Νέα

Έχετε Άγχος;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα psix_fan
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 450
  • Εμφανίσεις 31K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.108
Κριτικές
16
Like
1.730
Πόντοι
3.425
Μην μπλέκεις με τον αυνάνα τον Fylobios, είναι από τους μαλακάκους εκεί έξω

Π
 
Εγγρ.
16 Ιαν 2021
Μηνύματα
299
Like
160
Πόντοι
1

Ένα θαυμάσιο άρθρο που μιλάει για το «το έκαψες το μυαλό σου». Το άγχος και οι ασταμάτητες σκέψεις. Διαβάστε το, αξίζει.

Τα συμπτώματα; Αναρίθμητα. Η λύση; Η πιο απλή, αν και δεν είναι «απλή» στα μάτια ενός ανθρώπου με ευαίσθητο νευρικό σύστημα, κουρασμένη υποφυση και επινεφρίδια. Μπορούμε όμως να συνέλθουμε.

Η λύση έγκειται σε δυο πράγματα: διαλογισμό και γραψαρχιδίνη. Αυτά τα δυο πρέπει να γίνονται ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ και συνειδητά. Όχι σαν να θελουμε να καμιυφλαρουμε το άγχος.

Γράψτε τις έννοιες σας σε ένα χαρτί. Αναλύστε τις με βάση τη λογική. Ξεκινήστε σιγά σιγά να τις αφήνετε πίσω. Όχι να τις «ξεχνάτε» ενώ αυτές τρώνε το πίσω μέρος του μυαλού σας. Απλά συνειδητά μειώστε την βαρύτητα τους. Αναπνοή και άδειασμα μυαλού κάνουν θαύματα. 5 λεπτά, 10 λεπτά, σιγά σιγά κάθε μέρα. Επίσης αποκολλείστε την «έννοια» ή τον «φόβο» ή την «ψύχωση» από τις καθημερινές δραστηριότητες. Όταν βλέπετε ταινία, απολαύστε την ταινία. Όταν χεζετε, ακούτε μόνο το πλατς. Όταν ακούτε μουσική, εστιαστε στο ρυθμό / λόγια. Όταν κράζετε στο φόρουμ, υπάρχει μόνο εσείς και αυτός που κράζετε.

Όπως αναφέρει το άρθρο, το κάψιμο του μυαλού οδηγεί σε ομίχλη, περίεργο πονοκέφαλο, κούραση, απώλεια ύπνου κτλ.

Ας βελτιωθούμε σήμερα.
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.542
Like
2.205
Πόντοι
606
παιδια μην κανετε διαλογισμο ειναι αντιθετα στην ανθρωπινη φυση ενα παραπανω σε εμας που ειμαστε χριστιανοι ορθοδοξοι:) καντε την νοερα προσευχη και νηστεια οσο μπορειτε κ αγαπη και ταπεινωση και η δοξολογια στον θεο παντου και παντα να δοξαζουμε τον θεο πολεμουμε τα παθη μας μονο με την βοηθεια του θεου της παναγιας μας και των αγιων μας :) πραοτητα ο χριστος ειπε Αν θέλεις να αποκτήσεις πραγματική γαλήνη της ψυχής, τότε υποτάξου στο Θεό, ο οποίος εντέλλεται: «Μάθετε απ’ εμού, ότι πράος ειμί και ταπεινός τη καρδία και ευρήσετε ανάπαυσιν ταις ψυχές υμών». (Ματθ,ια΄,29).

Βλέπεις τι πρωτίστως εντέλλεται ο Θεός να μάθουμε: ταπεινοφροσύνη και πραότητα, οι οποίες μόνον αυτές μπορούν να μας γαληνέψουν· η γνώση αυτή όμως δεν αποκτάται αμέσως, ούτε σε μια μέρα ούτε σ’ ένα χρόνο αλλά σε μεγάλο χρονικό διάστημα, με τον εξαναγκασμό του εαυτού μας και τη βοήθεια του Θεού. Τα 4 οπλα μας ειναι να 1)αγωνιζομαστε2) η προσευχη 3)το να μην εμπιστευομαστε τον εαυτο μας και 4)να εχουμε ολη μας την εμπιστοσυνη στον
Κύριος Ἰησοῦς Χριστός :hi: ΥΓ.. Ο μεγαλυτερος εχθρος μας ειναι ο ιδιος μας ο εαυτος ο εγωισμος μας :hi:
 
Εγγρ.
16 Ιαν 2021
Μηνύματα
299
Like
160
Πόντοι
1
παιδια μην κανετε διαλογισμο ειναι αντιθετα στην ανθρωπινη φυση ενα παραπανω σε εμας που ειμαστε χριστιανοι ορθοδοξοι:) καντε την νοερα προσευχη και νηστεια οσο μπορειτε κ αγαπη και ταπεινωση και η δοξολογια στον θεο παντου και παντα να δοξαζουμε τον θεο πολεμουμε τα παθη μας μονο με την βοηθεια του θεου της παναγιας μας και των αγιων μας :) πραοτητα ο χριστος ειπε Αν θέλεις να αποκτήσεις πραγματική γαλήνη της ψυχής, τότε υποτάξου στο Θεό, ο οποίος εντέλλεται: «Μάθετε απ’ εμού, ότι πράος ειμί και ταπεινός τη καρδία και ευρήσετε ανάπαυσιν ταις ψυχές υμών». (Ματθ,ια΄,29).

Βλέπεις τι πρωτίστως εντέλλεται ο Θεός να μάθουμε: ταπεινοφροσύνη και πραότητα, οι οποίες μόνον αυτές μπορούν να μας γαληνέψουν· η γνώση αυτή όμως δεν αποκτάται αμέσως, ούτε σε μια μέρα ούτε σ’ ένα χρόνο αλλά σε μεγάλο χρονικό διάστημα, με τον εξαναγκασμό του εαυτού μας και τη βοήθεια του Θεού. Τα 4 οπλα μας ειναι να 1)αγωνιζομαστε2) η προσευχη 3)το να μην εμπιστευομαστε τον εαυτο μας και 4)να εχουμε ολη μας την εμπιστοσυνη στον
Κύριος Ἰησοῦς Χριστός :hi: ΥΓ.. Ο μεγαλυτερος εχθρος μας ειναι ο ιδιος μας ο εαυτος ο εγωισμος μας :hi:

Χρηστάρα ο διαλογισμός είναι άδειασμα του μυαλού από σκέψεις που σε πάνε για κρίση πανικού. Στην εκκλησία το ίδιο κάνεις. Κάνεις φοκους σε ένα πράγμα εκείνη την ώρα, κλείνεις μάτια και προσεύχεσαι. Το ίδιο είναι. Επίσης αυτό το αργό μμμμμμμ στην εκκλησία είναι και επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι καλμάρει τα νεύρα. Έχεις δει άνθρωπο μέσα στην εκκλησία όταν δε μιλάει κανένας να είναι σε πανικό; Επίσης η εκκλησία μαθαίνει να είσαι ευγνώμον για ότι έχεις. Αυτό επίσης είναι κομμάτι διαλογισμού. Σου μαθαίνει γενικά να το βουλώνεις και να ζεις ήρεμα.

Άμα σε βολεύει η εκκλησία, μαζί σου με χίλια.
 

Vienezos1_

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2022
Μηνύματα
310
Like
280
Πόντοι
21
Υπάρχει άνθρωπος χωρίς άγχος σήμερα? πρέπει να είσαι πολύ αναίσθητος για να μην έχεις άγχος νομίζω.Έστω κάποιο άγχος....
 

arxidakos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2022
Μηνύματα
433
Κριτικές
9
Like
2.454
Πόντοι
481
Το καλυτερο αγχωλυτικο ειναι.Ενα καλο γαμησι σε ενα ωραιο ξενοδοχειο με ενα εσκορτακι της εκαστοτε προτιμησεις.Κανεις ολα τα ωραια γουστα χαλαρωνεις και φευγεις σαν κυριος.Για μια εβδομαδα τουλαχιστον εισαι αερινος.Μπαλαρινος.
 

Esitopes

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2016
Μηνύματα
588
Like
421
Πόντοι
26
ολοι οι ανθρωποι εχουν αγχος. ενας θα αγχωνεται για ενα λογο, ο αλλος για αλλο λογο. θα βρισκεις αστειο το λογο που αγχωνεται ο αλλος και θα λες δεν γινεται να αγχωνεται για αυτη την μαλακια και παει λεγωντας.
 

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
19.935
Κριτικές
167
Like
83.298
Πόντοι
46.223
 

Vienezos1_

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2022
Μηνύματα
310
Like
280
Πόντοι
21
Ή αν έχεις λύσει το οικονομικό
και λυμένο να το έχεις, σκέφτεσαι τα παιδιά των παιδιών σου...οπότε πάλι αγχώνεσαι...Συνήθως όσο πιο πολλά έχεις τόσο πιο πολύ αγχώνεσαι!!
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.218
Like
15.834
Πόντοι
3.656
και λυμένο να το έχεις, σκέφτεσαι τα παιδιά των παιδιών σου...οπότε πάλι αγχώνεσαι...Συνήθως όσο πιο πολλά έχεις τόσο πιο πολύ αγχώνεσαι!!

Εννοώ όταν δεν έχεις παιδιά,ούτε παιδιά παιδιών
 

Vienezos1_

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2022
Μηνύματα
310
Like
280
Πόντοι
21
Εννοώ όταν δεν έχεις παιδιά,ούτε παιδιά παιδιώ
Εννοώ όταν δεν έχεις παιδιά,ούτε παιδιά παιδιών
Υπάρχει κόσμος που χωρίς να έχει εγγόνια...δουλευει για να τα βρούνε έτοιμα αυτά...Ή αλλιώς...έχουν αλλεργία με το καθησιό και την ηρεμία...
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.218
Like
15.834
Πόντοι
3.656

Αν έχεις οικονομικά θέματα,δε νομίζω να βοηθάει και πολύ η άσκηση
 

ALEX5555

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2018
Μηνύματα
462
Like
1.043
Πόντοι
201
και λυμένο να το έχεις, σκέφτεσαι τα παιδιά των παιδιών σου...οπότε πάλι αγχώνεσαι...Συνήθως όσο πιο πολλά έχεις τόσο πιο πολύ αγχώνεσαι!!
Συμφωνώ......Έχω έναν φίλο που τον ξέρω χρόνια.....Ισχυρίζεται ότι από τη δουλειά του εδώ και δεκαετίες έχει βγάλει πολλά.......Είναι βέβαια μυθομανής και επομένως για ότι λέει έχω αμφιβολία.....Ας πάρουμε όμως το ενδεχόμενο να έχει βγάλει......Έχει ένα παιδί και αγχώνεται συνέχεια αν οι δουλειές πέσουν έξω και δε μπορεί να το μεγαλώσει κλπ........Δεν σώζεσαι αν έχεις πολλά......Πάλι θα αγχωθείς αν είσαι αγχώδης τύπος....Αν είσαι ζεν και τίποτα να μην έχεις...νοιώθεις πασάς......
 

ασωτος40

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2014
Μηνύματα
666
Κριτικές
12
Like
1.246
Πόντοι
376
Η μόνιμη συνήθεια της εποχής μας. ΑΓΧΟΣ. Αυτό που δε μας αφήνει να απολαύσουμε τη ζωή όπως θα θέλαμε. Μήπως αυτό, μήπως εκείνο, αν έκανα αυτό θα γινόταν εκείνο ή μήπως τώρα που έκανα αυτό γίνει το άλλο...?? :jerking:
Πολλοί ψυχολόγοι έβγαλαν λεφτά από πελάτες τους στην προσπάθεια τους να απαλλαγούν από αυτό. Λίγοι τα καταφέρνουν.
Εγώ πάντως παίδες έχω πολύ άγχος, πολλές φορές είναι και για ηλίθια πράγματα. Ξυπνάω το πρωί με ένα έντονο χτυποκάρδι λες χτυπάνε ταμπούρλα. Εσείς πώς αντιμετωπίζετε το άγχος; Δώστε μου ιδέες. Κάτι καλό θα βγει για όλους μας. Α να σημειώσω (αν και δε χριεάζεται) ότι μπορείτε να γαμήσετε το θρεντάκι μου όσο θέλετε. Απολαύστε το!! ;)
Εξαρτάται πάντα το πως το αντιμετωπίζεις .
Άσκηση , σεξ , ταξίδι είναι η πρώτη γραμμή άμυνας .
Αλλά πρόσεχε εάν γίνει κακοήθες αυτό τροφοδοτούμενο τότε δυστυχώς θέλεις φάρμακα
 

Ex-Loverman

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2022
Μηνύματα
71
Like
167
Πόντοι
0
Είμαι εξαιρετικά αγχωδης λόγω δουλειάς,οικογένειας ,οικονομιας κτλ.

Όμως έχω να σας πω κάτι που όταν το εφαρμόσετε ,θα δείτε μεγάλη διαφορά όπως κι εγώ.

Αυτό που θα πω το ξέρετε ,αλλά δεν μπορείτε εύκολα να το κατανοήσετε σε βάθος.Δεν χρειάζεται .Απλά κάντε το .

Όταν αγχώνεστε,πείτε από μέσα σας πολλές φορές τη φράση ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΕΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ;

Όχι μόνο να την πείτε ,αλλά να σκεφτείτε κιόλας .Σκεφτείτε τι είπατε και ποια είναι η απάντηση .Αυτόματα θα αρχίσει όλο σου το 3d σώμα να ψάχνει να βρει την απάντηση και ο "θόρυβος"της πραγματικότητας θα μειωθεί.

Λειτουργεί.Απλα κάντε το .

Κάποια στιγμή θα σας πω και άλλα κολπακια που έμαθα με τα χρόνια και με βοηθάνε στην καθημερινότητα.

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους και σε όλες.
 

DiorPoison

Call-Girl
Εγγρ.
3 Φεβ 2023
Μηνύματα
567
Like
11.742
Ως άνθρωπος που ζεί με αγχώδη διαταραχή επί πολλά χρόνια, έχω να πω ότι όσο το αφήνεις, ΔΕΝ σε αφήνει.. Θέλει πολλή δουλειά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom