Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 84K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (2 μέλη και 1 επισκέπτες)

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.690
Like
67.853
Πόντοι
12.756
Τζογάρουν οι FT ούτε ένα balance sheet δεν κοιτάνε οι μυρωδιάδες :confused:
Γι' αυτο οι δικοι μας εδω εχουν γινει ξεφτερια .. γιατι καθε μερα ξεκοκαλίζουν τα φυλλαδια με τις προσφορες και εχουν
αποκτησει τετοια οικειοτητα με τους αριθμους που μεχρι και ο Στουρνανας τους κλανει τ αρχιδια

Οσο φυλλαδια απο σουπερ μαρκετς εχει διαβάσει ο Νταιμα δεν εχουν διαβάσει ολοι μαζι εκει στους FT σε ισολογισμους και μακροοικονομικά στοιχεία !!

Τι να λέμε τωρα, ο καφετζης του Αλεξ βρηκε την "τρυπα" του συστηματος και με προκαταβολες μαζι και με κάτι ενισχυσεις
κοιταει στα "ισα" κατι σταρμπακς ναπουμε σε κερδοφορίες και ρυθμους αναπτυξης
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
5.712
Like
10.038
Πόντοι
3.556
Ας εστιάσουμε που είμαστε. Το που ΘΑ πάμε το ξέρει μόνο ο Νοστραδαμος. Μέχρι το 2010 ήμασταν στο μέσο των χωρών, ΜΕ ΤΑ ΔΑΝΕΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓΥΡΙΣΤΑ και η Βουλγαρία παρέμενε στον συνηθισμένο της πάτο. Και ξεκίνησε μια ανάκαμψη από το 2000 και μετά. και μετά από 25 χρόνια ακόμα προσπαθεί να μας φτάσει. Με μια 15ετια που ζούμε εμείς στα χειρότερα μας από κάθε άποψη. Και τι εννοώ χειρότερα, ότι 15 χρόνια ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει πως και γιατί πτωχευσαμε και τρωγόμαστε με τα ρούχα μας και σε κάθε πρόβλημα γινόμαστε μαλλιά κουβάρια. ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ. Ε, οι άλλοι τα λύνουν αυτά πιο εύκολα και πιο γρήγορα και προχωράνε μπροστά.
Προφανώς και υπάρχει παιχνίδι, σε όλα τα επίπεδα αλλά δεν είναι ο κλάδος μου για να γνωρίζω, προτιμώ να βλέπω τι γίνεται γύρω μου και αν και τι χρήμα υπάρχει και κινείται στην αγορά. Το που θα καταλήξει, θα φανεί.

Μα τι λες ? Καταρχήν η Βουλγαρία δεν είναι στο "ίδιο επίπεδο επίτευξης ανάπτυξης" με την Ελλάδα γιατί απλά δεν έχει πάρει τόσα λεφτά από την Ευρώπη για να αναπτυχθεί.
Δεύτερον, σε ποιον πάτο είναι η Βουλγαρία ? Που χει rating BBB+ με revised outlook σε θετικό από σταθερό (μέσα του 2023) και η Ελλάδα που μας πρήξανε τ αρχίδια για το 2024 πήρε αναβάθμηση ΒΒΒ- με outlook σε σταθερό ?

Μήπως αντί να κοιτάς τι νομίζεις ότι γίνεται γύρω σου να κοιτάς τα νούμερα σε κανά χαρτί που λένε την πραγματικότητα ?
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.818
Κριτικές
178
Like
39.383
Πόντοι
21.896
Υποθετω οτι εντος των ημερων θα αρθει η ασυλια του κυριου Καλλιανου για το αδικημα της δωροδοκιας το οποιο συνομολογησε
Θα του κλάσουν μια μάντρα αρχιδια ...
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
5.712
Like
10.038
Πόντοι
3.556
Γι' αυτο οι δικοι μας εδω εχουν γινει ξεφτερια .. γιατι καθε μερα ξεκοκαλίζουν τα φυλλαδια με τις προσφορες και εχουν
αποκτησει τετοια οικειοτητα με τους αριθμους που μεχρι και ο Στουρνανας τους κλανει τ αρχιδια

Οσο φυλλαδια απο σουπερ μαρκετς εχει διαβάσει ο Νταιμα δεν εχουν διαβάσει ολοι μαζι εκει στους FT σε ισολογισμους και μακροοικονομικά στοιχεία !!

Τι να λέμε τωρα, ο καφετζης του Αλεξ βρηκε την "τρυπα" του συστηματος και με προκαταβολες μαζι και με κάτι ενισχυσεις
κοιταει στα "ισα" κατι σταρμπακς ναπουμε σε κερδοφορίες και ρυθμους αναπτυξης

Εν τω μεταξύ ο Στουρνάρας υπογράφει ότι του πασάρει η ΕΥ ως "ανεξάρτητη" επί πληρωμή ! μετά τα κάνει revised η S&P και η κάθε S&P και τρέχουμε μετά οι υπόλοιποι να σφίξουμε το ζωνάρι επειδή 5 μα΄λακες βαριούνται να δουλέψουν στην ΤτΕ.

Καλά ο γαλοπούλας, ο καφετζής και ο Άλεξ είναι σαν τις μασκώτ στα χωριά.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.690
Like
67.853
Πόντοι
12.756
Εν τω μεταξύ ο Στουρνάρας υπογράφει ότι του πασάρει η ΕΥ ως "ανεξάρτητη" επί πληρωμή ! μετά τα κάνει revised η S&P και η κάθε S&P και τρέχουμε μετά οι υπόλοιποι να σφίξουμε το ζωνάρι επειδή 5 μα΄λακες βαριούνται να δουλέψουν στην ΤτΕ.

Καλά ο γαλοπούλας, ο καφετζής και ο Άλεξ είναι σαν τις μασκώτ στα χωριά.

Προσεχε πως μιλας για τον Αλεξ71 , τον Κοπελουζο της Κολομβίας !!!!

Εχει ανοιχτει σε επενδυσεις διαφόρων κατηγοριων , cosmetics, transportations , real estate , retail , σε λιγο θα μπει και στην ενέργεια με
εκτασεις σε φωτοβολταικά παρκα πολλων Mw και πολλα άλλα ακόμη που δεν μπορει να αποκαλυψει .. :coffee:
 

celebre

Μέγας
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
16.860
Like
18.139
Πόντοι
3.656
Γι' αυτο οι δικοι μας εδω εχουν γινει ξεφτερια .. γιατι καθε μερα ξεκοκαλίζουν τα φυλλαδια με τις προσφορες και εχουν
αποκτησει τετοια οικειοτητα με τους αριθμους που μεχρι και ο Στουρνανας τους κλανει τ αρχιδια

Οσο φυλλαδια απο σουπερ μαρκετς εχει διαβάσει ο Νταιμα δεν εχουν διαβάσει ολοι μαζι εκει στους FT σε ισολογισμους και μακροοικονομικά στοιχεία !!

Τι να λέμε τωρα, ο καφετζης του Αλεξ βρηκε την "τρυπα" του συστηματος και με προκαταβολες μαζι και με κάτι ενισχυσεις
κοιταει στα "ισα" κατι σταρμπακς ναπουμε σε κερδοφορίες και ρυθμους αναπτυξης
Κλαιω ρε μαλακα:2funny::2funny::2funny:
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
5.712
Like
10.038
Πόντοι
3.556
Προσεχε πως μιλας για τον Αλεξ71 , τον Κοπελουζο της Κολομβίας !!!!

Εχει ανοιχτει σε επενδυσεις διαφόρων κατηγοριων , cosmetics, transportations , real estate , retail , σε λιγο θα μπει και στην ενέργεια με
εκτασεις σε φωτοβολταικά παρκα πολλων Mw και πολλα άλλα ακόμη που δεν μπορει να αποκαλυψει .. :coffee:

Να μας στείλει balance sheet και ένα φυλλάδιο προσφορών να τα μελετήσουμε μπας και επενδύσουμε γιατί η Τεσλα δεν μας τα λέει καλά τώρα τελευταία :confused:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.238
Like
21.198
Πόντοι
5.506
Μα τι λες ? Καταρχήν η Βουλγαρία δεν είναι στο "ίδιο επίπεδο επίτευξης ανάπτυξης" με την Ελλάδα γιατί απλά δεν έχει πάρει τόσα λεφτά από την Ευρώπη για να αναπτυχθεί.
Δεύτερον, σε ποιον πάτο είναι η Βουλγαρία ? Που χει rating BBB+ με revised outlook σε θετικό από σταθερό (μέσα του 2023) και η Ελλάδα που μας πρήξανε τ αρχίδια για το 2024 πήρε αναβάθμηση ΒΒΒ- με outlook σε σταθερό ?

Μήπως αντί να κοιτάς τι νομίζεις ότι γίνεται γύρω σου να κοιτάς τα νούμερα σε κανά χαρτί που λένε την πραγματικότητα ?
Ήταν έγραψα τύπε, ΗΤΑΝ και ξεκίνησε την άνοδο μετά το 2000. Έχετε μια τάση να την πείτε στους άλλους χωρίς να διαβάζετε τι γράφουν. Ευτυχώς έχουμε ειδικά κάτι τύπους σαν τον μεγαλοαπατεώνα του σάιτ που παίζουν τα οικονομικά στα δάχτυλα και έχουν σαρώσει όλα τα Νόμπελ του πλανήτη και καθόμαστε εμείς τα ταπεινά μέλη να θαμπωνομαστε από την απαράμιλλη γνώση.
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.190
Like
25.954
Πόντοι
5.506
Αδερφή Ιασονα: "Στον αστυνομικό της Μπακογιάννη δεν πήραν το δίπλωμα, δεν πήρε μετάθεση, οπότε τι άλλαξε στη ζωή του; ΤΙΠΟΤΑ. Αυτό είναι κ το μήνυμα που δίνει η ελληνική δικαιοσύνη.."
1f92e.svg
Έκαναν κ...σύσταση στο νεκρό να ήταν πιο προσεκτικός!
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.818
Κριτικές
178
Like
39.383
Πόντοι
21.896
Αδερφή Ιασονα: "Στον αστυνομικό της Μπακογιάννη δεν πήραν το δίπλωμα, δεν πήρε μετάθεση, οπότε τι άλλαξε στη ζωή του; ΤΙΠΟΤΑ. Αυτό είναι κ το μήνυμα που δίνει η ελληνική δικαιοσύνη.."
1f92e.svg
Έκαναν κ...σύσταση στο νεκρό να ήταν πιο προσεκτικός!
Μπάσταρδα μουνόπανα δικαστές ..τσιράκια του συστήματος

Κάτσε να μπει ο @pezoporos να γράψει ότι τα λέω επειδή κάποτε αδικήθηκα από δικαστήριο κ έχω αδικαιολόγητο μένος μαζι τους :confused:
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
5.712
Like
10.038
Πόντοι
3.556
Ήταν έγραψα τύπε, ΗΤΑΝ και ξεκίνησε την άνοδο μετά το 2000. Έχετε μια τάση να την πείτε στους άλλους χωρίς να διαβάζετε τι γράφουν. Ευτυχώς έχουμε ειδικά κάτι τύπους σαν τον μεγαλοαπατεώνα του σάιτ που παίζουν τα οικονομικά στα δάχτυλα και έχουν σαρώσει όλα τα Νόμπελ του πλανήτη και καθόμαστε εμείς τα ταπεινά μέλη να θαμπωνομαστε από την απαράμιλλη γνώση.

Άσε τους νομπελίστες κατά μέρος, διαβάζω ακριβώς τι γράφεις ... και συνέχισες οτι "ακόμα προσπαθεί να μας φτάσει" αλλά τα χαρτιά άλλα λένε.

Και ύστερα πετάς ένα βλέπεις τι γίνεται γύρω σου ... τι γίνεται γύρω σου ? Εγώ δε βλέπω κανένα χρήμα να υπάρχει, ούτε κανέναν να τρέχει στα λιβάδια και πε΄φτουν τα 100ευρα από τις κωλότσεπες ... βλέπω τη συνεχιζόμενη ρεμούλα με τις απευθείας αναθέσεις εκατομυρίων. Αυτά ναι κινούνται !
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
5.712
Like
10.038
Πόντοι
3.556
Μπάσταρδα μουνόπανα δικαστές ..τσιράκια του συστήματος

Κάτσε να μπει ο @pezoporos να γράψει ότι τα λέω επειδή κάποτε αδικήθηκα από δικαστήριο κ έχω αδικαιολόγητο μένος μαζι τους :confused:

Είσαι biased γιατί έτυχε να αδικηθείς στο παρελθόν. Θα στο επιβεβαιώσει και ο πεζοπόρος.
 

celebre

Μέγας
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
16.860
Like
18.139
Πόντοι
3.656
Άσε τους νομπελίστες κατά μέρος, διαβάζω ακριβώς τι γράφεις ... και συνέχισες οτι "ακόμα προσπαθεί να μας φτάσει" αλλά τα χαρτιά άλλα λένε.

Και ύστερα πετάς ένα βλέπεις τι γίνεται γύρω σου ... τι γίνεται γύρω σου ? Εγώ δε βλέπω κανένα χρήμα να υπάρχει, ούτε κανέναν να τρέχει στα λιβάδια και πε΄φτουν τα 100ευρα από τις κωλότσεπες ... βλέπω τη συνεχιζόμενη ρεμούλα με τις απευθείας αναθέσεις εκατομυρίων. Αυτά ναι κινούνται !
Απο τις αρχες του 2000 ειχαν αρχισει να φευγουν για Βουλγαρια βιοτεχνιες απο βορεια Ελλαδα.Σταθεροι συντελεστες φορολογισης,εδω δεν ξερεις τι σου ξημερωνει.Αλλα δηλωνει ο υπουργος και αλλα κανει μετα απο 2 μηνες για να βολεψει τους ημετερους.Βεβαια και μετα απο 400 χρονια μια θεση στο δημοσιο θα αποτελει μεγιστο επιτευγμα:confused::confused::confused:
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
5.712
Like
10.038
Πόντοι
3.556
Απο τις αρχες του 2000 ειχαν αρχισει να φευγουν για Βουλγαρια βιοτεχνιες απο βορεια Ελλαδα.Σταθεροι συντελεστες φορολογισης,εδω δεν ξερεις τι σου ξημερωνει.Αλλα δηλωνει ο υπουργος και αλλα κανει μετα απο 2 μηνες για να βολεψει τους ημετερους.Βεβαια και μετα απο 400 χρονια μια θεση στο δημοσιο θα αποτελει μεγιστο επιτευγμα:confused::confused::confused:

Προφανώς ρε μαλάκα αφού είναι για τον πούτσο η χώρα ... και όσοι δεν είχαν φύγει καθόντουσαν Ελλάδα μπας και κάνουν πιο εύκολα καμιά εξαγωγή λόγω χώρας μέλους ΕΕ πριν αρχίσει και η Βουλγαρία μπίζνες ευκολότερα με ΕΕ
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.238
Like
21.198
Πόντοι
5.506
Άσε τους νομπελίστες κατά μέρος, διαβάζω ακριβώς τι γράφεις ... και συνέχισες οτι "ακόμα προσπαθεί να μας φτάσει" αλλά τα χαρτιά άλλα λένε.

Και ύστερα πετάς ένα βλέπεις τι γίνεται γύρω σου ... τι γίνεται γύρω σου ? Εγώ δε βλέπω κανένα χρήμα να υπάρχει, ούτε κανέναν να τρέχει στα λιβάδια και πε΄φτουν τα 100ευρα από τις κωλότσεπες ... βλέπω τη συνεχιζόμενη ρεμούλα με τις απευθείας αναθέσεις εκατομυρίων. Αυτά ναι κινούνται !
Ποια χαρτιά ρε τύπε, αυτό μου παρέθεσε, αυτό συζηταγαμε



438222013_10232724619714936_7296971226273296479_n-jpg.1151690



Τεσπα, πείτε τα εσείς μεταξύ σας οι νομπελίστες που περιμένετε να τρέχουμε στα λιβάδια και να πέφτουν κατοστοευρα γιατί την προηγούμενη φορά που κάναμε έτσι σα λαός είδατε τι πουτσα έπεσε.

Ξέρω, οι πολιτικοί, οι λατσηδες και οι βαρδινογιαννηδες μπλα μπλα μπλα.

Και φυσικά βλεπω τι γίνεται γύρω μου όταν έχω να το συγκρίνω με την εποχή των ακατανομαστων.
 
  • Like
Αντιδράσεις: kinks

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.690
Like
67.853
Πόντοι
12.756
Απο τις αρχες του 2000 ειχαν αρχισει να φευγουν για Βουλγαρια βιοτεχνιες απο βορεια Ελλαδα.Σταθεροι συντελεστες φορολογισης,εδω δεν ξερεις τι σου ξημερωνει.Αλλα δηλωνει ο υπουργος και αλλα κανει μετα απο 2 μηνες για να βολεψει τους ημετερους.Βεβαια και μετα απο 400 χρονια μια θεση στο δημοσιο θα αποτελει μεγιστο επιτευγμα:confused::confused::confused:

κάτσε και εσυ μην βιάζεσαι .. περιμενουμε να δουμε τι "βλεπει ο άλλος τριγυρω του"
γιατι και αυτος μπορει να μετράει τα αυτοκινητα που εχουμε τωρα σε σχεση με το 1944
βλεπει τα καραβια γεματα να φευγουν στις διακοπες ,
ολοι να γυρνανε με τα αυτοκινητα με 2 ευρω βενζινη


Περίμενε και εσυ λιγο :coffee:
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
5.712
Like
10.038
Πόντοι
3.556
Ποια χαρτιά ρε τύπε, αυτό μου παρέθεσε, αυτό συζηταγαμε



438222013_10232724619714936_7296971226273296479_n-jpg.1151690



Τεσπα, πείτε τα εσείς μεταξύ σας οι νομπελίστες που περιμένετε να τρέχουμε στα λιβάδια και να πέφτουν κατοστοευρα γιατί την προηγούμενη φορά που κάναμε έτσι σα λαός είδατε τι πουτσα έπεσε.

Ξέρω, οι πολιτικοί, οι λατσηδες και οι βαρδινογιαννηδες μπλα μπλα μπλα.

Και φυσικά βλεπω τι γίνεται γύρω μου όταν έχω να το συγκρίνω με την εποχή των ακατανομαστων.

Σου παρέθεσε την πραγματικότητα ... αν αρνείσαι να την συνειδητοποιήσεις δεν φταίει κανείς
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.001
Κριτικές
1
Like
29.716
Πόντοι
8.006
Eγώ νομίζω πάντως ότι σου εξήγησα το λόγο που ΔΕΝ ψηφίζω ΝΔ, αν και νομίζω πως κάποια από αυτά που ανέφερα τα είχες ήδη στο μυαλό σου.
Τους εχω διαβασει τους λογους, προσωπικά δεν τους θεωρω επαρκεις, αλλά αυτο ειναι υποκειμενικο.
Προσωπικα θεωρω οτι δικαιολογειται να μην ψηφιζεις ΝΔ, αν εχεις περισσοτερους λογους απο οσους εχεις για να αποδεχθεις διακυβερνηση αριστερας.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.238
Like
21.198
Πόντοι
5.506
Απο τις αρχες του 2000 ειχαν αρχισει να φευγουν για Βουλγαρια βιοτεχνιες απο βορεια Ελλαδα.Σταθεροι συντελεστες φορολογισης,εδω δεν ξερεις τι σου ξημερωνει.Αλλα δηλωνει ο υπουργος και αλλα κανει μετα απο 2 μηνες για να βολεψει τους ημετερους.Βεβαια και μετα απο 400 χρονια μια θεση στο δημοσιο θα αποτελει μεγιστο επιτευγμα:confused::confused::confused:
Φυσικά, όταν πλήρωναν 300 λέβα μηνιάτικο. Και μην τους το γράφεις πολύ αυτό γιατί θα καταλάβουν που πήγε όλο αυτό το χαμένο ΑΕΠ και κατέληξε στη Βουλγαρία. Αλλά φταίνε οι Μαρινακηδες που έχουν ξένες σημαίες στα πλοία τους.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom