Νέα

Μύκητες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arxidoulis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 69
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

glute

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2006
Μηνύματα
30
Like
0
Πόντοι
0
Το δερμα ηταν πολύ ερεθισμένο και τα σύνορα με το υγειές δέρμα περιεγράφοντο με μικρα μπιμπίκια.Είχα πολύ φαγούρα καί τα φάρμακα [μιλώ για πολλά χρόνια πρίν] που έβαζα με φέρνανε πολύ κάψιμο.Ποτέ δεν ξαναεμφανίσθηκε
.
 

Triantariiis

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαΐ 2007
Μηνύματα
32
Like
0
Πόντοι
0
Τα περισσότερα συμπτώματα που αναφέρονται εδώ μέσα δεν παραπέμπουν σε μύκητες - τουλάχιστον στην πιο διαδεδομένη μορφή τους.

Μύκητες πιάνεις πανεύκολα ακόμη και από λήψη αντιβίωσης. Στο 99% των περιπτώσεων εμφανίζονται πάνω στο πέος, καλύπτοντας όλο το κεφαλάκι.
Στην αρχή τα συμπτώματα είναι μικρά άσπρα σπυράκια, τα οποία στην πορεία σπάνε και γενικά υπάρχουν ξεφλουδίσματα και τότε αρχίζει η φαγούρα.
Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει στη γυναίκα με ακόμη πιο έντονη φαγούρα, ειδικά αμα έχει περίοδο.

Ευτυχώς, όσο εύκολα έρχονται τόσο εύκολα και γρήγορα φεύγουν με λήψη ειδικών χαπιών, σε συνδυασμό με αλοιφή από το φαρμακείο (sporanox και dactarin).

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η πάθηση μεταδίδεται με τη μία με σεξουαλική επαφή χωρίς προφυλακτικό (τα συμπτώματα εμφανίζονται μέσα σε λίγες μέρες) γιαυτό καλό είναι τα αντρόγυνα να κάνουν τη θεραπεία ταυτόχρονα
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
εχει βγαλει ενας φιλος κατι ασπρα στο κεφαλακι του πεους του τα οποια δεν τον ενοχλουν στην ουρηση,αλλα ταυτοχρονα εχει ερεθιστεί το πάνω μέρος της βαλανου και δεν κατεβαινει καλα κατω το κεφαλακι,πρεπει να το πιεσει αρκετα για να βγει εξω ολο.Του εδωσαν στο φαρμακειο μια αντιβιοτικη κρεμα και του ειπαν να την βαζει 1 ή 2 φορες αν καταλαβα τί μου ειπε την ημερα.Μοιαζει με μυκητες αυτο?και συνηθως ποτε περνανε? :think:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
εχει βγαλει ενας φιλος κατι ασπρα στο κεφαλακι του πεους του τα οποια δεν τον ενοχλουν στην ουρηση,αλλα ταυτοχρονα εχει ερεθιστεί το πάνω μέρος της βαλανου και δεν κατεβαινει καλα κατω το κεφαλακι,πρεπει να το πιεσει αρκετα για να βγει εξω ολο.Του εδωσαν στο φαρμακειο μια αντιβιοτικη κρεμα και του ειπαν να την βαζει 1 ή 2 φορες αν καταλαβα τί μου ειπε την ημερα.Μοιαζει με μυκητες αυτο?και συνηθως ποτε περνανε? :think:
τραβοζέν, ή τραβοκόρτ..... μυκητοκτόνα....Αντιβίωση συνήθως δεν προτείνεται.
 

Pink_floyd

Μέγας
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
726
Κριτικές
22
Like
644
Πόντοι
4.465
εχει βγαλει ενας φιλος κατι ασπρα στο κεφαλακι του πεους του τα οποια δεν τον ενοχλουν στην ουρηση,αλλα ταυτοχρονα εχει ερεθιστεί το πάνω μέρος της βαλανου και δεν κατεβαινει καλα κατω το κεφαλακι,πρεπει να το πιεσει αρκετα για να βγει εξω ολο.Του εδωσαν στο φαρμακειο μια αντιβιοτικη κρεμα και του ειπαν να την βαζει 1 ή 2 φορες αν καταλαβα τί μου ειπε την ημερα.Μοιαζει με μυκητες αυτο?και συνηθως ποτε περνανε? :think:

Κωλο καποτες ρε βασο!
Θελει πεο λουτρα με ενα οξινο διαλυμμα και τα γνωστα travo-... και σε μια βδομαδα ειναι τζετ.....
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
thanks guys!μετα απο τετοια ανταποκριση θα ξεχυθω για παρτη σας να ροσταρω αρρωστα... :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:ειναι ο κολλητος μου βλεπετε και του εχω αδυναμια. :rockon: :rockon:
 

OXIA

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.289
Like
8
Πόντοι
16
υπάρχουν πολλά, αρκεί να είναι όξινα....

Πάντως οι μύκητες στις γυναίκες ζουν και σε όξινο περιβάλλον (pH 3 για παράδειγμα).
Αλλά στους άντρες είναι λίγο διαφορετικά. Ο χώρος δεν είναι κλειστός...
 

Pink_floyd

Μέγας
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
726
Κριτικές
22
Like
644
Πόντοι
4.465
μπα εγω πώς να κολλησω?με τις ροχαλες των κοριτσιων μου?τοσα χρονια τις ιδιες ροχαλες τρωγω.. :grin:

Οπως κατι μαυροι στην αφρικη τρωνε πενταβρωμικα φαγητα και δεν παθαινουν τιποτα, ετσι και το φωτοσπαθο του βασου, εχει αποκτησει ανοσια... Βασοοο το καλαμακι πρεπει να το περνουμε κλεισμενο σε ζελατινααα!!!!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
τραβοζέν, ή τραβοκόρτ..... μυκητοκτόνα....Αντιβίωση συνήθως δεν προτείνεται.

Ρε,

Σταματήστε να κάνετε τηλε-διαγνώσεις από το πληκτρολόγιο!

Ασπράκια στο πουλί του και ερεθισμός?

ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΡΗΓΟΡΑ!

Μέχρι και σύφιλη μπορεί να είναι!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ρε,

Σταματήστε να κάνετε τηλε-διαγνώσεις από το πληκτρολόγιο!

Ασπράκια στο πουλί του και ερεθισμός?

ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΡΗΓΟΡΑ!

Μέχρι και σύφιλη μπορεί να είναι!
Σταύρο γράφει στο θρεντ για μύκητες και λέω τι κάνει καλό στους μύκητες....
Καμμιά διάγνωση. Απλά γράφω τη θεραπεία για τον τίτλο του θρεντ.
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Ρε,

Σταματήστε να κάνετε τηλε-διαγνώσεις από το πληκτρολόγιο!

Ασπράκια στο πουλί του και ερεθισμός?

ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΡΗΓΟΡΑ!

Μέχρι και σύφιλη μπορεί να είναι!

σταυρο ολα οκ μου ειπε ο κολλητος...ενας απλος μυκητας ειναι(πταισμα) και του χορηγησε dactarin κρεμα + ενα χαπακι(ενα την ημερα) και του εφυγαν μεσα σε 4 μερες.Παντως του ειπε ο αφροδισιολογος οτι σε αυτους τους μυκητες εχουν μεγαλυτερη ευαισθησια αυτοι που εχουν σακχαρωδη διαβητη και πινουν αντιβιωση για διαφορους λογους!
 

OXIA

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.289
Like
8
Πόντοι
16
σταυρο ολα οκ μου ειπε ο κολλητος...ενας απλος μυκητας ειναι(πταισμα) και του χορηγησε dactarin κρεμα + ενα χαπακι(ενα την ημερα) και του εφυγαν μεσα σε 4 μερες.Παντως του ειπε ο αφροδισιολογος οτι σε αυτους τους μυκητες εχουν μεγαλυτερη ευαισθησια αυτοι που εχουν σακχαρωδη διαβητη και πινουν αντιβιωση για διαφορους λογους!

Για τη γυναίκα.
Τα αντιβιοτικά καταστρέφουν όλους τους μικροοργανισμούς στον κόλπο. Ακόμα και τους ωφέλιμους γαλακτοβάκιλλους (του Doederlein) οι οποίοι δημιουργούν μια απαγορευτική οξύτητα υγρών (pH  μεταξύ  3,5-4,5 ) για όλους τους δυνητικά παθογόνους μικροοργανισμούς. Όταν λοιπόν αυτός ο γαλακτοβάκιλλος καταστραφεί για κάποιο λόγο, το pH διαταράσσεται και αποκτά τιμές >= 4.8. Αυτό όμως πρακτικά σημαίνει πως στον κόλπο μπορεί να εγκατασταθεί και να επιζήσει οποιοδήποτε παθογόνο μικρόβιο.
Έτσι οι θεραπείες με τα αντιβιοτικά ευνοούν την ανάπτυξη μυκήτων αφού "σκοτώνουν" τα πάντα μέσα στον κόλπο.
Επίσης είναι ενδιαφέρον ακόμα να θυμόμαστε πως οι μύκητες είναι φυτά!!! τα οποία καταφέρνουν να επιβιώσουν σε pH από 3,5 εώς 11!!
Ωστόσο όταν η οξύτητα του κόλπου είναι φυσιολογική δεν ευνοείται η ανάπτυξή τους. Συνεπώς, όταν το pH είναι φυσιολογικό, ο οργανισμός μπορεί να καταπολεμήσει τους μύκητες από μόνος του, ακόμη και χωρίς φάρμακα.
Ο ανθρώπινος οργανισμός έχει ξεχωριστούς αμυντικούς μηχανισμούς για τους μύκητες, οι οποίοι ωστόσο δεν έχουν αποκρυπτογραφηθεί από τους επιστήμονες..

Ο σακχαρώδης διαβήτης αποτελεί ίσως ένδειξη ότι τα επίπεδα γλυκόζης δε ρυθμίζονται ικανοποιητικά στο αίμα και αν είναι υψηλά τότε ευνοείται η ανάπτυξη μυκήτων.
Στους διαβητικούς, η άμυνα απέναντι σε κάθε λογής μικρόβια είναι ελαττωμένη (και αυτό γιατί τα μικρόβια τρέφονται από τη γλυκόζη) και το ανοσοποιητικό σύστημα λιγότερο ισχυρό.
Πολλές φορές δε, οι υποτροπιάζουσες μυκητιάσεις αποτελούν ένδειξη ότι υπάρχει προδιάθεση διαβήτη σε κάποιο άτομο ή ακόμη και ότι το άτομο αυτό έχει προσβληθεί από HIV.
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
επίσης θα πρέπει να στεγνωνουμε την περιοχή των γεννητικων οργανων παντοτε καλα,γιατι η αναπτυξη ολων αυτων των παθογονων ευνοειται απο την υγρασια.
 
Εγγρ.
6 Σεπ 2020
Μηνύματα
60
Κριτικές
1
Like
56
Πόντοι
0
Βρε παιδες να σας πω τον πονο μου (είναι τελείως άσχετα με αυτα που συζητάτε) και όποιος μπορει, να βοηθήσει. Εγω κολλήσει εδω και 2 και ισως 3 μήνες μύκητες στο πουλακι μου και δεν λένε να με αφήσουν σε ησυχία. Έχω πάει και σε δερματολόγο που μου εδωσε αλοιφή,ορο, πουδρα + χαπια. Κάνω τηβ θεραπεία όπως άλλες 5-6 φορες και φεύγουν τελείως. ΑΛΛΑ μετά απο καμιά βδομάδα περίπου, ξαναγυριζει. Το έχει πάθει κανείς σας να μου προτείνετε καποια καλή θεραπεία ή κάποιον καλο γιατρό? Ο δικός μου που τον πήρα τηλ να τον ενημερώσω οτι για ακόμη μια φορά ξαναγυρισαν, απαντησε "εε ξαναβαλε την αλοιφή για λίγες μέρες'. Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο και ευχαριστω οποιον το διάβασε και θέλει να βοηθήσει
 

papaphilips

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
21.765
Κριτικές
97
Like
47.143
Πόντοι
17.311
Βρε παιδες να σας πω τον πονο μου (είναι τελείως άσχετα με αυτα που συζητάτε) και όποιος μπορει, να βοηθήσει. Εγω κολλήσει εδω και 2 και ισως 3 μήνες μύκητες στο πουλακι μου και δεν λένε να με αφήσουν σε ησυχία. Έχω πάει και σε δερματολόγο που μου εδωσε αλοιφή,ορο, πουδρα + χαπια. Κάνω τηβ θεραπεία όπως άλλες 5-6 φορες και φεύγουν τελείως. ΑΛΛΑ μετά απο καμιά βδομάδα περίπου, ξαναγυριζει. Το έχει πάθει κανείς σας να μου προτείνετε καποια καλή θεραπεία ή κάποιον καλο γιατρό? Ο δικός μου που τον πήρα τηλ να τον ενημερώσω οτι για ακόμη μια φορά ξαναγυρισαν, απαντησε "εε ξαναβαλε την αλοιφή για λίγες μέρες'. Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο και ευχαριστω οποιον το διάβασε και θέλει να βοηθήσει
γιατι δεν προσεχεις που πας και χωνεις το πουλακι σου ?
οριστε τωρα...
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 202461

Επισκέπτης
Βρε παιδες να σας πω τον πονο μου (είναι τελείως άσχετα με αυτα που συζητάτε) και όποιος μπορει, να βοηθήσει. Εγω κολλήσει εδω και 2 και ισως 3 μήνες μύκητες στο πουλακι μου και δεν λένε να με αφήσουν σε ησυχία. Έχω πάει και σε δερματολόγο που μου εδωσε αλοιφή,ορο, πουδρα + χαπια. Κάνω τηβ θεραπεία όπως άλλες 5-6 φορες και φεύγουν τελείως. ΑΛΛΑ μετά απο καμιά βδομάδα περίπου, ξαναγυριζει. Το έχει πάθει κανείς σας να μου προτείνετε καποια καλή θεραπεία ή κάποιον καλο γιατρό? Ο δικός μου που τον πήρα τηλ να τον ενημερώσω οτι για ακόμη μια φορά ξαναγυρισαν, απαντησε "εε ξαναβαλε την αλοιφή για λίγες μέρες'. Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο και ευχαριστω οποιον το διάβασε και θέλει να βοηθήσει
Όλα τα παραπάνω είναι σωστά. Αν ο μύκητας είναι candida, συμπληρωματικά καλό είναι με προσέξεις τη διατροφή σου λίγο περισσότερο και επίσης, κάτι που θα βοηθήσει είναι να αποφεύγεις το καυτό νερό στο ντους. Δυστυχώς για εσένα είμαι γυναίκα και δε γνωρίζω περισσότερα για τη δική σου περίπτωση. Ό,τι και να σου πούμε εδώ, εφόσον είναι τόσο επίμονο το πρόβλημα μάλλον δε θα βοηθήσουμε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom