Νέα

Γάμος μετά τα 40+

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sein
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 305
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Magi

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2023
Μηνύματα
1.621
Κριτικές
1
Like
980
Πόντοι
96
Έχεις παντρευτει μωρη και τα λες αυτα?
Γιατί αν δεν εχεις παντρευτει δεν εισαι σε θεση να πέις αποψη.
Στα 40 καλα γεράματα? Στα 40 ενας αντρας και να παντρευτει μπορει και να φτιάξει οικογένεια, μη κοιτατε να τον τελειώσετε εσεις πριν την ωρα του.
Εάν δεν είχα γνώση και εμπειρία δεν θα έλεγα την άποψη μου ....
Τα 40 είναι προετοιμασία για τα γεράματα δεν είπα ότι είναι γεράματα...
Να διαβάζεις με ηρεμία....
 

giovanni845

Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2010
Μηνύματα
661
Like
270
Πόντοι
26
Εγώ παντρεύτηκα στα 39 και μια χαρά εμφάνιση είχα και οκ είμαι επαγγελματικά. Πιο πριν και σχέσεις είχα και εμπειρίες, ευχαριστημένος είμαι απο αυτά που πέρασα.Παντρεύτηκα ξένη βέβαια αλλα πήρα κάποια που να πληρεί τα δικά μου γούστα/κριτήρια.
Επίσης δεν ήταν αυτοσκοπός μου να παντρευτώ, καλά είμουν και μόνος. Απλά έκατσε.
Πιο πριν δε θα ήθελα με τίποτα να παντρευτώ και το ίδιο θα συμβούλευα και κάποιον πιο νέο ΑΝ το θέλει τότε απο 38-39 και μετά να το σκεφτεί. Πιο πριν με τίποτα.
 

Magi

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2023
Μηνύματα
1.621
Κριτικές
1
Like
980
Πόντοι
96
Μωρή εσυ βλέπεις αντρα και θες να τον στραποναρεις μη μας λες οτι εισαι παντρεμενη και παπαρια μεντολες.
Εσυ μπες απο εκει με τα στραπον να πεις εμπειρίες
Κάνε μια εξπερματωση έχεις στρες άσχημο.....έχεις μπαχαλεψει ολόκληρο νήμα και ήρθες και από εδώ ....γυρνα στο μαντρί και θα έρθω από εκεί...εδώ οι άνθρωποι δεν σου φταίνε
 

giovanni845

Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2010
Μηνύματα
661
Like
270
Πόντοι
26
Ο αντρας κανει κινησεις πανικου αν νομιζει πως εχει ξοφλησει.
Καποιοι μπορει να γεννηθηκαν ξοφλημενοι οποτε παντρευονται οτι μπαζο τους κατσει, συνηθως μετα απο προξενιο.
Το χω δει πάμπολλες φορές αυτό.
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.146
Like
3.245
Πόντοι
456
Το να είσαι άνδρας δεν είναι εύκολη υπόθεση. Πρέπει να προσέχεις τον εαυτό σου για να μη σε σουτάρουν οι γυναίκες και το βασικότερο να κερδίζεις λεφτά, όχι να είσαι πλούσιος αλλά ικανοποιητικά. Αν όλα πάνε καλά στη ζωή σου αυτά έρχονται μετά τα 30. Αν τα καταφέρεις ακόμα και στα 40 και στα 50 πολύ δύσκολα δέχεσαι να συμβιβαστείς με μία γυναίκα που δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με εσένα.
Αν έχεις κολλήσει στα 800 ευρώ στα 40 τότε ναι, παντρεύεσαι την πρώτη που θα σου κάτσει στα ίδια κυβικά να βγαίνουν τα έξοδα αλλά αν όχι δεν αξίζει. Δεν έτρωγες μια ζωή στην πίεση για να στα φάει ένα περίσσευμα.

Προσωπικά μου είναι αδύνατο να κρατήσω σχέση με γυναίκα που είναι σε περιβάλλον εργασιακής ανασφάλειας ή δεν υπάρχει η προοπτική απόκτησης παιδιών λόγω ηλικίας. Δοκίμασα αλλά πραγματικά δεν μου έβγαινε.
Εξάλλου και οι γυναίκες που είναι φτασμένες νεώτερους θέλουν δεν είναι μυστικό.

Αν είσαι ΟΚ με τον εαυτό σου και την τσέπη σου και βρεθεί η κατάλληλη γυναίκα αξίζει να δοκιμάσεις και να αποκτήσεις παιδιά ακόμη και στα 50-55 που λέει ο λόγος. Αλλιώς δεν αξίζει. Μοναχός σου χόρευε και όσο θέλεις πήδα.
 
Εγγρ.
21 Φεβ 2023
Μηνύματα
1.662
Κριτικές
13
Like
10.258
Πόντοι
2.046
Εγώ παντρεύτηκα στα 39 και μια χαρά εμφάνιση είχα και οκ είμαι επαγγελματικά. Πιο πριν και σχέσεις είχα και εμπειρίες, ευχαριστημένος είμαι απο αυτά που πέρασα.Παντρεύτηκα ξένη βέβαια αλλα πήρα κάποια που να πληρεί τα δικά μου γούστα/κριτήρια.
Επίσης δεν ήταν αυτοσκοπός μου να παντρευτώ, καλά είμουν και μόνος. Απλά έκατσε.
Πιο πριν δε θα ήθελα με τίποτα να παντρευτώ και το ίδιο θα συμβούλευα και κάποιον πιο νέο ΑΝ το θέλει τότε απο 38-39 και μετά να το σκεφτεί. Πιο πριν με τίποτα.
αν επιτρέπεται τι εθνικότητας ;
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
709
Κριτικές
15
Like
2.718
Πόντοι
4.115
Εγώ παντρεύτηκα στα 39 και μια χαρά εμφάνιση είχα και οκ είμαι επαγγελματικά. Πιο πριν και σχέσεις είχα και εμπειρίες, ευχαριστημένος είμαι απο αυτά που πέρασα.Παντρεύτηκα ξένη βέβαια αλλα πήρα κάποια που να πληρεί τα δικά μου γούστα/κριτήρια.
Επίσης δεν ήταν αυτοσκοπός μου να παντρευτώ, καλά είμουν και μόνος. Απλά έκατσε.
Πιο πριν δε θα ήθελα με τίποτα να παντρευτώ και το ίδιο θα συμβούλευα και κάποιον πιο νέο ΑΝ το θέλει τότε απο 38-39 και μετά να το σκεφτεί. Πιο πριν με τίποτα.

Σύμφωνω. Και εγώ στα 38 μου με μια σχέση εξ αποστάσεως με μια 29χρονη μπουμπούκι απο δυνατή οικογένεια το σκέφτομαι σοβαρά πλέον. Αν δεν το κανω μεσα στην επόμενη διετία δεν θα το κάνω ποτέ.
Θέλω να γυρίσω λίγο ακόμα...να στρώσω πιο σταθερά και κάποια επαγγελματικά που θα μου επιτρέψουν να μη δουλεύω ουσιαστικά για τα λεφτά αλλά να δουλεύουν αυτά για μένα ώστε να έχω χρόνο και για οικογένεια αλλά για κάποιες πιο χαλαρές καταστάσεις (ταξιδια/γουστα)

Εκεί στα τέλη των 30s είναι η ιδανική ηλικία πιστεύω ώστε να έχεις χορτάσει τα πάντα...να έχεις φτιαχτεί οικονομικά τέλεια και μετά να το στήσεις ωραία για να κρατήσει για πάντα.
Φυσικά χρειάζεται και η τύχη, η εμπειρία και η ικανότητα να βρεις την κατάλληλη σε αυτό το ηλικιακό timing.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
7.111
Κριτικές
18
Like
16.058
Πόντοι
4.546
Προτείνω το παρόν νήμα να γίνει ΣΤΙΚΙ, ώστε να το διαβάζουμε μετά από 10 - 20 - 30 χρόνια και να λέμε τι μαλακίες έλεγα/λέγαμε, ποιά μέλη τα υπολόγιζαν αλλιώς και ότι τα ήξεραν όλα και ναυάγισαν και αυτά, ποιά ναυάγια βρήκαν μια σανίδα σωτηρίας και κατάφεραν να βγουν πάλι στην επιφάνεια, και ποιά ναυάγια έμειναν εκεί που ήταν, να γεμίζουν κοράλια και φύκια.

Οι μελλοντικοί υποψήφιοι μπαλαδόροι, θα βλέπουν και θα αποκτούν πολύτιμες γνώσεις και να αποφασίζουν, χωρίς να διακινδυνεύουν ιδιαίτερα.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
7.111
Κριτικές
18
Like
16.058
Πόντοι
4.546
Τι λέτε τύποι, θα βρει ο Νικόλας μια νυφούλα να του χαρίσει απογόνους - διαδόχους; Θα δυσκολευτεί να βρει υποψήφια νύφη;
43 η πρώην σύζυγος (πλέον) , 54 ο Νικολιός.
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
308
Κριτικές
19
Like
1.115
Πόντοι
371
Το να είσαι άνδρας δεν είναι εύκολη υπόθεση. Πρέπει να προσέχεις τον εαυτό σου για να μη σε σουτάρουν οι γυναίκες και το βασικότερο να κερδίζεις λεφτά, όχι να είσαι πλούσιος αλλά ικανοποιητικά. Αν όλα πάνε καλά στη ζωή σου αυτά έρχονται μετά τα 30. Αν τα καταφέρεις ακόμα και στα 40 και στα 50 πολύ δύσκολα δέχεσαι να συμβιβαστείς με μία γυναίκα που δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με εσένα.
Αν έχεις κολλήσει στα 800 ευρώ στα 40 τότε ναι, παντρεύεσαι την πρώτη που θα σου κάτσει στα ίδια κυβικά να βγαίνουν τα έξοδα αλλά αν όχι δεν αξίζει. Δεν έτρωγες μια ζωή στην πίεση για να στα φάει ένα περίσσευμα.

Προσωπικά μου είναι αδύνατο να κρατήσω σχέση με γυναίκα που είναι σε περιβάλλον εργασιακής ανασφάλειας ή δεν υπάρχει η προοπτική απόκτησης παιδιών λόγω ηλικίας. Δοκίμασα αλλά πραγματικά δεν μου έβγαινε.
Εξάλλου και οι γυναίκες που είναι φτασμένες νεώτερους θέλουν δεν είναι μυστικό.

Αν είσαι ΟΚ με τον εαυτό σου και την τσέπη σου και βρεθεί η κατάλληλη γυναίκα αξίζει να δοκιμάσεις και να αποκτήσεις παιδιά ακόμη και στα 50-55 που λέει ο λόγος. Αλλιώς δεν αξίζει. Μοναχός σου χόρευε και όσο θέλεις πήδα.
Δε νομίζω ότι είναι έτσι. Μπορώ να σκεφτώ φτιαγμένους που ξέρω και πήραν κάποια πιο μικρή σκάλες πιο κάτω.
Ξέρω π.χ. ένα δικηγόρο που παντρεύτηκε μια γυμνάστρια από το gym που πήγαινε, 40+ αυτός, 30άρα αυτή.
Και είναι λογικό, αν είσαι 40-45 θες ακόμα παιδί και πάρεις κάποια γύρω στα 30 πόσο πιθανό είναι να βρεις κάποια στο ίδιο επίπεδο οικονομικά; Εκτός αν έχει περιουσία από την οικογένεια της, εκεί ΟΚ, αλλά δεν είναι φτασμένη, απλά βρήκε έτοιμα λεφτά.
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.708
Κριτικές
5
Like
6.029
Πόντοι
2.306
Αν ο αντρας κρατιεται καλα και φυσικα εχει οικονομικη άνεση η καλυτερη ηλικια για γάμο αν αυτό θέλει φυσικά ειναι εκει στα 40 περίπου. Εχει ζησει τη ζωη του...εχει απολάύσεις τις δυο καλυτερες δεκαετιες των 20s και των 30s και ειναι χορτασμενος.
Ένας 40αρης με καλο εισοδημα και μια καλη φυσικη κατασταση και ορεξη για ταξιδια και γούστα μπορεί άνετα να ρίξει δυνατη 30αρα μουνάρα για γάμο.

Αν έχει φτάσει στα 40 και δεν βγάζει καλά λεφτά δεν θα βγάλει ποτέ μετά εκτός αν κληρονομησει ξαφνικα καμια ακληρη θεία ή του κατσει το τζοκερ.

Αρα στα 40 και με εισοδημα απλα καναν μισθο στα 1000-1200 ευρώ οι επιλογές για γάμο θα ειναι τίποτα ναυάγια της ζωής που ξέμειναν ή καμια χωρισμένη με παιδιά.
Επίσης ακομα και τα καλα μουνια που ξεμειναν ανυπαντρες μετα τα 35 ειναι με πολλα χλμ στο κοντέρ τους και ειναι αυτές που δεν θα γυρνουσαν να κοιταξουν στα 20s τους αυτούς που τώρα σκέφτονται ως και για γάμο μέσα στην απελπισία τους.

Όλα καλώς ή κακώς εξαρτώνται από τα λεφτά που βγάζεις και το βιοτικό επίπεδο που μπορούν αυτά να σου παρέχουν.
Αν εχεις καλό εισόδημα στα 40 σου ότι και να θες ωραια θα περάσεις.
Θες να μείνεις εργένης?Ζωαρα θα κανεις.
Θες να παντρευτείς?Εχεις καλες επιλογές απο το πάνω ράφι για να φτιάξεις ωραία οικογένεια που δεν θα σας λείψει τίποτα.
Τύπε, μήπως ξέρεις κανένα συνεργείο να γυρίσω χιλιόμετρα σε κάτι μουνοκοντέρ;
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.203
Κριτικές
3
Like
1.359
Πόντοι
566
Προσφατα περασα μια περιπετεια υγειας που περιλαμβανε βαρυ χειρουργιο, αρκετες ημερες νοσηλεια και μετα στο σπιτι χρειαζομουν βοηθεια καθως δεν μπορουσα να αυτοσυντηρηθω. Ειμαι 46 και ουδεποτε επιδιωξα γαμο, αλλωστε δεν ειχα σχεσεις. Στο προβλημα που αναφερα ειχα την βοηθεια των γονιων μου οι οποιοι ακομα ζουν, σκεφτηκα ομως τια θα εκανα χωρις γυναικα αν δεν ζουσαν.

Καταρχήν περαστικά τύπε .... θέτεις το ζήτημα του άλλου δρόμου εκτός γάμου.

Προσωπική γνώμη, στους 40+ που δεν θέλουν γάμο, βλέπω πολύ μοναξιά πάντως.

Μπορεί από εγωισμό να μην το παραδέχονται, αλλά όταν γυρίζουν στο σπίτι τους περιμένει ο σκύλος τους για βόλτα και τις γυναίκες η γάτα τους.
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.708
Κριτικές
5
Like
6.029
Πόντοι
2.306
Eιμαι γενικα κατα του γαμου, δημιουργια οικογενειας, αναπαραγωγης παιδιων. Τα 40 τα βλεπω μια καλη ηλικια αν θελει να παντρευτει καποιος. Αν ημουν 40αρης και ηθελα να παντρευτω θα εστιαζα σε καποια 35αρα, να με ελκυει βεβαια, παρομοιας οικονομικης καταστασης και μορφωσης, χωρις μικρα παιδια, οχι παρθενοπιπιτσα, η μανα της να ζει τουλαχιστον σε διαφορετικη πολη και ... ο θεος βοηθος!
Τώρα τύπε, δίνουμε παραγγελία και σε δέκα με δεκαπέντε εργάσιμες ημέρες θα σου έχει παραδοθεί.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Καταρχήν περαστικά τύπε .... θέτεις το ζήτημα του άλλου δρόμου εκτός γάμου.

Προσωπική γνώμη, στους 40+ που δεν θέλουν γάμο, βλέπω πολύ μοναξιά πάντως.

Μπορεί από εγωισμό να μην το παραδέχονται, αλλά όταν γυρίζουν στο σπίτι τους περιμένει ο σκύλος τους για βόλτα και τις γυναίκες η γάτα τους.
Τύπε, απαγορεύεται ο άντρας να έχει γάτα και η γυναίκα σκύλο;
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
7.111
Κριτικές
18
Like
16.058
Πόντοι
4.546
Μπορεί από εγωισμό να μην το παραδέχονται, αλλά όταν γυρίζουν στο σπίτι τους περιμένει ο σκύλος τους για βόλτα και τις γυναίκες η γάτα τους.
Αφού τους περιμένει και μια ψυχή, πάλι καλά.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.253
Like
1.921
Πόντοι
216
Τύπε, μήπως ξέρεις κανένα συνεργείο να γυρίσω χιλιόμετρα σε κάτι μουνοκοντέρ;
Αν υπάρχει ένας λόγος που γράφω εδώ, είναι οι ατάκες που μου φτιάχνουν τη διάθεση!
Να είσαι καλά αδερφέ!
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
709
Κριτικές
15
Like
2.718
Πόντοι
4.115

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.708
Κριτικές
5
Like
6.029
Πόντοι
2.306
Η καλύτερη δεξαμενή νυφών μετά τα 40 είναι οι χωρισμένες με παιδιά.
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
709
Κριτικές
15
Like
2.718
Πόντοι
4.115
Η καλύτερη δεξαμενή νυφών μετά τα 40 είναι οι χωρισμένες με παιδιά.

Για γαμήσια χωρίς πολλά πολλά είναι οι καλύτερες οι φρεσκοχωρισμένες με παιδί...δεν καθονται για διανυκτερεύσεις...δεν θέλουν χρονο κτλπ γιατι εχουν τα παιδια τους.
Για σοβαρη σχεση και γαμους με τίποτα. Να μεγαλώνεις σπέρμα άλλου ειναι ο ορισμός του Beta male.

Εδώ είναι τρελό ζόρι να μεγαλώνεις παιδι που ειναι δικό σου και τουλαχιστον νιωθεις οτι μεγαλώνεις μια συνέχεια σου...το να κατσω να μεγαλώσω παιδί που λεει άλλον "Μπαμπα" το θεωρώ τραγικό.
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.436
Κριτικές
10
Like
2.970
Πόντοι
3.385
Είχα πατέρα 46 χρόνια μεγαλύτερο (ο Θεός να τον αναπαύσει), που επί 30 έτη περίπου είχε ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα υγείας (χωρίς οικονομική επιφάνεια), εγώ μοναχοπαίδι, και μία μάνα που τσακίστηκε από όλο αυτό και ακόμη την ''πληρώνω'' (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Και μένα με επηρέασε καταλυτικά όλο αυτό, και επηρέασε πολλές από τις αποφάσεις της ζωής μου που θα ήταν εντελώς διαφορετικές.
Με βάση τη δική μου εμπειρία, η μεγάλη διαφορά ηλικίας με τους γονείς μπορεί να είναι κυριολεκτικά ΚΑΤΑΡΑ για ένα παιδί, και προσωπικά όταν ακούω τη λέξη ''γονέας'' το πρώτο που σκέφτομαι είναι ''προβλήματα και τρεχάματα''.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom