Νέα

Υπόθεση Σύνταξη

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.236
Like
15.889
Πόντοι
3.656
Καλό θα ήταν να το κοιτάξουν, ποιος παίρνει τη σύνταξη των αποδημήσαντων και για πόσο καιρό.

Ας αρχίσουν τουλάχιστον να την παίρνουν μετά τα εξήντα-δύο τους.


Έχει γίνει ήδη .
Αν είναι νέες, παίρνουν μόνο τρια χρόνια μετά το θάνατο του συζύγου , ΕΦΟΣΟΝ ήταν άεργες πριν .
Μετά ... όχι ....
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.236
Like
15.889
Πόντοι
3.656
Σε μια προταση η απαντηση για ολα τα ζητηματα του συνταξιοδοτικου.
Ο καθενας ξερει καλυτερα για τον εαυτο του τι θα κανει με τα λεφτα που θα εδινε σε εισφορες. Αποψη μου, η επενδυνση σε airbnb ειναι ασφαλεστερη απο τα ταμεια


Συζητούσαμε με φίλο ... για παλιό του διαμέρισμα από το οποίο είχε φύγει το 2004 ....
Μικρής αξίας, λόγω χαμηλής τιμής τμ .
Του έδιναν μεσίτες εύκολα το 2004, για να το ξεφορτωθεί , 160.000€ .

Τότε , η τράπεζα ελλάδος πουλούσε την χρυσή ελισάβετ νέας κοπής 78€ ....
Σήμερα, την ίδια .... 580€ ....

Κάνε τις αναγωγές σου ....
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.821
Like
3.640
Πόντοι
456
Οι γυναίκες πλέον δεν είναι νεότερες και μάλιστα πολύ νεότερες από τους συζύγους τους.
Το φρόντισαν κι αυτό με το ... φεμινισμό !
Μια γυναίκα και να κάνει τη ζωή της ως τα 30-40 (που ως τότε έχει ακόμη πέραση) , να μην έχει βάλει ούτε ένα ένσημο και δεν θα τη δεις να σκάει έτοιμη να αρχίσει τη πρέζα από την παρακμή πώς κατέληξε έτσι σε τέτοια ηλικία όπως θα έκανε ένας άντρας. Και ο λόγος; Θα βρει κάποιον μαλάκα με θέση διευθυντή ή ματσωμένο με περιουσία και θα τον στεφανωθεί και λύθηκαν και τα γεράματα.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.488
Like
2.356
Πόντοι
216
Έχω μιά πρώην μου Ουκρανέζα στο εξωτερικό, από παλιότερη ευκαιριακή σχέση. Αυτή δουλεύει ως μπαρ-γούμαν, και είχαμε αράξει και μου έλεγε την εξής φάση:

Ένα γερόντι με μυτερή καράφλα που είχα δει στο μπαρ της, της είχε κάνει πρόταση γάμου. Και της έλεγε ότι έχει σπίτι που θα κληρονομήσει και μεγάλη σύνταξη που θα έχει να πάρει εκείνη. Κι επίσης της έλεγε, ότι ναι μεν είναι τριαντατόσα χρόνια μεγαλύτερος της, αλλά είναι αθλητικός, κάνει τόσο και τόσο τζόκινγκ, είναι σε καλή κατάσταση γενικά. Και για σεξ και για όλα.

Κι εκείνη απορούσε, τι μου τα λέει όλα αυτά ο μαλάκας ! Ως εκεί, ότι θα κληρονομήσω το σπίτι, και θα πάρω τη σύνταξη, άμα τον παντρευτώ, το πάει καλά. Τι κάθεται μετά και μου λέει, πόσο δυνατός και υγειής είναι! Είναι σαν μου λέει ξαφνικά, οοουυυ, μπορεί να πάρει πεντακόσια χρόνια μέχρι να πεθάνω. Τι να τον κάνω τότε;

Γελούσα. Καλά τα έλεγε η κοπέλα.

*lol*
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.821
Like
3.640
Πόντοι
456
Έχω μιά πρώην μου Ουκρανέζα στο εξωτερικό, από παλιότερη ευκαιριακή σχέση. Αυτή δουλεύει ως μπαρ-γούμαν, και είχαμε αράξει και μου έλεγε την εξής φάση:

Ένα γερόντι με μυτερή καράφλα που είχα δει στο μπαρ της, της είχε κάνει πρόταση γάμου. Και της έλεγε ότι έχει σπίτι που θα κληρονομήσει και μεγάλη σύνταξη που θα έχει να πάρει εκείνη. Κι επίσης της έλεγε, ότι ναι μεν είναι τριαντατόσα χρόνια μεγαλύτερος της, αλλά είναι αθλητικός, κάνει τόσο και τόσο τζόκινγκ, είναι σε καλή κατάσταση γενικά. Και για σεξ και για όλα.

Κι εκείνη απορούσε, τι μου τα λέει όλα αυτά ο μαλάκας ! Ως εκεί, ότι θα κληρονομήσω το σπίτι, και θα πάρω τη σύνταξη, άμα τον παντρευτώ, το πάει καλά. Τι κάθεται μετά και μου λέει, πόσο δυνατός και υγειής είναι! Είναι σαν μου λέει ξαφνικά, οοουυυ, μπορεί να πάρει πεντακόσια χρόνια μέχρι να πεθάνω. Τι να τον κάνω τότε;

Γελούσα. Καλά τα έλεγε η κοπέλα.

*lol*
Υπάρχουν τέτοιοι μαλάκες που τάζουν όλα αυτά και όντως τα δίνουν για να χουν απλά μια γυναίκα. Ο ορισμός του αποτυχημένου.
Ρε κεφάλα, αν όντως έχεις λεφτά , αν έχεις παιδιά φτιάξτα να είναι πένα και ότι μείνει φάτα σε πουτάνες. Ξέρω πολλές ιστορίες από κόσμο με βαρβάτη περιουσία που τα έγραψαν σε πουτάνες και στα παιδιά τους δεν άφησαν ούτε καλύβα. Ε είναι για λύπηση.
 

lespec

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2006
Μηνύματα
314
Κριτικές
2
Like
987
Πόντοι
81
Μια γυναίκα και να κάνει τη ζωή της ως τα 30-40 (που ως τότε έχει ακόμη πέραση) , να μην έχει βάλει ούτε ένα ένσημο και δεν θα τη δεις να σκάει έτοιμη να αρχίσει τη πρέζα από την παρακμή πώς κατέληξε έτσι σε τέτοια ηλικία όπως θα έκανε ένας άντρας. Και ο λόγος; Θα βρει κάποιον μαλάκα με θέση διευθυντή ή ματσωμένο με περιουσία και θα τον στεφανωθεί και λύθηκαν και τα γεράματα.
Πολύ σωστά. Η σύνταξη αν και γένους θηλυκού είναι κυρίως πρόβλημα των ανδρών.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
Μια γυναίκα και να κάνει τη ζωή της ως τα 30-40 (που ως τότε έχει ακόμη πέραση) , να μην έχει βάλει ούτε ένα ένσημο και δεν θα τη δεις να σκάει έτοιμη να αρχίσει τη πρέζα από την παρακμή πώς κατέληξε έτσι σε τέτοια ηλικία όπως θα έκανε ένας άντρας. Και ο λόγος; Θα βρει κάποιον μαλάκα με θέση διευθυντή ή ματσωμένο με περιουσία και θα τον στεφανωθεί και λύθηκαν και τα γεράματα.
Καλά μην νομίζεις ότι υπάρχουν πολλοί μαλάκες και μάλιστα ματσωμένοι ή διευθυντές διαθέσιμοι... Και όσοι υπάρχουν προτιμούν να το παίξουν sugar-daddy και να τους τα τρώει μια πιτσιρίκα αλλά χωρίς στεφανώματα και δεσμεύσεις... Μετά τα 40 η γυναίκα ουσιαστικά είναι στα αζήτητα από άποψη γάμου...
 

lespec

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2006
Μηνύματα
314
Κριτικές
2
Like
987
Πόντοι
81
Καλά μην νομίζεις ότι υπάρχουν πολλοί μαλάκες και μάλιστα ματσωμένοι ή διευθυντές διαθέσιμοι... Και όσοι υπάρχουν προτιμούν να το παίξουν sugar-daddy και να τους τα τρώει μια πιτσιρίκα αλλά χωρίς στεφανώματα και δεσμεύσεις... Μετά τα 40 η γυναίκα ουσιαστικά είναι στα αζήτητα από άποψη γάμου...
Ο Πλεύρης ακόμα να παντρευτεί τη Σιακαβάρα; :2funny:
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.488
Like
2.356
Πόντοι
216
Έχει γίνει ήδη .
Αν είναι νέες, παίρνουν μόνο τρια χρόνια μετά το θάνατο του συζύγου , ΕΦΟΣΟΝ ήταν άεργες πριν .
Μετά ... όχι ....

Α, άμα μιλάμε για τρία χρόνια όλο-όλο δεν αξίζει τον κόπο.

Φαντάστηκα, ότι θα ήταν για περισσότερο καιρό.

Τέσπα. Ας τα περικόψουν κι αυτά τα τρία χρόνια σε δύο ή ένα. *λολ*

Δεν έχουμε λεφτά για πέταμα.
 

lespec

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2006
Μηνύματα
314
Κριτικές
2
Like
987
Πόντοι
81
Α, άμα μιλάμε για τρία χρόνια όλο-όλο δεν αξίζει τον κόπο.

Φαντάστηκα, ότι θα ήταν για περισσότερο καιρό.

Τέσπα. Ας τα περικόψουν κι αυτά τα τρία χρόνια σε δύο ή ένα. *λολ*

Δεν έχουμε λεφτά για πέταμα.
Να δοθούν κίνητρα για να βρίσκουν άλλους παππούδες άμεσα. Υπάρχει μεγάλη ζήτηση:grin:
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.821
Like
3.640
Πόντοι
456
Καλά μην νομίζεις ότι υπάρχουν πολλοί μαλάκες και μάλιστα ματσωμένοι ή διευθυντές διαθέσιμοι... Και όσοι υπάρχουν προτιμούν να το παίξουν sugar-daddy και να τους τα τρώει μια πιτσιρίκα αλλά χωρίς στεφανώματα και δεσμεύσεις... Μετά τα 40 η γυναίκα ουσιαστικά είναι στα αζήτητα από άποψη γάμου...
Αν κουνήσει την ουρά της με τα στριγκάκια της η ξεκωλιάρα και 45 να είναι τον έριξε τον χοντρό μπούλη που είναι σε υψηλή θέση για πλάκα.
 

bruce wayne

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2021
Μηνύματα
935
Κριτικές
2
Like
2.241
Πόντοι
446
ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ????
 

fysarmonika

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2015
Μηνύματα
521
Κριτικές
4
Like
849
Πόντοι
86
Υπάρχουν τέτοιοι μαλάκες που τάζουν όλα αυτά και όντως τα δίνουν για να χουν απλά μια γυναίκα. Ο ορισμός του αποτυχημένου.
Ρε κεφάλα, αν όντως έχεις λεφτά , αν έχεις παιδιά φτιάξτα να είναι πένα και ότι μείνει φάτα σε πουτάνες. Ξέρω πολλές ιστορίες από κόσμο με βαρβάτη περιουσία που τα έγραψαν σε πουτάνες και στα παιδιά τους δεν άφησαν ούτε καλύβα. Ε είναι για λύπηση.

Λάθος . Κανένας γονιός δεν χρωστάει τίποτα στα παιδιά του. Παρέχει μέχρι εκεί που θα σταθούν στα πόδια τους .
Αλλιώς τρώνε τα έτοιμα και μετά γίνονται δυστυχισμένα . Το που θα τα αφήσει ο γέρος είναι δικό του πρόβλημα . Έχετε δει όλοι παραδείγματα που φτιάχνει η μια γενιά και η επόμενη σκορπάει .
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.821
Like
3.640
Πόντοι
456
Λάθος . Κανένας γονιός δεν χρωστάει τίποτα στα παιδιά του. Παρέχει μέχρι εκεί που θα σταθούν στα πόδια τους .
Αλλιώς τρώνε τα έτοιμα και μετά γίνονται δυστυχισμένα . Το που θα τα αφήσει ο γέρος είναι δικό του πρόβλημα . Έχετε δει όλοι παραδείγματα που φτιάχνει η μια γενιά και η επόμενη σκορπάει .
Τι να σκορπίσει ρε τύπε; Ένα γαμώσπιτο λέμε για να μη τρέχει να πληρώνει το κάθε βρωμήλο 600αρια.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.350
Like
10.864
Πόντοι
3.556
Α, άμα μιλάμε για τρία χρόνια όλο-όλο δεν αξίζει τον κόπο.

Αμα δε δουλευει και δεν εχει δικη της συνταξη (δηλαδη η περιπτωση του ρεμανλιου που αναφερες) θα παιρνει το 70% εφ ορους ζωης

 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.488
Like
2.356
Πόντοι
216
Καλά μην νομίζεις ότι υπάρχουν πολλοί μαλάκες και μάλιστα ματσωμένοι ή διευθυντές διαθέσιμοι... Και όσοι υπάρχουν προτιμούν να το παίξουν sugar-daddy και να τους τα τρώει μια πιτσιρίκα αλλά χωρίς στεφανώματα και δεσμεύσεις... Μετά τα 40 η γυναίκα ουσιαστικά είναι στα αζήτητα από άποψη γάμου...

Όντως οι ματσωμένοι με θεσάρες που να τα σκορπάνε στο μουνί όλο και λιγοστεύουν.

Αλλά οι σαραντάρες, ακόμη και καλοστεκούμενες να μην είναι, έναν εύπορο γέροντα να τον ξεσκατώνουν και να του κάνουν μασάζ. στο τσουτσούνι θα τον βρούνε. Άμα θέλουν θα τους λάχει.
 

fysarmonika

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2015
Μηνύματα
521
Κριτικές
4
Like
849
Πόντοι
86
Τι να σκορπίσει ρε τύπε; Ένα γαμώσπιτο λέμε για να μη τρέχει να πληρώνει το κάθε βρωμήλο 600αρια.
Να δουλέψει να φτιάξει δικό του . Και ο γονιός θα βοηθήσει αν δει την προσπαθεία . Τίποτα δεν πρέπει να χαρίζεται
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.488
Like
2.356
Πόντοι
216
Αμα δε δουλευει και δεν εχει δικη της συνταξη (δηλαδη η περιπτωση του ρεμανλιου που αναφερες) θα παιρνει το 70% εφ ορους ζωης


Ε, άμα είναι 70% της σύνταξης για όλη της τη ζωή, βγάζει και παραβγάζει οικονομικό νόημα για μια σχετικά νεαρή να βρει έναν εξηντατοσάρη ή εβδομηντάρη και να τον παντρευτεί.

Έχει τα ρίσκα του το θέμα, αλλά μπορεί να το κανονίσει να κάνει συνάμα με γκόμενους τη ζωή της.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom