Νέα

Ύποπτη υπνηλία - στιγμιαία απώλεια του παρόντος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Αρραχίων
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 75
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Nofucksgiven

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
589
Κριτικές
28
Like
1.974
Πόντοι
1.196
Όχι δυστυχώς δεν γαμάω , έχω πάθει και μια δερματική βλάβη στο εργαλείο τώρα τελευταία 3 μήνες περίπου η όποία έγινε γιατί αμέλησα να πάω να διορθοσω το κοντό χαλινό του 'εργαλείου ' και δεν έχω διάθεση ουτε να τον παίξω , και να ήθελα δεν είναι ευχάριστη η αίσθηση οποτε παπαλα .
Είδες? Αυτό το πρόβλημα το αμελήσες και δεν είχε καλή κατάληξη.
Μην το αμελήσεις και αυτό άρα!!
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.717
Κριτικές
6
Like
8.897
Πόντοι
1.686
Τύπε
μπορεί να είναι τάση λιποθυμίας,
αλλά μπορεί να έχεις αγγειακή δυσπλασία στον ινιακό λοβό του εγκεφάλου.
Μια γνωστή μου είχε τέτοια συμπτώματα και βρήκαν ότι
είχε αγγειακή δυσπλασία , με ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ.
Πήγε στο ΙΑΣΩ και της έκαναν ακτινοβολίες με CYBER KNIFE και σταμάτησαν
τα συμπτώματα, και δεν έχει παρενέργειες .

Όπως σου είπαν όλοι, πήγαινε σε νευρολόγο, καρδιολόγο,
αλλά μπορεί και να έχεις τάσεις λιποθυμίας από το στομάχι σου
όπως είπε συναγωνιστής.

Χωρίς να είναι γιατροί οι συναγωνιστές, ξέρουν πάρα πολλά
διότι αν είσαι μπουρδελιάρης ενημερώνεσαι !

:rockon: :rockon::rockon::rockon::rockon::rockon::rockon:

Υπάρχουν και γκόμενες καλές στην Ιατρική !




 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.250
Like
1.703
Πόντοι
216
Νευρολόγος ή παθολόγος-καρδιολόγος.
Διαλέγεις που θα πας πρώτα...!
 

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.336
Πόντοι
5.896
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη , πρόσφατα έχω παρατηρήσει οτι εμφανίζω ανα τακτά χρονικά διαστήματα ενα αίσθημα σαν υπνηλία ,σαν να μην είμαι στο παρον για μερικα κλάσματα του δευτερολέπτου αντε μέχρι 2-3 δευτερόλεπτα το πολύ σε κάποιες περιπτώσεις , δεν θα το είχα καταλάβει οτι είναι τοσο έντονο αλλά ενα βράδυ που οδηγούσα στην καθοδο στην κηφισίας μου συνέβη για μερικά δευτερολεπτα [2-3 ] και υπήρξε κίνδυνος να πέσω στους μπροστινούς , διατηρούσα απ'οτι θυμάμαι την όρασή μου [ εβλεπα , τώρα πως δεν είδα οτι οι αλλοι ηταν σταματημένοι μπροστά μην με ρωτάτε δεν ξέρω ήταν σαν να μην έβλεπα άλλο αυτοκίνητο μπροστά μου] και σταθερή ταχύτητα , μόνο οταν μου φώναξε ο συνοδηγός [ πατέρας μου ] να κόψω γιατί οι αλλοι είναι μπροστά σταματημένοι τοτε ξαφνικά σαν να μην συνέβη τίποτα ' ξύπνησα' και σταμάτησα ομαλά- κανονικά αφού με είχε προειδοποίηση εγκαίρως . Το παραπάνω περιστατικό ηταν ίσως το πιο μεγάλο σε διάρκεια απο αυτά που μπορώ να θυμηθώ , τα αλλα ειναι ως επι τω πλείστων στιγμιαία και σε πολλές περιπτώσεις αντιλαμβάνομαι ενα αίσθημα σαν να χάνω το high definition στην όραση μπορώ να πώ . Ισορροπίες και τα σχετικά τα διατηρώ κανονικά απο οτι μπορώ να καταλάβω . Με έχει παραξενέψει πολύ αυτό το αίσθημα , αν μπορεί κάποιος να εκφέρει κάποια άποψη θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως .
....μαγκα μου τα συμπτωματα μπορει να ωφειλονται απο κατι σοβαρο εως κατι απλο (οπως ελλειψη καποιας βιταμινης)! Μην ψαχνεσαι δεξια κ αριστερα, ξεκινα απο ενα ιατρο γενικης ιατρικης ή παθολογο και αυτος θα σε στειλει για τις εργαστηριακες εξετασεις που χρειαζονται κ θα σε παραπεμψει στον αναλογο ιατρο! Θα σου προτεινα να πας σε καποιο νοσοκομειο ή ιδιωτικο ιατρικο κεντρο γιατι εκει εχουν ολες τις ειδικοτητες ιατρων, καθως και τα εργαστηρια για να κανεις ολες τις εξετασεις (ουρων, αιματος, αξονικες κτλ) ωστε να μην τρεχεις εξω απο ιατρο σε ιατρο κ απο εργαστηριο σε εργαστηριο! :hi:
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
947
Like
1.472
Πόντοι
206
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη , πρόσφατα έχω παρατηρήσει οτι εμφανίζω ανα τακτά χρονικά διαστήματα ενα αίσθημα σαν υπνηλία ,σαν να μην είμαι στο παρον για μερικα κλάσματα του δευτερολέπτου αντε μέχρι 2-3 δευτερόλεπτα το πολύ σε κάποιες περιπτώσεις , δεν θα το είχα καταλάβει οτι είναι τοσο έντονο αλλά ενα βράδυ που οδηγούσα στην καθοδο στην κηφισίας μου συνέβη για μερικά δευτερολεπτα [2-3 ] και υπήρξε κίνδυνος να πέσω στους μπροστινούς , διατηρούσα απ'οτι θυμάμαι την όρασή μου [ εβλεπα , τώρα πως δεν είδα οτι οι αλλοι ηταν σταματημένοι μπροστά μην με ρωτάτε δεν ξέρω ήταν σαν να μην έβλεπα άλλο αυτοκίνητο μπροστά μου] και σταθερή ταχύτητα , μόνο οταν μου φώναξε ο συνοδηγός [ πατέρας μου ] να κόψω γιατί οι αλλοι είναι μπροστά σταματημένοι τοτε ξαφνικά σαν να μην συνέβη τίποτα ' ξύπνησα' και σταμάτησα ομαλά- κανονικά αφού με είχε προειδοποίηση εγκαίρως . Το παραπάνω περιστατικό ηταν ίσως το πιο μεγάλο σε διάρκεια απο αυτά που μπορώ να θυμηθώ , τα αλλα ειναι ως επι τω πλείστων στιγμιαία και σε πολλές περιπτώσεις αντιλαμβάνομαι ενα αίσθημα σαν να χάνω το high definition στην όραση μπορώ να πώ . Ισορροπίες και τα σχετικά τα διατηρώ κανονικά απο οτι μπορώ να καταλάβω . Με έχει παραξενέψει πολύ αυτό το αίσθημα , αν μπορεί κάποιος να εκφέρει κάποια άποψη θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως .
Φίλε βρες τον τρόπο και ξεκίνα να το ψάχνεις. Αυτά που περιγράφεις είναι νευρολογικά συμπτώματα που μπορεί να κρύβουν πολλά (και κάποια από αυτά αρκετά σοβαρά) από πίσω...
 

bdsm72

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2021
Μηνύματα
281
Κριτικές
1
Like
1.050
Πόντοι
81
Φίλε μου, το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να το ψάξεις με γιατρούς. Ξεκίνα με γενικό ιατρό, όπως έγραψε και ένας μύστης πιο πάνω. Θα σε καθοδηγήσει όπως πρέπει. Μη το αφήσεις όμως, γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει πολύ σοβαρά θέματα.
 

Ιζνογκουντ

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Φεβ 2014
Μηνύματα
3.483
Κριτικές
5
Like
7.522
Πόντοι
1.336
Για μενα το πιο πιθανο ειναι η ναρκοληψία ...
Δευτερο πιο πιθανο ειναι καποια ανεπιθυμητη ενεργεια καποιου φαρμακου ( μου το εκανε εμενα το Champix ) οταν προσπαθουσα να κοψω το τσιγαρο
 

Σαλονικιος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2023
Μηνύματα
633
Like
1.322
Πόντοι
206
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη , πρόσφατα έχω παρατηρήσει οτι εμφανίζω ανα τακτά χρονικά διαστήματα ενα αίσθημα σαν υπνηλία ,σαν να μην είμαι στο παρον για μερικα κλάσματα του δευτερολέπτου αντε μέχρι 2-3 δευτερόλεπτα το πολύ σε κάποιες περιπτώσεις , δεν θα το είχα καταλάβει οτι είναι τοσο έντονο αλλά ενα βράδυ που οδηγούσα στην καθοδο στην κηφισίας μου συνέβη για μερικά δευτερολεπτα [2-3 ] και υπήρξε κίνδυνος να πέσω στους μπροστινούς , διατηρούσα απ'οτι θυμάμαι την όρασή μου [ εβλεπα , τώρα πως δεν είδα οτι οι αλλοι ηταν σταματημένοι μπροστά μην με ρωτάτε δεν ξέρω ήταν σαν να μην έβλεπα άλλο αυτοκίνητο μπροστά μου] και σταθερή ταχύτητα , μόνο οταν μου φώναξε ο συνοδηγός [ πατέρας μου ] να κόψω γιατί οι αλλοι είναι μπροστά σταματημένοι τοτε ξαφνικά σαν να μην συνέβη τίποτα ' ξύπνησα' και σταμάτησα ομαλά- κανονικά αφού με είχε προειδοποίηση εγκαίρως . Το παραπάνω περιστατικό ηταν ίσως το πιο μεγάλο σε διάρκεια απο αυτά που μπορώ να θυμηθώ , τα αλλα ειναι ως επι τω πλείστων στιγμιαία και σε πολλές περιπτώσεις αντιλαμβάνομαι ενα αίσθημα σαν να χάνω το high definition στην όραση μπορώ να πώ . Ισορροπίες και τα σχετικά τα διατηρώ κανονικά απο οτι μπορώ να καταλάβω . Με έχει παραξενέψει πολύ αυτό το αίσθημα , αν μπορεί κάποιος να εκφέρει κάποια άποψη θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως .
Άγχος και στρες είναι αυτό φίλε μου . Προσεξε θέλεις ξεκούραση και αποφόρτιση . Γιατί μπορεί να σου κάνει καμία ιδεοληψία η από πραγματοποίηση
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
349
Κριτικές
2
Like
582
Πόντοι
81
Καλησπέρα σε όλους , πρώτα απ'όλα θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την προσοχή σας και το ενδιαφέρον σας , σε δεύτερο βαθμό μετα απο βαθιά σκέψη και ανάλυση της καθημερινότητας κτλπ , κατέληξα στο συμπέρασμα οτι τα εν λόγω συμπτώματα , κατα την γνώμη μου , οφείλονται σε αγχος / στρες με συνδιασμό ίσως κάποιων μικροπροβλημάτων υγείας [ γιατρός δεν είμαι ] , σίγουρα εκτος των άλλων η εν λόγω κατάσταση εκλαμβάνεται ως προειδοποίηση του οργανισμού του στυλ ' μαλάκα κανε κάτι πριν αρχίσουν τα κανονικά προβλήματα και τρέχεις και δεν φτάνεις ' οπότε σίγουρα επιβάλλεται επίσκεψη σε ανάλογους γιατρούς το συντομότερο δυνατόν . Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας , φυσικά όποιος έχει κάποια άποψη / γνώμη , καλοδεχούμενη .
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.826
Πόντοι
206
Καλησπέρα σε όλους , πρώτα απ'όλα θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την προσοχή σας και το ενδιαφέρον σας , σε δεύτερο βαθμό μετα απο βαθιά σκέψη και ανάλυση της καθημερινότητας κτλπ , κατέληξα στο συμπέρασμα οτι τα εν λόγω συμπτώματα , κατα την γνώμη μου , οφείλονται σε αγχος / στρες με συνδιασμό ίσως κάποιων μικροπροβλημάτων υγείας [ γιατρός δεν είμαι ] , σίγουρα εκτος των άλλων η εν λόγω κατάσταση εκλαμβάνεται ως προειδοποίηση του οργανισμού του στυλ ' μαλάκα κανε κάτι πριν αρχίσουν τα κανονικά προβλήματα και τρέχεις και δεν φτάνεις ' οπότε σίγουρα επιβάλλεται επίσκεψη σε ανάλογους γιατρούς το συντομότερο δυνατόν . Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας , φυσικά όποιος έχει κάποια άποψη / γνώμη , καλοδεχούμενη .
Εδώ πάρε τηλέφωνο για να δούνε την πίεση και ότι άλλο συναφή.

Μαζί θα πας στον παθολόγο για εξετάσεις σε ζάχαρο.
Πρόσεχε μπορεί να δείχνει το πρωί το ζάχαρο τέλειο, και όταν τρως να πηγαίνει 120-140 και μετά να πέφτει στο 70.
Αυτό δεν πρόκειται να στο δείξει το πρωί με μια μέτρηση στις γενικές αίματος.
Θα πρέπει να δεις γλουκοζιονενη 3μηνο και μαζί με μια καμπύλη Ζαχαρού (γιατί αν κάνει ο οργανισμός σου insulin spikes χωρίς λόγο και αιτία άνευ φαγητού, είσαι στα όρια της υπό γλυκαιμίας (δεν το καταλαβαίνεις και νιώθεις λιθαργο) )

Γενικά ένας αρρύθμιστος θυρεοειδής επίσης μπορεί να στα κάνει αυτά τα συμπτώματα (δεν φαίνεται πολλές φορες)
 

Συνημμένα

  • IMG_2318.jpeg
    IMG_2318.jpeg
    72,3 KB · Εμφανίσεις: 23
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
349
Κριτικές
2
Like
582
Πόντοι
81
Εδώ πάρε τηλέφωνο για να δούνε την πίεση και ότι άλλο συναφή.

Μαζί θα πας στον παθολόγο για εξετάσεις σε ζάχαρο.
Πρόσεχε μπορεί να δείχνει το πρωί το ζάχαρο τέλειο, και όταν τρως να πηγαίνει 120-140 και μετά να πέφτει στο 70.
Αυτό δεν πρόκειται να στο δείξει το πρωί με μια μέτρηση στις γενικές αίματος.
Θα πρέπει να δεις γλουκοζιονενη 3μηνο και μαζί με μια καμπύλη Ζαχαρού (γιατί αν κάνει ο οργανισμός σου insulin spikes χωρίς λόγο και αιτία άνευ φαγητού, είσαι στα όρια της υπό γλυκαιμίας (δεν το καταλαβαίνεις και νιώθεις λιθαργο) )

Γενικά ένας αρρύθμιστος θυρεοειδής επίσης μπορεί να στα κάνει αυτά τα συμπτώματα (δεν φαίνεται πολλές φορες)
Καλησπέρα , μπορεί όντως περα του ψυχοσυναισθηματικού παραγοντα να υπάρχει και κάποιο μικροπρόβλημα με ζαχαρο- θυρεοειδή , τον έχω ψιιλογαμήσει τον οργανισμό απο άποψης διατροφής όπως προείπα [ απότομες εναλλαγες στο φαγητό κτλπ ,τα γνωστά ].
 

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.189
Κριτικές
3
Like
10.390
Πόντοι
3.506
Οπωσδήποτε πριν απ ολα μια μελέτη ύπνου.Ολα σχεδόν τα Νοσοκομεία εχουν εργαστήρια ύπνου.Τα δημοσια ειναι τζαμπα αλλα περιμενεις 1-2 μήνες για να πάρεις σειρά.Στα ιδιωτικά τη κάνεις άμεσα αλλά πληρώνεις χοντρά.
Πριν απο αυτό μπορείς να κανείς μια αυτοεξέταση.Παιρνεις ένα αξιόπιστο smartwach και βλέπεις πόσες διακοπές κανείς στον ύπνο σου.
(υπνικές άπνοιες).Εγω εκανα περιπου 15 καθε βράδυ, έβαλα μάσκα Cpap ,και ετσι μου έφυγαν οι ημερήσιες υπνηλίες.
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.826
Πόντοι
206
Καλησπέρα , μπορεί όντως περα του ψυχοσυναισθηματικού παραγοντα να υπάρχει και κάποιο μικροπρόβλημα με ζαχαρο- θυρεοειδή , τον έχω ψιιλογαμήσει τον οργανισμό απο άποψης διατροφής όπως προείπα [ απότομες εναλλαγες στο φαγητό κτλπ ,τα γνωστά ].
Insulin spikes και αντίσταση στην ινσουλίνη μπορεί να προκληθεί από θυρεοειδή
Συνήθως πάει μαζί με τρωωωω τραπέζι ολόκληρο και πάλι πεινάω (όχι βουλιμία αλλά δεν μεταβολίζει σωστά τους υδατάνθρακες).
Αυτό σε περίπτωση ωρών νηστείας μπορεί να προκαλέσει λήθαργο και αίσθημα ότι χάνεις τον κόσμο.

Καλό θα ήταν να πήγαινες χθες που λέει ο λόγος σε ιατρούς (πολλούς…) και να μην ψάχνεις σε site που ασχολείται με πουτανες και γκόμενες

Εάν έχεις θέμα με τα αγγεία του εγκεφάλου ή κάτι δεν πάει καλά, αν σου τραβήξει κανένα εγκεφαλικό τι θα κανείς ;
επιτροπή ΚΕΠΑ και βοηθήστε τον ανάπηρο ;
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
349
Κριτικές
2
Like
582
Πόντοι
81
Insulin spikes και αντίσταση στην ινσουλίνη μπορεί να προκληθεί από θυρεοειδή
Συνήθως πάει μαζί με τρωωωω τραπέζι ολόκληρο και πάλι πεινάω (όχι βουλιμία αλλά δεν μεταβολίζει σωστά τους υδατάνθρακες).
Αυτό σε περίπτωση ωρών νηστείας μπορεί να προκαλέσει λήθαργο και αίσθημα ότι χάνεις τον κόσμο.

Καλό θα ήταν να πήγαινες χθες που λέει ο λόγος σε ιατρούς (πολλούς…) και να μην ψάχνεις σε site που ασχολείται με πουτανες και γκόμενες

Εάν έχεις θέμα με τα αγγεία του εγκεφάλου ή κάτι δεν πάει καλά, αν σου τραβήξει κανένα εγκεφαλικό τι θα κανείς ;
επιτροπή ΚΕΠΑ και βοηθήστε τον ανάπηρο ;
Σίγουρα όπως είπα θα αρχίσω να ψάχνομαι το συντομότερο δυνατόν , αφ'ετέρου η κοινότητα του μπου είναι μεγάλη και γι'αυτό απευθύνθηκα εδώ μιας που είμαι και μέλος :thumbsup::thumbsup:.
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.826
Πόντοι
206
Σίγουρα όπως είπα θα αρχίσω να ψάχνομαι το συντομότερο δυνατόν , αφ'ετέρου η κοινότητα του μπου είναι μεγάλη και γι'αυτό απευθύνθηκα εδώ μιας που είμαι και μέλος :thumbsup::thumbsup:.
Εδώ για γαμησια μιλάμε φίλος…
Αλλά αν το λες αληθινά, ότι θα πας σε ντοκτορά… λύση θα βρεις.
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
349
Κριτικές
2
Like
582
Πόντοι
81
Εδώ για γαμησια μιλάμε φίλος…
Αλλά αν το λες αληθινά, ότι θα πας σε ντοκτορά… λύση θα βρεις.
Φύσικα και θα πάω , και 'μένα μου αρέσει το πήδημα - γαμήσια , άσχετα που για διάφορους λόγους δεν γαμάω τακτικά :undecided:.
 

desade19

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2008
Μηνύματα
74
Κριτικές
12
Like
264
Πόντοι
290
Εδώ για γαμησια μιλάμε φίλος…
Αλλά αν το λες αληθινά, ότι θα πας σε ντοκτορά… λύση θα βρεις.
Μη ρωτάς εδώ. Ακόμη κι αν είμασταν όλοι γιατροί, δε θα μπορούσαμε να σου κάνουμε διάγνωση χωρίς εξέταση. Πήγαινε σε γιατρό (εγώ θα ξεκινούσα από νευρολόγο όπως είπαν και πιο πάνω) και μην αγχώνεσαι ακόμη, μπορεί να είναι κάτι απλό (έλλειψη B12 ας πούμε).
 

Mimisss

Νέο Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2023
Μηνύματα
6
Κριτικές
1
Like
60
Πόντοι
0
Πιο πολύ για καρδιά μου κάνει, αλλά όλα είναι πιθανά. Αρχισε όπως λένε οι άλλοι απο την πίεση σου.
 

George100100

Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2023
Μηνύματα
46
Like
79
Πόντοι
0
Καλησπέρα φιλαράκι Μήπως έχεις ναρκοληψία? Ένας φίλος μου είχε παρόμοια συμπτώματα και του είπαν ότι έχει ναρκοληψία
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom