Νέα

Macbook pro

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα horhitto4
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 59
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.726
Κριτικές
15
Like
11.373
Πόντοι
3.846
Λαθος.
Ολα γινονται με ολα τα OS. Οι περισσοτεροι server στον κοσμο Windows ειναι, ασχετο που Linux θεωρουνται οι καλυτεροι.
Πλεον ολα τα OS ειναι στο ιδιο περιπου σημειο λειτουργικα και ειναι θεμα προσωπικης προτιμησης τι θα επιλεξει ο καθενας.
Αντιθετα τα τεχνικα χαρακτηριστικα του υπολογιστη ειναι τελειως αντικειμενικα και κανενα OS δε μπορει να τα αντικαταστησει οσο καλο και να ειναι.
Εγω Linux χρησιμοποιω και ειμαι προγραμματιστης, αλλα στη δουλεια με βαζουν Windows απο το laptop το εταιρικο.
Ε και; Δεν επαθα τιποτα ασχετα που δε γουσταρω. Αν μου βαλουν 16GB RAM ομως αντι για 64 γαμηθηκα.

Μιλα μου με απτα παραδειγματα το Mac κανει το ταδε που δε μπορουν τα windows αλλιως λες μπαρουφες.
Σε τι εταιρεία είσαι προγραμματιστής;
Σε μαγαζάκι της γειτονιάς;

Έχω δουλέψει σε 2 εταιρίες τεχνολογίας που έχουν δεκάδες προγραμματιστές μέσα και όλοι υποχρεωτικά έχουν macbook pro μηχανήματα.
Αυτοί δεν ξέρουν,ε;
Εσύ ξέρεις καλύτερα από εταιρείες εκατομμυρίων μάλλον.
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.590
Like
2.188
Πόντοι
456
Σε τι εταιρεία είσαι προγραμματιστής;
Σε μαγαζάκι της γειτονιάς;

Έχω δουλέψει σε 2 εταιρίες τεχνολογίας που έχουν δεκάδες προγραμματιστές μέσα και όλοι υποχρεωτικά έχουν macbook pro μηχανήματα.
Αυτοί δεν ξέρουν,ε;
Εσύ ξέρεις καλύτερα από εταιρείες εκατομμυρίων μάλλον.
Τώρα να δεις που θα καταλήξουμε στα ίδια συμπεράσματα με το προηγούμενο νήμα...

Once you go Mac you never go Backkk
 

tarzan71

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2019
Μηνύματα
122
Like
326
Πόντοι
21
Σε τι εταιρεία είσαι προγραμματιστής;
Σε μαγαζάκι της γειτονιάς;

Έχω δουλέψει σε 2 εταιρίες τεχνολογίας που έχουν δεκάδες προγραμματιστές μέσα και όλοι υποχρεωτικά έχουν macbook pro μηχανήματα.
Αυτοί δεν ξέρουν,ε;
Εσύ ξέρεις καλύτερα από εταιρείες εκατομμυρίων μάλλον.
Στην Ελλάδα είμαστε πίσω σε αυτά, στην δικιά μου εταιρεία παίζει είτε Mac είτε Linux και απαγορεύεται δια ροπάλου η χρήση windows.
DevOps και developers όλοι
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.590
Like
2.188
Πόντοι
456
Στην Ελλάδα είμαστε πίσω σε αυτά, στην δικιά μου εταιρεία παίζει είτε Mac είτε Linux και απαγορεύεται δια ροπάλου η χρήση windows.
DevOps και developers όλοι
Όταν είσαι Developer with windows OS είναι σαν να πηγαίνεις πόλεμο με σφεντόνα και χωρίς εξάρτηση.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
589
Κριτικές
1
Like
1.252
Πόντοι
206
Σε τι εταιρεία είσαι προγραμματιστής;
Σε μαγαζάκι της γειτονιάς;

Έχω δουλέψει σε 2 εταιρίες τεχνολογίας που έχουν δεκάδες προγραμματιστές μέσα και όλοι υποχρεωτικά έχουν macbook pro μηχανήματα.
Αυτοί δεν ξέρουν,ε;
Εσύ ξέρεις καλύτερα από εταιρείες εκατομμυρίων μάλλον.

Τώρα να δεις που θα καταλήξουμε στα ίδια συμπεράσματα με το προηγούμενο νήμα...

Once you go Mac you never go Backkk

Στην Ελλάδα είμαστε πίσω σε αυτά, στην δικιά μου εταιρεία παίζει είτε Mac είτε Linux και απαγορεύεται δια ροπάλου η χρήση windows.
DevOps και developers όλοι

Όταν είσαι Developer with windows OS είναι σαν να πηγαίνεις πόλεμο με σφεντόνα και χωρίς εξάρτηση.
Αρες μαρες κουκουναρες ολοι
Ενα επιχειρημα δεν εχει πει κανεις
Ουτε ενα
Οτι το ταδε και το ταδε γινονται στα Mac και δε γινονται στα windows
H οτι γινονται πολυ καλυτερα στα Mac
Ετσι προγραματιζετε;
Με λογια του αερα;
Γιαυτο ειναι ολα τα software σκατα τον τελευταιο καιρο και θες 32GB RAM για να τυπωσεις hello world
 

SailorGr

Σεβαστός
Εγγρ.
19 Αυγ 2013
Μηνύματα
1.141
Κριτικές
26
Like
10.763
Πόντοι
2.046
Καλημέρα στη παρέα το θρεντ το ανοίγω καθότι θεωρώ αρκετά αρχάριο τον εαυτό μου σε θέματα pc όποτε έχουμε και λέμε : πρόσφατα προχώρησα σε αγορά iphone 13 promax και είμαι σούπερ ικανοποιημένος , έχοντας λοιπόν από το 13 laptopi toshiba 17’ i5 στα 2,4 και θέλοντας να το ‘ξεκουρασώ ‘ μιας και το έχω κάνει ήδη καμία 8 φορματ και έχω βάλει ssd και η ram από 4 πήγε στα 8 λεω να πάω σε κάνα macbook pro 2019 i7 16 ram έτσι ώστε έχοντας πάρει revius από φίλους που ήδη χρησιμοποιούν mac ελπίζοντας να είναι περισσότερο ανθεκτικός σε υπερθέρμανση και εναλλαγή καρτελών καθότι έχω το κουσούρι να παίζω σε πολλές καρτέλες (το bourdela είναι μόνιμα ανοιχτό αλίμονο ) .
ΥΓ. Επισήμανση με ενδιαφέρει και το photoshop αλλά και το djing ... οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή !!!
1300 Ευρω τα βαζεις σε 48 δοσης και καθαρησες με καινουργιο 13" Μ2 Macbook air.

Για τα επομενα 8-10 χρονια εχεις το κεφαλι σου ησυχο
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
860
Like
1.323
Πόντοι
206
Το μοντέλο είναι σχετικά παλιό. Η Apple έχει την περίεργη τακτική να κόβει βαρβάτα μοντέλα από τις αναβαθμίσεις μόνο και μόνο για να προωθήσει τα νέα. Το παραπάνω μοντέλο έχει 2 μειονεκτήματα.

1ον είναι ήδη 4 ετών οπότε είναι θέμα χρόνου να σταματήσει η υποστήριξη
2ον και πιο σημαντικό ότι είναι intel άρα "πεθαμένη" αρχιτεκτονική για την Apple που έχει πλέον δικούς της επεξεργαστές. Οπότε θα επισπεύσει το τέλος.

Το καλύτερο πάντως είναι ένα νέο MB. Βρίσκεις συχνά πυκνά προσφορές. Και από το εξωτερικό. Ειδικά η Amazon κάνει κάτι περίεργα ώρες ώρες.
 

Σαλονικιος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2023
Μηνύματα
630
Like
1.314
Πόντοι
206
Καλημέρα στη παρέα το θρεντ το ανοίγω καθότι θεωρώ αρκετά αρχάριο τον εαυτό μου σε θέματα pc όποτε έχουμε και λέμε : πρόσφατα προχώρησα σε αγορά iphone 13 promax και είμαι σούπερ ικανοποιημένος , έχοντας λοιπόν από το 13 laptopi toshiba 17’ i5 στα 2,4 και θέλοντας να το ‘ξεκουρασώ ‘ μιας και το έχω κάνει ήδη καμία 8 φορματ και έχω βάλει ssd και η ram από 4 πήγε στα 8 λεω να πάω σε κάνα macbook pro 2019 i7 16 ram έτσι ώστε έχοντας πάρει revius από φίλους που ήδη χρησιμοποιούν mac ελπίζοντας να είναι περισσότερο ανθεκτικός σε υπερθέρμανση και εναλλαγή καρτελών καθότι έχω το κουσούρι να παίζω σε πολλές καρτέλες (το bourdela είναι μόνιμα ανοιχτό αλίμονο ) .
ΥΓ. Επισήμανση με ενδιαφέρει και το photoshop αλλά και το djing ... οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή !!!
Απλά να ξέρεις το photoshop στην apple είναι με συνδρομή κάθε μήνα και πιθανόν θα σε περιορίσει γιατί είναι ποιο κλειστό λογισμικό αυτό της apple τώρα σαν θέμα περιβάλλοντος η μέρα με την νύχτα .
Και ποσά λεφτά σου είπαν για Mac
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
860
Like
1.323
Πόντοι
206
Απλά να ξέρεις το photoshop στην apple είναι με συνδρομή κάθε μήνα και πιθανόν θα σε περιορίσει γιατί είναι ποιο κλειστό λογισμικό αυτό της apple τώρα σαν θέμα περιβάλλοντος η μέρα με την νύχτα .

Το Photoshop είναι παντού με συνδρομή. Δεν αλλάζει κάτι. Απλά είναι λίγο πιο δύσκολο να βρεις σπασμένα. Όχι ότι δεν υπάρχουν.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.597
Like
11.355
Πόντοι
3.656
Αρες μαρες κουκουναρες ολοι
Ενα επιχειρημα δεν εχει πει κανεις
Ουτε ενα
Οτι το ταδε και το ταδε γινονται στα Mac και δε γινονται στα windows
H οτι γινονται πολυ καλυτερα στα Mac
Ετσι προγραματιζετε;
Με λογια του αερα;
Γιαυτο ειναι ολα τα software σκατα τον τελευταιο καιρο και θες 32GB RAM για να τυπωσεις hello world
Τα windows δεν κάνουν για εργαλεία σε ένα οικοσύστημα μιας εταιρείας τεχνολογίας γιατί είναι τρύπια.

Ότι και να κάνεις υπάρχουν κενά ασφαλείας και σχεδόν όλα τα mallware στοχεύουν τα windows. Από την φύση τους ως os δεν μπορούν να λειτουργήσουν όπως τα linux που είναι φρούριο αλλά και τα mac os επίσης.

Προσωπικά σε όποιο λαπτοπ είχα με windows έπρεπ κάθε χρόνο να κάνω φορμάτ για πολλούς λόγους.

Το macbook pro αν και του 18 εδώ και 3 χρόνια τρέχει με 1000 και το asus με ubuntu όχι απλά δε νιώθει....σου λέει δώσε κιάλο πόνο μπορείς...

παρεπιπτόντως και μόνο που στα linux μπορείς να τρέξεις live usb με καθαρό σύστημα ώστε να κάνεις πληρωμές τραπεζών....ή ακόμα και να φορτώσεις πχ το qubes ή ότι άλλο θες.......έχουν ρίξει στα αυτιά στα windows...που ακόμα και η κανονική εγκατάσταση τους είναι για τον πούτσο.....
 

Σαλονικιος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2023
Μηνύματα
630
Like
1.314
Πόντοι
206
Το Photoshop είναι παντού με συνδρομή. Δεν αλλάζει κάτι. Απλά είναι λίγο πιο δύσκολο να βρεις σπασμένα. Όχι ότι δεν υπάρχουν.
Ποσά χρήματα θα δώσει ? Μήπως μπορείς να το πάρεις με από φορολόγηση
 

Antonis78

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Νοε 2018
Μηνύματα
583
Κριτικές
48
Like
4.704
Πόντοι
7.386
μόνο στην Ελλάδα λειτουργικό βασισμένο σε unix το θεωρούν κορυφαίο
Μάλιστα
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.726
Κριτικές
15
Like
11.373
Πόντοι
3.846
μόνο στην Ελλάδα λειτουργικό βασισμένο σε unix το θεωρούν κορυφαίο
Μάλιστα
Δηλαδή στο εξωτερικό παίκτη ποια λειτουργικά δουλεούν οι εταιρείες τεχνολογίας;
Έχεις δουλέψει εκεί και ξέρεις;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.597
Like
11.355
Πόντοι
3.656
Έχω την εντύπωση ότι ο λόγος που η Microsoft προτίμησε και ανέπτυξε το Windows NT (το kernel της) ήταν επειδή εκείνη την εποχή ήταν ακριβή η ανάπτυξη του Unix + ότι η microsoft ήρθε από τα DOS και αυτό που την ενδιέφερε και το πέτυχε ήταν τα PC (personal computer) στα οποία δεν υπήρχαν σκέψεις για πολλές απομακρυσμένες διασυνδέσεις.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
860
Like
1.323
Πόντοι
206
Ποσά χρήματα θα δώσει ? Μήπως μπορείς να το πάρεις με από φορολόγηση

Τι εννοείς; Το μηχάνημα ή το λογισμικό;

Το λογισμικό όχι. Έχει fix τιμή.

Το μηχάνημα όμως μπορεί. Αν είναι επαγγελματίας μπορεί να ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές και τότε γλιτώνει το ΦΠΑ και από την ΕΕ.
 

The Metalhead

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2019
Μηνύματα
87
Κριτικές
5
Like
481
Πόντοι
300
Αρες μαρες κουκουναρες ολοι
Ενα επιχειρημα δεν εχει πει κανεις
Ουτε ενα
Οτι το ταδε και το ταδε γινονται στα Mac και δε γινονται στα windows
H οτι γινονται πολυ καλυτερα στα Mac
Ετσι προγραματιζετε;
Με λογια του αερα;
Γιαυτο ειναι ολα τα software σκατα τον τελευταιο καιρο και θες 32GB RAM για να τυπωσεις hello world
Η καινούργια αρχιτεκτονική της Apple είναι ARM based και είναι πάρα πολύ πιο αποδοτική και σε thermals, και σε power consumption. Για αυτό και έχεις ένα λάπτοπ που αν δεν κάνεις σοβαρή δουλειά δεν θα ακούσεις τον ανεμιστήρα (τα Air δεν έχουν καν) και κρατάει και όλη μερα η μπαταρία. Γενικά το λογισμικό είναι πιο κλειστό, με ό,τι αυτό συνεπάγεται (καλά και κακα). Στις περισσότερες εταιρίες του εξωτερικού που έχω δουλέψει δίνουνε Mac, όχι ότι είναι απόλυτο αυτό, αλλά όλοι το προτιμούνε γτ είναι unix based και έχει built in terminal που σου λύνει πάρα πολύ τα χέρια.

Από ότι ακούγεται φέτος θα βγουνε και οι επεξεργαστές της INTEL σε κυκλοφορία που θα είναι βασισμένη σε τεχνολογία ARM οπότε ίσως τα windows να γίνουν πάλι λίγο ανταγωνιστικά...
 
OP
OP
horhitto4

horhitto4

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2014
Μηνύματα
351
Κριτικές
3
Like
813
Πόντοι
361
Είχα think pad Lenovo ρε παιδιά σε πολυεθνική με φορτωμένο μέσα security software με το οποίο ρυθμίζεις τις προσβάσεις σε θύρες και μπάρες της εγκατάστασης (μιλάμε για πάνω από 100 θύρες και πάνω από είκοσι ομάδες πρόσβασης όπως security team it team cleaning team etc) κάμερες που κοιτούσαν και κατέγραφαν όλη μέρα κάθε γωνία του site και όταν έληγε η βάρδια μου όλα αυτά μετά φερόντουσαν στο iPad το οποίο το είχε ο εκάστοτε φύλακας της βάρδιας αφού εγώ είχα σχολάσει και ήμουν ο team leader της ομάδας …. Περιττό να σας πω ουι το iPad κατουρούσε το think pad Lenovo t490 i7 και αυτός ήταν ο σκοπός του θρεντ που άνοιξα και όχι η λογομαχίες για το ποιο λογισμικό είναι καλύτερο … θέλω κάτι που να τρέχει εύκολα πολλές καρτέλες ταυτόχρονα χώρις να κολλάει συνυπολογιστε το γεγονός ουι έχω και iPhone
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
589
Κριτικές
1
Like
1.252
Πόντοι
206
Τα windows δεν κάνουν για εργαλεία σε ένα οικοσύστημα μιας εταιρείας τεχνολογίας γιατί είναι τρύπια.

Ότι και να κάνεις υπάρχουν κενά ασφαλείας και σχεδόν όλα τα mallware στοχεύουν τα windows. Από την φύση τους ως os δεν μπορούν να λειτουργήσουν όπως τα linux που είναι φρούριο αλλά και τα mac os επίσης.

Προσωπικά σε όποιο λαπτοπ είχα με windows έπρεπ κάθε χρόνο να κάνω φορμάτ για πολλούς λόγους.

Το macbook pro αν και του 18 εδώ και 3 χρόνια τρέχει με 1000 και το asus με ubuntu όχι απλά δε νιώθει....σου λέει δώσε κιάλο πόνο μπορείς...

παρεπιπτόντως και μόνο που στα linux μπορείς να τρέξεις live usb με καθαρό σύστημα ώστε να κάνεις πληρωμές τραπεζών....ή ακόμα και να φορτώσεις πχ το qubes ή ότι άλλο θες.......έχουν ρίξει στα αυτιά στα windows...που ακόμα και η κανονική εγκατάσταση τους είναι για τον πούτσο.....
Η καινούργια αρχιτεκτονική της Apple είναι ARM based και είναι πάρα πολύ πιο αποδοτική και σε thermals, και σε power consumption. Για αυτό και έχεις ένα λάπτοπ που αν δεν κάνεις σοβαρή δουλειά δεν θα ακούσεις τον ανεμιστήρα (τα Air δεν έχουν καν) και κρατάει και όλη μερα η μπαταρία. Γενικά το λογισμικό είναι πιο κλειστό, με ό,τι αυτό συνεπάγεται (καλά και κακα). Στις περισσότερες εταιρίες του εξωτερικού που έχω δουλέψει δίνουνε Mac, όχι ότι είναι απόλυτο αυτό, αλλά όλοι το προτιμούνε γτ είναι unix based και έχει built in terminal που σου λύνει πάρα πολύ τα χέρια.

Από ότι ακούγεται φέτος θα βγουνε και οι επεξεργαστές της INTEL σε κυκλοφορία που θα είναι βασισμένη σε τεχνολογία ARM οπότε ίσως τα windows να γίνουν πάλι λίγο ανταγωνιστικά...
Ειχα παμπολλα χρονια windows και δεν επιασα ποτε malware
Νταξει απλα δεν καταλαβαινετε αυτο που σας λεω
Δε λεω οτι τα MAC δεν ειναι δυνατα
Εχω δει απο συναδελφους οτι τα καινουργια MAC ειναι πολυ γρηγορα
Αν παρεις το τοπ macbook που κυκλοφορει εισαι κομπλε
Αλλα εχω δει επισης οτι τα παλια υστερουν πολυ
Π.χ. με 16GB και 8GB που εχουν τα παλια RAM δεν πας πουθενα σημερα, ακομα και τα καινουργια εχουν τοσο λιγη RAM, μονο 16
Ενα VM να θες το σκοτωσες
Αν παρεις MAC με 3Κ σιγουρα ειναι καλο
Αλλα συγκρινουμε ανομοια πραγματα
Για τα ιδια τεχνικα χαρακτηριστικα εχουν διπλη τιμη
Δηλαδη οτι θα επαιρνες με windows/linux με 1500
Ναι αν συγκρινουμε τα 3Κ με το 1,5 ειναι καλυτερα
Αλλα αν εχεις π.χ. μονο ενα χιλιαρικο να δωσεις δεν αξιζει
Με Windows/Linux παιρνεις τουμπανο καινουργιο μηχανημα με 1 χιλιαρικο
Με Mac παιρνεις δευτερο χερι παλιατζουρα
Τα linux σιγουρα ειναι τα καλυτερα αλλα ο νηματοθετης ειπε για Photoshop οποτε δεν παιζει
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.597
Like
11.355
Πόντοι
3.656
Ειχα παμπολλα χρονια windows και δεν επιασα ποτε malware
Νταξει απλα δεν καταλαβαινετε αυτο που σας λεω
Δε λεω οτι τα MAC δεν ειναι δυνατα
Εχω δει απο συναδελφους οτι τα καινουργια MAC ειναι πολυ γρηγορα
Αν παρεις το τοπ macbook που κυκλοφορει εισαι κομπλε
Αλλα εχω δει επισης οτι τα παλια υστερουν πολυ
Π.χ. με 16GB και 8GB που εχουν τα παλια RAM δεν πας πουθενα σημερα, ακομα και τα καινουργια εχουν τοσο λιγη RAM, μονο 16
Ενα VM να θες το σκοτωσες
Αν παρεις MAC με 3Κ σιγουρα ειναι καλο
Αλλα συγκρινουμε ανομοια πραγματα
Για τα ιδια τεχνικα χαρακτηριστικα εχουν διπλη τιμη
Δηλαδη οτι θα επαιρνες με windows/linux με 1500
Ναι αν συγκρινουμε τα 3Κ με το 1,5 ειναι καλυτερα
Αλλα αν εχεις π.χ. μονο ενα χιλιαρικο να δωσεις δεν αξιζει
Με Windows/Linux παιρνεις τουμπανο καινουργιο μηχανημα με 1 χιλιαρικο
Με Mac παιρνεις δευτερο χερι παλιατζουρα
Τα linux σιγουρα ειναι τα καλυτερα αλλα ο νηματοθετης ειπε για Photoshop οποτε δεν παιζει
Αυτό που εννοώ εγώ είναι ότι σύμφωνα με την εμπειρία μου με χαμηλότερα specs τα mac τρέχουν ανταγωνιστικά καθώς έχουν φοβερό integration με το λειτουργικό.

Νομίζω ότι 1500 για linux είναι overkill και υπάρχει native αντικαταστάτης του photoshop στα linux όπως το Gimp που είναι δωρεάν.

Η φτηνότερη λύση είναι ενα λαπτοπ καινούριο του χιλιάρικου με linux και μπορείς να τρέξεις photoshop με το Wine και στα Linux.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.185
Like
1.066
Πόντοι
216
Αυτό που εννοώ εγώ είναι ότι σύμφωνα με την εμπειρία μου με χαμηλότερα specs τα mac τρέχουν ανταγωνιστικά καθώς έχουν φοβερό integration με το λειτουργικό.

Νομίζω ότι 1500 για linux είναι overkill και υπάρχει native αντικαταστάτης του photoshop στα linux όπως το Gimp που είναι δωρεάν.

Η φτηνότερη λύση είναι ενα λαπτοπ καινούριο του χιλιάρικου με linux και μπορείς να τρέξεις photoshop με το Wine και στα Linux.
10+ χρόνια χρήστης linux, αυτη τη μαλακια το wine δεν εχω καταφερει να το κανω να λειτουργήσει σωστα...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom