Νέα

POS από εξωτερικό και άλλες λύσεις για την επερχόμενη διασύνδεση των ταμειακών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ore37
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 26
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ΘΑ ΠΑΤΑΧΘΕΙ Η ΦΟΡΟΑΠΟΦΥΓΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

  • ΝΑΙ

    Ψήφοι: 7 23,3%
  • ΟΧΙ

    Ψήφοι: 25 83,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    30

ore37

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2019
Μηνύματα
23
Κριτικές
1
Like
41
Πόντοι
0
Καλησπερα στους συναγωνιστες , ανοιγω αυτο το θεμα γιατι ειμαι περιεργος για το πως θα λειτουργήσει η αγορα απο εδώ και περα με την διασυνδεση των ταμειακων με τα pos .
Ως γνωστον τα μετρητα εξαφανιζονται σιγα σιγα απο την αγορα, ενώ πλεον ειναι αδυνατο να δεχτείς πληρωμες χωρίς να βγει αποδειξη.
Αυτό σημαινει το τέλος την παραοικονομιας? Μου ακουγεται φαινεται λίγο δύσκολο.
Εσείς τι πιστευετε θα γίνει?
 

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.745
Κριτικές
10
Like
2.118
Πόντοι
3.187
Τότε είναι οπου δεν θα κόβουν αποδείξεις. Εχετε δει ποτέ ηλεκτρολογο, υδραυλικό, ξυλουργό, πατωματζη, τζαμα, κλπ κλπ με pos? Aν τον έχετε δει να τον βγάλετε φωτο να τον δούμε και εμείς.
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
1.078
Κριτικές
13
Like
1.634
Πόντοι
506
Καλησπερα στους συναγωνιστες , ανοιγω αυτο το θεμα γιατι ειμαι περιεργος για το πως θα λειτουργήσει η αγορα απο εδώ και περα με την διασυνδεση των ταμειακων με τα pos .
Ως γνωστον τα μετρητα εξαφανιζονται σιγα σιγα απο την αγορα, ενώ πλεον ειναι αδυνατο να δεχτείς πληρωμες χωρίς να βγει αποδειξη.
Αυτό σημαινει το τέλος την παραοικονομιας? Μου ακουγεται φαινεται λίγο δύσκολο.
Εσείς τι πιστευετε θα γίνει?
παπαρια. για κανε μια βολτα στο σολωμονιδη στην αριστοτελους στη θεσσαλονικη. μολις ερθει ο σερβιτορος το πρωτο πραγμα που σου λεει ειναι ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΙΩΟΥΕΣ ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ...
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Καλησπερα στους συναγωνιστες , ανοιγω αυτο το θεμα γιατι ειμαι περιεργος για το πως θα λειτουργήσει η αγορα απο εδώ και περα με την διασυνδεση των ταμειακων με τα pos .
Ως γνωστον τα μετρητα εξαφανιζονται σιγα σιγα απο την αγορα, ενώ πλεον ειναι αδυνατο να δεχτείς πληρωμες χωρίς να βγει αποδειξη.
Αυτό σημαινει το τέλος την παραοικονομιας? Μου ακουγεται φαινεται λίγο δύσκολο.
Εσείς τι πιστευετε θα γίνει?
τα μετρητα δε θα εκλειψουν γιατι η παραοικονομια στο τελος οπως και να εχει διοχετευεται στην αγορα αρα παλι πληρωνεις ΦΠΑ η μισθους η κατι αγοραζεις και μια χαρα τα λεφτα κινουν την οικονομια και το κρατος....
 

DayStalker

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
2.474
Like
5.353
Πόντοι
1.056
Τι σημασία έχει με τι θα διασυνδεθούν οι ταμειακές αφού κανείς δεν κοβει αποδείξεις ; :confused:
 

gt13

Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2009
Μηνύματα
451
Κριτικές
9
Like
409
Πόντοι
21
Καλησπερα στους συναγωνιστες , ανοιγω αυτο το θεμα γιατι ειμαι περιεργος για το πως θα λειτουργήσει η αγορα απο εδώ και περα με την διασυνδεση των ταμειακων με τα pos .
Ως γνωστον τα μετρητα εξαφανιζονται σιγα σιγα απο την αγορα, ενώ πλεον ειναι αδυνατο να δεχτείς πληρωμες χωρίς να βγει αποδειξη.
Αυτό σημαινει το τέλος την παραοικονομιας? Μου ακουγεται φαινεται λίγο δύσκολο.
Εσείς τι πιστευετε θα γίνει?
Όπως λειτουργούσε ρε τυπε...μετρητά χωρίς απόδειξη σε καλύτερη τιμή. Δεν αλλάζει κάτι, πληρωμή με pos απόδειξη
 

mourganarxis

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2023
Μηνύματα
141
Like
126
Πόντοι
1
ετρητα δε θα εκλειψουν γιατι η παραοικονομια στο τελος οπως και να εχει διοχετευεται στην αγορα αρα παλι πληρωνεις ΦΠΑ η μισθους η κατι αγοραζεις και μια χαρα τα λεφτα κινουν την οικονομια και το κρατος....
Ακριβώς έτσι είναι tsigkoleleto.
Πριν χρόνια που κουβεντιάζα με φίλο οικονομολογο μου είπε πως αν δεν υπάρχει παραοικονομια δεν υπάρχει και οικονομια .
Και ένα άλλο ερώτημα που μου έκανε πανω στην κουβεντα ηταν (όλα τα παρανομα πως θα πληρωνονται)???
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
1.078
Κριτικές
13
Like
1.634
Πόντοι
506
Ακριβώς έτσι είναι tsigkoleleto.
Πριν χρόνια που κουβεντιάζα με φίλο οικονομολογο μου είπε πως αν δεν υπάρχει παραοικονομια δεν υπάρχει και οικονομια .
Και ένα άλλο ερώτημα που μου έκανε πανω στην κουβεντα ηταν (όλα τα παρανομα πως θα πληρωνονται)???
τρως τα λεφτα στην πουτανα... αυτη θα παει κομμωτηριο θα ψωνισει να φαει θα παρει αυτοκινητο και παλι ακομη και απο το μαυρο ντεμεκ χρημα το κρατος μια χαρα εσοδα θα παρει!
 

panos

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.663
Κριτικές
1
Like
5.235
Πόντοι
1.056
Η Ελλάδα στηρίζεται εδώ κ δεκαετίες στο μαύρο χρήμα της αγοράς για να εκλείψει τελείως πρέπει σταδιακά ν'αλλαξουν πολλά πράγματα από το κράτος το ίδιο κ κάτω..οπότε ίσως κ μπορεί σε 50 χρόνια!όπως κ πριν από χρόνια με το capital control κ το 60αρη στο ΑΤΜ που σηκώναμε βρέθηκαν παράθυρα θα βρεθούν κ τώρα.
Εγώ όμως αναρωτιέμαι μια κ το ρίχνουν όλο στο ηλεκτρονικό αν υπάρχουν οι υποδομές να το στηρίξουν αυτό!8 στις 10 φορές σε πολλά μαγαζιά,το μηχάνημα κολλάει,δεν έχει δίκτυο,δεν υπάρχει σύστημα τραπεζικό κα πολλά..κόλλησε pos σε πληρωμή μου το μαγαζί δεν πληρώθηκε τελικά εμενα τα λεφτά μου τα κράτησαν κ όταν μίλησα με την τράπεζα "συγνώμη κύριε θα σας επιστραφούν σε 20 εργάσιμες"..έχω κάνει άμεση πληρωμή σε ηλεκτρονική μεταφορά έβαλα τα χρήματα Πέμπτη βράδυ κ μπήκαν τρίτη μεσημέρι,που θα έπρεπε να μπουν άμεσα μια κ το πλήρωσα έξτρα...
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.816
Πόντοι
456
Τότε είναι οπου δεν θα κόβουν αποδείξεις. Εχετε δει ποτέ ηλεκτρολογο, υδραυλικό, ξυλουργό, πατωματζη, τζαμα, κλπ κλπ με pos? Aν τον έχετε δει να τον βγάλετε φωτο να τον δούμε και εμείς.
ταριφα εχετε δει? ε τωρα θα δειτε:confused:
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

αλλα βρηκα ενα φτηνο με 40 ευρω παλι καλα με τους κκκκκκκκκκκκκκκαααριοληδες
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.172
Κριτικές
2
Like
1.779
Πόντοι
216
Καλησπερα στους συναγωνιστες , ανοιγω αυτο το θεμα γιατι ειμαι περιεργος για το πως θα λειτουργήσει η αγορα απο εδώ και περα με την διασυνδεση των ταμειακων με τα pos .
Ως γνωστον τα μετρητα εξαφανιζονται σιγα σιγα απο την αγορα, ενώ πλεον ειναι αδυνατο να δεχτείς πληρωμες χωρίς να βγει αποδειξη.
Αυτό σημαινει το τέλος την παραοικονομιας? Μου ακουγεται φαινεται λίγο δύσκολο.
Εσείς τι πιστευετε θα γίνει?

τα μετρητα δε θα εκλειψουν γιατι η παραοικονομια στο τελος οπως και να εχει διοχετευεται στην αγορα αρα παλι πληρωνεις ΦΠΑ η μισθους η κατι αγοραζεις και μια χαρα τα λεφτα κινουν την οικονομια και το κρατος....
Ότι είπε ο tsigkoleletos. Απο τη στιγμή που υπάρχει ένα ολόκληρο δίκτυο παραοικονομιών, η πλήρης μεταστροφή σε ηλεκτρονικό χρήμα απλά δεν πρόκειται να γίνει. Ούτε καν με κρυπτονομίσματα. Δεν μιλάω μόνο για το άθλημα το σχετικό με εμάς εδώ, μιλάω για τα πάντα. Απο τον σουβλατζή που θα σου λέει οτι έχει χαλάσει το POS, μέχρι τον περιπτερά που θα σου πεί οτι δεν βγαίνει να δέχεται κάρτες, μέχρι το βενζινά που θα προτιμήσει μετρητό, τις πουτάνες, τα μασατζίδικα, το βαποράκι στη γωνία... Δε μιλάμε για τίποτε μαίες, όπως τις μάθαμε στο χόλυγουντ, μιλάμε για κανονικές βιομηχανίες στον κλάδο τους, με τζίρους επταψήφιων ποσών, κύκλο ετήσιων εργασιών που κάνουν μεγάλες πολυεθνικές να μοιάζουν μπακάλικα, και, το κυριότερο, συντηρούν σε τεράστιο βαθμό την "νόμιμη" οικονομία. Πόσοι νταβατζήδες δεν ψωνίζουν εσώρουχα για τα κορίτσια που διαχειρίζονται; Πόσοι πρεζέμποροι δεν επενδύουν, ακόμα και για ξέπλυμα χρήματος, τεράστια ποσά, ας πούμε σε ΠΑΕ, πόσοι μικρομεσαίοι ανθυποκομπιναδόροι δεν πληρώνουν μισθούς;
Ο μόνος τρόπος να εξαλειφθεί αυτό, είναι να γκρεμιστεί το σύστημα απο τα θεμέλια και να χτιστεί απο την αρχή, αλλά... αυτό σημαίνει να βρεθούμε για τρείς=τέσσερις γενιές πίσω στην εποχή των αγροτικών αποικιών της νεολιθικής εποχής, και να εξελίξουμε μια νέας μορφής οικονομία, ελπίζοντας οτι δεν θα τα κάνουμε και πάλι πουτάνα όλα.
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
1.078
Κριτικές
13
Like
1.634
Πόντοι
506
αν το χρημα γινει μονο πλαστικο τοτε ειναι που θα πεσει πεινα στην κοινωνια (Εκτος αν πληρωνεις μετα σε ειδος)
 
OP
OP
O

ore37

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2019
Μηνύματα
23
Κριτικές
1
Like
41
Πόντοι
0
Τα μετρητα πλεον ειναι στο στοχαστρο, και ήδη υπαρχει αλλαγη σε σχέση με παλαιοτερα. Δεν παιρνεις τόσο ευκολα μετρητα πλεον ακομα και με εκπτωσεις κτλ . Επισης αποτελει πλεον προβλημα να τα βαλεις και στο συστημα.
Σε σχέση με το ερωτημα μου όμως να ξέρετε πως υπαρχει και απειρος κόσμος που πιστολιαζε αποδειξεις και δεν εκοβαν αποδειξεις απο καρτες. Δεν έχετε παει σε ταβερνα ποτε να πληρωνετε με καρτα και να μην λαμβανετε ποτε αποδειξη? Εμενα μου τυχαινει συνεχεια.
Ολοι αυτοι τι θα κανουν ξαφνικα? Θα αρχισουν να κοβουν κανονικα? Μου φαινεται περιεργο.
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Εχω μία ιδέα πάνω στο ότι κάποια μαγαζιά θα κάνουν μεγαλύτερη έκπτωση εάν αγοράσεις με μετρητά για να μην κόψουν απόδειξη.
Αυτά θα συνεχίσουν να κάνουν αγορές που σημαίνει τιμολόγια αγορών ( πλέον οι εταιρείες κόβουν τιμολόγια σε όλα ) και γίνονται με αυτό το σύστημα πολλές διασταυρώσεις. Οσο χάλια και αν είναι το σύστημα. Οπότε εδώ θα εμφανιστούν μεγάλες διαφορές μεταξή αγορών και πωλήσεων αυτών των καταστημάτων. Μπορεί όχι στην αρχή αλλά σιγουρα μετά απο κανα χρόνο, ίσως και να το αφήσουν με πρόθεση να γίνει αυτό για κάποιο διάστημα. Ο λόγος να πιάσουν πολλούς να φοροδιαφεύγουν και να αρχίσουν τα πρόστημα και τα μεγάλα λόγια οτι χτυπήσαμε και πετύχαμε σε μεγάλο ποσοστό να πατάξουμε την φοροδιαφυγή.
Πιστεύεται ότι δεν υπάρχει σαν σενάριο;
 

noblue

Ανώτερος
Εγγρ.
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.086
Κριτικές
20
Like
6.002
Πόντοι
6.815
Τότε είναι οπου δεν θα κόβουν αποδείξεις. Εχετε δει ποτέ ηλεκτρολογο, υδραυλικό, ξυλουργό, πατωματζη, τζαμα, κλπ κλπ με pos? Aν τον έχετε δει να τον βγάλετε φωτο να τον δούμε και εμείς.
Καλό θα είναι όταν λέμε για κάποια επαγγέλματα να αναφέρουμε και το δικό μας γιατί σίγουρα κανένας δεν είναι άγιος.
Και για να μην αρχίσετε τώρα δεν ανήκω σε καμία από αυτές τις ομάδες.
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.042
Like
3.909
Πόντοι
456
Τα μετρητα πλεον ειναι στο στοχαστρο, και ήδη υπαρχει αλλαγη σε σχέση με παλαιοτερα. Δεν παιρνεις τόσο ευκολα μετρητα πλεον ακομα και με εκπτωσεις κτλ . Επισης αποτελει πλεον προβλημα να τα βαλεις και στο συστημα.
Σε σχέση με το ερωτημα μου όμως να ξέρετε πως υπαρχει και απειρος κόσμος που πιστολιαζε αποδειξεις και δεν εκοβαν αποδειξεις απο καρτες. Δεν έχετε παει σε ταβερνα ποτε να πληρωνετε με καρτα και να μην λαμβανετε ποτε αποδειξη? Εμενα μου τυχαινει συνεχεια.
Ολοι αυτοι τι θα κανουν ξαφνικα? Θα αρχισουν να κοβουν κανονικα? Μου φαινεται περιεργο.
Έχει έσοδα ο μπάρμπας τα οποία δεν κρύβονται. Άμα μπαίνει μαρούλι από εμπορική δραστηριότητα στη μπανκα είναι ήδη στο στόχαστρο. Άρα κόβει δεν κόβει δεν είναι το ίδιο ωσαν τα μετρητά.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.732
Κριτικές
36
Like
35.540
Πόντοι
18.565
Αργότερα θα συνδέσουν και τον επαγγελματικό τραπεζικο λογαριασμό του επαγγελματία με την εφορία και ο ΦΠΑ θα εισπράττεται κατευθείαν μόλις γίνεται η συναλλαγή.
 

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.110
Κριτικές
16
Like
1.734
Πόντοι
3.425
Είναι μία καλή αρχή. Τώρα, τις παπαριές που ακούω ότι ο φίλος μου ο οικονομολογος μου είπε το ταδε και το κείθε, τα πράγματα είναι απλά. Εάν μειωθεί η φοροδιαφυγή, θα μειωθεί και η φορολογία. Η μείωση της φορολογίας είναι το καλύτερο αντίβαρο στην φοροδιαφυγή.

Απλά, εμείς περιμένουμε να μειωθεί η φορολογία πριν μειωθεί η φοροδιαφυγή, πράγμα παράλογο.

Επιπλέον, το τερμακτό στους ελεύθερους επαγγελματίες (είμαι και εγώ) θεωρώ ότι είναι σωστότατο μέτρο.

Π
 

kostas10

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
414
Κριτικές
2
Like
713
Πόντοι
81
Είναι μία καλή αρχή. Τώρα, τις παπαριές που ακούω ότι ο φίλος μου ο οικονομολογος μου είπε το ταδε και το κείθε, τα πράγματα είναι απλά. Εάν μειωθεί η φοροδιαφυγή, θα μειωθεί και η φορολογία. Η μείωση της φορολογίας είναι το καλύτερο αντίβαρο στην φοροδιαφυγή.

Απλά, εμείς περιμένουμε να μειωθεί η φορολογία πριν μειωθεί η φοροδιαφυγή, πράγμα παράλογο.

Επιπλέον, το τερμακτό στους ελεύθερους επαγγελματίες (είμαι και εγώ) θεωρώ ότι είναι σωστότατο μέτρο.

Π
Το άλλο με τον τοτό το ξέρεις?
Στην Ελλάδα ότι ανεβαίνει δεν κατεβαίνει.
Μην μου ζητήσεις παραδείγματα γιατί θα χρειαστώ καμία δεκαριά σελίδες.
 

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
15.627
Κριτικές
190
Like
48.737
Πόντοι
41.443
Είναι μία καλή αρχή. Τώρα, τις παπαριές που ακούω ότι ο φίλος μου ο οικονομολογος μου είπε το ταδε και το κείθε, τα πράγματα είναι απλά. Εάν μειωθεί η φοροδιαφυγή, θα μειωθεί και η φορολογία. Η μείωση της φορολογίας είναι το καλύτερο αντίβαρο στην φοροδιαφυγή.

Απλά, εμείς περιμένουμε να μειωθεί η φορολογία πριν μειωθεί η φοροδιαφυγή, πράγμα παράλογο.

Επιπλέον, το τερμακτό στους ελεύθερους επαγγελματίες (είμαι και εγώ) θεωρώ ότι είναι σωστότατο μέτρο. Η μεγαλυτερη μαλακια που θα μπορουσε να κανει Ελληνας πρωθυπουργος,απο καταβολης του Ελληνικου κρατους
στο εφτιαξα λιγο φιλε.
μαλλον κατα λαθος το εγραψες αυτο που εγραψες.
 

ΧΧΧ-Man

Μέγας
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.224
Κριτικές
46
Like
3.669
Πόντοι
4.365

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom