Νέα

Επέμβαση laser για μυωπία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Υπουργός
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 154
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Υπουργός

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Σεπ 2006
Μηνύματα
3.611
Κριτικές
41
Like
2.005
Πόντοι
8.235
Ωρε παλικαρια εχει κανει κανεις laser στα ματια του ????

Για πειτε τιποτα !!!!!!
 

Dr Lecter

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.370
Κριτικές
31
Like
2.294
Πόντοι
4.655
Εχω κανει εγω αδερφε..Στον κορυφαιο μαλιστα στην Ελλαδα..
Αλλα ειμαι τοσο γκαντεμης που ειμαι ο μοναδικος ισως στον κοσμο που εχω κανει 4 επεμβασεις κ δεν ειχαν το επιθυμητο αποτελεσμα..Αστο..Πικρη ιστορια!!

Αλλα κατα τ'αλλα αξιζει με χιλια..Εμενα απλα δεν μου εκατσε η δουλεια καλα.. :( :(
 
OP
OP
Υπουργός

Υπουργός

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Σεπ 2006
Μηνύματα
3.611
Κριτικές
41
Like
2.005
Πόντοι
8.235
Δηλαδη τι προβλημα δημιουργηθηκε ???

Τωρα βλεπεις καλα ????
 

Dr Lecter

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.370
Κριτικές
31
Like
2.294
Πόντοι
4.655
Ειχα 7 βαθμους κοντα μυωπια..Μετα τις τοσες επεμβασεις τωρα στο δεξι εχω λιγη μυωπια κ λιγο αστιγματισμο κ στο αριστερο σχεδον 3 μυωπια κ 1κ κατι αστιγματισμο..
Αστιγματισμο δεν ειχα πριν τις επεμβασεις ενω εκτος αυτων ειναι κ κατι σαν σκονη που υπαρχει πλεον στα ματια κ ειδικα τα βραδια με δυσκολευει ακομα κ γυαλια να φοραω η φακους..

Ειναι πολυ μεγαλη ιστορια η περιπτωση μου κ δεν θελω να σε απογοητευσω..Αξιζει να την κανεις την επεμβαση αν ενδιαφερεσαι..Ασε που ειναι μολις ενα τεταρτο επεμβαση κ μετα απο 2 μερες κανεις οτι γουσταρεις.
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Ωρε παλικαρια εχει κανει κανεις laser στα ματια του ????

Για πειτε τιποτα !!!!!!

ναι,μια χαρα,αξιζει να την κανεις και μαλιστα στην κορυφαια επιστημων του ειδους.Την αναστασια που εχει το ιατρειο της στις τουαλετες του ρασπουτιν :2funny: :2funny:
 
OP
OP
Υπουργός

Υπουργός

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Σεπ 2006
Μηνύματα
3.611
Κριτικές
41
Like
2.005
Πόντοι
8.235
Εγω θελω να την κανω αλλα αλλοι γιατροι μου λενε οχι δεν μπορεις να την κανεις και αλλοι λενε κανε την !!!!

Εγω τωρα τι να κανω ?????

Μου φαινεται πως ορισμενοι δεν υπολογιζουν τιποτα μπροστα στο να βγαλουν λεφτα ......
 
OP
OP
Υπουργός

Υπουργός

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Σεπ 2006
Μηνύματα
3.611
Κριτικές
41
Like
2.005
Πόντοι
8.235
ναι,μια χαρα,αξιζει να την κανεις και μαλιστα στην κορυφαια επιστημων του ειδους.Την αναστασια που εχει το ιατρειο της στις τουαλετες του ρασπουτιν :2funny: :2funny:

αυτη ειδικευεται στα γεννητικα οργανα !!!!!
 

Dr Lecter

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.370
Κριτικές
31
Like
2.294
Πόντοι
4.655
Εγω θελω να την κανω αλλα αλλοι γιατροι μου λενε οχι δεν μπορεις να την κανεις και αλλοι λενε κανε την !!!!

Εγω τωρα τι να κανω ?????

Μου φαινεται πως ορισμενοι δεν υπολογιζουν τιποτα μπροστα στο να βγαλουν λεφτα ......
Γιατι σου ειπαν να μην την κανεις??Εχει σχεση με το παχος της κορης η επειδη δεν εχεις αρκετη μυωπια?
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Εγω θελω να την κανω αλλα αλλοι γιατροι μου λενε οχι δεν μπορεις να την κανεις και αλλοι λενε κανε την !!!!

Εγω τωρα τι να κανω ?????

Μου φαινεται πως ορισμενοι δεν υπολογιζουν τιποτα μπροστα στο να βγαλουν λεφτα ......

καντην αμα εχεις πολυ,αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα.Η επεμβαση κοστιζει κανα τριχιλιαρο σιγουρα,αλλα αμα εχεις ακρες απο την ασφαλιστικη σου ενδεχεται να στην καλυψουν!
 
OP
OP
Υπουργός

Υπουργός

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Σεπ 2006
Μηνύματα
3.611
Κριτικές
41
Like
2.005
Πόντοι
8.235
Γιατι σου ειπαν να μην την κανεις??Εχει σχεση με το παχος της κορης η επειδη δεν εχεις αρκετη μυωπια?

με το παχος της κορης υπαρχει προβλημα

καντην αμα εχεις πολυ,αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα.Η επεμβαση κοστιζει κανα τριχιλιαρο σιγουρα,αλλα αμα εχεις ακρες απο την ασφαλιστικη σου ενδεχεται να στην καλυψουν!

vaso = το κοστος ειναι κατα πολυ φτηνοτερο / υπολογιζε κανενα 1800 Ευρω και για τα δυο ματια
 

Dr Lecter

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.370
Κριτικές
31
Like
2.294
Πόντοι
4.655
Μην την κανεις αδερφε!!Αυτο το γαμημενο παχος της κορης με εφαγε κ εμενα..Αν εχεις τετοιο προβλημα δεν σου κανουν την απλη επεμβαση αλλα μια πιο συνθετη που σε μενα τουλαχιστον δεν ειχε τα επιθυμητα αποτελεσματα...
Κ σου μιλαω για τον κορυφαιο γιατρο του ειδους στην Ελλαδα!!
 

Lazy

Νέο Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2008
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
Εγώ την έχω κάνει και πήγε μία χαρά..  Είχα 5,5 και 6,5 βαθμούς μυωπία με λίγο αστιγματισμό και κόστισε 2500 ευρώ και για τα δύο μάτια.
Βασικά ο γιατρός πρότεινε την ελαφρή επέμβαση που διορθώνει μόνο την κόρη γιατί η άλλη απ' οτι εχω καταλάβει αφαιρεί ολόκληρο τον κερατοειδή - αν λέω σωστά το όνομα - και τον ξανατοποθετεί πάλι.
Αμέσως μετά την επέμβαση τοποθετεί και στα δύο μάτια ειδικό φακό επαφής χωρίς βαθμούς μυωπίας τον οποίο μου ζήτησε να τους φοράω δυαρκώς ακόμα και στον ύπνο και να μην τους βγάλω με τίποτα.
Αυτούς τους φακούς τους είχα για μια εβδομάδα και τους έβγαλε ο ίδιος στο ιατρείο του.
Το κολλύριο που πέφτει την πρώτη εβδομάδα είναι ακατάσχετο βασικά και δεν σταματάει καθόλου.

Για την πρώτη εβδομάδα απαγόρευσε δια ροπάλου την τηλεόραση και τον υπολογιστή και μετά μπορούσα μόνο σε TFT οθόνη και για πολύ λίγο για τον πρώτο μήνα μαζί με άφθονα κολλύρια, τα οποία κράτησαν συνολικά τέσσερις μήνες, μειώνοντας την ποσότητα στην αρχή κάθε επόμενου μήνα.
Τελευταία μέρα για μένα αύριο..
Αν το σκέφτεσαι να το ξεκινήσεις κάντο χειμώνα καλύτερα γιατί το καλοκαίρι τα μάτια στεγνώνουν πιο εύκολα και η κατάσταση θα είναι αφόρητη, επειδή δεν κάνει να κάνεις μπάνιο στην θάλασσα και να σε χτυπάει ο αέρας του air condition.
Αυτό το λέω για να ξέρεις οτι το λέιζερ κάνει ένα κατά κάποιο τρόπο "έγκαυμα" στο μάτι και οι δακρυϊκοί αδένες θα κάνουν καιρό να ξαναλειτουργήσουν οπότε το μάτι θα είναι διαρκώς στεγνό, και γι' αυτό το λόγο θα πρέπει να ρίχνεις και αρκετά δάκρυα για να το κρατάς υγρό.
Την πρώτη εβδομάδα το μπάνιο απαγορεύεται γενικώς, εκτός κι αν καταφέρεις να κάνεις το σώμα χωρίς να ρίξεις καθόλου νερό στο πρόσωπο...
Εννοείτε οτι νίψιμο για λίγο καιρό δεν επιτρέπεται..
Η επέμβαση αυτή μπορεί να γίνει σε ηλικίες μεταξύ 18 και 40 ετών.
Δεν ξέρω αν ξέχασα τίποτα , ελπίζω να σε διαφώτισα..


ΥΓ.  Μετά τον πρώτο μήνα μπορείς κανονικά να βλέπεις τηλεόραση, να δουλεύεις στον υπολογιστή και να οδηγείς .

ΥΓ 2.  Θα χρειαστείς πολύ καλά γυαλία ηλίου τα οποία θα πρέπει να τα έχεις για αμέσως μετά την επέμβαση και για ένα μήνα μετά απ' αυτήν θα έχεις απαγόρευση εξόδου και θα τα φοράς διαρκώς.
 

divx

Νέο Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2005
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
Φιλε μου να μην κανεις την εγχειρηση. Προσφατα η Αμερικανικη FDA αρχισε ερευνα, λογω πολλων παραπονων που δεχτηκε οσον αφορα την LASIK. Τα ποσοστα ικανοποιησης απο την εγχειρηση που αναφερονται οτι ειναι στο 95% απο αυτους που εχουν συμφερον ειναι ψευδη.
Η πιο κοινη παρενεργεια, που δεν ειναι τοσο αθωα οσο ακουγεται ειναι χρονια ξηροφθαλμια.
Οι λογοι που δεν πρεπει να κανεις την lasik ειναι εδω:


Εσενα εαν σου ειπαν και γιατροι να μην την κανεις, οτι δηλαδη δεν εισαι "καλος" υποψηφιος, να μην το επιχειρησεις. Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν παθει μεγαλες ζημιες. Ψαξε αν θελεις για μια καινουργια μεθοδο που βαζει φακο στα ματια και ειναι αναστρεψιμη και αναφερεται ως πολυ καλυτερη της LASIK.


 

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
ρε παιδια τι λετε. 4 μηνες με κολλυριο :S :S :S :S :S :S :S :S και ειχε μονο 6,5 βαθμους. δεν μας τα λενε καλα μου φαινεται
 

divx

Νέο Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2005
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
κανονικα η ξηροφθαλμια με τα την Lasik κραταει για 1-2 μηνες, στους περισσοτερους ασθενεις. Υπαρχει ομως ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο, γυρω στο 20% λενε καποια sites, που η ξηροφθαλμια δεν φευγει, γινεται χρόνια. Η ξηροφθαλμια δεν ειναι ιασιμη.

Γενικως υπαρχουν πολλοι που την εχουν κανει και δεν αντιμετωπιζουν καποιες παρενεργειες, τουλαχιστον βραχυπροθεσμα, γιατι οι μακροχρονιες επιπτωσεις δεν ειναι ακομα γνωστες. Tο θεμα ειναι οτι κακως, κακιστα, πορουσιαζεται η LASIK ως μια ακινδυνη εγχειρηση απο τους εχωντες συμφερον, δηλ. γιατρους, κλινικες κτλπ....

 

Lazy

Νέο Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2008
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
Βασικά ξέρω ένα παιδί ο οποίος ήθελε να πάει στην σχολή ικάρων και επειδή δεν μπορούσε να έχει 4 μήνες μπροστά του, ο γιατρός τον είχε έτοιμο σε 1 μήνα αλλά με άλλο πρόγραμμα όμως..
Ισως θα πρέπει να το συζητήσει κανείς αυτό για μετά, με τον ίδιο τον οφθαλμίατρο..
 

stranger88

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.105
Κριτικές
3
Like
28
Πόντοι
16
εγω ειχα κανει πριν 4 χρονια απο 5 η μυωπια μηδενιστηκε!
πολυ καλα κανενα προβλημα μονο που θα βαζεις καθημερινα σταγονες refresh για τα ματια!
 

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
παιδια εγω εχω πολυ μυωπια, δεν ειμαι ακομα σε ηλικια για λειζερ λεει ο γιατρος αλλα με αυτα που λετε φοβαμαι πολυ
 

stranger88

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.105
Κριτικές
3
Like
28
Πόντοι
16
παιδια εγω εχω πολυ μυωπια, δεν ειμαι ακομα σε ηλικια για λειζερ λεει ο γιατρος αλλα με αυτα που λετε φοβαμαι πολυ

απο 21 και πανω μολις σταθεροποιηθει η μυωπια μπορεις!
 

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
απο 21 και πανω μολις σταθεροποιηθει η μυωπια μπορεις!

24 μου εχει πει. αλλα ρε συ δεν μπορω να ειμαι με κολυρια, ασε που σου λεω εγω εχω πολυ, τι να το κανω αν ειναι να μην γινει μηδεν;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom