Νέα

Συμβουλές για καλύτερη υγεία...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duracell
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 853
  • Εμφανίσεις 140K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.640
Κριτικές
61
Like
39.891
Πόντοι
22.785
Υπάρχουν απλές και εύκολες ασκήσεις ενδυνάμωσης των μυώνων της περιοχής αλλά κανείς μας δεν τις κάνει όταν είμαστε σε πλήρη υγεία. Μόλις πιάσουν οι πόνοι τότε τις θυμόμαστε!!!
Screenshot_20230817_000303.jpg
Δεν αμφιβάλλω αλλά δεν το κάνει κανένας όμως αν πας σε ένα κολυμβητήριο δόξα τω θεώ υπάρχουν παντού έλυσες το πρόβλημά σου. Δεν χρειάζεται πολύ μία φορά την εβδομάδα.
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.640
Κριτικές
61
Like
39.891
Πόντοι
22.785
:cheesy::wink::wink::grin::grin::D:

10 λόγοι για να τρως ταχίνι

  1. Το ταχίνι είναι πλούσιο στις λιγνάνες σησαμίνη και σησαμόλη οι οποίες φαίνεται να μειώνουν την χοληστερόλη.
  2. Περιέχει μονοακόρεστα και πολυακόρεστα λιπαρά που βοηθούν στη μείωση της χοληστερόλης και επιπλέον ελαττώνουν τον κίνδυνο για καρδιακή νόσο και εγκεφαλικό επεισόδιο.
  3. Είναι καλή πηγή ασβεστίου και μαγνησίου, τα οποία ρίχνουν την πίεση με φυσικό τρόπο.
  4. Φαίνεται να δρα προστατευτικά σε ορισμένους ορμονοεξαρτώμενους τύπους καρκίνου.
  5. Συμβάλει στην υγεία των οστών λόγω της υψηλής περιεκτικότητας σε μαγνήσιο.
  6. Σε κλινικές μελέτες για την αρθρίτιδα έχει βρεθεί ότι το ταχίνι βελτιώνει τον πόνο και δεν έχει τις παρενέργειες του φαρμάκου που χορηγείται στις περιπτώσεις αυτές.
  7. Βοηθάει στην πρόληψη και στη διαχείριση του σακχαρώδη διαβήτη.
  8. Η υψηλή τους περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες το καθιστά πολύτιμο βοηθό για την καλύτερη λειτουργία του πεπτικού.
  9. Είναι πλούσιο σε χαλκό που είναι απαραίτητος για την πρόσληψη σιδήρου βασικού συστατικού της αιμογλοβίνης. Έτσι, έχουμε καλύτερη κυκλοφορία και καλύτερη λειτουργία των διαφόρων οργάνων του σώματος.
  10. Σημαντική η συμβολή του στην υγεία του δέρματος και των μαλλιών καθώς περιέχει σημαντικές ποσότητες ψευδαργύρου.

Πηγή medNutriti
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.129
Like
15.710
Πόντοι
3.656
:cheesy::wink::wink::grin::grin::D:

10 λόγοι για να τρως ταχίνι

  1. Το ταχίνι είναι πλούσιο στις λιγνάνες σησαμίνη και σησαμόλη οι οποίες φαίνεται να μειώνουν την χοληστερόλη.
  2. Περιέχει μονοακόρεστα και πολυακόρεστα λιπαρά που βοηθούν στη μείωση της χοληστερόλης και επιπλέον ελαττώνουν τον κίνδυνο για καρδιακή νόσο και εγκεφαλικό επεισόδιο.
  3. Είναι καλή πηγή ασβεστίου και μαγνησίου, τα οποία ρίχνουν την πίεση με φυσικό τρόπο.
  4. Φαίνεται να δρα προστατευτικά σε ορισμένους ορμονοεξαρτώμενους τύπους καρκίνου.
  5. Συμβάλει στην υγεία των οστών λόγω της υψηλής περιεκτικότητας σε μαγνήσιο.
  6. Σε κλινικές μελέτες για την αρθρίτιδα έχει βρεθεί ότι το ταχίνι βελτιώνει τον πόνο και δεν έχει τις παρενέργειες του φαρμάκου που χορηγείται στις περιπτώσεις αυτές.
  7. Βοηθάει στην πρόληψη και στη διαχείριση του σακχαρώδη διαβήτη.
  8. Η υψηλή τους περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες το καθιστά πολύτιμο βοηθό για την καλύτερη λειτουργία του πεπτικού.
  9. Είναι πλούσιο σε χαλκό που είναι απαραίτητος για την πρόσληψη σιδήρου βασικού συστατικού της αιμογλοβίνης. Έτσι, έχουμε καλύτερη κυκλοφορία και καλύτερη λειτουργία των διαφόρων οργάνων του σώματος.
  10. Σημαντική η συμβολή του στην υγεία του δέρματος και των μαλλιών καθώς περιέχει σημαντικές ποσότητες ψευδαργύρου.

Πολλές θερμίδες όμως το ταχίνι (1 κουταλιά 90 θερμίδες)
 
  • Like
Αντιδράσεις: amjik

Niko_laos

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2019
Μηνύματα
129
Like
166
Πόντοι
1
:kiss-mark::angel:
Και μία συμβουλή..
Από εμένα τον παλιό.
Κόψτε αλάτι και ζάχαρη και η ζωή σας θα αλλάξει ξαφνικά.
ακριβώς φίλε μου,

μηδενικη ζαχαρη σε συνδυασμό με διάλειμματικη νηστεία και όλα αλλάζουν..
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.057
Πόντοι
2.356
Μια καλή βοήθεια στην υγεία είναι κόψιμο αλάτι ζάχαρη και τσιγάρο με τελευταίο γεύμα στις 6 το απόγευμα. Το έχω κάνει για ένα δίμηνο. Την πρώτη εβδομάδα ένιωθα πολύ άσχημα. Μεγάλη αλλαγή. Έπειτα όμως περπατούσα
και νόμιζα ότι πετούσα.
Όλα δούλευαν σαν συγχρονισμένος μετρονόμος. Δεν γίνεται όμως να το κάνεις συνέχεια. Τελικά ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε αλλά δεν γίνεται να το κάνουμε για κάποιον άγνωστο λόγο. Κάπως τα φέρνει η ζωή και επιστρέφεις στην ανθυγιεινή κατάσταση.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.057
Πόντοι
2.356
ακριβώς φίλε μου,

μηδενικη ζαχαρη σε συνδυασμό με διάλειμματικη νηστεία και όλα αλλάζουν..
Ούτε συνεννοημένοι να ήμασταν. Το αλάτι κόβεται γιατί έχουν οι τροφές άσε που μετά από καιρό αν φας κάτι αλατισμένο ομίζεις ότι είναι λύσσα. Η ζάχαρη όμως είναι πρόβλημα. Τελικά δεν μπορείς να την αντικαταστήσεις με μέλι σου λεει γιατί κι αυτό δεν είναι αθώο πια. Επίσης ο εγκέφαλος θέλει καποια ζάχαρη. Δύσκολα τα πράγματα εδώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: amjik

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.129
Like
15.710
Πόντοι
3.656
Μια καλή βοήθεια στην υγεία είναι κόψιμο αλάτι ζάχαρη και τσιγάρο με τελευταίο γεύμα στις 6 το απόγευμα. Το έχω κάνει για ένα δίμηνο. Την πρώτη εβδομάδα ένιωθα πολύ άσχημα. Μεγάλη αλλαγή. Έπειτα όμως περπατούσα
και νόμιζα ότι πετούσα.
Όλα δούλευαν σαν συγχρονισμένος μετρονόμος. Δεν γίνεται όμως να το κάνεις συνέχεια. Τελικά ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε αλλά δεν γίνεται να το κάνουμε για κάποιον άγνωστο λόγο. Κάπως τα φέρνει η ζωή και επιστρέφεις στην ανθυγιεινή κατάσταση.

Ζάχαρη,αλάτι δεν γίνεται να τα κόψεις,προφανώς να τα ελαττώσεις.Ειδικά καλοκαίρι που ιδρώνουμε,χρειαζόμαστε αλάτι.

Καλά,τελευταίο γεύμα στις 6 δεν παίζει με τίποτα.Φάε ότι ώρα να'ναι,αρκεί να είναι ελαφρύ πχ ντοματοσαλάτα + λίγο τυρί και ψωμί
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.057
Πόντοι
2.356
Ζάχαρη,αλάτι δεν γίνεται να τα κόψεις,προφανώς να τα ελαττώσεις.Ειδικά καλοκαίρι που ιδρώνουμε,χρειαζόμαστε αλάτι.

Καλά,τελευταίο γεύμα στις 6 δεν παίζει με τίποτα.Φάε ότι ώρα να'ναι,αρκεί να είναι ελαφρύ πχ ντοματοσαλάτα + λίγο τυρί και ψωμί
Καλοκαίρι όντως θέλει λίγο αλλα κόβεται άνετα. Όταν τα είχα κόψει όλα πετούσα σου λέω. Απλώς δεν γίνεται να το κρατήσεις συνέχεια. Τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ. Τυρί και ψωμί βραδυ δεν κάνει. Γενικώς το ψωμί κοφτό τελείως. Τώρα που στα λέω αυτα καντα αν μπορείς. Εγώ έφαγα 4 σοκοφρετες πριν με φράουλα για πλάκα επειδή βαριομουν να ανοίξω το βάζο με το μέλι να φάω με γιαούρτι. Κάνω μαλακίες. Όμως όταν μπαίνω σε πρόγραμμα το κρατάω. Απλώς δεν μπορώ για καιρό. Επιστρέφω στα ατσαλα. Βράδυ πάντως μην τρως.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.057
Πόντοι
2.356
Για να κάνεις σωστή διατροφή (όχι πρόγραμμα γυμναστικής και τέτοια, απλά οκ διατροφή) έχω παρατηρήσει ότι δεν γίνεται με τέτοια καθημερινότητα που έχουμε. Είναι η ζωή δομημένη έτσι που δεν μπορείς να ηρεμήσεις στην Αθήνα και στην ροή της. Εγώ δεν μπορώ..Ίσως να είναι στον άνθρωπο.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.129
Like
15.710
Πόντοι
3.656
Καλοκαίρι όντως θέλει λίγο αλλα κόβεται άνετα. Όταν τα είχα κόψει όλα πετούσα σου λέω. Απλώς δεν γίνεται να το κρατήσεις συνέχεια. Τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ. Τυρί και ψωμί βραδυ δεν κάνει. Γενικώς το ψωμί κοφτό τελείως. Τώρα που στα λέω αυτα καντα αν μπορείς. Εγώ έφαγα 4 σοκοφρετες πριν με φράουλα για πλάκα επειδή βαριομουν να ανοίξω το βάζο με το μέλι να φάω με γιαούρτι. Κάνω μαλακίες. Όμως όταν μπαίνω σε πρόγραμμα το κρατάω. Απλώς δεν μπορώ για καιρό. Επιστρέφω στα ατσαλα.

Με ψωμί και τυρί,κανεις δεν πάχυνε

Σφολιάτες,κρουασάν,αναψυκτικά,πίτσες,μπύρες,αυτά παχαίνουν.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.057
Πόντοι
2.356
Με ψωμί και τυρί,κανεις δεν πάχυνε

Σφολιάτες,κρουασάν,αναψυκτικά,πίτσες,μπύρες,αυτά παχαίνουν.
Το ψωμί παχαινει όπως και το τυρί. Τα άλλα που έγραψες είναι τελείως άχρηστα Τα αναψυκτικά εντελώς σκουπιδια. Εγώ όταν το αποφασίσω τρώω μόνο κριθαροκουλουρες, βραστά λαχανικά, σαλάτες με λάδι ελάχιστο, στεγνά όσπρια, λαδερα επίσης στεγνά σουρωμενα μαλιστα
και ψητά. Σε ένα μήνα νιώθω άλλος άνθρωπος. Σε δύο πετάω. Απλά μετά στην πορεία γαμιέται το πρόγραμμα ζωής όπως όλων με τυχόν αλλαγές και αρχίζω τις μαλακίες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: amjik

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.188
Like
10.544
Πόντοι
2.256
:kiss-mark::angel:
Και μία συμβουλή..
Από εμένα τον παλιό.
Κόψτε αλάτι και ζάχαρη και η ζωή σας θα αλλάξει ξαφνικά.
Βασικότατο αυτό! Μαζί με στοιχειώδη κίνηση (10 με 15 χιλιάδες βήματα καθημερινά).
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.963
Κριτικές
62
Like
40.458
Πόντοι
8.530
Το ψωμί παχαινει όπως και το τυρί. Τα άλλα που έγραψες είναι τελείως άχρηστα Τα αναψυκτικά εντελώς σκουπιδια. Εγώ όταν το αποφασίσω τρώω μόνο κριθαροκουλουρες, βραστά λαχανικά, σαλάτες με λάδι ελάχιστο, στεγνά όσπρια, λαδερα επίσης στεγνά σουρωμενα μαλιστα
και ψητά. Σε ένα μήνα νιώθω άλλος άνθρωπος. Σε δύο πετάω. Απλά μετά στην πορεία γαμιέται το πρόγραμμα ζωής όπως όλων με τυχόν αλλαγές και αρχίζω τις μαλακίες.
Όλα παχαινουν σε υπερβολικές ποσότητες.
Αν τρως τρία πιάτα σαλάτα φακή με μπόλικο λάδι μέσα για παπάρα δεν νομίζω να έχεις σωστό αποτέλεσμα.
Κίνηση και αποφυγή υπερβολών είναι το καλύτερο και το πιο εύκολα εφαρμόσιμο.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.390
Κριτικές
16
Like
13.560
Πόντοι
5.577
Ούτε συνεννοημένοι να ήμασταν. Το αλάτι κόβεται γιατί έχουν οι τροφές άσε που μετά από καιρό αν φας κάτι αλατισμένο ομίζεις ότι είναι λύσσα. Η ζάχαρη όμως είναι πρόβλημα. Τελικά δεν μπορείς να την αντικαταστήσεις με μέλι σου λεει γιατί κι αυτό δεν είναι αθώο πια. Επίσης ο εγκέφαλος θέλει καποια ζάχαρη. Δύσκολα τα πράγματα εδώ.
Εχω κόψει τη ζάχαρη στους καφέδες, ακόμα κι ο φραπές χωρίς
Όμως το γλυκακι δεν κοβεται
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Αν τις κάψεις με ελάχιστη καθημερινή άσκηση δεν είναι τίποτα.
Το τζόκινγκ κάνει καλό η κακό στη μέση?
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
779
Like
1.123
Πόντοι
206
Ούτε συνεννοημένοι να ήμασταν. Το αλάτι κόβεται γιατί έχουν οι τροφές άσε που μετά από καιρό αν φας κάτι αλατισμένο ομίζεις ότι είναι λύσσα. Η ζάχαρη όμως είναι πρόβλημα. Τελικά δεν μπορείς να την αντικαταστήσεις με μέλι σου λεει γιατί κι αυτό δεν είναι αθώο πια. Επίσης ο εγκέφαλος θέλει καποια ζάχαρη. Δύσκολα τα πράγματα εδώ.
Παπαριές

1. Ζάχαρη αχρείαστη από το 1973. Το γλυκό καλυπτεται με μπακλαβά, παστέλι κλπ
2. Το αλάτι που έχουν τα τρόφιμα είναι του κώλου. Το καλό αλάτι είναι πολύ χρήσιμο γιατί περιέχει άπειρα ιχνοστοιχεία. Το table salt σχεδόν κανένα. Κατά προτίμηση Μεσολογγίου (ή ανθός ή ...)
3. Ο εγκέφαλος ΔΕΝ χρειάζεται ζάχαρη. Οι υδατάνθρακες που υπάρχουν σχεδόν παντου, ακόμα και στα λαχανικά, ανεβάζουν ινσουλίνη και σάκχαρα, φτάνουν και περισσεύουν.
4. Ο εγκέφαλος θα βρεί την ενέργεια που του χρειάζεται. Δεν είναι μαλάκας. Ακόμα και κετόνες καταναλώνει, κάτσε μια βδομάδα χωρίς να φας τίποτα, 3 μέρες θα ζοριστείς, μετά θα είσαι περδίκι.
5. Διάβασε
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
779
Like
1.123
Πόντοι
206
Εχω κόψει τη ζάχαρη στους καφέδες, ακόμα κι ο φραπές χωρίς
Όμως το γλυκακι δεν κοβεται
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Το τζόκινγκ κάνει καλό η κακό στη μέση?
Και καλά κάνεις με το γλυκό, από ζαχαροπλαστείο :buck2:

Κόψε το τρέξιμο και άρχισε περπάτημα.
Μέχρι τα βαθειά γεράματα.

Ελπίζω να μην είσαι πιτσιρικάς. Εκεί όλα καλό κάνουν.

Και ράψτο. Κάποιες ώρες την μέρα μην τρως πχ 16 ΔΕΝ/8 ΝΑΙ. Ο οργανισμός σου είναι ο καλύτερος γιατρός. Βοήθησέ τον.
Στο 8άωρο τρώγε ότι γουστάρεις, δεν θα σου λείψει τίποτα.
Προφανώς αν αντικαταστήσεις το παγωτό με μπρόκολο, καλύτερα θα πας.
 
Τελευταία τροποποίηση:

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
779
Like
1.123
Πόντοι
206
Και τζατζικάκι παιδιά, τζατζικάκι ..
Γιαούρτι, αγγούρι και σκόδο και λαδάκι και ξυδάκι κατά προτίμηση βιολογικό μηλόξυδο.
Και κρεμμυδι και ψωμί ολικής
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom