Νέα

Tί είναι τα "γενόσημα" και γιατί ξεσηκώθηκαν οι γιατροί;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sonderage
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 118
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
495
Πόντοι
4.906
@gl
"επανακυκλοφορει" θες να πεις κι εχεις δικιο ... αλλαζει κατι?
πρωτον αλλαζει.....γιατι μπορει να σου κανει και καμια αγωγη η εταιρεια που το παραγει


δευτερον μια απορια εξεφρασα αν σε εκφραζει απλα αυτο που εγραψες και το ειδες καπου και το βαλες και εδω να το δουμε κι εμεις ή αν το εγραψες εσυ ο ιδιος και ειναι η προσωπικη σου αποψη και γνωμη που ειναι επισης σεβαστη......δεν αμφισβητω οτι μπορεις να γραφεις και καλυτερα μαλιστα απο αυτο το κειμενο

τα υπολοιπα τα αφηνω ασχολιαστα αν ξερω η οχι τον χωρο......οι επιφυλαξεις σου ειναι κατανοητες και τις εχω και εγω για πολλα.
 

vincenzo

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
479
Κριτικές
1
Like
417
Πόντοι
21
Αναρρωτηθήκατε ποτέ γιατί έχουν τόσο κακό όνομα τα γεννόσημα στην Ελλάδα ενώ συνταγογραφούνται σε όλο τον κόσμο? Πριν από αρκετά χρόνια, πολλά από αυτά τα γεννόσημα (τότε τα λέγανε φασόν) είχαν δυσανάλογα μεγάλη αναλογία ταλκ σε σχέση με δραστική ουσία... Για αυτό πολλοί γιατροί τα  ονόμαζαν "αλεύρια". Σήμερα ευτυχώς τα πράγματα δεν είναι έτσι (μάλλον ελέω ΕΕ και όχι ΕΟΦ!) αλλά δεν είναι ακρίβως Γερμανία, ΗΠΑ κλπ. Οσοι είναι του χώρου γνωρίζουν πολύ καλά τι εστί ΕΟΦ... Αυτό που δεν έχουν προσέξει τα ΜΜΕ είναι αυτοί που φωνάζουν για τα γεννόσημα είναι δύο διακριτές κατηγορίες γιατρών: οι μιζαδόροι αλλά και οι "σοβαροί" γιατροί που δεν διακινδυνεύουν τον ασθενή και το όνομά τους.

Τα γεννόσημα είναι μονόδρομος χωρίς καμιά αμφιβολία. Αλλά  το "επώνυμο" γεννόσημο που το επιλέγει ο υπεύθυνος γιατρός γιατί το έχει δοκιμάσει και ελέγξει στην πράξη και θέλει να ξέρει η αγωγή που δίνει θα έχει το αποτέλεσμα που προσδοκά. Όχι ο φαρμακοποιός που θα εξαναγκαστεί άμεσα ή έμμεσα να δώσει το απολύτως φθηνότερο είτε για να γλιτώσει χρήματα το κράτος είτε να μεγιστοποίσει τα διαρκώς μειούμενα κέρδη του. Και αν ο ασθενής δεν γίνεται καλά θα φταίει ο γιατρός....

Επίσης, τα γεννόσημα όντως είναι δυσανάλογα ακριβά στην Ελλάδα και πρέπει να μειωθεί κι άλλο η τιμή τους για να έχει νόημα όλη αυτή η ιστορία (έτσι δεν θα περισσεύουν και χρήματα για μίζες!) αλλά μην τσιμπάτε όταν σας λένε ότι στις ΗΠΑ έχουν το 10-20% της τιμής του πρωτοτύπου γιατί εκεί το πρωτότυπο κοστίζει τα τριπλά απο οτι στην Ελλάδα....
 

fasy

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουν 2011
Μηνύματα
60
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
0
@gl
Ωχ, λες να το δουμε και αυτο, να μας κανουν αγωγη για ... σχολιο στο bourdela.com?!!! Φαση δεν θα ειχε? :2funny:
Αναμενω υπερασπιση απο αντισθενη και εσενα (ως προεδρος)

(τωρα που το σκεφτομαι, το bourdela ειναι εξοχος χωρος για σχολια και ειδησεις που αλλα site θα δισταζαν να φιλοξενησουν:
ποιος  :idiot: θα τολμουσε να κανει μηνυση για κατι που γραφτηκε εδω?)

Ολα καλα
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.778
Πόντοι
1.206
Μην αγχώνεστε! Σε πολύ λίγο οι κρατικοί φορείς δεν θα πλωρώνουν για ΚΑΝΕΝΑ φάρμακο (διότι δεν θα έχουν λεφτά!) και τότε ο κάθε γιατρός θα συνταγογραφεί ανάλογα με την εμπιστοσύνη που έχει στα φάρμακα που κυκλοφορούν και με τις οικονομικές δυνατότητες του ασθενούς του βέβαια.



Η αλήθεια είναι πως η ιστορία με το κόστος των φαρμάκων είχε ξεφύγει.
Δεν είναι δυνατόν να παίρνει σύνταξη κάποιος 450 ευρώ και να του χορηγούνται δωρεάν φάρμακα αξίας άλλων 500 το μήνα! Που συνηθέστατα δεν χρειάζονται και ακόμα συνηθέστερα θα μπορούσαν να αντικατασταθούν με φτηνότερα.

Χώρια που όποτε πεθαίνει κάποιος γέρος η οικογένειά του πετάει μια μεγάλη σακκούλα σκουπιδιών με φάρμακα...
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
240
Πόντοι
86
Έχετε πάει ποτέ σε νοσοκομείο δημόσιο? πρώτα μπαίνει ο ιατρικός επισκέπτης και μετά ο ασθενής (αφού περιμένει
σαν μαλάκας να εξυπηρετηθεί 2 μήνες! με τηλεφωνικό ραντεβού). Προφανώς κάτι λένε μέσα στο ιατρείο. Θυμάμαι
μια γιατρός έγραψε Zyprexa ως φάρμακο (αντί να γράψει ολανζαπίνη). Προφανώς κάποιος λόγος υπήρξε. Όταν την ρώτησα αν υπάρχει φτηνότερο φάρμακο πετάει ένα όλα τα ίδια είναι (τώρα θα φάνε καλά με τα αντίγραφα μακάρι  :cum:).



Ρε φιλε περιμενω στο ικα τον ωριλα μαζι με 5-6 ακομη. Περναει το λαμογιο με την τσαντα αερα (ιατρικός επισκέπτης). Ξερω, ηθελε χριστοπαναγιες , αλλα τον τσαμπουκα μετα βαριεμουν.. anwy. Μου γραφει το αλλο λαμογιο κατι αντιβιωση και φευγω για το φαρμακειο. Ητανε τοτε που κανανε απεργία τα φαρμακεια και ηταν ανοιχτο μονο το εφημερευων.

Κοιταει τη συνταγη ο φαρμακοποιος και μου λεει, ρε φιλε, ισα με καμια 10αρια μου εχουν ερθει σημερα απο τον ιδιο γιατρο με την ιδια ακριβως αντιβιωση!

Τι να λεμε τωρα..

 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.778
Πόντοι
1.206
Ρε φιλε περιμενω στο ικα τον ωριλα μαζι με 5-6 ακομη. Περναει το λαμογιο με την τσαντα αερα (ιατρικός επισκέπτης). Ξερω, ηθελε χριστοπαναγιες , αλλα τον τσαμπουκα μετα βαριεμουν.. anwy. Μου γραφει το αλλο λαμογιο κατι αντιβιωση και φευγω για το φαρμακειο. Ητανε τοτε που κανανε απεργία τα φαρμακεια και ηταν ανοιχτο μονο το εφημερευων.

Κοιταει τη συνταγη ο φαρμακοποιος και μου λεει, ρε φιλε, ισα με καμια 10αρια μου εχουν ερθει σημερα απο τον ιδιο γιατρο με την ιδια ακριβως αντιβιωση!

Τι να λεμε τωρα..

Γιατί είμαι 99% (μην πω 100%) σίγουρος πως η αντιβίωση ήταν "φασόν" (= "γενόσημο"); :think:

Διότι ΑΥΤΑ πληρώναν μίζες στους Ικατζήδες.
 

george_11

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2010
Μηνύματα
77
Like
0
Πόντοι
0
συγνωμη για την παρεμβαση...αναπαραγεται ολοι οτι ακουτε...το βασικο ειναι εδω: ολα τα νοσοκομειακα φαρμακα θα δοθουν στις πολυεθνικες με το προσχημα του γενοσημου κ.τ.λ. Απο τα 10000 φαρμακεια στην αθηνα θα μεινουν 2000..τα οποια θα τα εχουν 20 οικογενειες η ξενοι...καρατσεκαρισμενο..
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Άντε και εις ανώτερα. Ευκαιρία να μας περάσουν λόγω φτώχειας και τα μεταλλαγμένα (τα ίδια επιχειρήματα θα χρησιμοποιήσουν, τα "ίδια" είναι και πιο φτηνά), για να γίνει κομπλέ η δουλειά. Κλασσική αντιμετώπιση στην Ελλάδα, επειδή το κράτος δεν μπορούσε να ελέγξει την φαρμακευτική δαπάνη, κόβει όλο το χέρι, και περιμένει ο μαλάκας ο Έλληνας ότι τους ελέγχους που χρειάζεται τώρα (και είναι πολύ πιο σοβαροί, γιατί πλέον είναι η υγεία το διακύβευμα και όχι η τσέπη) θα τους κάνει το κράτος.

Όσο για την αξία των γενοσήμων, ο γαμπρός μου όταν έρχεται από Αγγλία, το πρώτο που κάνει είναι ν' αγοράζει ασπιρίνες, γιατί τα εκεί γενόσημα (σε κάτι τόσο απλό) είναι για τον πούτσο.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
495
Πόντοι
4.906
γιατι ρε φιλε ;τωρα που ειναι τα φαρμακα τα νοσοκομειακα ;στις μονοεθνικες;
συγνωμη για την παρεμβαση...αναπαραγεται ολοι οτι ακουτε...το βασικο ειναι εδω: ολα τα νοσοκομειακα φαρμακα θα δοθουν στις πολυεθνικες με το προσχημα του γενοσημου κ.τ.λ. Απο τα 10000 φαρμακεια στην αθηνα θα μεινουν 2000..τα οποια θα τα εχουν 20 οικογενειες η ξενοι...καρατσεκαρισμενο..
συγνωμη για την παρεμβαση...αναπαραγεται ολοι οτι ακουτε...το βασικο ειναι εδω: ολα τα νοσοκομειακα φαρμακα θα δοθουν στις πολυεθνικες με το προσχημα του γενοσημου κ.τ.λ. Απο τα 10000 φαρμακεια στην αθηνα θα μεινουν 2000..τα οποια θα τα εχουν 20 οικογενειες η ξενοι...καρατσεκαρισμενο..
 

george_11

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2010
Μηνύματα
77
Like
0
Πόντοι
0
Άντε και εις ανώτερα. Ευκαιρία να μας περάσουν λόγω φτώχειας και τα μεταλλαγμένα (τα ίδια επιχειρήματα θα χρησιμοποιήσουν, τα "ίδια" είναι και πιο φτηνά), για να γίνει κομπλέ η δουλειά. Κλασσική αντιμετώπιση στην Ελλάδα, επειδή το κράτος δεν μπορούσε να ελέγξει την φαρμακευτική δαπάνη, κόβει όλο το χέρι, και περιμένει ο μαλάκας ο Έλληνας ότι τους ελέγχους που χρειάζεται τώρα (και είναι πολύ πιο σοβαροί, γιατί πλέον είναι η υγεία το διακύβευμα και όχι η τσέπη) θα τους κάνει το κράτος.

Όσο για την αξία των γενοσήμων, ο γαμπρός μου όταν έρχεται από Αγγλία, το πρώτο που κάνει είναι ν' αγοράζει ασπιρίνες, γιατί τα εκεί γενόσημα (σε κάτι τόσο απλό) είναι για τον πούτσο.
:thumbsup: :thumbsup:
 

george_11

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2010
Μηνύματα
77
Like
0
Πόντοι
0
και για να ακριβολογω...σε λιγο θα εχει το 90%!!! μονο 1!!!
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
240
Πόντοι
86
Γιατί είμαι 99% (μην πω 100%) σίγουρος πως η αντιβίωση ήταν "φασόν" (= "γενόσημο"); :think:

Διότι ΑΥΤΑ πληρώναν μίζες στους Ικατζήδες.



Κοιταω να βρω το κουτι αλλα πρεπει να τοχω πεταξει..
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
495
Πόντοι
4.906
Γιατί είμαι 99% (μην πω 100%) σίγουρος πως η αντιβίωση ήταν "φασόν" (= "γενόσημο"); :think:

Διότι ΑΥΤΑ πληρώναν μίζες στους Ικατζήδες.
η γνωστη κακοηθεια των φαρμακοποιων......εδωσε προφανως ο γιατρος φασον και εσπευσε να το σχολιασει.....αλλα οταν δινουν αυτοι μονοι τους αγωγες και μετα στελνουν και τους αρρωστους να τα γραψει ο κακος γιατρος ειναι μαγκες.......δλδ ο γιατρος ειναι ο γραμματεας του καθε λαμογιου φαρμακοποιου :jerking: :jerking:
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Εγώ πάλι θα επιμείνω στην ....απορία μου !

Αν όλοι αντιλαμβανόμαστε την αξία-σημασια για ενα κράτος του εθνικου στρατου, της εθνικής παιδείας, των δημόσιων μεσων μεταφοράς, της κρατικης ΔΕΗ, ΟΤΕ και λοιπών ΔΕΚΟ, τότε γιατί να μην υπάρχει και κρατική φαρμακοβιομηχανία που θα παραγει την πλειοψηφία των φαρμακων (ληγμενης πατεντας) για τους ασφαλισμένους των ταμειων;

Πως θα μπορεσει σε καιρους πτωχευσης το κρατος να πληρωνει τα πανακριβα σκευασματα των δυτικών πολυεθνικων ; Αμ δε ! Δε θα πληρώνει !
Θα πέσει γενναια περικοπη στα πάντα κι οποιος αρρωστησε, ας πρόσεχε !

Κατα τα αλλα, συνεχιστε να τσακωνεστε για γενοσημα και γνησια φαρμακα !

Σε λίγο δεν θα υπάρχει τίποτα....
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
495
Πόντοι
4.906
Εγώ πάλι θα επιμείνω στην ....απορία μου !

Αν όλοι αντιλαμβανόμαστε την αξία-σημασια για ενα κράτος του εθνικου στρατου, της εθνικής παιδείας, των δημόσιων μεσων μεταφοράς, της κρατικης ΔΕΗ, ΟΤΕ και λοιπών ΔΕΚΟ, τότε γιατί να μην υπάρχει και κρατική φαρμακοβιομηχανία που θα παραγει την πλειοψηφία των φαρμακων (ληγμενης πατεντας) για τους ασφαλισμένους των ταμειων;

Πως θα μπορεσει σε καιρους πτωχευσης το κρατος να πληρωνει τα πανακριβα σκευασματα των δυτικών πολυεθνικων ; Αμ δε ! Δε θα πληρώνει !
Θα πέσει γενναια περικοπη στα πάντα κι οποιος αρρωστησε, ας πρόσεχε !

Κατα τα αλλα, συνεχιστε να τσακωνεστε για γενοσημα και γνησια φαρμακα !

Σε λίγο δεν θα υπάρχει τίποτα....
η συμμετοχη συντομα θα παει στο 35 % παντως...... ;) και θα καταργηθουν τα χρονια νοσηματα με μικρη συμμετοχη.....


απο το παρτι του φαρμακου της δεκαετιας του 80 θα προσγειωθουμε ανωμαλα σε νεες καταστασεις επωδυνες.....σας τα χα γραψει καποτε αλλα με γραφατε εκει που δεν πιανει μελανι.....σε ανυποπτο χρονο.....ξεχαστε οσα μαθατε για δωρεαν υγεια που μερικοι την βριζαν κιολας και την λοιδωρουσαν....τωρα και θα πληρωνεις και θα εχεις υπηρεσιες και φαρμακα μετριας ποιοτητας.....

the party is over,το μαγαζι επεσε εξω απο ολους μας με τις λαθος νοοτροπιες και τωρα θα γυρισουμε στην δεκαετια του 50 οπου οποιος ειχε χρημα ειχε και υγεια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom