Νέα

Ομάδα αίματος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα SPEED
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 78
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιά ομάδα αίματος έχετε?

  • Α +

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Α -

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΑΒ +

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΑΒ -

    Ψήφοι: 1 25,0%
  • Β +

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Β -

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ο +

    Ψήφοι: 2 50,0%
  • Ο -

    Ψήφοι: 1 25,0%
  • Δεν Γνωρίζω.

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    4

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Χαλάρωσε,δεν είναι όλοι γνώστες ιατρικών θεμάτων.
αυτό έπρεπε να το ξέρεις από το δημοτικό ρε.....
εάν είσαι στο δρόμο και έχεις χάσει κάνα δυό κιλά αίμα να ξερες πόσο θα ήθελες να το πεις επί τόπου στο ΕΚΑΒ.........
Στις νέες ταυτότητες μπορείς και να το γράψεις όπως σε όλες τις πολιτισμένες χώρες.
 

ViDiViCi

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.178
Like
2
Πόντοι
16
Άρα η πιο σπάνια είναι η ΑΒ αρνητικό. Κι εγώ που νομιζα ότι είναι η δικιά μου... :tickedoff:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
η δικιά σου είναι η πιο σπάνια στις μεταγγίσεις
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
13
Πόντοι
66
αυτό έπρεπε να το ξέρεις από το δημοτικό ρε.....
εάν είσαι στο δρόμο και έχεις χάσει κάνα δυό κιλά αίμα να ξερες πόσο θα ήθελες να το πεις επί τόπου στο ΕΚΑΒ.........
Στις νέες ταυτότητες μπορείς και να το γράψεις όπως σε όλες τις πολιτισμένες χώρες.

παρδον αλλα αλλο αυτο
σ αυτους θα πεις την ομαδα αιματος σου (την οποια καλο θα ειναι να ξερεις) δεν νομιζω να πρεπει να τους πεις κ τι αιμα θα σου δωσουν.. αμα ηταν να περιμενανε απο μας να κανουμε υποδειξεις τι πανε κ γινονται γιατροι? *P
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
αυτό έπρεπε να το ξέρεις από το δημοτικό ρε.....
εάν είσαι στο δρόμο και έχεις χάσει κάνα δυό κιλά αίμα να ξερες πόσο θα ήθελες να το πεις επί τόπου στο ΕΚΑΒ.........
Στις νέες ταυτότητες μπορείς και να το γράψεις όπως σε όλες τις πολιτισμένες χώρες.

1)Εγώ το ήξερα
2)Ας ξέρουν ποιος ήταν ο Οδυσσέας,και αυτό δεν είναι απαραίτητο.Απαραίτητο είναι να ξέρεις τη δική σου ομάδα αίματος
3)Σε ατύχημα,αρκεί να ξέρεις την ομάδα αίματος του τραυματία.Αυτός με -2 κιλά αίμα,δύσκολα θα πει...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
παρδον αλλα αλλο αυτο
σ αυτους θα πεις την ομαδα αιματος σου (την οποια καλο θα ειναι να ξερεις) δεν νομιζω να πρεπει να τους πεις κ τι αιμα θα σου δωσουν.. αμα ηταν να περιμενανε απο μας να κανουμε υποδειξεις τι πανε κ γινονται γιατροι? *P
καλά.......
Αμα περιμένεις στα επείγοντα του ΚΑΤ να σου κάνουν ανάλυση αίματος για να σου βάλουν φιάλη.....
πιες μια πορτοκαλάδα, κάνε το σταυρό σου και γύρνα πλευρό......
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
1)Εγώ το ήξερα
2)Ας ξέρουν ποιος ήταν ο Οδυσσέας,και αυτό δεν είναι απαραίτητο.Απαραίτητο είναι να ξέρεις τη δική σου ομάδα αίματος
3)Σε ατύχημα,αρκεί να ξέρεις την ομάδα αίματος του τραυματία.Αυτός με -2 κιλά αίμα,δύσκολα θα πει...

Εχεις μάθεις πώς γίνονται μεταγγίσεις....;;
Λένε στους συγγενείς.... Φέρτε αιμοδότες για να πάρετε φιάλη.....
ΠΟυ νομίζεις ότι ζεις; στην Αμερική;
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
13
Πόντοι
66
καλά.......
Αμα περιμένεις στα επείγοντα του ΚΑΤ να σου κάνουν ανάλυση αίματος για να σου βάλουν φιάλη.....
πιες μια πορτοκαλάδα, κάνε το σταυρό σου και γύρνα πλευρό......
βρε αλλο μου λες...
θα τους πω εγω ειμαι ομαδα Β+ (που ξερω πως ειμαι κ δεν θα περιμενω να μου κανουν αναλυση) ή θα το δουν στην ταυτοτητα μου λεμε τωρα κ δεν θα ξερουν τι αιμα να μου δωσουν? θα με ρωτησουν εμενα (την αμοιρη τραυματισμενη) τι αιμα δεχεται η ομαδα Β? παραλογο n'est-ce pas? :rolleyes:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
βρε αλλο μου λες...
θα τους πω εγω ειμαι ομαδα Β+ (που ξερω πως ειμαι κ δεν θα περιμενω να μου κανουν αναλυση) ή θα το δουν στην ταυτοτητα μου λεμε τωρα κ δεν θα ξερουν τι αιμα να μου δωσουν? θα με ρωτησουν εμενα (την αμοιρη τραυματισμενη) τι αιμα δεχεται η ομαδα Β? παραλογο n' est pas? :rolleyes:
είπα να ξέρουμε τι είμαστε και εάν εχουμε τις αισθήσεις μας ποιοί φίλοι και συγγενείς μπορούν να μας δώσουν άμεσα...... Το αιμα δεν το χάνεις 2 κιλά σαν κανάτα........Εκτός εάν έχεις καμμιά τομή χασάπη..........
Εκεί δεν σε σώζει τίποτα...Ειδικά το ΕΚΑΒ που συνήθως σε παραλαμβάνει νεκρό....αφού έχει ώρα άφιξης μισάωρο και βάλε.........
 

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
Κανονικα αυτο ηταν μπιχτη για την Ευαbb που ειχε ανοιξει ενα θεμα για ζωδια πριν λιγο!  :grin: :rolleyes:

πουτανιτσα σπιντ  :-* :-* :-* μιας και λεμε για ομαδες αιματος το ξερετε οτι υπαρχει για καθε ομαδα αιμαδα αιματος ειδικη διατροφη για να ειμαστε υγιεις; υπαρχει σχετικο βιβλιο στα βιβλιοπωλεια. καποτε την εκανα αλλα σταματησα γτ ωντας Α δεν μπορω να φαω σχεδον τπτ. κουφαλες Β που τα τρων ολα. παντως παιδια οντως νιωθεις αλλος ανθρωπος και χανεις και κιλα χωρις να το καταλαβεις
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
πουτανιτσα σπιντ  :-* :-* :-* μιας και λεμε για ομαδες αιματος το ξερετε οτι υπαρχει για καθε ομαδα αιμαδα αιματος ειδικη διατροφη για να ειμαστε υγιεις; υπαρχει σχετικο βιβλιο στα βιβλιοπωλεια. καποτε την εκανα αλλα σταματησα γτ ωντας Α δεν μπορω να φαω σχεδον τπτ. κουφαλες Β που τα τρων ολα. παντως παιδια οντως νιωθεις αλλος ανθρωπος και χανεις και κιλα χωρις να το καταλαβεις
ενήμερη η αχιούμορτη.
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
13
Πόντοι
66
τα τρωμε ολα κ μας συμφερει? το εχω δοκιμασει αλλα ολως παραδοξως δεν δουλεψε χαχαχαχα
 

ViDiViCi

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.178
Like
2
Πόντοι
16
Μπαίνω μέσα στο νοσοκομείο και μου λένε..

''Τι ομάδα έχεις;'' Κι απαντάω:

''0 αρνητικό''. Κι αυτοί...

Για να δώσεις ή για να πάρεις ήρθες; :grin: :2funny:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Μπαίνω μέσα στο νοσοκομείο και μου λένε..

''Τι ομάδα έχεις;'' Κι απαντάω:

''0 αρνητικό''. Κι αυτοί...

Για να δώσεις ή για να πάρεις ήρθες; :grin: :2funny:
"κάτι σε νοσοκόμα δεν υπάρχει να πάρω;"
γιατί δεν είπες;
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
1personanongrata επειδή εμφανίζεσαι ως παντογνώστης,να σε ενημερώσω ότι το αίμα που "πάνε" οι συγγενείς του ασθενούς,δεν μεταγγίζεται στον ασθενή αυτό,αλλά αναπληρώνει τις αποθήκες των νοσοκομείων.Σε μια εγχείρηση μπορεί να μη χρειαστεί καθόλου αίμα,αλλά ζητάνε για να "υποχρεώσουν" τους συγγενείς να συμβάλλουν,αλλά και για την περίπτωση που χρειαστεί κατά τη διάρκεια της επέμβασης.Η δε αναγνώριση της ομάδας αίματος είναι μια διαδικασία 3 λεπτών.Αν έχεις πάει στο στρατό,θα θυμάσαι πώς αναγνώριζαν την ομάδα αίματος,με ένα τρύπημα στο δάχτυλο και μια σταγόνα αίμα σε ένα πλακάκι,όπου μετά έριχναν κάποιο υγρό.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom