Νέα

Ο νέος ελληνικός κινηματογράφος γαμεί και δέρνει

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 112
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.787
Πόντοι
2.537
Προσωπικα δηλωνω απεριοριστο θαυμασμο και εκτιμηση στα νεα παιδια που προσπαθουν με budget της πλακας να δημιουργησουν μια ταινια, και τελικα βγαζουν αυτα τα αριστουργηματα.
Ενταξει, ισως δεν ειναι αριστουργηματα με τη στενη εννοια του ορου (βλεπε "Κουρδιστο Πορτοκαλι", "Underground", "Pulp Fiction" κ.ο.κ....), ΑΛΛΑ πιστευω πως πολλες απο αυτες ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλες ταινιες, που δεν περνουν απαρατηρητες και σου αφηνουν κατι για να τις θυμασαι για χρονια. Υπαρχει εμπνευση, υπαρχει ταλεντο, υπαρχει ως ενα βαθμο και καλη τεχνικη. Και επαναλαμβανω: Μην ξεχνατε τον παραγοντα χρημα. Ακομα κι ο τιτανοτεραστιος Νικολαΐδης εφυγε με το παραπονο οτι δεν ειχε ποτε λεφτα να γυρισει μια ταινια οπως ακριβως θελει...Ποιος? Ο δημιουργος των "Κουρελιων"!

Για να τελειωσω, θα αναφερω καποιες προσφατες ελληνικες ταινιες που ειδα και με ενθουσιασαν.
Ακαδημια Πλατωνος, Στρελλα, Κυνοδοντας, Χωρα Προελευσης, Αttenberg (μολις το ειδα, και μπορω να πω πως μου εδωσε το εναυσμα να ανοιξω το thread), Ψυχη στο στομα (εχω δει ολη την τριλογια αλλα το θεωρω το καλυτερο), Ψυχη Βαθεια (την θεωρω απο τις πολυ καλες του Βουλγαρη, παρα το κραξιμο που εχει φαει), Το λιβαδι που δακρυζει, 4 Μαυρα Κουστουμια.....κ.α.

Κι απο λιγο παλιοτερες
Ολα ειναι δρομος, Πολιτικη Κουζινα, Το γελιο βγηκε απ' τον παραδεισο (υπερπαραγωγη), Φθηνα Τσιγαρα, Αυτη η νυχτα μενει, Ο βασιλιας, Ο χαμενος τα παιρνει ολα........  και αλλα πολλα!
 

Επισκέπτης
Η ταινία Κυνοδοντας είναι ελεϊνή,για τα δικά μου γούστα.Βέβαια θα πεταχτούν κάποιοι και θα πουν "είναι για ψαγμένους θεατές δεν μπορεί να την καταλάβει ο καθένας" και άλλες τέτοιες αρλούμπες.Για μένα είναι μια μαλακία και μισή.Σενάριο για καθυστερημένους,και λήψεις επίπεδες και ρηχές.Συνδυασμός για ταινία σκουπιδιών.
 

Ψωριάρης

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.590
Κριτικές
9
Like
23
Πόντοι
16
Ωραίο θέμα φίλε και σε γενικές γραμμές συμφωνώ .. πιστεύω πως υπάρχει ταλέντο , κρίμα που δεν υπάρχουν λεφτά. 
Αυτό που θα ήθελα εγώ είναι περισσότερη πρωτοτυπία στα θέματα - δεν υπάρχουν genre movies . Που είναι τα θρίλερ , οι ταινίες ΕΦ , το action .. Εστω και με λίγα μέσα μπορείς να φτιάξεις διαμάντια αν υπάρχει όρεξη και έμπνευση .
Καλές οι κοινωνικές και οι κωμωδίες αλλά κάπου μπαφιάσαμε ...
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.774
Πόντοι
1.206
Η ταινία Κυνοδοντας είναι ελεϊνή,για τα δικά μου γούστα.Βέβαια θα πεταχτούν κάποιοι και θα πουν "είναι για ψαγμένους θεατές δεν μπορεί να την καταλάβει ο καθένας" και άλλες τέτοιες αρλούμπες.Για μένα είναι μια μαλακία και μισή.Σενάριο για καθυστερημένους,και λήψεις επίπεδες και ρηχές.Συνδυασμός για ταινία σκουπιδιών.

Πες τα ρε μάστορα, γιατί κάπου νόμισα πως εγώ είμαι παράξενος ή καθυστερημένος και δεν αντιλαμβάνομαι την "υψηλή τέχνη" :jerking: :jerking:

Και για εμένα είναι μακράν η μεγαλύτερη μαλακία που έχω αντέξει να δω στην ζωή μου! Και άντεξα να την δω και ολόκληρη ο δόλιος...
 

Επισκέπτης
Προσωπικα δηλωνω απεριοριστο θαυμασμο και εκτιμηση στα νεα παιδια που προσπαθουν με budget της πλακας να δημιουργησουν μια ταινια, και τελικα βγαζουν αυτα τα αριστουργηματα.
Ενταξει, ισως δεν ειναι αριστουργηματα με τη στενη εννοια του ορου (βλεπε "Κουρδιστο Πορτοκαλι", "Underground", "Pulp Fiction" κ.ο.κ....), ΑΛΛΑ πιστευω πως πολλες απο αυτες ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλες ταινιες, που δεν περνουν απαρατηρητες και σου αφηνουν κατι για να τις θυμασαι για χρονια. Υπαρχει εμπνευση, υπαρχει ταλεντο, υπαρχει ως ενα βαθμο και καλη τεχνικη. Και επαναλαμβανω: Μην ξεχνατε τον παραγοντα χρημα. Ακομα κι ο τιτανοτεραστιος Νικολαΐδης εφυγε με το παραπονο οτι δεν ειχε ποτε λεφτα να γυρισει μια ταινια οπως ακριβως θελει...Ποιος? Ο δημιουργος των "Κουρελιων"!

Για να τελειωσω, θα αναφερω καποιες προσφατες ελληνικες ταινιες που ειδα και με ενθουσιασαν.
Ακαδημια Πλατωνος, Στρελλα, Κυνοδοντας, Χωρα Προελευσης, Αttenberg (μολις το ειδα, και μπορω να πω πως μου εδωσε το εναυσμα να ανοιξω το thread), Ψυχη στο στομα (εχω δει ολη την τριλογια αλλα το θεωρω το καλυτερο), Ψυχη Βαθεια (την θεωρω απο τις πολυ καλες του Βουλγαρη, παρα το κραξιμο που εχει φαει), Το λιβαδι που δακρυζει, 4 Μαυρα Κουστουμια.....κ.α.

Κι απο λιγο παλιοτερες
Ολα ειναι δρομος, Πολιτικη Κουζινα, Το γελιο βγηκε απ' τον παραδεισο (υπερπαραγωγη), Φθηνα Τσιγαρα, Αυτη η νυχτα μενει, Ο βασιλιας, Ο χαμενος τα παιρνει ολα........  και αλλα πολλα!
παντως καμια απο τις ταινιες που λες δεν θεωρουνται low budjet.οι πιο πολλες εχουν παρει επιχορηγησεις απο δημοσιους φορεις.
low b. για αμερικανοευρωπαικα στανταρτς ναι για την ελλαδα οχι.
low b. ειναι το τσιου,οι κλεφτες π.χ.
 

MUAY THAI

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2011
Μηνύματα
797
Like
2
Πόντοι
6
Προσωπικα δηλωνω απεριοριστο θαυμασμο και εκτιμηση στα νεα παιδια που προσπαθουν με budget της πλακας να δημιουργησουν μια ταινια, και τελικα βγαζουν αυτα τα αριστουργηματα.
Ενταξει, ισως δεν ειναι αριστουργηματα με τη στενη εννοια του ορου (βλεπε "Κουρδιστο Πορτοκαλι", "Underground", "Pulp Fiction" κ.ο.κ....), ΑΛΛΑ πιστευω πως πολλες απο αυτες ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλες ταινιες, που δεν περνουν απαρατηρητες και σου αφηνουν κατι για να τις θυμασαι για χρονια. Υπαρχει εμπνευση, υπαρχει ταλεντο, υπαρχει ως ενα βαθμο και καλη τεχνικη. Και επαναλαμβανω: Μην ξεχνατε τον παραγοντα χρημα. Ακομα κι ο τιτανοτεραστιος Νικολαΐδης εφυγε με το παραπονο οτι δεν ειχε ποτε λεφτα να γυρισει μια ταινια οπως ακριβως θελει...Ποιος? Ο δημιουργος των "Κουρελιων"!

Για να τελειωσω, θα αναφερω καποιες προσφατες ελληνικες ταινιες που ειδα και με ενθουσιασαν.
Ακαδημια Πλατωνος, Στρελλα, Κυνοδοντας, Χωρα Προελευσης, Αttenberg (μολις το ειδα, και μπορω να πω πως μου εδωσε το εναυσμα να ανοιξω το thread), Ψυχη στο στομα (εχω δει ολη την τριλογια αλλα το θεωρω το καλυτερο), Ψυχη Βαθεια (την θεωρω απο τις πολυ καλες του Βουλγαρη, παρα το κραξιμο που εχει φαει), Το λιβαδι που δακρυζει, 4 Μαυρα Κουστουμια.....κ.α.

Κι απο λιγο παλιοτερες
Ολα ειναι δρομος, Πολιτικη Κουζινα, Το γελιο βγηκε απ' τον παραδεισο (υπερπαραγωγη), Φθηνα Τσιγαρα, Αυτη η νυχτα μενει, Ο βασιλιας, Ο χαμενος τα παιρνει ολα........  και αλλα πολλα!

Ο Kυνόδοντας είναι το μεγαλύτερο αίσχος του παγκόσμιου κινηματογράφου αισθανθηκα ντροπή που στα Όσκαρ λέγαν για Ελληνική συμμετοχή, μετά είναι το attenberg που νομίζω ότι είναι του ίδιου ψυχανώμαλου "δημιουργού". Τα 4 κοστούμια είναι μια ανούσια παπαριά που ούτε ο Ζουγανέλης δε σώζει. Οι έννοιες ελληνικός κινηματογράφος και νέος πρέπει να απαγορευθεί με ευρωπαική οδηγία διότι είναι έννοιες τελείως αντίθετες
 

sarouman

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.622
Κριτικές
69
Like
533
Πόντοι
7.125
Πρώτα απ'ολα δε συγκρίνεται "το κουρδιστό πορτοκάλι" με τον "κυνόδοντα"..μη διανοηθεί κανένας να το κάνει αυτό ε?
Το κουρδιστό πορτοκάλι καταπιάνεται με τη βία, και πως την καθορίζει το σύστημα..

Ο κυνόδοντας ήταν μια ασυναρτησία...για να μην τον χαρακτηρίσω αλλιώς..
Συμφωνώ με το φίλο πως πήξαμε στον ελληνικό κινηματογράφο με κωμωδίες - τύπου περάκη - και κοινωνικές. Ας γυριστούν και άλλες..
αν και δεν το νομιζω..μια ζωή βλακείες θα βλέπουμε...
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.787
Πόντοι
2.537
παντως καμια απο τις ταινιες που λες δεν θεωρουνται low budjet.οι πιο πολλες εχουν παρει επιχορηγησεις απο δημοσιους φορεις.
low b. για αμερικανοευρωπαικα στανταρτς ναι για την ελλαδα οχι.
low b. ειναι το τσιου,οι κλεφτες π.χ.

Ακομα και το "Τσιου" στο οποιο αναφερεσαι, δεν περναει απαρατηρητο... Ειναι εξυπνη ταινια, με σπιρτοζες ατακες και ΦΟΒΕΡΟ σεναριο! Αν δεν ηταν τοσο φτηνιαρικη η παραγωγη θα μπορουσαμε να μιλαμε με αλλα δεδομενα...

Απο 'κει και περα, ακομα και ο Κυνοδοντας νομιζω ειχε budget 5ΟΟ χιλιαρικα. Πώς να κοντραρεις αλλες παραγωγες που φτασαν στα Οσκαρ με ενα τετοιο ποσο? Εγω δεν βλεπω το σινεμα ως προϊόν εσωτερικης καταναλωσης. Θα ηθελα να μπορουμε να παμε εξω με αξιωσεις, γιατι επαναλαμβανω οτι υπαρχει το ταλεντο...

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τετοιο μενος απο καποιους, προς ταινιες οπως ο Κυνοδοντας και το Attenberg. Kαι ΝΑΙ, ξεκαθαρισα εξ' αρχης οτι δεν παω να το βαλω διπλα στο Κουρδιστο Πορτοκαλι, αλλα οπως ο sarouman αναφερει οτι ο Κιουμπριν στο Πορτοκαλι κανει μια αναλυση περι της βιας, ετσι κι εγω θα πω οτι ο Λανθιμος στον Κυνοδοντα κανει μια εκπληκτικη αναλυση για την Οικογενεια. Μια αναλυση που θα επρεπε να δει καθε γονιος

ΥΓ Εχω μια εντυπωση πως οποιος μισει τοσο πολυ το σινεμα τυπου Κυνοδοντα, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν γουσταρει ουτε το "Κουρδιστο Πορτοκαλι"...
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Με τον Κυνοδοντα προσωπικα γαμηθηκα στο γελιο. Κατι ατακες του στυλ " γλυψε μου το πληκτρολογιο" ή " εσβησε το μουνι και βυθιστηκαμε στο σκοταδι" θα μεινουν classic :rockon:

Tι να πρωτοθυμηθεις απο την ταινια, το αεροπλανακι? την πισινα? Νομιζω θα μεινει στην ιστορια σαν τα b που εκανε ο Ed Wood...
 

Επισκέπτης
Απο 'κει και περα, ακομα και ο Κυνοδοντας νομιζω ειχε budget 5ΟΟ χιλιαρικα. Πώς να κοντραρεις αλλες παραγωγες που φτασαν στα Οσκαρ με ενα τετοιο ποσο? Εγω δεν βλεπω το σινεμα ως προϊόν εσωτερικης καταναλωσης. Θα ηθελα να μπορουμε να παμε εξω με αξιωσεις, γιατι επαναλαμβανω οτι υπαρχει το ταλεντο...

Για να κοντράρεις τους ξένους πρέπει να έχεις κατακτήσει πρώτα τη χώρα σου.Το πρόβλημα με τον "Κυνόδοντα" είναι ότι δεν είχε σενάριο σωστό και οι λήψεις ήταν της πλάκας,όχι ο προϋπολογισμός.Αν είχε καλύτερο σενάριο μπορεί να είχε τύχη,αλλά με διαλόγους ηλίθιας σύληψης και χωρίς νόημα δεν πας μπροστά.

Το "κουρδιστό πορτοκάλι" και το ξεκούρδιστο αχλάδι δεν τα έχω δει να σου πω την άποψή μου.Θα το δω όμως και θα σου πω.

Με τον Κυνοδοντα προσωπικα γαμηθηκα στο γελιο. Κατι ατακες του στυλ " γλυψε μου το πληκτρολογιο" ή " εσβησε το μουνι και βυθιστηκαμε στο σκοταδι" θα μεινουν classic :rockon:

Tι να πρωτοθυμηθεις απο την ταινια, το αεροπλανακι? την πισινα? Νομιζω θα μεινει στην ιστορια σαν τα b που εκανε ο Ed Wood...

"Μου δίνεις το τηλέφωνο;" κι εκεί που περιμένεις η "μάνα" να δώσει το τηλέφωνο στην "κόρη" της δίνει την αλατιέρα  :headbang: :headbang: :headbang: και αυτό κάποιοι το λένε τέχνη.Και πήραν κι επιδότηση από το δημόσιο;Έλεος πια.Ναι οι ταινίες του Αγγελόπουλου είναι ΤΑΙΝΙΕΣ με κεφαλαία,αλλά ο κάθε πικραμένος άσχετος το παίζει σκηνοθέτης και βγάζει ταινίες,αρκεί να έχει πρόσβαση στις δημόσιες πηγές χρηματοδότησης...Ούτε μια τσόντα της προκοπής δεν μπορούμε να βγάλουμε στο Ελλάντα και θέλουμε και ταινίες;

Μην ξεχνάμε και την ανωμαλία στο τέλος της "ταινίας".Ο αδερφός γάμησε την αδερφή...Καλά που δεν είχαν καμιά κατσίκα να γαμήσει  :headbang:
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Η τελευταία Ελληνική ταινία που είδα σε σινεμά ήταν η ψυχή στο στόμα και χωρίς αμφιβολία η χειρότερη ταινία όλων των εποχών. Τώρα αν αυτός ο Κύπριος είναι φαλλοκράτης από τα γεννοφάσκια του ή απλά ήθελε να προκαλέσει για να κόψει κανα εισιτηριάκι παραπάνω, δύσκολο να πει κανείς.

Αν είναι το 2ο, σίγουρα τα κατάφερε... χωρίς αμφιβολία. :rolleyes:
 

batsos

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2008
Μηνύματα
373
Κριτικές
1
Like
143
Πόντοι
1
Προσωπικα δηλωνω απεριοριστο θαυμασμο και εκτιμηση στα νεα παιδια που προσπαθουν με budget της πλακας να δημιουργησουν μια ταινια, και τελικα βγαζουν αυτα τα αριστουργηματα.
Ενταξει, ισως δεν ειναι αριστουργηματα με τη στενη εννοια του ορου (βλεπε "Κουρδιστο Πορτοκαλι", "Underground", "Pulp Fiction" κ.ο.κ....), ΑΛΛΑ πιστευω πως πολλες απο αυτες ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλες ταινιες, που δεν περνουν απαρατηρητες και σου αφηνουν κατι για να τις θυμασαι για χρονια. Υπαρχει εμπνευση, υπαρχει ταλεντο, υπαρχει ως ενα βαθμο και καλη τεχνικη. Και επαναλαμβανω: Μην ξεχνατε τον παραγοντα χρημα. Ακομα κι ο τιτανοτεραστιος Νικολαΐδης εφυγε με το παραπονο οτι δεν ειχε ποτε λεφτα να γυρισει μια ταινια οπως ακριβως θελει...Ποιος? Ο δημιουργος των "Κουρελιων"!

Για να τελειωσω, θα αναφερω καποιες προσφατες ελληνικες ταινιες που ειδα και με ενθουσιασαν.
Ακαδημια Πλατωνος, Στρελλα, Κυνοδοντας, Χωρα Προελευσης, Αttenberg (μολις το ειδα, και μπορω να πω πως μου εδωσε το εναυσμα να ανοιξω το thread), Ψυχη στο στομα (εχω δει ολη την τριλογια αλλα το θεωρω το καλυτερο), Ψυχη Βαθεια (την θεωρω απο τις πολυ καλες του Βουλγαρη, παρα το κραξιμο που εχει φαει), Το λιβαδι που δακρυζει, 4 Μαυρα Κουστουμια.....κ.α.

Κι απο λιγο παλιοτερες
Ολα ειναι δρομος, Πολιτικη Κουζινα, Το γελιο βγηκε απ' τον παραδεισο (υπερπαραγωγη), Φθηνα Τσιγαρα, Αυτη η νυχτα μενει, Ο βασιλιας, Ο χαμενος τα παιρνει ολα........  και αλλα πολλα!
Συμφωνω μαζι σου στα περισσοτερα ειδικα στο χαρακτηρισμο του Νικολαίδη. Βεβαια πηρες πολλες απαντησεις που δεν θα επρεπε να σε βαλουν σε σκεψεις για κανενα λογο. Η δεκαετια του 80 στην ελλαδα, με την επιβολη των βιντεοταινιων του γνωστου τυπου και οι ατακες του στυλ "ο,τι δηλωσεις εισαι" γαλουχησαν μια ολοκληρη γενια. Αυτη θα ειναι η τεχνη στην ελλαδα για πολλα χρονια ακομα.
 

stebaba

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2011
Μηνύματα
134
Κριτικές
8
Like
261
Πόντοι
281
Ο Βασιλιάς ήταν ΤΑΙΝΙΑΡΑ και όχι μόνο για τα ελληνικά δεδομένα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Leon k

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
ΥΓ Εχω μια εντυπωση πως οποιος μισει τοσο πολυ το σινεμα τυπου Κυνοδοντα, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν γουσταρει ουτε το "Κουρδιστο Πορτοκαλι"...
Μεγάλε, θα μας βγει ο καφές απ' το αυτί. Δεν έχω δει τον κυνόδοντα πως το 'πες, αλλά μην πετάς τέτοια γιατί θα τρίζει το φέρετρο του Κιούμπρικ.
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Ρε μαλάκα, ο τύπος παραπάνω έφτιαξε youtube account για να ανεβάσει αυτή την πίπα; :cheesy: :grin:

Username sugamwtoxristo? :o :2funny:
 

paloukoths

Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2011
Μηνύματα
482
Like
0
Πόντοι
1
Ρε μαλάκα, ο τύπος παραπάνω έφτιαξε youtube account για να ανεβάσει αυτή την πίπα; :cheesy: :grin:

Username sugamwtoxristo? :o :2funny:

οχι ρε ειναι παλιο το "sugamwtoxristo" απλα δεν το βλεπουν
εχω και πιο παλιο απλα ειναι κλειδωμενο δεν θυμαμαι κωδικο
 

paloukoths

Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2011
Μηνύματα
482
Like
0
Πόντοι
1
πορναρες ελλεινιδες στο κλαρι το ψαρεψα στο ιντερνετ και το περασα μην το χασω


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom