Νέα

Μετρητά VS Κάρτα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Dr. Kolompo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 780
  • Εμφανίσεις 26K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 18 άτομα (3 μέλη και 15 επισκέπτες)

Τι προτιμάτε από τα 2; Ποιο θα θέλατε να υπερισχύσει στο μέλλον;

  • Μετρητά

    Ψήφοι: 117 60,3%
  • Κάρτα

    Ψήφοι: 77 39,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    194

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.907
Like
3.742
Πόντοι
456
Τι προτιμάτε για τις καθημερινές σας ανάγκες, για μεγάλες αγορές και τι σας βολεύει περισσότερο;

Ψηφίζω παραδοσιακό μετρητό χρήμα για όλες τις δουλειές, πέραν των διαδικτυακών αγορών που δεν γίνεται κι αλλιώς.
Θέλω να βγαίνω από το σπίτι και να έχω πάνω μου χρήματα, ιδίως όταν φεύγω εκτός για διακοπές ή κάποια εκδρομή. Νιώθω ασφαλής κι ας ακούγεται αστείο. Υπάρχουν γίδια σε παρέες που δίνουν από μία κάρτα 10 άτομα να πληρώσει ο καθένας το φραπέ του. Το λες και κατάντια.
Γνωρίζω κόσμο που υπερήφανα έχουν να πιάσουν μετρητό στο χέρι τους εδώ και 2 χρόνια και λένε μακάρι να καταργηθούν. Για τις νέες γενιές ας μη το αναλύσουμε. Έχουν φάει όλο το σανό. Είναι όλη η παρακμή τους και τα προσωπικά τους δεδομένα στα instagram, tiktok, youtube, επευφημούν το πλαστικό χρήμα και τις εφαρμογές αέρος κοπανιστού και δεν έχουν ιδέα ούτε φαντάζονται τι έρχεται αν συνεχιστεί η προβατοποίηση του νέου ψηφιακού κόσμου.

Πιστεύετε θα καταργηθούν στ αλήθεια τα μετρητά σε 3 χρόνια από τώρα; Τι αλλαγές θα φέρει και ποιους εξυπηρετεί όλο αυτό;
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι θα γίνεις συνδρομιτής ενός αέρα κοπανιστού και όχι ανώνυμος νόμιμος κάτοχος χρήματος/πλούτου.
Θα είναι ελεγχόμενη κάθε κίνηση, αποτελώντας πια έναν αριθμό σε ένα σύστημα. Μιλάμε για μια χούντα χωρίς προηγούμενο, που κάθε προηγούμενη μοιάζει αστεία. Με κόσμο που τους έχω ρωτήσει που μένουν στο εξωτερικό πχ. Γερμανία και ΗΠΑ μου είπαν δεν υπάρχει καν αυτό που λες. Ηπα μου είπε φίλος ότι ακόμη και διαμερίσματα αγοράζουν με μετρητά. Ωστόσο στην Ελλάδα προωθείται φουλ η κατάργηση, έχοντας φτάσει σε σημείο να μην μπορείς να ψωνίσεις τίποτα απολύτως με πάνω από 500 ευρώ σε μετρητά, το οποίο πολλοί υποστηρίζουν μέσα στο νέο έτος ή ίσως γενικότερα στο άμεσο μέλλον να κατέβουν στα 200 ευρώ. Στην ουσία έτσι οδηγείται σταδιακά η κατάργηση του μετρητού. Πηγαίνοντας κλιμακωτά μετά στα 100 και σε 10 χρόνια πχ. στα 50 ευρώ. Δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα πια με αυτά.

Τέλος, τι θα γίνει με την παραοικονομία και την εγκληματικότητα;
Αυτό που σκέφτηκα είναι ότι θα στέλνεις επι τόπου στο κορίτσι μέσω paypal για παράδειγμα το ποσό που ζητά και θα προχωράς στην συνεδρία. Όπως και με ότι άλλο που αφορά την ''μαύρη'' αγορά. Με την σειρά τους θα ψωνίζουν ότι θέλουν αφού σιγά σιγά τέτοιου είδους τράπεζες θα επεκτείνουν την κανονική και διαδεδομένη των κανονικών καρτών τραπεζών σε όλες τις χώρες (το οποίο γίνεται ήδη σε αρκετές).
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.810
Κριτικές
20
Like
12.615
Πόντοι
4.546
Εδώ ΔΕΝ έχουμε ψιλά να κάνουμε τον σταυρό μας ρεεέεεεε τύπε... λες να μας λείψουν όλα τα υπόλοιπα;;;;; :think:
* Ο άλλος τις προάλλες είχε πάρει καταπόδι τους συναγωνιστές από μπουρδέλο σε μπουρδέλο και ζητούσε "ελεημοσύνη" για να γ@@@ει...
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.907
Like
3.742
Πόντοι
456
Εδώ ΔΕΝ έχουμε ψιλά να κάνουμε τον σταυρό μας ρεεέεεεε τύπε... λες να μας λείψουν όλα τα υπόλοιπα;;;;; :think:
* Ο άλλος τις προάλλες είχε πάρει καταπόδι τους συναγωνιστές από μπουρδέλο σε μπουρδέλο και ζητούσε "ελεημοσύνη" για να γ@@@ει...
Έπρεπε να τον κεράσεις μία συνεδρία ρε τύπε να ξαλαφρώσει ο άνθρωπος. Με την προϋπόθεση αν δεν του σηκωθεί θα σου πλύνει το αμάξι μέσα έξω.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

top.jpg
Τι θέλει να πει ο ποιητής;
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.207
Like
10.628
Πόντοι
2.256
Οι Γερμανοί είναι ο λαός που αντιστέκεται όσο κανένας άλλος στο πλαστικό χρήμα. Οι περισσότερες συναλλαγές γίνονται με μετρητά (ακόμα και Φερράρι αγοράζεις cash εκεί).

Αυτό κάτι λέει.
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.907
Like
3.742
Πόντοι
456
Οι Γερμανοί είναι ο λαός που αντιστέκεται όσο κανένας άλλος στο πλαστικό χρήμα. Οι περισσότερες συναλλαγές γίνονται με μετρητά (ακόμα και Φερράρι αγοράζεις cash εκεί).

Αυτό κάτι λέει.
Νομίζω ότι και εκεί υπάρχει όριο αγορών όπως στην Ελλάδα! Απλά είναι της τάξεως κάποιων χιλιάδων ευρώ.
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.761
Κριτικές
8
Like
2.517
Πόντοι
506
Τα τελευταία 3 χρόνια περίπου μόνο κάρτα. Μετρητά κυρίως σε ότι έχει να κάνει με τον αγοραίο έρωτα
 
  • Like
Αντιδράσεις: AdP
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.907
Like
3.742
Πόντοι
456
Τα τελευταία 3 χρόνια περίπου μόνο κάρτα. Μετρητά κυρίως σε ότι έχει να κάνει με τον αγοραίο έρωτα
Γτ έτσι τύπε; Πχ βαριέσαι να πας σε ATM; Δεν θες να κουβαλάς χρήματα μήπως τα χάσεις;
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.761
Κριτικές
8
Like
2.517
Πόντοι
506
Γτ έτσι τύπε; Πχ βαριέσαι να πας σε ATM; Δεν θες να κουβαλάς χρήματα μήπως τα χάσεις;
Γιατί να πάω να στηθεί σε ΑΤΜ σε ουρές και να περιμένω για να βγάλω ένα χ ποσό? Όχι δεν είναι το θέμα ότι φοβάμαι μη τα χάσω. Απλά πλέον δεν κουβαλάω πορτοφόλι ποτέ μαζί μου.
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
697
Κριτικές
15
Like
2.683
Πόντοι
4.115
Μόνο κάρτα. Τις έχω όλες περασμένες στο κινητό και έτσι στην ουσία δεν χρειάζεται ούτε πορτοφόλι πολλές φορές.

Επίσης δεν θελω να σοκαρω μερικους αλλα όσοι εχουμε ενα καλο εισοδημα πρεπει αναγκαστικα να ξοδεψουμε το 30% αυτου με καρτες αλλιως θα φάμε πρόστιμο από την εφορία. Αν πρεπει να ξοδεψω αναγκαστικα γυρω στα 12χιλ το χρονο με καρτα γιατι αλλιως θα πληρωσω γαμησιατικα στην εφορια σιγα μη καθομαι να πληρωνω με μετρητα.
 

AdP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιαν 2019
Μηνύματα
323
Κριτικές
8
Like
2.286
Πόντοι
721
Κάρτα για το αφορολόγητο. Εδώ τις τελευταίες ημέρες έπεσε τρέξιμο για να φτάσουμε το 30% του φορολογητέου εντός του 2023.

Cash σε αγοραίο, εφημερίδες κ.λπ.

Αν κάποιος έχει φορολογητέο 15k χέστηκε εννοείται.
 

el toro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2013
Μηνύματα
1.115
Κριτικές
1
Like
1.220
Πόντοι
216
Πες μας τους λόγους τύπε αν δεν βαριέσαι.
παταξη της φοροδιαφυγης
ισους ορους σε ελευθερους επαγγελματιες δεν θα μπορει ο ενας να λεει τοσο με μετητα και χωρις αποδειξη και ο διπλανος που κανει την ιδια δουλεια και θελει να ειναι σωστος να μην μπορει να ανταγωνιστη το λαμογιο
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.907
Like
3.742
Πόντοι
456
Εγώ είμαι cash σε όλα. Σηκώνω κάθε όποτε μαζεύεται ένα ποσό και τα σηκώνω όλα. Μου αρέσει να τα κάνω βεντάλια και να μου πέφτουν επειδή δεν βαστιούνται στο χέρι.
 

Ντουνταράς

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2020
Μηνύματα
1.586
Κριτικές
9
Like
2.242
Πόντοι
736
Bασικά και τα δύο να υπάρχουν - ειδικά τα μετρητά για αγορές ως ένα "λογικό" όριο που θα αναπροσαρμόζεται με βάση το μέσο μισθό. Ειδάλλως, αν αποφασίσω, να πάω για :zfuck:σε καμμιά γυφτοπούλα των Αρφαρών ώστε να φέρει καλή τύχη στο Στοίχημα, πώς θα την πλερώσω; :confused:
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.907
Like
3.742
Πόντοι
456
Τύποι συνέλθετε. Προτιμώ να είμαι 500 ευρώ φτωχότερος το μήνα παρά να έχω την πλαστική πίπα. Θα γίνουμε σαν ζώα που απλά θα χτυπάμε κάρτες 100 φορές τη μέρα. Κάποιοι ακόμη και στην Ελλάδα έχουν βάλει τσιπ στο κρέας ανάμεσα στον αντίχειρα και τον δείκτη. Σε λίγο θα πάει εκεί η φάση που δεν θα κουβαλάς ούτε κάρτα. Για 2 μήνες δεν είχα πάρει μετρητά ούτε cent στα χέρια μου και ένιωσα πόσο ξεθωριασμένα ήταν όλα. Όταν σου δίνει κάποιος ένα 50ευρω σου δίνει και μια ενέργεια μαζί του. Το ίδιο με τα ρέστα. Το ίδιο με το μποναμά που δίνεις στο ανηψάκι. Το ίδιο όπως όταν μαζευόμασταν και παίζαμε ζάρια και έπεφταν τα 10-20ρικα. Τι λέτε να καταργηθούν; Πάμε καλά; Σιγά σιγά θα υπάρχει έλεγχος στα πάντα. Πχ μπορεί να έχεις πόντους στο δίπλωμα και να απαγορεύεται να πάρεις με την κάρτα αλκοόλ σε μπαράκι. Πόσο σανό τρώτε πραγματικά; Καυλώνετε με το να σας εξουσιάζουν μερικοί και να σας έχουν υπόδουλους; Ξέρετε ότι από την απλή πλοήγηση όλα τα site καταγράφουν την συμπεριφορά μας και πουλάνε τα δεδομένα αυτά και βγάζουν εκατομμύρια. Όλα θα είναι ελεγχόμενα, άρα και προβλέψιμα. Δεν θα χει νόημα να ζεις πια σε έναν κόσμο που ξέρεις τι θα προκύψει ανα πάσα στιγμή. Ναι κι αν ο ταρίφας βγάζει λεφτά από τα μαύρα τράβα γίνε ταρίφας ρε φίλε (δεν τους πάω μία απλά το αναφέρω ως παράδειγμα). Θέλω να σηκώνω κάθε 1η του μήνα το 1000ρικο και να το ξοδεύω όπως θέλω χωρίς να ξέρει κανένας τίποτα. Κι άμα λάχει να τα φάω σε πουτάνες 1η του μήνα και όλον τον υπόλοιπο να καθαρίζω κουζίνες για να τα φέρω βόλτα τα οποία πάλι θα τα πάρω μετρητά. Αναλογιστείτε τα πάντα. Μην βλέπετε μονόπλευρα τα πράγματα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

η καρτα βγαζει μια κακομοιρια, μια μιζερια
το μετρητο ειναι δυναμη
Το πιο τέλειο ποστ. Αυτό ακριβώς.
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.761
Κριτικές
8
Like
2.517
Πόντοι
506
Τύποι συνέλθετε. Προτιμώ να είμαι 500 ευρώ φτωχότερος το μήνα παρά να έχω την πλαστική πίπα. Θα γίνουμε σαν ζώα που απλά θα χτυπάμε κάρτες 100 φορές τη μέρα. Κάποιοι ακόμη και στην Ελλάδα έχουν βάλει τσιπ στο κρέας ανάμεσα στον αντίχειρα και τον δείκτη. Σε λίγο θα πάει εκεί η φάση που δεν θα κουβαλάς ούτε κάρτα. Για 2 μήνες δεν είχα πάρει μετρητά ούτε cent στα χέρια μου και ένιωσα πόσο ξεθωριασμένα ήταν όλα. Όταν σου δίνει κάποιος ένα 50ευρω σου δίνει και μια ενέργεια μαζί του. Το ίδιο με τα ρέστα. Το ίδιο με το μποναμά που δίνεις στο ανηψάκι. Το ίδιο όπως όταν μαζευόμασταν και παίζαμε ζάρια και έπεφταν τα 10-20ρικα. Τι λέτε να καταργηθούν; Πάμε καλά; Σιγά σιγά θα υπάρχει έλεγχος στα πάντα. Πχ μπορεί να έχεις πόντους στο δίπλωμα και να απαγορεύεται να πάρεις με την κάρτα αλκοόλ σε μπαράκι. Πόσο σανό τρώτε πραγματικά; Καυλώνετε με το να σας εξουσιάζουν μερικοί και να σας έχουν υπόδουλους; Ξέρετε ότι από την απλή πλοήγηση όλα τα site καταγράφουν την συμπεριφορά μας και πουλάνε τα δεδομένα αυτά και βγάζουν εκατομμύρια. Όλα θα είναι ελεγχόμενα, άρα και προβλέψιμα. Δεν θα χει νόημα να ζεις πια σε έναν κόσμο που ξέρεις τι θα προκύψει ανα πάσα στιγμή. Ναι κι αν ο ταρίφας βγάζει λεφτά από τα μαύρα τράβα γίνε ταρίφας ρε φίλε (δεν τους πάω μία απλά το αναφέρω ως παράδειγμα). Θέλω να σηκώνω κάθε 1η του μήνα το 1000ρικο και να το ξοδεύω όπως θέλω χωρίς να ξέρει κανένας τίποτα. Κι άμα λάχει να τα φάω σε πουτάνες 1η του μήνα και όλον τον υπόλοιπο να καθαρίζω κουζίνες για να τα φέρω βόλτα τα οποία πάλι θα τα πάρω μετρητά. Αναλογιστείτε τα πάντα. Μην βλέπετε μονόπλευρα τα πράγματα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Το πιο τέλειο ποστ. Αυτό ακριβώς.
Αν ο ταρίφας και ο κάθε ταρίφας βγάζει λεφτά από τα μαύρα να αλλάξει επάγγελμα που δεν θα μπορεί να βγάζει λεφτά με αυτόν τον τρόπο. Και όσοι δέχονται να του δίνουν μαύρα λεφτά το ίδιο σκουπίδια είναι και αυτοί.
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
697
Κριτικές
15
Like
2.683
Πόντοι
4.115
Τύποι συνέλθετε. Προτιμώ να είμαι 500 ευρώ φτωχότερος το μήνα παρά να έχω την πλαστική πίπα.

Φίλε όπως λες πιο κάτω στο ποστ σου αν ειχα και εγω 1000 ευρω το μηνα (12k τον χρονο δλδ και επιανα το αφορολογητο πανευκολα με μετρητα θα ημουν.

Αν εβγαζες 30-40k τον χρονο και πληρωνες με μετρητα και πληρωνες στο τελος του χρονου προστιμο το 22%...δλδ κάνα 3χιλιαρικα εξτρα πανω απ'τον φορο που ουτως ή αλλως πληρωνεις αρχιδια επανασταση θα εκανες.

Αυτα τα "ας εβγαζα και 500 ευρω λιγοτερα τον μηνα" εξω απ'τον χορο ευκολα λεγονται.

Εκτος αν εσυ θεωρεις ανεξαρτησια και "επανασταση" να πληρωνουμε παραπανω απο οσο πρεπει αυτους που κραζεις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom