Νέα

Δεν μπορώ να κοιμηθώ...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα TurboThor
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 179
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Πόση ώρα σας παίρνει να κοιμηθείτε?

  • 0-5 λεπτα

    Ψήφοι: 18 16,8%
  • 5-15 λεπτα

    Ψήφοι: 34 31,8%
  • 30-45 λεπτα

    Ψήφοι: 30 28,0%
  • μια ωρα-μια ώρα και ενα τεταρτο

    Ψήφοι: 6 5,6%
  • μια ώρα και ένα τέταρτο και πάνω

    Ψήφοι: 19 17,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    107

Ritaki Piperaki

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
777
Like
2
Πόντοι
6
και πωσ να κοιμηθεις αφου ειμαστε σε εμπολεμη κατασταση?
Εμπόλεμη κατάσταση? Πότε ξεκίνησε πόλεμος?

Αστεία αστεία...τις τελευταίες νύχτες έχω κάτι αυπνίες άλλο πράμα...ουφ..
 
OP
OP
TurboThor

TurboThor

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.016
Κριτικές
22
Like
322
Πόντοι
1.520
και πωσ να κοιμηθεις αφου ειμαστε σε εμπολεμη κατασταση?

πράγματι... εμπόλεμη κατάσταση... με αυτόν το κινέζο και με τα ελικόπτερα τους όλη μέρα και νύχτα... πολλής θόρυβος
 

redandwhite

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2008
Μηνύματα
357
Κριτικές
9
Like
0
Πόντοι
1
Φιλε ΤΤ,
όλη μου τη ζωή εχω το ιδιο προβλημα. Αν εχω πολυ αγχος μπορει να παρει και 4 ωρες να με πιασει υπνος. Καμποσες φορες στη ζωη μου πηγα επισης για τον πρωινο καφε αυπνος. Δεν πηγα ποτε σε γιατρο, γιατι η λυση με τα χαπια ειναι απλα απαραδεκτη. Το μονο που με εχει βοηθησει τα τελευταια χρονια ειναι ο διαλογισμος. Ο διαλογισμος ειναι μια βοθδιστικη πρακτικη μεν, αλλα δεν ειναι αναγκη να εισαι βουδιστης για να το κανεις. Εχει πολλα σταδια, αλλα το απλο σταδιο που καθεσαι και αναπνεεις αργα και ρυθμικα μετρωντας εισπνοες και εκπνοες για 10-15 λεπτα ειναι αρκετο για να φερει την απαιτουμενη ηρεμια στον οργανισμο.
Εδω ενα καλο λινκ
Αν διαβαζεις αγγλικα πιστευω οτι ειναι μια καλη ιδεα να του ριξεις μια ματια. Θα υπαρχουν πιθανως και ελληνικα σαιτ, απλα προσεξε, αν δεις πολυ φανατιλα και religious, προσπερνα τα και κοιτα ποιος γραφει απλα και χωρις παθη. Στο Ζεν ο φανατισμος ειναι αρρωστια, οχι προσηλωση.
 
OP
OP
TurboThor

TurboThor

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.016
Κριτικές
22
Like
322
Πόντοι
1.520
Φιλε ΤΤ,
όλη μου τη ζωή εχω το ιδιο προβλημα. Αν εχω πολυ αγχος μπορει να παρει και 4 ωρες να με πιασει υπνος. Καμποσες φορες στη ζωη μου πηγα επισης για τον πρωινο καφε αυπνος. Δεν πηγα ποτε σε γιατρο, γιατι η λυση με τα χαπια ειναι απλα απαραδεκτη. Το μονο που με εχει βοηθησει τα τελευταια χρονια ειναι ο διαλογισμος. Ο διαλογισμος ειναι μια βοθδιστικη πρακτικη μεν, αλλα δεν ειναι αναγκη να εισαι βουδιστης για να το κανεις. Εχει πολλα σταδια, αλλα το απλο σταδιο που καθεσαι και αναπνεεις αργα και ρυθμικα μετρωντας εισπνοες και εκπνοες για 10-15 λεπτα ειναι αρκετο για να φερει την απαιτουμενη ηρεμια στον οργανισμο.
Εδω ενα καλο λινκ
Αν διαβαζεις αγγλικα πιστευω οτι ειναι μια καλη ιδεα να του ριξεις μια ματια. Θα υπαρχουν πιθανως και ελληνικα σαιτ, απλα προσεξε, αν δεις πολυ φανατιλα και religious, προσπερνα τα και κοιτα ποιος γραφει απλα και χωρις παθη. Στο Ζεν ο φανατισμος ειναι αρρωστια, οχι προσηλωση.

βοηθάει και στη συγκέντρωση..? έχω και ορισμένα προβλήματα συγκέντρωσης κάποτε...
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
για παράδειγμα το κρεβατι να μην είναι κοντά στο παραθυρο, ωστε να σε ενοχλεί ανάλογα με την ζέστη ή το κρύο, να μπάινει αρκετός αερας, για να αεριζεται το δωματιο, τα χρωματα του δωματιου
εγω που εχω εναν κουφο γερο απο κατω που βαζει τερμα την τηλεοραση τι να κανω;;
 

antipa

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.307
Like
2
Πόντοι
16
Ωραίο θεματάκι και χρήσιμο.
Κι εγω 'εχω χοντρό πρόβλημα με τον ύπνο, αν και μέχρι τα 30 μου κοιμόμουν σαν το ζωο.
Να τωρα που γράφω πρέπει να σηκωθω κατά τις 7,30 αλλά παρόλα αυτά δεν νυστάζω καν.
Κατά τις 5 μου ρχεται μια νύστα
Μπορεί να σβουρίζω στο κρεββάτι 2-3-4 ωρες άνετα, γι αυτο δεν έχω πέσει ακόμα.
Έχω δοκιμάσει και γάλατα, και μέλια, και διάφορα άλλα κολπα, αλλά δεν αποδίδουν.
Μονο το καλοκαίρι στο χωριό μπορώ να πω ότι κοιμάμαι καλύτερα.
Εννοείται ότι τη μέρα χασμουριέμαι αρκετές φορές  :grin: αλλά είναι χρόνια και το χω συνηθίσει πια...
Σκεφτομαι κι εγω για κάνα χαπάκι, αλλα το καθυστερω ακομα.
Ένας φίλος που έχω στο αμέρικα και είναι φαρμακοποιός, μου λεει ότι εκει δίνουν χάπια ακομα και στα πιτσιρίκια όταν δεν κοιμούνται...
 

SIRSTEPHEN

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2010
Μηνύματα
2.698
Like
7
Πόντοι
16
Ωραίο θεματάκι και χρήσιμο.
Κι εγω 'εχω χοντρό πρόβλημα με τον ύπνο, αν και μέχρι τα 30 μου κοιμόμουν σαν το ζωο.
Να τωρα που γράφω πρέπει να σηκωθω κατά τις 7,30 αλλά παρόλα αυτά δεν νυστάζω καν.
Κατά τις 5 μου ρχεται μια νύστα
Μπορεί να σβουρίζω στο κρεββάτι 2-3-4 ωρες άνετα, γι αυτο δεν έχω πέσει ακόμα.
Έχω δοκιμάσει και γάλατα, και μέλια, και διάφορα άλλα κολπα, αλλά δεν αποδίδουν.
Μονο το καλοκαίρι στο χωριό μπορώ να πω ότι κοιμάμαι καλύτερα.
Εννοείται ότι τη μέρα χασμουριέμαι αρκετές φορές  :grin: αλλά είναι χρόνια και το χω συνηθίσει πια...
Σκεφτομαι κι εγω για κάνα χαπάκι, αλλα το καθυστερω ακομα.
Ένας φίλος που έχω στο αμέρικα και είναι φαρμακοποιός, μου λεει ότι εκει δίνουν χάπια ακομα και στα πιτσιρίκια όταν δεν κοιμούνται...






Μα , με τέτοια εσωτερική ένταση που μάλλον θα έχεις - Σοβιετική Ένωση v βασιλοχουντικός - περιμένεις να κάνεις ήσυχο ύπνο ?
 

stam_90

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Οκτ 2009
Μηνύματα
36.095
Κριτικές
158
Like
450
Πόντοι
2.046
Και τι μαλακίες έγιναν σήμερα ?
Υπαρχουν σημαντικότερα πραγματα να ασχοληθω παρα να δω μπικ μαλακια  :jerking: ...

Εχω σταματήσει να βλεπω τηλ, κανα λαζοπουλο θα δω, καμια ταινια καλη, και κανα ντοκιμαντερ..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom