Νέα

Δερματοφυτίαση μηρογεννητικών πτυχών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα james tiberius kirk
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 29
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.495
Κριτικές
5
Like
5.653
Πόντοι
1.056
Βλέποντας το νήμα "κάθε πότε θα κάναμε μπάνιο αν δεν υπήρχαν οι γυναίκες"

:grin::grin::grin:
εμπνεύστηκα το παρόν.
Σας έχει συμβεί η δερματοφυτίαση μηρογεννητικών πτυχών;
Πώς την αντιμετωπίσατε;
Με τι είδους φάρμακα;
Ποια τα συμπτώματα;
Ποια επιμένουν;
Υπάρχει περίπτωση να αφήσει κάποια μόνιμα σημάδια στο δέρμα;
Πόσο την επηρέασε η υγιεινή σας;
Γράψτε μου.
 

stelda

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Απρ 2022
Μηνύματα
1.616
Like
10.512
Πόντοι
2.256
κάθε πότε θα κάναμε μπάνιο αν δεν υπήρχαν οι γυναίκες
shocked-face-wide-eyes.gif
 

aunanisths

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2023
Μηνύματα
368
Like
855
Πόντοι
81
Βλέποντας το νήμα "κάθε πότε θα κάναμε μπάνιο αν δεν υπήρχαν οι γυναίκες"

:grin::grin::grin:
εμπνεύστηκα το παρόν.
Σας έχει συμβεί η δερματοφυτίαση μηρογεννητικών πτυχών;
Πώς την αντιμετωπίσατε;
Με τι είδους φάρμακα;
Ποια τα συμπτώματα;
Ποια επιμένουν;
Υπάρχει περίπτωση να αφήσει κάποια μόνιμα σημάδια στο δέρμα;
Πόσο την επηρέασε η υγιεινή σας;
Γράψτε μου.
Να πλένεις τα παπάρια με ξύδι, τύπε. Δέρμα με χαμηλότερο pH δεν είναι τόσο ευάλωτο στο να βγάλεις διάφορα μανιταροειδή και να σου γίνουν τα παπάρια σαν πίστα του Super Mario. Επίσης κρέμες, λογικά κετοκοναζόλη και τέτοια. Τον φαρμακοποιό ρώτα.
 
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.495
Κριτικές
5
Like
5.653
Πόντοι
1.056
Να πλένεις τα παπάρια με ξύδι, τύπε. Δέρμα με χαμηλότερο pH δεν είναι τόσο ευάλωτο στο να βγάλεις διάφορα μανιταροειδή και να σου γίνουν τα παπάρια σαν πίστα του Super Mario. Επίσης κρέμες, λογικά κετοκοναζόλη και τέτοια. Τον φαρμακοποιό ρώτα.
Τύπε μου εγώ έχω ιαθεί.
Ας τα πούμε όμως, μπορεί κάποιος τύπος να βοηθηθεί.
Με το ξίδι να πλυθώ ή να το πιω λες καλύτερα;
 

aunanisths

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2023
Μηνύματα
368
Like
855
Πόντοι
81
Τύπε μου εγώ έχω ιαθεί.
Ας τα πούμε όμως, μπορεί κάποιος τύπος να βοηθηθεί.
Με το ξίδι να πλυθώ ή να το πιω λες καλύτερα;
Σου φαίνομαι για καμιά Ουκρανή βίζιτα να σου προτείνω να πίνεις μηλόξυδα σαν πανάκεια για τα πάντα όλα?
Τρίβεις το δέρμα μ'αυτό. Απλή χημεία είναι. Σε χαμηλότερο pH αναπτύσσονται λιγότεροι μικροοργανισμοί γιατί είναι αφιλόξενο περιβάλλον.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.937
Κριτικές
18
Like
15.748
Πόντοι
4.546
Νομίζω ότι το ξύδι είναι κάκιστη επιλογή για κάτι τέτοιο. Άλλο σε υγιή περιοχή, αλλά σε μύκητες και εξανθήματα, κακό θα κάνει.
 

aunanisths

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2023
Μηνύματα
368
Like
855
Πόντοι
81
Νομίζω ότι το ξύδι είναι κάκιστη επιλογή για κάτι τέτοιο. Άλλο σε υγιή περιοχή, αλλά σε μύκητες και εξανθήματα, κακό θα κάνει.
Άμα έχεις εξανθήματα το νερώνεις προφανώς μέχρι εκεί που το αντέχει ο κώλος σου. Η απλά υποφέρεις το τσούξιμο και σκέφτεσαι ότι σου άξιζε γιατί ήσουν τυροβρωμίκουλας και έφτασες τον εαυτό σου στο σημείο να γίνεις μανιταροψώλης.
Γενικά, βοηθάει σαν πρόληψη σε όλους τους μύκητες είτε είναι αρχιδομύκητες, είτε των ποδιών και θεραπεύει και την ψαρίλα του μουνιού.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.937
Κριτικές
18
Like
15.748
Πόντοι
4.546
Άμα έχεις εξανθήματα το νερώνεις προφανώς μέχρι εκεί που το αντέχει ο κώλος σου. Η απλά υποφέρεις το τσούξιμο και σκέφτεσαι ότι σου άξιζε γιατί ήσουν τυροβρωμίκουλας και έφτασες τον εαυτό σου στο σημείο να γίνει μανιταροψώλης.
Γενικά, βοηθάει σαν πρόληψη σε όλους τους μύκητες είτε είναι αρχιδομύκητες, είτε των ποδιών και θεραπεύει και την ψαρίλα του μουνιού.
Θα προτιμούσα ειδική αντι μυκητιακή αλοιφή - κρέμα ή και φαρμακευτική αγωγή από δερματολόγο, αν κριθεί αναγκαίο.
 

aunanisths

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2023
Μηνύματα
368
Like
855
Πόντοι
81
Θα προτιμούσα ειδική αντι μυκητιακή αλοιφή - κρέμα ή και φαρμακευτική αγωγή από δερματολόγο, αν κριθεί αναγκαίο.
Έχω δοκιμάσει και τα δυο. Κάπου το 2001 από αύξηση κάποιου δερματόφυτου μου δημιουργήθηκε μια βρωμερή αρχιδίλα. Μια φάση σαν ψαραγορά του Πειραιά με φαγούρα. Ο δερματολόγος είπε yeast infection.
Επί 3 μήνες κυκλοφορούσα βρωμόπουτσος, ντρεπόμουν να πάω σε πουτάνα. Έδωσα ένα σωρό λεφτά σε pharma-ιουδαίους. Πασαλείφτηκα με κρέμες, μόνιμα το'χα σαν το μέσο μουνί στη Φυλής το Σαββατόβραδο.
Εκεί κάποιος μου σύστησε ξύδι. Από τότε όλα εκεί κάτω γυαλίζουν και δεν υπάρχει ίχνος μυρωδιάς και φαγούρας.
Αν και που και που σε ακά πίπες κάνανε παράπονα ότι είναι ξινό. Στα παπάρια μου, κυριολεκτικά.
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.656
Like
14.729
Πόντοι
3.656
Τύπε μου εγώ έχω ιαθεί.
Ας τα πούμε όμως, μπορεί κάποιος τύπος να βοηθηθεί.
Με το ξίδι να πλυθώ ή να το πιω λες καλύτερα;

τυπε βαλε στο ξιδι και σκορδο να ριξεις στα αρκιντια σου σκορδοστουμπι για πατσα :confused::confused::confused:
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.656
Like
14.729
Πόντοι
3.656
Στην Μπου - Διάλεκτο - Κρυπτογράφηση εννοείς τύπε μου.

τυπε η διαλεκτος του μπου ειναι η καλυτερη κρυπτογραφηση :confused::confused::confused:
πιστευεις οτι μπορει κανενας χυστης να διαβασει αυτα που γραφει ο γιασου; :confused::confused::confused:
 
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.495
Κριτικές
5
Like
5.653
Πόντοι
1.056
Έχω δοκιμάσει και τα δυο. Κάπου το 2001 από αύξηση κάποιου δερματόφυτου μου δημιουργήθηκε μια βρωμερή αρχιδίλα. Μια φάση σαν ψαραγορά του Πειραιά με φαγούρα. Ο δερματολόγος είπε yeast infection.
Επί 3 μήνες κυκλοφορούσα βρωμόπουτσος, ντρεπόμουν να πάω σε πουτάνα. Έδωσα ένα σωρό λεφτά σε pharma-ιουδαίους. Πασαλείφτηκα με κρέμες, μόνιμα το'χα σαν το μέσο μουνί στη Φυλής το Σαββατόβραδο.
Εκεί κάποιος μου σύστησε ξύδι. Από τότε όλα εκεί κάτω γυαλίζουν και δεν υπάρχει ίχνος μυρωδιάς και φαγούρας.
Αν και που και που σε ακά πίπες κάνανε παράπονα ότι είναι ξινό. Στα παπάρια μου, κυριολεκτικά.
Καλά βρε άνθρωπε, δε σε έκαψε το ξίδι;;
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.937
Κριτικές
18
Like
15.748
Πόντοι
4.546
Ακολούθησα κάποτε συμβουλή για ξύδι για πάρομοιο σύμπτωμα, σαν άσχετος που διάβασα σοφές συμβουλές τρίτων και μη συμβουλευόμενος δερματολόγο(όπως θα έπρεπε), και κυριολεκτικά το σύμπτωμα έγινε πολύ χειρότερο και το δέρμα έκανε καιρό να συνέλθει.
 
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.495
Κριτικές
5
Like
5.653
Πόντοι
1.056
Βασικά, το χειρότερο σύμπτωμα της δερματοφυτίασης είναι η φαγούρα. Δε νομίζω να τη μειώνει το ξίδι :cheesy::cheesy:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom