριο ο πονηρός. Βάρη ιδιαίτερα δεν σηκώνω αλλά η δουλεία που κάνω τον τελευταίο καιρό έχει πολύ ορθοστασία. Επιπλέον όποτε πήγαινα γυμναστήριο τακτικά και ήταν σφιχτοί οι μύες της περιοχής ποτέ δεν ένιωσα έντονους πόνους στην μέση και ποτέ δεν με έπιασε νεύρο. Αυτά τα παθαίνω όποτε περιορίζω το γυμναστήριο όπως έχω κάνει και τώρα.
Αρχικά ήθελα να αποφύγω την χρηματική δαπάνη αλλά μου φαίνεται ότι μια ζώνη μέσης όταν δουλεύω καλό είναι να την πάρω. Ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις σας.
 

Sfedona

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2021
Μηνύματα
979
Κριτικές
34
Like
3.165
Πόντοι
2.596

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.446
Κριτικές
16
Like
13.640
Πόντοι
6.515
θελει λιγο προσοχη, ξεκουραση, μετα ασκησουλες.
Βρισκεις στο you tube, και υποχωρει η κηλη

τη ζωνη μονο αμα δεν μππορεις να αποφυγεις βαρια χειρονακτικη δουλεια
 
  • Like
Αντιδράσεις: Begood

athinaios44

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
49.531
Like
46.344
Πόντοι
6.256
Εγγρ.
21 Σεπ 2020
Μηνύματα
1.046
Κριτικές
22
Like
9.445
Πόντοι
6.246
Μαγνητική μου είπε να κάνω ο εφημερεύων κι αυτός που με παρακολουθεί μου είπε πως θα κάνουμε όποτε πονέσω πάλι, αλλά δεν μου έγραψε όταν πήγα τον περασμένο Νοέμβριο ο πονηρός. Βάρη ιδιαίτερα δεν σηκώνω αλλά η δουλεία που κάνω τον τελευταίο καιρό έχει πολύ ορθοστασία. Επιπλέον όποτε πήγαινα γυμναστήριο τακτικά και ήταν σφιχτοί οι μύες της περιοχής ποτέ δεν ένιωσα έντονους πόνους στην μέση και ποτέ δεν με έπιασε νεύρο. Αυτά τα παθαίνω όποτε περιορίζω το γυμναστήριο όπως έχω κάνει και τώρα.
Αρχικά ήθελα να αποφύγω την χρηματική δαπάνη αλλά μου φαίνεται ότι μια ζώνη μέσης όταν δουλεύω καλό είναι να την πάρω. Ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις σας.
Την ζώνη να τη φοράς όσο είσαι σε κρίση. Μη λυπηθείς τα έξοδα.

Θεωρώ ότι μια μαγνητική θα έπρεπε να γίνει ώστε να γνωρίζεις τι ακριβώς συμβαίνει.
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.662
Like
2.296
Πόντοι
456
1. Αν έχεις πόνους πρέπει να κάνεις μαγνητκή για τεκμηρίωση του προβλήματος (Μέγεθος κοίλης, ακριβή τοποθεσία, έλεγχος τυχόν πίεσης νέυρου κτλ)
2. Να πας σε έναν ορθοπεδικό η Νευροχειρούργο μην το αφήσεις έτσι
3. Η ζώνη είναι καλή αλλά να την φοράς 5-6 ώρες το πολυ κάθε μέρα.
Περαστικά :hi:
 

jormakka

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Απρ 2022
Μηνύματα
3.534
Like
8.542
Πόντοι
2.306
Μαγνητική μου είπε να κάνω ο εφημερεύων κι αυτός που με παρακολουθεί μου είπε πως θα κάνουμε όποτε πονέσω πάλι, αλλά δεν μου έγραψε όταν πήγα τον περασμένο Νοέμβριο ο πονηρός. Βάρη ιδιαίτερα δεν σηκώνω αλλά η δουλεία που κάνω τον τελευταίο καιρό έχει πολύ ορθοστασία. Επιπλέον όποτε πήγαινα γυμναστήριο τακτικά και ήταν σφιχτοί οι μύες της περιοχής ποτέ δεν ένιωσα έντονους πόνους στην μέση και ποτέ δεν με έπιασε νεύρο. Αυτά τα παθαίνω όποτε περιορίζω το γυμναστήριο όπως έχω κάνει και τώρα.
Αρχικά ήθελα να αποφύγω την χρηματική δαπάνη αλλά μου φαίνεται ότι μια ζώνη μέσης όταν δουλεύω καλό είναι να την πάρω. Ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις σας.

Σφιχτοί μύες σημαίνει αδύναμοι μύες. Γι’ αυτό σφίγγουν, για να προστατέψουν. Γυμναστήριο ξεχνα το. Κανε μαγνητική να δεις το εύρος ζημιάς και να δεις ότι χαλαρά θα έχεις κι άλλες. Μετά θέλει χαλάρωση, τεντωμα, ενδυνάμωση. Μια ζωή. Καλωσήρθες στο κλαμπ. Η ορθοστασία γαμαει, να υποθέσω είσαι τίποτα σεκιουριτάς ή αλεξίσφαιρα;
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.842
Like
4.066
Πόντοι
506
Φοραω ζωνη στην δουλεια παντα....Οχι καμια ειδικη,φοραω την στρατιωτικη Α/Τ.......Οσο δουλευω κ κινουμαι δεν εχω θεμα καθολου,το προβλημα ειναι οταν κατσω κανα 3ημερο και χαλαρωσω... αν χαλαρωσω ουτε να ξαπλωσω βολευομαι,ουτε να κατσω... μολις ξαναπιασω δουλεια ολα καλα..... αλλα κανω και αυτες τις 2 ασκησεις.....5 λεπτακια ειναι...
Δεν εχω παει ποτε σε γιατρο για την μεση,οσο κανω αυτα ειμαι μια χαρα.....
 

Συνημμένα

  • images.jpg
    images.jpg
    11,4 KB · Εμφανίσεις: 74
  • thumbnail_Ασκήσεις-για-πόνο-μέσης-banner.jpg
    thumbnail_Ασκήσεις-για-πόνο-μέσης-banner.jpg
    31,4 KB · Εμφανίσεις: 73

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.999
Κριτικές
67
Like
29.008
Πόντοι
10.336
Μαγνητική μου είπε να κάνω ο εφημερεύων κι αυτός που με παρακολουθεί μου είπε πως θα κάνουμε όποτε πονέσω πάλι, αλλά δεν μου έγραψε όταν πήγα τον περασμένο Νοέμβριο ο πονηρός. Βάρη ιδιαίτερα δεν σηκώνω αλλά η δουλεία που κάνω τον τελευταίο καιρό έχει πολύ ορθοστασία. Επιπλέον όποτε πήγαινα γυμναστήριο τακτικά και ήταν σφιχτοί οι μύες της περιοχής ποτέ δεν ένιωσα έντονους πόνους στην μέση και ποτέ δεν με έπιασε νεύρο. Αυτά τα παθαίνω όποτε περιορίζω το γυμναστήριο όπως έχω κάνει και τώρα.
Αρχικά ήθελα να αποφύγω την χρηματική δαπάνη αλλά μου φαίνεται ότι μια ζώνη μέσης όταν δουλεύω καλό είναι να την πάρω. Ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις σας.
Καλα ρε μεγαλε, χωρις μαγνητικη πως ξερεις τι εχεις ακριβως; Κανε μια χαρη στον εαυτο σου και τραβα σε εναν οποιοδηποτε γιατρο και πες του απλα να σου γραψει μια, δεν ειναι αναγκη να πεθαινεις για να παρεις παραπεμπτικο. Αναλογως το μεγεθος της ζημιας, βλεπεις και κανεις, ετσι στα τυφλα δεν θα σου βγει σε καλο.
 

968

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Φεβ 2018
Μηνύματα
1.564
Like
7.224
Πόντοι
1.056
Καλησπέρα,

με αφορμή μια κρίση πόνων που με ταλάνισε τελευταία λόγω δισκοκήλης στην μέση, επισκέφτηκα εκτάκτως ορθοπεδικό. Ο γιατρός πέρα από τα αντιφλεγμονώδη χάπια έχει συνταγογραφήσει και μια ζώνη μέσης την οποία δεν αγόρασα ακόμα.
Έχει κάποιος εμπειρία από τέτοια ζωνή κι αν ναι, συστήνει την αγορά της ή όχι?
Με μετρο αυτα τα χαπια,μπορει να δημιουργησουν προβλημα στο αιμα.
Ευχομαι καλη τυχη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom