Νέα

Κρίσεις Πανικού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kinkydreamer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 234
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.664
Πόντοι
2.606
παθαινα κρισεις πανικου μολις ανεβαινα στο αυτοκινητο που οδηγουσε ο πρωην συζηγος μου...ηταν ενα πολυ φτιαγμενο σπορ  και συνηθιζε να τρεχει πανω απο 200 χλμ μμε τα παιδια μας μεσα...βριζοντας τους υπολοιπους οδηγους..

καποια στιγμη με το που ανεβαινα στο αμαξι του εστω κι αν πηγαινε μεσα στην πολη με 50χλμ....εγω ενιωθα ενα πολυ δυσαρεστο συναισθημα σα να παρελυε το στομαχι μου σταδιακα και να πηγαινε προς την κοιλια....σε δευτερολεπτα με επιαναν κραμπες στα εντερα  και φρικτοι πονοι..κατι σα σπαστικη κολιτιδα δηλ...

αποτελεσμα?δε μπορουσα να ταξιδεψω...ουτε για μιση ωρα...

δε πηγα ποτε σε ψυχολογο γιατι συνηθιζω να δουλευω μονη μου με τον εαυτο μου βλεποντας τι φταιει....

ειχαμε καποιο ατυχημα πριν πολλα χρονια ...βραδυ τουμπαρε το αμαξι κι επεσε αναποδα σε χαντακι...για δευτερολεπτα δεν ανοιγανε οι πορτες και βγηκαμε αποτο πορτ μπαγκαζ ενω το αμαξι ειχε παρει φωτια...

τοτε νομιζα οτι αφου γλιτωσαμε με λιγες γρατζουνιες κι εκεινο απο τα χωματα μεχρι να βγουμε απο το χαντακι στο δρομο ..ολα καλα....αλλα δεν ηταν ετσι..

το υποσεινηδητο παιζει τρελλα παιχνιδια..

3 χρονια μετα πηρε αλλο αμαξι παλι πειραγμενο..και καποια στιγμη του εβαλε μεμβρανες σκουρες στα τζαμια ....μολις μπηκα μεσα ενιωσα σα να εμπαινα σε ταφο..σα να κατεβηκε μια βαρια κουρτινα μεσα μου....χωρις να καταλαβαινω τοτε το γιατι ενιωσα ετσι...

η ψυχολογια μου γυρισε πισω στο ατυχημα οταν ενιωσα το σκοταδι κι εμενα να μην μπορω να βγω απο το αμαξι...

το προβλημα μου το ελυσα αλλαζοντας τη ζωη μου ριζικα και πετωντας απο αυτην ανθρωπους που μου δημιουργουσανε προβληματα...

επισης εμαθα να οδηγω ...γιατι μεχρι τοτε δε με αφηνε λεγοντας οτι οι γυναικες ειναι ηλιθιες και δε κανουν για οδηγηση...


τωρα πλεον εχω εγω το τιμονι και στη ζωη μου και στο αμαξι μου ...και μπορει η ζωη μου να μην ειναι ροδινη αλλα την οριζω εγω...και φυσικα εχω ξεχασει τι θα πει κριση πανικου...

Τυπισσα εσυ απέκτησες φοβια απο το ατυχημα  δεν εχει καμια σχεση με την περιπτωση του νηματοθετη :S :S :S
Εχω ατομο στο συγγενικό μου περιβαλλον που ηταν σε αυτοκινητο που αναποδογύρισε οταν ηταν στα 18 και πλεον ειναι 55 και ακομη δεν το εχει ξεπερασει.
Οταν ειναι σε αυτοκινητο ακομη και σε μια μικρη στροφη κρατιεται απο οτι βρει, κλεινει τα ματια της η τσιρίζει ή νομιζει οτι οποιο φορτηγο κινειται στο αντιθετο ρευμα την εχει βαλει στοχο  :S :S :S
Το παθαινει μονο οταν μπαινει σε αυτοκινητο, ουτε σε λεωφορείο εχει προβλημα ουτε σε τρενο ουτε σε αεροπλανο. :S :S :S
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.664
Πόντοι
2.606
παθαινα κρισεις πανικου μολις ανεβαινα στο αυτοκινητο που οδηγουσε ο πρωην συζηγος μου...ηταν ενα πολυ φτιαγμενο σπορ  και συνηθιζε να τρεχει πανω απο 200 χλμ μμε τα παιδια μας μεσα...βριζοντας τους υπολοιπους οδηγους..

Προφανως και εσυ γουσταρες την ολη κατασταση να εχεις γκομενο γκαζιαρη και μαγκα και ασε τα ψόφια. :S :S :S
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Παθαινω κρισεις πανικου, νομιζω θα πεθανω απο αυτο!
Εχει παθει κανεις και το ξεπερασε;

πάθαινα και παθαίνω έντονες κρίσεις πανικού
σίγουρα κάποιος ψυχολόγος θα σε βοηθήσει
αν δεν έχεις χρήματα για ψυχολόγο τότε η πρόνοια θα σε αναλάβει απολύτως δωρεάν
αυτό που μπορώ να σου δώσω σαν φιλική συμβουλή

1ον μην μπείς στα χάπια μόνο αν επιμένει και ο ψυχολόγος αλλά και ο ψυχίατρος διότι με τα χάπια θα κάνεις θεραπεία το λιγότερο τρίμηνη
2ον κόψε άμεσα καφέ και τσιγάρο αν καπνίζεις αλλά και το χασίς αν πίνεις κανά τσιγάρο. Το χασίς σε χαλαρώνει αλλά δυστυχώς οι κρίσεις πανικού γίνονται πιο έντονες
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Ολα ξεκινησαν αφου επιασα δουλεια σε μια εταιρεια, υπηρχε παρα πολυ ασχημο κλιμα γενικα, ο ενας κοιταζε πως θα φαει τον αλλον. Αλλο να σας το λεω κι αλλο να το ζειτε. Γνωρισα και μια γκομενιτσα εκει μεσα αλλα μου την εκανε, τα εφτιαξε με τον προισταμενο. Ολο αυτο με ζημιωσε παρα πολυ. Για να μη τα πολυλογο σχολαω μια μερα και παθαινω τη πρωτη κριση. Το πιο τρομακτικο πραγμα που μπορει να νιωσει καποιος. Παραιτηθηκα απο τη δουλεια και απο τοτε δε μπορω να κανω τιποτα στη ζωη μου. Εχω γινει φοβικος. Ημουν παρα πολυ δραστηριο ατομο, αθλητικος, κοινωνικος, δουλευταρας, ειχα χομπυ γκομενες κτλ. Απο τοτε εχω κλειστει στον εαυτο μου, φοβαμε να βγω 50 μετρα απ το σπιτι μου, να παω να δουλεψω, να κανω απλα καθημερινα πραγματα. Παθαινω κρισεις στα καλα του καθουμενου. Εχω κανει ιατρικες εξετασεις, εχω μιλησει σε ειδικους, χαπια δε παιρνω με κανουν να αισθανομαι τρελος. Τζιφος ολα, εδω και πεντε χρονια τραβαω μανικι. Οι δικοι μου καμια συμπαρασταση γιατι νομιζουν οτι τα κανω ψεμματα. Δε βρισκω πουθενα στηριγμα σε κατι τοσο οδυνηρο. Ζω απο ενα νοικι και καθομαι ολη μερα σπιτι. Προφανως δε μου αρεσει αλλα οποιος εχει παθει τετοιο πραγμα ξερει.

φίλε μου πολύ πιθανόν να έχεις και κατάθλιψη.Μη το βάζεις κάτω ότι έγινε έγινε δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Για αρχή προσπάθησε να βγαίνει από το σπίτι και να περπατάς. Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ και θα σε χαλαρώνει. Προσπάθησε να κάνεις καινούργιους φίλους και νέα χόμπυ ότι σε γεμίζει 
 

dopamina

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2014
Μηνύματα
19.869
Like
60
Πόντοι
166
κρισεισ πανικου,επιλοχιοσ καταθλιψη,καταθλιψη  κ αλλεσ λαλακιεσ την συγχρονησ εποχησ...

ξεσαλεματα τα λεμε στο χωριο μου....
ενας κατρουτσος κ ενα μεζεδακι γιδα βραστη γιατρευει τα παντα
 

spanios78

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
702
Like
109
Πόντοι
6
κρισεισ πανικου,επιλοχιοσ καταθλιψη,καταθλιψη  κ αλλεσ λαλακιεσ την συγχρονησ εποχησ...

ξεσαλεματα τα λεμε στο χωριο μου....

εσυ εισαι μαλακας?οχι πες μου...
φιλε δεν ειναι ολα χαβαλες...
αν εσυ εισαι οκ,δε σημαινει οτι αλλοι δεν εχουν προβλημα..
βλεπεις ποσοι εδω γραψαν οτι εχουν το ιδιο θεμα..
θα σε παρακαλουσα,να μην γραφεις ακυρα πραγματα,για θεματα υγειας.
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
εσυ εισαι μαλακας?οχι πες μου...
φιλε δεν ειναι ολα χαβαλες...
αν εσυ εισαι οκ,δε σημαινει οτι αλλοι δεν εχουν προβλημα..
βλεπεις ποσοι εδω γραψαν οτι εχουν το ιδιο θεμα..
θα σε παρακαλουσα,να μην γραφεις ακυρα πραγματα,για θεματα υγειας.

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 
Εγγρ.
25 Οκτ 2015
Μηνύματα
5.819
Like
458
κρισεισ πανικου,επιλοχιοσ καταθλιψη,καταθλιψη  κ αλλεσ λαλακιεσ την συγχρονησ εποχησ...

ξεσαλεματα τα λεμε στο χωριο μου....

εν μερει εχεις δικιο ...
στα χωρια 50 χρονια πριν οι χειρωνακτικες εργασιες ηταν πολυ περισσοτερες απο τωρα ..οποτε αν ολη μερα τεντωνεσαι ξοδευεις ολη την ενεργεια σου σ αυτο ..δεν εχεις χρονο για σκεψη για θλιψη...

για την επιλοχειο καταθλιψη ποιος νοιαζοτανε για τη λεχωνα ...κοιταγανε μονο το μωρο..να το ταισουνε να το παχυνουνε γιτι ετσι νομιζαν οτι θα ηταν ενα γερο μωρο....

οσο για τη λεχουσα στους 6 μηνες απο τη γεννα ξαναμενε εγκυος μιας και η αντισυλληψη ηταν αγνωστη τω καιρω εκεινω...ετσι οι ορμονες της εκαναν κυκλο ....και δεν προλαβαινε να ΝΙΩΘΕΙ μιας κι επρεπε να ταισει και να ξεσκατισει ενα σωρο κουτσουβελα...

αλλα αυτα ανηκουν στο παρελθον...τωρα η πραγματικοτητα ειναι αλλη μιας κι αλλαξαν οι συνθηκες κι εχει δημιουργηθει ενα διαφορετικο μοντελο κοινωνιας
 

gusmx5

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
6
Like
61
Πόντοι
16
φιλαρακι εχεις δοκιμασει να παρεις ανασες μεσα σε σακουλα οπως κανουν στις ταινιες?Μια χαρτοσακουλα και φυσας και ξεφυσας.Υποτιθεται οτι ηρεμεις ετσι...καταλαβες τι εννοω?
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.578
Like
21.543
Πόντοι
5.506
κρισεισ πανικου,επιλοχιοσ καταθλιψη,καταθλιψη  κ αλλεσ λαλακιεσ την συγχρονησ εποχησ...

ξεσαλεματα τα λεμε στο χωριο μου....


Μείνε στο χωριό σου λοιπόν και άσε τα άλλα κατα μέρος. ΖΩΟΝ.
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.786
Κριτικές
8
Like
2.573
Πόντοι
506
Πρέπει την ώρα που σου συμβαίνει να περιορίσεις την αναπνοή σου. Όχι να σταματήσεις να αναπνεεισ αλλά να το κάνεις πιο αργά. Αν δεις ότι σου είναι τόσο έντονο και δε μπορείς να το κάνεις δοκίμασε και της σακούλα που ανέφερε ο φίλος πάνω. Εγώ να σου πχ την αλήθεια δε το έχω δοκιμάσει με σακούλα. Ώρες ώρες μπορώ και το έλεγχο. Πάντως η αναπνοή να ξέρεις ότι παίζει το ρόλο της εκείνη τη στιγμή. Μπορεί να σου είναι δύσκολο αλλά αξίζει να το προσπαθήσεις
 

gusmx5

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
6
Like
61
Πόντοι
16
Πρέπει την ώρα που σου συμβαίνει να περιορίσεις την αναπνοή σου. Όχι να σταματήσεις να αναπνεεισ αλλά να το κάνεις πιο αργά. Αν δεις ότι σου είναι τόσο έντονο και δε μπορείς να το κάνεις δοκίμασε και της σακούλα που ανέφερε ο φίλος πάνω. Εγώ να σου πχ την αλήθεια δε το έχω δοκιμάσει με σακούλα. Ώρες ώρες μπορώ και το έλεγχο. Πάντως η αναπνοή να ξέρεις ότι παίζει το ρόλο της εκείνη τη στιγμή. Μπορεί να σου είναι δύσκολο αλλά αξίζει να το προσπαθήσεις
Ετσι ακριβως.Να κατσει στο εδαφος οκλαδον και με κλειστα τα ματια να συγκεντρωθει και να ρυθμισει τις αναπνοες του.
 

spanios78

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
702
Like
109
Πόντοι
6
τρωγε και σοκολατες!!!ανεβαζουν τι σεροτονινη!!!
και κοιτα ποιες τροφες ανεβαζουν τι σεροτονινη,αυτη οι πουτανα τα κανει ολα!!!!
αλλα φιλε,μην περιμενεις μεσα απο διαφορα φορουμ να γινεις καλα...
πηγενε σε ενα ψυχιατρο..δε σε χτυπαει με ενα σφυρακι,οπως δειχνουν στη ΤV!
κουβεντα θα κανετε,θα του πεις το ιστορικο σου,θα σου συστησει εξετασεις,αν θεωρει οτι πρεπει να κανεις,
και θα σου εξηγηση με πολυ απλα λογια,πιο ειναι το προβλημα σου,απο κει και περα,
και εσυ θα μπορεσεις να κατανοησεις τι εχεις,και πως να το αντιμετωπισεις...
αν κρινει πως πρεπει να παρεις φαρμακα,θα σου δωσει,αν οχι δε θα παρεις..
τα περισσοτερα φαρμακα που σου εχουν πει εδω,ειναι παλιας "τεχνολογιας"!
υπαρχουν νεα φαρμακα,με λιγοτερες εως καθολου παρενεργιες,
υπαρχουν και φυτικα..
 

koloteroritas

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
206
Κριτικές
1
Like
26
Πόντοι
1
κρισεισ πανικου,επιλοχιοσ καταθλιψη,καταθλιψη  κ αλλεσ λαλακιεσ την συγχρονησ εποχησ...

ξεσαλεματα τα λεμε στο χωριο μου....

Δεν είναι της "σύγχρονης εποχής" ,απλά στο θέμα των ψυχιατρικών
προβλημάτων σε αντίθεση με τα άλλα προβλήματα υγείας υπάρχει προκατάληψη
και αμάθεια. Παλαιότερα αυτά τα προβλήματα απλά τα κουκουλώνανε ,ενώ τώρα υπάρχει μεγαλύτερη ευαισθητοποίηση.

Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι ο φίλος μας έχει πάει σε 50 ασχετους με το πρόβλημα γιατρούς ,και στο γιατρό που θα του λύσει το πρόβλημα (ψυχίατρο) δεν πάει γιατί "ντρέπεται".
 

spanios78

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
702
Like
109
Πόντοι
6
Ετσι ακριβως.Να κατσει στο εδαφος οκλαδον και με κλειστα τα ματια να συγκεντρωθει και να ρυθμισει τις αναπνοες του.

θα βρει μονος του,τι ειναι αυτο που των βοηθαει..
μπορει να ξαπλωση,να ειναι ζεστα,να εχει δροσια,κλπ.
θα το δει μονος του αυτο...
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.578
Like
21.543
Πόντοι
5.506
Ας μη συνεχίσουμε να κάνουμε τους "ειδικούς". Πιθανότατα αρκετοί από εμάς να έχουμε κάποια προσωπική εμπειρία αλλά όλες αυτές οι περιπτώσεις, όπως και κάθε τι ιατρικής φύσεως, έχουν διαφορετικές παραμέτρους και αρμόδιοι είναι μόνο οι ειδικοί.

Μια συμβουλή μόνο στο φίλο, να ξεπεράσει κάθε φοβία ή προκατάληψη και να πάει άμεσα σε κάποιον ειδικό για τον απλούστατο λόγο οτι έχασε ήδη 5 ποιοτικά χρόνια της ζωής του, ας μην χάσει κι άλλα.  ;)
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.611
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
8.274
Πόντοι
14.565
Κάποια ποστ σβήστηκαν. Όποιον δεν τον αφορά το θέμα, απλά δε γράφει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom