Νέα

Σύφιλη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα chrysargos_666
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 91
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

chrysargos_666

Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2007
Μηνύματα
36
Like
1
Πόντοι
0
Χάρη στα αντιβιοτικά η επί αιώνες "Μάστιγα της Ανθρωπότητας" είχε σχεδόν εξαλειφθεί. Έτσι πίστευαν και οι λοιμωξιολόγοι μέχρι πριν από δύο χρόνια. Τώρα όλοι μιλούν για επιδημία σύφιλης. Τα καλά νέα: θεραπεύεται εύκολα. Τα κακά νέα: είναι ύπουλη και δεν εμφανίζει πάντα συμπτώματα.

Τι είναι η σύφιλη;
Είναι σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα που προκαλείται από την ωχρά σπειροχαίτη (treponema pallidum).

Πώς μεταδίδεται;
Με άμεση επαφή με συφιλιδικό έλκος (βλ. παρακάτω).

Πού εντοπίζεται;
Δεδομένου ότι η νόσος μεταδίδεται με σεξουαλική επαφή, τα συφιλιδικά έλκη εντοπίζονται στα γεννητικά όργανα, τον πρωκτό και το απευθυσμένο έντερο, τα χείλη και το στόμα.

Συμπτώματα
Πολλοί άνθρωποι που έχουν προσβληθεί μπορεί να μην παρουσιάσουν συμπτώματα για πολλά χρόνια. Ακόμα όμως και να παρουσιάσουν, συνήθως τα συμπτώματα περνούν απαρατήρητα. Το πρώτο σύμπτωμα είναι το συφιλιδικό έλκος που εμφανίζεται συνήθως μέσα σε 3 εβδομάδες από τη μόλυνση (εύρος εμφάνισης: 10-90 ημέρες). Είναι ανώδυνο, έχει την όψη λείας σάρκας και συνοδεύεται από πρήξιμο των γειτονικών λεμφαδένων.

Εξέλιξη
Το έλκος εξαφανίζεται από μόνο του μέσα σε 1-5 εβδομάδες, ακόμη και αν δε θεραπευτεί. Το μικρόβιο όμως παραμένει μέσα στο σώμα και η νόσος γίνεται χρόνια.

Χρόνια φάση
Αν η νόσος μείνει αθεράπευτη, εμφανίζονται κοκκινωπές κηλίδες (εξάνθημα) στο σώμα, τα πέλματα και τις παλάμες. Συχνά το εξάνθημα περνά απαρατήρητο. Μπορεί να συνοδεύεται από πυρετό, πρησμένους λεμφαδένες, πονόλαιμο, πονοκέφαλο, απώλεια βάρους, εστιακή απώλεια μαλλιών, μυϊκούς πόνους και κόπωση. Τα συμπτώματα αυτά περνούν ακόμη και χωρίς θεραπεία.

'Οψιμο στάδιο
Αν η νόσος μείνει αθεράπευτη για πάνω από τέσσερα χρόνια, εμφανίζονται βαρύτατες βλάβες στα εσωτερικά όργανα (εγκέφαλος, νεύρα, μάτια, καρδιά, αγγεία, συκώτι, οστά και αρθρώσεις), που οδηγούν στο θάνατο.

Διάγνωση
Με εξέταση υλικού από συφιλιδικό έλκος καθώς και με μια ειδική εξέταση αίματος (VDRL) μπορεί να φανεί αν κάποιος έχει μολυνθεί. Η εξέταση γίνεται τόσο σε νοσοκομεία, όσο και σε ιδιωτικά κέντρα.

Θεραπεία
Πριν από την εμφάνιση των αντιβιοτικών η σύφιλη ήταν θανατηφόρα. Σήμερα η θεραπεία της είναι εύκολη και ριζική με αντιβιοτικά, φτάνει να γίνει εγκαίρως η διάγνωση.

Προφύλαξη
Η καλύτερη προφύλαξη είναι η χρήση προφυλακτικού σε κάθε σεξουαλική επαφή. Με το προφυλακτικό στο πρωκτικό σεξ έχετε πολύ λιγότερες πιθανότητες να κολλήσετε σύφιλη. Ωστόσο, η σύφιλη κολλάει πολύ ευκολότερα από το HIV. Μπορεί να μεταδοθεί ακόμα και με το φιλί, με την επαφή των γεννητικών οργάνων ακόμη και χωρίς διείσδυση και με τον στοματικό έρωτα ακόμη και χωρίς εκσπερμάτωση. Γι' αυτό, η καλύτερη προστασία ενάντια στη σύφιλη είναι οι τακτικές εξετάσεις κάθε έξι μήνες. Κάνοντας εξετάσεις, ακόμα και αν έχετε μολυνθεί, θα πάρετε αντιβιοτικά και δε θα πάθετε τίποτα.

Συχνότητα
Στην Ελλάδα η σύφιλη υποτίθεται πως είναι σπάνιο νόσημα (31 δηλωμένα κρούσματα από το 1998 μέχρι σήμερα σύμφωνα με τα στοιχεία του ΚΕΕΛ, αλλά τα στοιχεία είναι ελλιπέστατα, αφού η διαδικασία δήλωσης των περιστατικών είναι αδιανόητα γραφειοκρατική και πολλά νοσοκομεία δεν τα δηλώνουν). Όμως στη Δυτική Ευρώπη και τις ΗΠΑ, όπου μέχρι πρόσφατα τα περιστατικά είχαν μειωθεί, παρατηρείται τα δύο τελευταία χρόνια δραματική αύξηση των κρουσμάτων ανάμεσα στους ομοφυλόφιλους. Είναι θέμα χρόνου πότε θα η επιδημία θα φτάσει και στην Ελλάδα.

Με λίγα λόγια
Η σύφιλη είναι ύπουλη αρρώστια· μπορεί να έχετε μολυνθεί και να μην έχετε συμπτώματα. Όταν τα καταλάβετε μπορεί να είναι πολύ αργά και να έχετε πάθει σοβαρότατες βλάβες!
Η σύφιλη κολλάει πανεύκολα. Το προφυλακτικό προστατεύει αλλά όχι σε όλες τις περιπτώσεις.
Η καλύτερη προστασία είναι να κάνετε εξετάσεις κάθε έξι μήνες.
Η σύφιλη θεραπεύεται εύκολα και ριζικά, αρκεί να την αντιληφθείτε νωρίς.
 

Boldoras

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2010
Μηνύματα
334
Κριτικές
1
Like
63
Πόντοι
1
πληρης ενημερωση  απο το site...

μακρυα απο όλους ...

μπρ....
 

Επισκέπτης
Αν κολλάς τπτ με το γλειφομούνι...
Ρε γμτ, πόσα εντεκάχρονα μπαίνουν σ' αυτό το site...
 

panpan09

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
251
Κριτικές
30
Like
0
Πόντοι
601
ελεος...δεν υπαρχει οριο ηλικιας?
 

Dimitris202

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2019
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
Γεια σας παιδιά.
Μάλλον κόλλησα σύφιλη από τσιμπουκι ακαποτα.
Εβγαλα ένα σημάδι σαν έλκος στο πετσακι από μέσα όμως σαν σκασμένο σπυρί είναι , και πήγα στο γιατρό με στειλε για εξετάσεις βγήκα αρνητικός σε όλα αλλά μου είπε να της ξανακάνω σ ένα μήνα γιατί μπορεί να θετικοποιηθουν αν δεν φυγει το σημαδι.Η να είναι ακόμα νωρίς για να δείξουν από την ημέρα π μολύνθηκα.
Λέω μετά δεν πάω κ σε ένα αλλο γιατρό να ρωτήσω με αποτέλεσμα να μ πει τα ίδια κ αυτός συν ότι μ δώσε μια αντιβίωση κ μια κρεμα.
Σε περίπτωση μ παν π έχω μολυνθεί θα μου κάνουν ενέσεις πενικιλίνης και θα το παρακολουθαμε.
Μεγαλη ξενερα πάντως και μεγαλη μαλακια μου που δεν εβαλα καποτα απλά με είχε καβλωσει τόσο που δεν το θυμήθηκα καν.
Έχει περάσει κανεις τέτοιο περιστατικό;
 

yes-baby

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2018
Μηνύματα
73
Like
82
Πόντοι
0
Καλησπέρα παρατηρήσα ένα ύποπτο σημάδι , χαμηλα στην βάση του πέους, και με μια σύντομη αναζήτηση στο Google έχω την εντύπωση ότι το μόνο ΣΜΝ που ταιριάζει είναι η σύφιλη , ελπίζω να μην έχω κάτι , αύριο θα πάω να κάνω εξέταση !
 

yes-baby

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2018
Μηνύματα
73
Like
82
Πόντοι
0
Έχετε εσείς κολλήσει ποτέ το συγκεκριμένο σμν ;
 

yes-baby

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2018
Μηνύματα
73
Like
82
Πόντοι
0
Δεν ξέρω αν έχω κολλήσει ακόμα αύριο θα μάθω , τους τελευταίους 3 μήνες έχω κάνει κάποια ακα , ρωτάω για να δω καμία γνώμη παραπάνω η κάποια εμπειρία κάποιου, γιατί έχω φρικαρει.
 

968

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Φεβ 2018
Μηνύματα
1.564
Like
7.224
Πόντοι
1.056
Ρωτα τον Τσατσοπουλο:television: ή τον Φραγκα:priest:

???
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: enduro

yes-baby

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2018
Μηνύματα
73
Like
82
Πόντοι
0
Δεν τους ξέρω τυπε μου , αλλά ευχαριστώ
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.866
Κριτικές
1
Like
6.216
Πόντοι
2.306

yes-baby

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2018
Μηνύματα
73
Like
82
Πόντοι
0
Επισκέπτομαι το site συχνά , δεν έχω ακούσει κάποιον να έχει κολλήσει τέτοιο πράγμα . Δεν σου φαίνεται τραβηγμένο ; Η είναι σύνηθες και δεν το ήξερα ;
 

Reznov

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουν 2016
Μηνύματα
18.933
Like
23.422
Πόντοι
6.056
Επισκέπτομαι το site συχνά , δεν έχω ακούσει κάποιον να έχει κολλήσει τέτοιο πράγμα . Δεν σου φαίνεται τραβηγμένο ; Η είναι σύνηθες και δεν το ήξερα ;
τραβηγμενο

που την βρηκες την συφιλη ρε τυπε?
 
  • Like
Αντιδράσεις: enduro

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.356
Κριτικές
62
Like
41.071
Πόντοι
8.530
Δεν ξέρω αν έχω κολλήσει ακόμα αύριο θα μάθω , τους τελευταίους 3 μήνες έχω κάνει κάποια ακα , ρωτάω για να δω καμία γνώμη παραπάνω η κάποια εμπειρία κάποιου, γιατί έχω φρικαρει.
Οι μαλακίες πληρώνονται...δύο φορές το έχω κάνει και απλά ΕΤΥΧΕ να μην πάθω τίποτα και επειδή δεν θέλω να αγχώνομαι ξανά έκοψα τα ακα.
Περαστικά και καλά μυαλά...αν θέλεις να τζογαρεις παίξε Στοίχημα,Ιππόδρομο,Κυνοδρομιες....ο,τι θέλεις ...αλλά ΟΧΙ με την υγεία σου.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Επισκέπτομαι το site συχνά , δεν έχω ακούσει κάποιον να έχει κολλήσει τέτοιο πράγμα . Δεν σου φαίνεται τραβηγμένο ; Η είναι σύνηθες και δεν το ήξερα ;
Σύνηθες σε αυτοκαταστροφικους κασκαντέρ...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom